Jana K Jana K komentáře u knih

Puls Puls Felix Francis

Na další knihu Felixe Francise jsme si museli počkat o něco déle než obvykle, ale čekání se určitě vyplatilo. Především tu máme hlavní hrdinku ženu - věc u Francise dosud nevídaná, ale jak se můžeme přesvědčit, knize to na kvalitě neubírá, ba právě naopak.
Hlavní hrdinkou je tentokrát sympatická lékařka z urgentního příjmu Cheltenhamské všeobecné Chris Rankinová, která se musí vyrovnat nejen s padouchy, ale především se svými vlastními démony. Ani v tomto Francisově románu ale nepřijdeme o dostihové zákulisí; doktorka Rankinová příležitostně slouží na dostihových závodištích, kde zajišťuje lékařskou službu.
Čtivě napsaná kniha nás nenechá ani na okamžik vydechnout, stále máme s hlavní hrdinkou o čem přemýšlet. Co bych možná malinko vytkla je snad jen pocit, že doktorka Rankinová ví o policejních postupech daleko víc než policie samotná, které v tomto případě až příliš radí, snad by celý případ zvládla sama :-)

21.06.2020 5 z 5

Nervy Nervy Dick Francis (p)

Opět perfektní Francis, i když tentokrát kniha nemá takový spád jako např. Oheň a bič nebo jiné, ale to vůbec nevadí a na kvalitě to vůbec neubírá, ba právě naopak. Kniha se velmi příjemně četla, vyhovovalo mi, že tentokrát jsme přímo v centru dostihového dění prostřednictvím hlavního hrdiny - žokeje stojícího teprve na začátku své kariéry. Trošku mě překvapilo brzké rozuzlení jeho potíží, které přišlo už zhruba v polovině knihy, ale vůbec mi to nevadilo, i po zbytek příběhu bylo co číst a já s napětím čekala, jak se Rob za všechna ta příkoří, které byl nucen absolvovat nejen on, ale i spousta jeho kolegů z branže, odhalenému pachateli pomstí. A byla to pomsta více než povedená. Ani v tomto příběhu nechybí tentokrát dosti netradiční milostná zápletka.

12.05.2019 5 z 5

Děs běs a už nikdy více! Hloupé, vulgární, těžko uvěřitelné a silně přehnané. Po pár stránkách se navíc začne vše opakovat, takže kniha začíná nudit.

11.12.2017 1 z 5

Zajímavé komiksové zpracování osudů legendy československého sportu. Kniha mě bavila, ale na některých místech bych uvítala více textu; mnohdy je ho na stránce úplné minimum. I tak ale solidně mapuje nejen Zátopkovy sportovní úspěchy, ale i osobní život.
Škoda jen, že končí zlatou helsinskou olympiádou (na kterou málem ani nejel), určitě by bylo zajímavé sledovat i další životní etapu nejen jeho, ale i jeho ženy Dany.

02.02.2017 3 z 5

Královna Gabriela Královna Gabriela Petr Čermák

Jak vidno, pan Čermák nezahálí a zahlcuje trh svými četnými publikacemi nejen o sportovcích, ale i o dalších známých osobnostech. O tom, že se jedná o díla velmi nevalné kvality, se můžeme přesvědčit i v této knize o Gabriele Koukalové. Ty dvě hvězdičky dávám jenom kvůli ní a také tomu, že biatlon patří k mým oblíbeným sportům.
Nabízí se mi otázka, jak je možné, že se takový s prominutím brak vůbec dostane na pulty knihkupectví. Připomíná totiž hodně nepovedený domácí úkol šitý velmi horkou, spíše přímo rozpálenou jehlou. Nevím proč autor plýtvá silami, když se nehodlá tématu obsáhleji věnovat a z knihy se nedozvíme absolutně nic nového.
Zkopírovat Wikipedii dovede každý, stejně tak si najít starší články, kterých je plný internet. To celé proloženo autorovými poněkud vzletnými, oslavujícími a místy až trapně vyznívajícími komentáři. Celé to korunuje obrazová příloha - ve středu knihy 25 stran křídového papíru s barevnými fotkami - beru, ale proč je těmi samými fotografiemi, ve stejné velikosti, ovšem černobílými, proložená celá kniha? Aby bylo více stran a kniha více nabyla - o to se ostatně stará i velikost písma. Mnohé slovní spojení a obraty se často opakují, a co hůř, mnohdy nedávají ani smysl. Velmi nepříjemně na mě také působilo autorovo neustále se opakující oslovení "Má hrdinka" či "Moje hrdinka."
Podtrženo, sečteno - tak mizernou a nekvalitní životopisnou knihu jsem snad ještě nečetla a doufám, že už ani číst nebudu. Gabriela je v posledních letech obrovský fenomén a určitě si zaslouží mnohem kvalitnější publikaci.

