Janek Janek komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Dneska jsem dočetla a je to beze sporu velmi originální a pozoruhodný román. Nicméně příběh mi přišel na mnoha místech hodně předvídatelný, takový sladce naivní a hlavně málo uvěřitelný. (Už jen představa, že Kya jedla téměř celý život kukuřičnou kaši, že nikdy neonemocněla, nebo to alespoň nestálo za zmínku.) Působí to možná až černobíle, trochu jako pohádka a obžaloba civilizace. Přesto všechno jde (alespoň pro mě) o literární zážitek, který se asi dlouho nebude opakovat.

03.04.2022 4 z 5

Vulvou porodní asistentky Vulvou porodní asistentky Alžběta Samková

Zdá se mi, že Alžběty Samkové jsou plná média, vystupovala téměř v každém pořadu či podcastu o těhotenství a porodu, které jsem sledovala. A tak jsem ke knížce přistupovala s mírným despektem. Jak jsem se mýlila. Alžběta Samková nepochybně má mnoho cenných zkušeností a za každou cenu netlačí a neprosazuje postoje "alternativních matek", které vždy přesně ví, jak mají porod i péče o novorozence vypadat.
Alžběta Samková umí říct k této věci své, ale zachovává si zdravý nadhled, což je pro mě nakonec nejdůležitější a nejpotřebnější.
K mnoha tématům bych - jako budoucí prvorodička - potřebovala více podrobnějších informací. Nezbývá než vyhledat další literaturu.

15.03.2022 4 z 5

Normální šílenství Normální šílenství Jiří Pasz

Velmi záslužná, čtivá kniha, která nezjednodušuje, ale rozšiřuje obzory. Různá duševní onemocnění jsou představena z různých úhlů pohledu. Bible duševních onemocnění, která by se měla stát povinnou četbou pro všechny.

13.03.2022 5 z 5

Porodní příběhy - Rodíme se jednou Porodní příběhy - Rodíme se jednou kolektiv autorů

Zajímavá, inspirativní knížka zachycující velké množství různorodých příběhů i postojů k porodu.

12.02.2022 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Je skvělé, že Ladislav Zibura konečně představuje českým čtenářům i mnohá zajímavá místa jejich domova. Ale nedá se nic dělat - chůze je chůze, putování k Ziburovi patří a lze ho (literárně) jen těžko dosáhnout, pokud autor/vypravěč/poutník sedí za volantem. I kdyby se nabízelo sto veselých historek pro řidiče i neřidiče, bolavé nohy a určité "nutné nepohodlí" téhle knížce zkrátka chybí.

09.02.2022 4 z 5

Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Pavel Pospěch

Srozumitelná a velmi aktuální sonda do české společnosti ukazuje přínos sociologie k porozumění nám samým.

07.02.2022 5 z 5

Petr Brukner: Jen tak jsem šel kolem Petr Brukner: Jen tak jsem šel kolem Vladimír Kroc

Petr Brukner je jistě zajímavá renesanční osobnost, jeho vyprávění stojí za pozornost.
Ale knižní vydání rozhovoru vyžaduje mnohem víc práce než jen - bez ladu a skladu - poskládat různá vyprávění za sebe. Velká škoda, kniha působí velmi chaoticky a nepřehledně, jako by byla psána bez rozmyslu.

21.01.2022 3 z 5

Výslech revolucionářů z roku ’89 Výslech revolucionářů z roku ’89 Karel Hvížďala

Pozoruhodná mozaika příběhů a reflexí přelomové doby, kniha, která by se měla stát povinnou četbou. Některé texty by možná zasloužily zkrátit.

21.01.2022 4 z 5

Pandemie: Anatomie krize Pandemie: Anatomie krize Michal Kubal

Senzační kniha, důležité poselství příštím generacím. Špičková práce.

14.01.2022 5 z 5

Člověk bez osudu Člověk bez osudu Imre Kertész

Jedno z nejoriginálnějších svědectví z koncentračního tábora, které jsem kdy četla. Odosobněný text není ani čtivý, ani líbivý. Ale zprostředkovaná zkušenost je nadmíru autentická. Ne každý dokáže najít sílu, aby přežil.

14.01.2022 5 z 5

Výjevy Výjevy Ondřej Hanus

Těšila jsem se, ale nějak mi to nesedlo.

13.01.2022 3 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Naturalismus par excellence. Brrr, až čtenáři zůstává špína za nehty a sucho v ústech.

12.01.2022 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Kdo by to byl řekl, že román o smrti/ích a umírání/ch může být dojemný a humorný zároveň. Originální román Pavla Tomeše stojí za pozornost!

08.01.2022 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Střídmému stylu myslím trochu škodilo zbytečně velké množství nepodstatných odboček.
Doporučení hodná kniha.

23.11.2021 4 z 5

Liška v dámu Liška v dámu Jiří Kratochvil

Originalita i nadhled, drsnost 50. let i jemnost ženy-lišky dělají z této ne úplně snadné četby silný zážitek.

18.11.2021 4 z 5

Smyčka Smyčka Pavel Kohout

Kam nemůže čert, nastrčí ženskou. Možná až příliš naivní novinář Jan Soukup pak nemá šanci. Text Pavla Kohouta je dobře napsaný a čtivý, byť některé dějové zvraty nepůsobí až tak překvapivě, jak by se na takové téma možná slušelo.

18.11.2021 4 z 5

Umina verze Umina verze Emil Hakl (p)

Z tohoto syrového románu Emila Hakla mi běhal mráz po zádech. Bezútěšné prostředí a obrovská touha po vztahu - to jsou nejvýraznější linie společensko-kritického příběhu, který děsí svou autentičností.

16.11.2021 5 z 5

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Próza Emila Hakla není ani laskavá, ani úsměvná. Pod zdánlivě bezvýznamným klábosením otce a syna, z příběhu bez dramat a bez pointy, prosvítá řada křivd a neporozumění. Taková je literatura, takový je život.

12.11.2021 4 z 5

Znamení neznámého: Rozhovory o spiritualitě Znamení neznámého: Rozhovory o spiritualitě Jan Němec

Je to knížka k přemýšlení, která nabízí od všeho trochu.
Zůstává otázkou, zda mi až moc nepřekáží mé vlastní předporozumění i skutečnost, že Petra Vacíka a sestru Denisu Červenkovou znám z farnosti, kde jsem konvertovala.
Kniha je moc hezky knižně i redakčně připravena.

09.11.2021 3 z 5

Adamův návrat: Mužská iniciace Adamův návrat: Mužská iniciace Richard Rohr

Inspirativní, hluboká a poučná kniha zdaleka nejen pro muže.

03.11.2021 5 z 5