jankor jankor komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Skvělá kniha, čte se nádherně, jste u ní zvědaví a nemůžete se odtrhnout- A pak nenápadně přijde nečekaná pecka, u které se musíte zastavit a vydechnout. Krásná skládačka osudů, tu neprodám.

05.01.2020 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Tedy zatím jsem asi v polovině, pak se sem vrátím, ale rve mi srdce, když vidím, jak se stále opakuje chyba ve skloňování příjmení Fuchs a Smolík ve 4. pádě množného čísla! Vidím Smolíkovy a Fuchsovy a ne Smolíkovi a Fuchsovi !!! Jak je možné, že to tolik lidí autorem počínaje nechalo být?
Po dočtení pokračuji v sepsání dojmů: celý vztah z nuly ke svatbě za tři nebo čtyři měsíce...neříkám, že se to nemůže stát, ale bylo to takové ne úplně uvěřitelné, konec sice otevřený, ale tak náhle utnutý. Dějová linka kolem hlavního záporáka byla víc zpracovaná, než soužití rodin pod jednou střechou, což se mi zdá škoda, To bylo takové šité horkou jehlou. Těžké téma, které bylo zpracováno lépe, než osudy hlavních protagonistů.

28.04.2023 3 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Knížky EMR jsem hltala před svou osmnáctkou, což už je hodně dávno, a Vítězný oblouk byl asi můj nejoblíbenější. Ach, ta scéna umírání, to bylo..... :) láska, láska. V knihovně mám kompletní sbírku. Bylo pár knih v té době, které se nesmazatelně zapsaly do mých vzpomínek a toto je jedna z nich.

21.04.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Troufám si tvrdit, že je znát, že p. autorka dobu před Listopadem zažila, několikrát jsem se při čtení pousmála, když mi připoměla některé detaily. Celkový dojem je takový, že mi to trochu připomíná Příběh služebnice, ale nejde to tolik do hloubky detailů. Nebylo to špatné, zůstalo to ale podle mě na povrchu, snesla bych ještě hlubší rozpracování. Hanu to nepřekonalo. 4 a půl.
S odstupem a po procházení ostatních recenzí bych ráda ještě připsala aspoň 2 názory: 1) při srovnávání se Svědectvím o životě v KLDR musím částečně nesouhlasit, protože mám pocit, že je to tam ještě o hodně horší.....2) narazila jsem zde i na názor, že většina lidí chtěla prostě žít svůj život a radovat se z toho co mají (děti, domek za peníze vydělané nebo splacené, zahrádka, domácí dovolená atd.). S tím naprosto souhlasím. Věděli, že se mají líp něž dřív, protože zažili i život po válce a v 50 letech. V každé době si lidi zvyknou ....a v každé době je proti čemu bojovat, že?

10.05.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Krásné, čtivé, má to spád. Takový život byl, i když já ho už taky nezažila. Dát jako povinnou četbu mladým holkám "z města" ! Někdy mám pocit, že si myslí, že se vše točí jen kolem nich. Lidem možná chybí víc pokory.......Klidně bych to nechala zfilmovat, jen víc takových !

24.01.2020 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

jeden z mých čtenářských milníků mladých let

31.07.2019 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Prostě skvělé.....od první strany čtivé, nabité dějově a pěkné spojování kapitol. Krásně zpracované postavy. Ke konci jsem začala mít pocit, že happyend nebude, ale vydržela jsem se nepodívat na konec. Nebyl, a je to silný příběh a vůbec bych se nedivila, kdyby ho někdo zfilmoval. Kniha Vás pohltí a nepustí, prostě zážitek. Rozhodně doporučuji!

25.02.2021 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Co to tady je za blbost - autor Jeannette Walls? Moje snad nejmilovanější knížka, kdybych mohla, dám jí 10*, četla jsem ji asi ve 14-15 letech a naprostá bomba ! Prostě jedna z mých TOP ......... Úžasný nadhled, realita raději nemyslet :) Musím ji zase vytáhnout a uvidíme, jak to bude s odstupem.

29.12.2022

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Bylo to opět tak čtivé, že jsem četla v noci do padnutí, nešlo odložit. Jak snadno to může nastat....je to vysoce aktuální, jsou tam vtipné narážky na současnou politickou situaci. Za pár let už to tak nebude, bude se porovnávat s vývojem. Zdá se to ze začátku "jen "jako prostě nějaká fikce, ale je čím dál tím vážnějši a vrcholí to zamyšlení epilogem. Tak jsem si při tom říkala, kde se vyloupnul ten Roman Bureš, vyhazovač a zápasník, který TAK skvěle čtivě píše. Po Říši a Planetě idiotů jsem začala číst Leona, sice je to jiný žánr, ale taky dobrý.
Už dlooouho jsem neměla v ruce něco tak čtivého jako jsou knihy Romana Bureše.

15.09.2022

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Film/seriál mě naprosto odboural a při čtení knihy se mi odvíjel film před očima. Kdo ví, kdyby to bylo naopak. Kniha skvělá, film ještě lepší. Mám ráda ságy a ta síla zakázaného... Prostě NĚCO pro holky.

