JaniMa JaniMa komentáře u knih

Bez slitování Bez slitování Tim Weaver

Kniha by možná mohla být o pár stránek kratší, ale protože mám za sebou všechny předchozí díly a vypěstovala jsem si vztah k některým postavám, nevadilo mi počkat si na velké finále o trochu déle.
Oceňuji možnost sledovat hlavního hrdinu téměř na každém kroku. Weaver umí vykouzlit napětí a sepsat kvalitně zamotaný příběh s rozuzlením v závěru. Škoda, že když přijde na popis láskyplných citů, nevěřím mu ani řádku. Jejích líčení mi přijde prkenné až umělé. Sem tam se taky vloudí něco, co mi jde trochu proti logice (třeba, proč nechá hlavního hrdinu hrabat se holýma rukama metr hluboko do hlíny kvůli domněnce), ale v tomto díle bylo takových věcí pomálu, takže dávám 5 hvězdiček za zdařilý napínavý thriller.

20.09.2021 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Byla trochu chyba začít 4.knihou série. Občas mi poněkud chyběla znalost některých drobností. Také jsem se trochu ztratila v závěru knihy. Možná za to mohla únava, protože bylo těžké se od knihy v závěru odtrhnout. Příběh byl čtivý a hledání spojitostí mezi aktéry napínavé. Chystám rozečíst si sérii od začátku a moc se na to těším!

11.04.2021 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Čekala jsem tuctovou kriminálku, ve které je tým výjimečně nadaných, ale společensky vyčleněných, vyšetřovatelů. Toto očekávání kniha naplnila, ale kapku originality do krimistereotypu autor přece jen vnesl. Mozek týmu Lincoln Rhym odkázaný k životu na lůžku mezi ostatními hrdiny kriminálek vynikne a jeho nová pravá ruka Amélie Sachsová, také není tuctová. Mile mě překvapilo množství detailů o sběru a analýze důkazů. Většinou autoři kriminálek více sází na akční scény a psychologii postav, zatímco Deaver na to jde jinak, a tak má čtenář možnost dozvědět se o sběru otisků z kůže, něco o možnostech, které do kriminalistiky vnáší chemická analýza a tak podobně. Jediné, co trochu zklamalo byla mírná předvídatelnost děje, a protože mě nebaví číst akční scény, ze kterých autor ždíme maximum až přes čáru uvěřitelnosti, přišly mi některé pasáže zdlouhavé. Další knihu si přečtu ráda.

02.02.2024 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Tohle stálo za přečtení. Zpočátku jsem byla skeptická, ale vyklubalo se z toho originální a napínavé čtení, které přináší poměrně dost materiálu k zamyšlení. Líbil se mi doslov autora, ze kterého je patrné, že se o problematiku, kterou v knize nadnesl, opravdu velmi aktivně zajímal a příběh vystavěl na lešení z mnoha faktů.

27.08.2023 5 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Napínavé, tematicky zajímavé, aktuální a poněkud skličující.
Ze začátku se děj trochu vlekl a chápu, že někomu mohl připadat nudný. Mě ale chytlo téma nevyzpytatelné umělé inteligence, a tak mi nedělalo problém propadnout se skrze stránky knihy s vývojářskou Moirou do Asie, kde v halách společnosti Ming nabírá dech gigantický projekt. Nejprve se zdá, že v knize se budou pouze odkrývat souvislosti mezi záhadnými úmrtími, záhy mě ale řádky vyvádí z omylu. Počet mrtvých roste, do města se žene bouře a odložit knihu je stále těžší. Přichází závěr...a tady se to začíná kazit. S každou další stranou modlím, aby už autor nepřitápěl pod kotlem. Na můj vkus to totiž s velkolepým finále přehnal. Škoda. Pátou hvězdu jsem této vybočující knize ubírala nerada.
Od knihy odcházím o pár informací a postřehů bohatší a od autora si ráda přečtu i něco dalšího.

