JanuldaN JanuldaN komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Miluju! Druhý díl se mi líbil dokonce víc než první - historie, láska, zklamání, utrpení, odevzdanost, boj, strach, chudoba, politický rozkol, nádherný jazyk, řekla bych i dynamičtější výprávění... Zkrátka příběh plný emocí, který se lehce čte. Nechtěla jsem, aby knížka končila! Velice oceňuji, že každá z postav má pro své jednání/chování odůvodnění. Tudíž ikdyž někteří jednají tak, že se nám to nemusí líbí, dokážeme je pochopit. Zamilovala jsem si hlavně ženské hrdinky - Ženku, Anušku a v závěru knihy i Halku. Jsem zvědavá, jak to s nimi bude dál. Oceňuji také obrazovou přílohu, která se váže k ději.

24.01.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Poslouchala jsem audiokonihu a musím říct, že mě příběh nesmírně zasáhl. Kolik drobností dokáže člověka ovlinit - rozhodnutí, náhody, osudová setkání, dotek, vyřčené slova a dokonce i mlčení. O výchově a době, ve které žijeme ani nemluvím... Audio verze mě přiměla knihu si objednat a hodlám si ji přečíst. Jsem zvědavá, zda se mi bude líbit stejně jako její sestřička.

14.01.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Krátká, ale úderná knížka. Bravo! Emocionálně mě dostala.

28.11.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Poslouchala jsem. Vilma Cibulková skvělá. První a druhý díl - Barbora a Ludwik, jsem probrečela. Kniha ukazuje nelehký život obyčejných lidí žijící v pohraničí v průběhu několika let. Pravdivé, surové, drsné vyprávění. Autorka nic nezlehčuje, ale ani nezhoršuje. Zkrátka to tak bylo. Za zvláštní zmínku stojí jazyk - archaismy, regionalismy, slang. Vše vloženo tak, aby každý čtenář porozuměl. Doporučuji, už čtu druhý díl.

20.01.2021 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Nic lepšího jsem si na začátek roku nemohla přát! Opravdu skvělý psychothriller. Od poklidného začátku, přes napínavý a "krve drásající" střed, až k uspokojivému konci. Musím přiznat, že prvních sto stran není až tak návykových, to jsem knihu dokázala i odložit. Druhou půlku jsem zhltla najednou, četla jsem do noci. Zatím nejlepší román od autora. Opravdu doporučuji.

05.01.2022 5 z 5

Výzva Výzva Elle Kennedy

Elle Kennedy je za mne královna hokejových, milostných, žhavých romancí - moje guilty pleasure. Její knihy se skvěle čtou, obsahují úžasné ústřední dvojice a vždy je v nich kapka humoru. Pokaždé když od ní něco vyjde, jsem jako dítě v cukrárně - nedočkává, natěšená, knihu objednávám v předprodeji :-D.

Poslední díl série Briar U je svým způsobem odlišný od všech předchozích knih ze série (počítám i sérii Off-Campus). Hlavní postavou zde totiž není silná, sebevědomá žena dokonalých tvarů, ale obyčejná holka, která je trochu při těle a jejíž největší problém pramení z toho, že si vůbec nevěří. Její dětství a okolí z ní udělalo nesebevědomou ženu plnou mindráků. Mužská postava je v tomto případě opravdu k sežrání - sladký, hodný, rozumný a dokonce i vtipný Conor. Společně tvoří úžasný pár, kterému od začátku příběhu fandíte.
Za mne by kniha mohla končit dřív - ihned po tom, co se vyřeší Conorův problém. Zápletka s videem už pro mne byla navíc, ačkoliv chápu, proč ji tam Elle dala.

Jsem ráda, že se autorka rozhodla v rámci karantény nezahálet a vrátila se znovu k sérii Off-Campus. Nemůžu se dočkat až jí v září vyjde The Legacy - sbírka povídek o tom, "co bylo po". Jedna povídka pro každý pár. Logan a Grace, Dean a Allie, Tuck a Sabrina, a Hannah a Garrett. Doufám, že se Elle rozhodně něco podobného sepsat i k sérii Briar U, nebo že se budou alespoň postavy z Briar U objevovat v The Legacy. A taky doufám, že kniha vyjde co nejdříve i v češtině.

