Lidé

Lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7913/lide-7913.jpg 4 38 5

Neandrtálská odchylka série

Volné pokračování sci-fi románu, který se opět odehrává ve dvou světech, na Zemi a v jakémsi paralelním světě neandrtálců. Hlavní hrdina opouští svět lidí, vzpomínky na Mary, jež zůstala na té opačné straně, ho však poutají stále k ní. Na naléhání hlavního hrdiny se podaří znovuotevřít kvantový portál, kterým se Ponter Boddit dostane především k milované Mary, ale učiní tím také první krok k trvalé mezidruhové spolupráci. Díky jejich citu dochází k propojení Země s neandrtálským světem. Před hrdiny sci-fi románu se tak otevírají nejen nové možnosti, ale i problém sbližování dvou zcela odlišných kultur.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Humans , 2003

Morbidus
03.01.2022 3 z 5

Knihu jsem dostal darem a na rovinu přiznávám, že první (ani třetí) díl jsem nečetl. Potěšující je tudíž fakt, že jsem se bez problémů zorientoval v dění a byl se schopný začíst. Autor píše svižně a čtivě (ačkoli nevím, jestli některé vědečtější věci běžný čtenář rozklíčuje), díky čemuž jsem mu dokonce odpustil, že jsem poměrně brzy uhodl pointu (...i když!).
Nicméně mám s touto knihou jeden velký problém. Obsahuje sice velké množství sci-fi a úvahových prvků... ale pod vším tím nátěrem je to vlastně jen vztahovka. Což zamrzí, protože potenciál byl nemalý. Navíc některé dějové linie vyznívají trochu do ztracena a čtenáři nezbývá doufat, že svůj hlubší smysl získají v následující knize.
V jádru jde o oddechovou literaturu - a tento účel bez problémů plní.

ludek.n
11.10.2021 3 z 5

Kvantový portál mezi světem lidí a neandertálců je znovu otevřen. Konfrontace světonázorů je nabíledni. Je vůbec možné nalézt mezi tolik odlišnými společenstvími společnou řeč? Sawyer přidává další dílky do své neandertálské skládačky. Přestože se snaží přijít s novými nápady a oživit téma emočně zabarvenými vsuvkami, je cítit, že už jaksi není z čeho brát. Příběh jako takový stagnuje a dočkáme se pouze doplňkových epizod, které více či méně rozšiřují už dříve představenou platformu dvou odlišných světů a kultur. To samozřejmě neznamená, že by tento přístup byl vysloveně špatný, ale Sawyerovi se bohužel nedaří vykřesat jiskru, o zapálení ohně ani nemluvě. Sem tam se textem mihne zajímavá myšlenka - například sekvence u památníku obětem války ve Vietnamu je skvostná - ale celkově kniha skomírá a drží se nad hladinou jen zuby nehty. I zvolená forma vyprávění (terapeutické Ponterovo sezení) nebyla zvolena nejšťastněji a působí nebývale zoufale. Nebýt vietnamského památníku a několika dalších podobně povedených okamžiků, nejspíš bych poslal hodnocení o třídu níž, takto dám Sawyerovi ještě šanci.

Disease
02.04.2020 4 z 5

Fajn pokračování o střetnutí dvou různých sociokultur. Sice slabší než první díl, ale pořád vysoký standard.

a.r.nick
07.10.2018 4 z 5

Kniha už nepřekvapí originálním nápadem, když se jedná o druhý díl. I přesto mě ale román bavil: děj svižně odsýpal, vše, co se odehrávalo, mi přišlo tak nějak logické, domyšlené... a hodně jsem hltal hlavně ty rozdíly mezi naším a "jejich" světem - to, jak odlišně přistupují tamní neandrtálci např. k manželství, k vině a nevině, odplatě... nebo k diplomacii a politice jako takové ;-)

SONP
28.07.2018 4 z 5

Kniha je dost ovlivněna tím, že jde o druhý díl. Nadšení nad tím, že existuje paralelní země s ekologickou a soběstačnou civilizací neandertálců, zůstalo kdesi v prvním díle, teď už je to jasný fakt, objevují se první diplomatické styky a hraniční kontroly na rozhraní vesmírů, a tak už nezbývá, než založit knihu na kulturních rozdílech mezi oběma civilizacemi. A to se celkem daří, takže příběh zůstává čtivý, i když té romanticko-sexuální neandertálsko-lidské linie na mě bylo možná až příliš. 70% P.S. Myslím, že Sawyera může potěšit, že prostřednictvím neandertálských Exhibicionistů se mu trochu podařilo předpovědět fenomén moderních youtuberů :)

paralelní světy

Robert J. Sawyer