25.07.2023 4 z 5

Kocour Fiškus a vánoční skřítek Kocour Fiškus a vánoční skřítek Sven Nordqvist

Nejmilejší z dětských vánočních knížek. Ani po letech neztratila své kouzlo. Krásné ilustrace, humorné i vážnější okamžiky ze života jednoho neposedného kocoura a jeho dědy i pro nás netradiční vánoční zvyky. Je toho hodně, proč si tuhle knížku zamilovat. Jako poslední příspěvek skvěle uzavírá můj letošní pokus o plnění čtenářské výzvy.

30.12.2022 5 z 5

Led v žilách Led v žilách Yrsa Sigurðardóttir

Grónsko je zajímavá lokalita pro detektivní příběh a autorka umí své knihy obohatit o zajímavá fakta, přesto mi dělalo problém se začíst. Příčina Tóřiny cesty do Grónska je těžko uvěřitelná. Náhod, které posouvají její případ kupředu je zde až přespříliš. Děj se místy hodně vleče, ale za kvalitní závěr jsem se rozhodla jednu hvězdičku přidat. Od další knihy očekávám víc.

22.07.2022 4 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Když jsem knihu poprvé otevřela zaujal mě námět, ale příběh mě nepohltil. Na podruhé už to bylo o hodně lepší. Bavilo mě toulat se s Davidem po pobřeží, ulicemi Londýna i po moři napříč světem. Také jsem se (jako někteří další čtenáři) marně snažila vypátrat Císařovniny ostrovy, než jsem se díky databázi dozvěděla, že ve skutečnosti neexistují.
Kniha mi přišla velmi dobře propracovaná, i když je v ní vylíčeno mnoho situací, které jsou těžko uvěřitelné i na papíře. Čtení bylo napínavé a nechyběla akce. Mám ale pocit, že T. Weaver sází na určitou šablonu, ve které se David vždy úplnou náhodou dostane z životně nebezpečné situace (často díky zjevení nečekané postavy). Ke konci knihy jsem se začala zamotávat do množství jmen. Najednou mi jich přišlo strašně moc a množství postav, které v knize z různých důvodů jméno změní, to ještě zkomplikovalo. Papír a tužka to naštěstí spravily, takže v cílové rovince jsem si mohla s úlevou odškrtnout úlohu všech důležitých aktérů.
Muž bez minulosti je dobrá kniha. Jen je při jejím čtení potřeba vynaložit větší úsilí na zpracování informací než u jiných titulů.

16.07.2022 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Nenáročná kniha s humorným laděním. Zprvu slibné čtení, které se po pár stránkách přeměnilo ve stereotypní parodii. Ke knize jsem se musela opakovaně vracet, abych ji dočetla. Trochu postrádám ucelenou pointu. Uznávám ale, že tam byly pasáže, u kterých jsem se upřímně bavila.

18.01.2022 3 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Taková jízda jako Deset malých černoušků to sice nebyla, ale bavilo mě nechat se tahat Herculem Poirotem tak trochu za nos. Chvílemi mě jeho tajnůstkářství trochu rozčilovalo.
Mám ráda detektivní příběhy, kde neteče moc krve a líbí se mi, jak si Christie hraje s motivy jednání postav i to, že dává čtenáři prostor, aby si vytipoval pachatele. Toho obvykle definitivně odkryje až v závěru a zde tomu bylo právě tak.
Závěr mi přišel až zbytečně klikatý a pár věcí mi zůstalo nezodpovězeno, přesto se jedná o detektivní příběh se vším co v něm má být a za přečtení stojí.

30.09.2021 4 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

V úvodu příběhu bylo pár věcí, které mi nedávaly příliš smysl (např. finanční situace ztraceného Sama a jeho manželky, která má dost peněz na zaplacení detektiva Rakera přitom i s manželovým platem sotva vyšli), ale poslední kapitoly byly prostě skvělé. Dokonce se to obešlo i bez velké závěrečné honičky, za což má u mě tato kniha body navíc. Místy mi trochu chyběl náhled do myšlenek hlavního hrdiny. Hlavně v první polovině knihy jsem měla místy problém chápat motivy jeho jednání. Jsem velmi zvědavá, co mě čeká v dalších dílech.