09.05.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Strohost. Opravdovost. Čtivost. Bolest!
Zuzanin dech mě uhranul. V hrudi po dočtení prázdno. Nádherný jazyk! Styl psaní připomíná Sally Rooney. Krásná kniha, která se mi vryla do paměti.

20.12.2020 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Tak to bylo moc, moc krásné! Stejným dílem vtipné, jako smutné. Humorné momenty střídají pasáže, které vám do očí vženou slzy dojetí. Určitě doporučuji! Poslouchala jsem audioknihu v podání Jana Vlasáka - úžasně zpracovaná.

17.05.2021 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Bravurně vystavěný milostný příběh osudové lásky dvou nespoutaných lidí odehrávající se v nelehkém válečném čase. Opravdu čtivá, napínavá kniha vyvolávající velké emoce! Doporučuji. Oceňuji především to, že si autorka dala velkou práci s přípravou - příběh je postaven na reálných základech - postavy, válečné akce, WAAF, ATA, špioni... Opravdu jsem se z knihy dozvěděla mnoho nových, zajímavých informací nejenom o historii, ale také o módě. Zmíněné šaty od Diora jsem si dokonce vyhledávala :-D
Rozhodně si knihu plánuji za nějaký čas přečíst ještě jednou.

06.05.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Hořkosladké čtení - plno humoru, vtipu i řada vážných a smutných momentů. Dobře vystavěný děj. Je až neuvěřitelné, jak dokázal autor postavy mezi sebou proplést.

18.04.2021 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Román o mezilidských vztazích, který je vyprávěn jednoduše, obyčejně, chladně. Klasická Soukupová... Všední téma zpracováno pichlavě realisticky. Autorka umí dokonale popsat, co se jakému člověku děje, nad čím přemýšlí, proč nad tím přemýšlí, jakým způsobem prožívá jednotlivé situace, proč dělá to, co dělá atd. Všechny postavy a jejich jednání zkrátka opravdu chápete. Příběh smutný, ale pravdivý... Je to život.

07.06.2021 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Knihu jsem si chtěla přečíst už dlouho (cca dva roky), ale teprve teď jsem se k ní dostala - a nakonec to vyhrála audioverze namluvená Petrou Špalkovou. V první části jsem se smála, u druhé mi bylo smutno. V příběhu nechybí sarkasmus, ironie a černý humor. To vše v kombinaci s nelehkým životem ústřední postavy. Jak už padlo ve starších komentářích - v něčem mi Eleanor připomínala Sheldona Coopera z Teorie velkého třesku :-) Její problémy však vycházely hlavně z rodiny, výchovy a nedostatku lásky. Měla jsem Eleanor ráda a stejně tak i Raymonda. Kniha je především o síle přátelství, vyrovnávání se s traumaty, ale i o tom, a jak je důležité nechat si pomoct! Úplný závěr mne překvapil.
4,5*

26.01.2021 4 z 5

My My Elle Kennedy

Nenáročná, čtivá, žhavá gay romance. Zamilovala jsem si ústřední pár a byla jsem moc ráda, že se k nim autorka vrací i v dalších knihách (série WAGs). Druhého dílu jsem se bála, ale zbytečně, duologie je skvělá.

22.10.2020 5 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

Knize jsem původně chtěla dát čtyři hvězdy, ale čím déle jsem četla, tím více jsem se přikláněla k pěti. Řekla bych, že kniha má vzrůstající tendenci. Graduje. Napětí mezi ústředním párem roste. Závěr knihy mě doslova rozdrtil, mé srdce se rozpadlo na kusy. V jednu hodinu ráno jsem konec knihy půl hodiny vydýchávala :-D Doufám, že se dočkáme druhého dílu. Autorčin styl je poutavý, čte se lehce, stránky doslova mizí pod rukama.

04.09.2020 5 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Zařadila se k mým oblíbeným německým autorkám - Kasten, Kneidl a teď Lucas... Opravdu příjemné, oddechové čtení. Prostředí Green Valley ve Skalistých horách jsem si zamilovala, ráda se tam v dalších dílech vrátím. Doporučuji!