12.08.2019 5 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Tak na prvotinu je to trefa do černého..... Mé oblíbené téma, byla jsem hodně zvědavá. Podobně jako mnoha jiným se mi zdála první půlka ještě lepší, asi do místa, kdy odejde ze scény Johan, pak jsou větší časové posuny. Ano, hodně smrti a navíc mnohokrát jen takové konstatování. Zbytečně přišpendlené krkolomné a načechrané obraty kolem intimností, snad aby to zvýšilo atraktivitu díla? Toho je dost v současné červené knihovně cizích autorek....vždy mě fascinuje, jak podrobně se popisuje první sex, zatímco děj jen frčí.
Úplně zbytečné mi přišlo, jak Emilka zpacifikuje rozhodčího. Vzhledem k popisovaným scénám kolem porodů a jiných detailů je to hodně holčičí čtení, vzpomněla jsem v tu chvíli na seriál Zavolejte porodní sestřičky, který sleduji ráda, ale chlapi ne.
Určitě doporučuji k přečtení, je to rozhodně čtivá kniha.

02.06.2023 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Přečetla jsem za 1 neděli a jedním dechem. Samozřejmě jsem musela dýchat a položit knihu u scény znásilňování ve vagonu. A napadlo mě, že je to celkově velmi, velmi podobné knize V šedých tónech. My si to přečteme, ale vlastně si ani neumíme představit, že bychom něco takového měli zažít.....odvíjí se to v hlavě jako film. Naštěstí pro nás. Dávám 5 hvězdiček a smekám.

10.02.2020 5 z 5

Hanýžka a Martínek Hanýžka a Martínek Jindřich Šimon Baar

nádherná knížka, zdánlivě pro děti, ale místy k zamyšlení s úsměvěm na rtech....

17.10.2019 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

(SPOILER) první část čtivá, zvědavost přetrvává, ale v druhé půli začne víc psycho a překvapivě se nedočkáte odpovědi, to mě tedy docela zklamalo ...... kniha Houbařka byla o něco lepší, celkově dost ponurá témata, asi už stačilo ....

27.12.2023 5 z 5

Via lucis Via lucis Jindra Jarošová

Jsem ráda, že podobné pocity jako já měli/y i níže píšící. Takže když to shrnu - téma a životní peripetie Heleny do získání titulu, to je famózní záležitost, tím děj knihy končí. Je to pro mě nepředstavitelné. Ke čtivosti knihy musím, bohužel, dodat, že první asi třetina je nejlepší, pak jen samé dopisy a studium, a konec jsem vyhlížela...bylo mi stydno odložit knihu o ženě, která ve svém životě musela vynaložit takové úsilí. A její učitelka, to je námět na druhý román, smekám před ní. Jo, a ještě je nutné připomenout, že měla Helena opravdu velké štěstí, že se narodila v majetné rodině, ale to není předmětem tématu.

17.05.2023 4 z 5

Tak jsem dočetla knihu, na kterou jsem byla zvědavá, protože až dosud jsem zhruba věděla jen to, že to byla kontroverzní osobnost .Nejdřív chci uvést, že mě ta kniha bavila a ještě víc tak první dvě třetiny, pak to hodně skáče v čase. Teď jsem si přečetla komentáře a porovnávám......myslím, že není správně napsat, že zemřela chudá, i když žila nakonec osamoceně, je třeba dočíst i doslov. Samozřejmě, že dnes je jiná situace co se týká ceny jejích děl. K její (jeho) "tajemné" sexualitě si troufám říci, že je jasné, že většinová osobnost to nebyla, ale nenarodila se v době, kdy by mohla s pravdou ven. Obrovské překvapení pro mne bylo, že je zde celkem podrobně popsána rodina Jindřicha Heislera a to mohu říci, protože jsem taky z Chrasti. Je vidět, že p. Štráfeldová skutečně pátrala v archívech. Ztotožňuji se s názorem, že kniha je spíše obrazem určitého uměleckého období, než vyloženě životopisem Toyen. Naopak na rozdíl od mnoha zde uvedených názorů mi vadila v knize "ta druhá", jejímiž úvahami autorka kapitoly proložila. Takže celkem vzato - tento životopis určitě doporučuji k přečtení, je to kniha hodná uznání, i když beletrizovaná.

17.05.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Velmi čtivé.... ale jak je napsáno v jednom příspěvku níže, trošku znejistíte, co se vlastně odehrálo doopravdy, když je "poslední pannou ve třídě", ale to bych taky nechala být. Nejvíc mě překvapila poslední věta. Zůstalo zdvižené obočí a velký otazník. Z mě 4,5.

03.03.2020 4 z 5

Paní Curieová Paní Curieová Ève Curie

Moc dobře se mi četla, tu bych z ruky nedala, jeden z nejlepších životopisů.

14.10.2019 4 z 5

V Brooklynu roste strom V Brooklynu roste strom Betty Smith (p)

(SPOILER) Komu se líbil Andělin popel nebo Uličník Motl, tak ať sáhne po této knize. Mě se líbila možná dokonce i víc. Děj je hutný, chvíli trvá, než se prokoušete na konec, ale doporučuji. Konec uspokojí ty, kteří mají rádi happy endy, tak pak odložíte klidněji.

26.09.2022 5 z 5

Český Honza Český Honza Jiří Horák

Tak zrovna teď čteme Honzu s vnukem před spaním.....rozhodnutí padlo poté, co jsem konstatovala, že čteme všechno možné (od dinosaurů po roboty), jen ne klasické pohádky o princeznách a vzpoměla jsem si, že právě z téhle knížky jsem byla jako dítě naprosto unešená. A zajímavost : děda Jenda, manžel a syn Honzové a navíc moje mamka, tchyně, švagrová a já jsme Jany :) - vnuka už nechtěli, je to Adam .... Český Honza ode mne 5*.

02.01.2022 5 z 5