24.04.2021 5 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Lincoln je neobyčejný vyšetřovatel a mě moc baví zkoumat po jeho boku různorodé důkazy a dozvídat se nové věci o výbušninách, otiscích prstů, vlasech, písku,... Přestože se soustředí hlavně na stopy a duševní pochody těch, kteří je za sebou trousí ho příliš nezajímají, Deaver uspokojivě pokrývá i psychologii postav a na každé stránce dokáže překvapit. V příběhu je mnoho zvratů a nejsou v něm žádná hluchá místa. Postav je tu tak akorát, aby si je člověk zapamatoval a neztratil se ve spletitém závěru. Bohužel tu a tam se vyskytne něco, co působí nepřirozeně. (Lincoln, který dokáže z několika atomů předpovědět místo a čas jakékoliv klíčové události, nebojácná manuálně zručná pilotka Percy, pachatel, který nedělá chyby,... - ta dokonalost až příliš bije do očí.)
Lincolnova schopnost předvídat mi vadila od začátku. Jako by měl věšteckou kouli nebo pachatelův diář. Až k posledním 100 stranám jsem přesto měla ke knize jen drobné výtky, a protože čtení je to opravdu napínavé, přenesla jsem se přes ně prakticky s nulovým úsilím. Závěr to zkazil. Byl zbytečně dramatický a překombinovaný. Další díly si přečtu ráda, ale doufám, že autor trochu polevil v zarputilé snaze ždímat napětí do poslední tečky.
Před čtením knihy doporučuji naladit se na porci akce, která jde za hranu reality.

23.03.2024 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Knihu jsem hodně dlouho odkládala. Pustit se do čtení z dílny vyhlášeného mistra horou jsem se bála a přes práh strachu mě postrčila až čtenářská výzva.
Kniha je vypravěčsky dobře zpracovaná, ale svým způsobem vleklá. Dlouho jsem nevěděla, jak k jejímu obsahu přistupovat a marně jsem hledala pointu. Teď už pomýšlím na další Kingovy knihy. Očekávám, že v nich najdu něco nekonvenčního jako v této.

02.10.2023 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Do čtení jsem se pustila s nadšením. Těšila jsem se, že s Jo Nesbøm objevím zas kus světa. Kriminalistická zápletka zajímavá, mocenské hry vzrušující a napínavé, a přesto mě kniha začala v půli nudit. Možná už mi těžko uchopitelná osobnost HH začíná vadit? Vlastně jsem v knize nenašla žádnou sympatickou nebo alespoň vývojově zajímavou postavu. Výsledkem bylo, že jsem knihu dvakrát odložila a vrátit se zpět do děje s nemalým množstvím postav a dějových linek nebylo úplně snadné. Myslím, že kniha je napsaná dobře, obsahuje mnoho postřehů ze světa, ale mě tentokrát nechytila a přehršel náhlých zvratů a přeuspořádávání vztahů mezi postavami tomu moc nepomohlo. Třeba se s knihou sejdu někdy v budoucnosti a kdo ví,... třeba to bude zase jízda.

23.06.2023 3 z 5

Zrušený rozsudek Zrušený rozsudek Michael Connelly

Ze začátku jsem se zalekla té rodinné sešlosti, ale pak mě to strhlo a od posledních stran jsem se nemohla odlepit. Miluji knihy plné živých dialogů a neprůhledných taktik jako je ta-to.

24.04.2023 5 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

Nenáročné a svižné čtení. Smysluplná nenatahovaná zápletka a realistické postavy umístěné na jeviště, jehož kulisy si alespoň z části můžeme prohlédnout i dnes. Není nouze o historické zajímavosti. Líbí se mi, že v knize nechybí mapka Prahy s popisky.