02.11.2021 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Po dlouhé době jsem se opět pustila do detektivky. Za mne paráda. Freyja a Huldar - sympatická dvojice. Doufám, že se v dalších dílech více sblíží :-) Příběh nádherně spletený z různých pramenů. Až do samotného konce jsem nevěděla, kdo je vrah - a takovéto rozuzlení by mne ani ve 3/4 knihy nenapadlo. Přesto zcela logické vyústění. Poslouchala jsem audioknihu namluvenou Klárou Cibulkovou. Tleskám! Opravdu skvěle načtená, interpretovaná, celkově zpracovaná.

27.02.2021 4 z 5

Ukradený polibek Ukradený polibek L. J. Shen

Po sérii Hříšnici jsem se pustila i do tohoto samostatného románu. A chybu jsem neudělala! Autorka evidentně ráda píše o lásce ke komplikovaným mužům. Kniha byla dobře napsaná, oddechová, milá a čtivá - přečetla jsem ji za necelé dva dny. Jediné s čím jsem měla větší problém, bylo časové zasazení příběhu. Vím, že tam bylo několikrát řečeno, že se příběh odehrává v 21. století, ale na několika místech jsem tomu prostě nevěřila. Celá zápletka s mafii pak byla za mne tak trochu "na hraně". Tudíž ubírám jednu hvězdu. Jinak ústřední pár jsem si zamilovala, moc jsem jim přála šťastný konec.

02.01.2021 4 z 5

Graysonův slib Graysonův slib Mia Sheridan

Vinice, slunce, ovocný sad, růže, hloh, láska, překrásná čarodějka a nádherný drak. Mé srdce plesá :-) Tolik bolesti, odpuštění, intrik, nenávisti, podvodu, náklonosti... Zkrátka koktejl emocí. Ústřední hrdinové si toho hodně protrpěli. Nádherná romantická knížka, která se dobře a rychle četla. Moje první od autorky a určitě nebude poslední. "Kde je skutečná láska, je vždy i skutečná naděje.“ Epilog potěšil. 4,5*

17.11.2020 5 z 5

Moře klidu Moře klidu Katja Millay

Emoce prýští celou knihou.
„Co cítíš, když se na ni podíváš?“ „Radost, strach, frustraci, touhu, kamarádství, vztek, potřebu, zoufalství, lásku, chtíč?“
Na knihu jsem narazila náhodou, nečekala jsem, že mě takto zaujme. Kniha není o velké osudové lásce. Je o druhé šanci, kterou je potřeba vždy využít, o tom nevzdat se a nelitovat sebe sama a hlavně je o potřebě mít blízkého člověka - cítit ho, vnímat ho, mít si s kým povídat, s kým trávit čas... Závěr je nádherný - jedna věta sdělila vše! Knize dávám pět hvězdiček přesto, že prvních cca 60 stran jsem se do knihy nemohla začíst.
"Lidé věří v Boha, protože nevěří sami v sebe. Potřebují něco jiného, na čem mohou být závislí nebo čemu mohou klást za vinu, že jsou v prdeli."

08.09.2020 5 z 5

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Miluji kriminálky a žhavé romance. Co víc si tedy přát než tento román - dva žánry v jednom. Jako oddechové čtení dokonalé!
Ústřední dvojice Kinga a Lukasz jsou plní temperamentu a kousavých poznámek. Oba pohlední a chytří. Líbí se mi! Oceňuji střídání vypravěčů. Za sebe mám ráda, když je příběh předložen ze dvou perspektiv, hlavně u romancí. Kriminální zápletka slušná s pořádnou dávkou napětí. Prostředí advokátů, prokurátorů a soudů vhodně zvoleno, dodávalo příběhu na větší zajímavosti. Šlo poznat, že autorka sama pracuje v oboru jako právnička.
Opravdu příjemné čtení bez nutnosti velkého přemýšlení nad příběhem. Kniha, která pohltí a nepustí. Pro milovníky kriminálek, napětí a žhavé romantiky. Jdu na další díl :-)

09.06.2021 4 z 5