26.12.2022 4 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Seznamování s postavami v první kapitole jsem překonávala s křečovitě zatnutými zuby. Bylo to najednou tolik jmen… Pak už to bylo lepší. Kapitoly jsou na můj vkus zbytečně dlouhé, ale vyjma první se dobře čtou. Přestože jsem autorce zazlívala až přespříliš urputně padouchovkou postavu komisaře Mellberga a Eričinu náhlou (dle mého nelogickou) pohnutku vydat se do domu zavražděné po odchodu policie, musím na závěr uznat, že na prvotinu je tohle velmi dobrá kniha.

12.08.2022 4 z 5

Skála Skála Peter May

Je škoda, že jsem čekala úplně něco jiného. Skála je kvalitní knížka s přiměřeně zapleteným příběhem a kvalitně propracovanými postavami. Moc ráda jsem se dozvěděla něco o ostrově Lewis. (Líbí se mi, když mohu v knihách poznávat skutečná místa.)
První kapitoly slibovaly očekávaný detektivní příběh. Několik dalších jsem strávila přemítáním nad tím, jestli jsem neudělala s volbou knihy chybu. Podrobné líčení života postav prokládané někdy poněkud dlouhými popisy všemožných detailů mi sympatické nebylo. Vlastně přiznávám, že až v poslední třetině knihy jsem v mysli objevila zájem dozvědět se, jak vše popsané na předešlých stránkách zapadá do sebe. Po této stránce jsem byla nakonec spokojená. V závěru knihy je akce a jednotlivé střípky roztroušené napříč knihou se složí v kompletní obraz.
Do další knihy se nepustím hned, ale když už vím, co čekat, možná po ní sáhnu až budu mít náladu na kvalitní, ale nepříliš veselé, čtení. (Teď potřebuji spíš nějakou naivně optimistickou knižní kompenzaci.)

05.05.2022 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

(SPOILER) Nejsem jediná, kdo má trochu problém s přijetím povahy hlavního hrdiny. Za dynamiku příběhu však autorovi promíjím i Harryho přeměnu z alkoholové trosky na brilantní mozek mrknutím oka.
Čtení bylo napínavé. Pohltilo mě to natolik, že jsem autorovy prominula i řadu věcí, které šly proti logice. (Způsob, jakým se do dění dostal Oleg, pátrání kolem Barliho, fenyklové semínko,…) Krom toho, ani přes množství zvratů mi nepřišlo těžké se v dění zorientovat, a dokonce ani se jmény postav jsem pro tentokrát neměla problém. Hole umí vymyslet a okořenit příběh. Rozhodně se nebojím pustit do čtení další knihy.

28.06.2021 4 z 5

Čtení je to zajímavé, ale především provokativní. Přivedlo mě ke spoustě nových informací a dalo mi podmět k bezpočtu úvah. O mnohých závěrech, které autor prezentuje jako zřejmá fakta, bych si ale dovolila polemizovat. Některé úvahy mi přijdou naivní a vyvozené závěry zkratkovité. Pokud vás nějaké téma zaujme, určitě doporučuji doplnit si detailnější informace z jiných zdrojů a zamyslet se zpětně nad Harariho argumenty. Protiargumenty by leckde vydaly na další knihu... teď jde jen o to, kdo najde Halariho dovahu a sepíše ji. Myslím, že svět potřebuje odvážné pisatele s různými přístupy k věci a nelíbí se mi cosi jako "Halariho populární monopol" v této oblasti. (Možná že existují i další autoři, ale zřejmě nejsou tak výrazní, aby je člověk, který se zajímá o téma jen okrajově, zaznamenal.)
Oceňuji, že se autor nedemonstruje podstatu věcí na osobních zážitcích jako to dělají četní jiní. Kniha bezpochyby obsahuje zajímavý materiál k diskuzi.
(Souhlasím s komentářem Nasko, ale přínosný pohled vnímám i v komentáři uživatele Camelot)

Shrnutí: Zkratkovitě a poutavě napsaný průlet lidskou existencí, který sází víc na efekt, něž exaktnost.

12.01.2024 4 z 5