24.01.2017 2 z 5

Panství Edenbrooke Panství Edenbrooke Julianne Donaldson

V anotaci k této knize se dočteme, že se jedná o "výjimečný historický román," srovnatelný dokonce s díly Jane Austen. Tak to ani náhodou. Naopak si troufám tvrdit, že je to jedna z nejméně povedených knih tohoto žánru. Nesympatická hlavní hrdinka, její protějšek velmi těžko uvěřitelný až trapný, nudné a plytké dialogy, velmi málo děje, který nezachrání ani rádoby krimi zápletka. Velmi rozvláčné, zdlouhavé a nudné, do četby dalších stran jsem se musela doslova nutit; stále jsem čekala nějaký zvrat, prostě něco, čím kniha zaujme a začne se něco dít. Marně.
Na autorčině webu jsem zjistila, že napsala dosud tři knihy (čtvrtou připravuje) a jedna z nich je dokonce stejný příběh z pohledu hlavního mužského hrdiny této knihy. Jenom to ne - to mi něco nepříjemně připomíná.

17.09.2016 1 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

New York čtyřicátých let není úplně mým šálkem, přesto jsem se rozhodla přečíst si toto známé a slavné Capotovo dílo, které bylo i zfilmováno. Příběh mě ale nezaujal, útlá knížka, spíše povídka, na mě působila poněkud těžkopádně a nezajímavě a byla jsem ráda, že jsem ji vůbec dočetla. Rozhodně se nejedná o snadné čtení.

21.08.2016 2 z 5

Služka Služka Hana Lasicová

Takřka na den přesně před rokem jsem shlédla v kině filmové zpracování Služky, které se mi opravdu velmi líbilo. Po knize jsem tedy sáhla až po roce a těšila se, jak si film znovu připomenu. Nestačila jsem se divit. Kdyby na obálce nebyl záběr z filmu, který nás utvrzuje, že se skutečně jedná o knižní předlohu k filmu, domnívala bych se, že se jedná o úplně jiné dílo, jež nemá s filmem nic společné. Opravdu tak rozdílné příběhy film a kniha nabízí.
Zatímco ve filmu odchází mladičká Anka sloužit do Prahy, v knize se naopak vydává do služby do panského domu ve vídeňském Hietzingu. To je jen první z celé řady věcí, v čem se filmové a knižní zpracování rozchází, těch věcí je mnohem víc, spíš by se dalo říct, že jsou to dva rozdílné příběhy. Filmaři se knižní předlohy drželi jen velmi sporadicky, spíše vůbec ne.
Příběh jako takový má obrovský potenciál, zajímavé, poutavé a silné, emocionální téma. Bohužel to, jakým stylem je nám prostřednictvím paní Lasicové předložen, ho degraduje na strašně nízkou, troufám si říci až mizernou úroveň.
Snad to byl záměr autorky, kniha je koncipována jako retrospektivní, strašně chaotické vyprávění staré Anky, vracející se během jediné noci myšlenkami na svou službu ve Vídni, ve které strávila bezmála třicet let. Příběh je nám podán nesmírně únavnou, chaotickou formou, kdy o sobě Anka mluví hned v první osobě a v zápětí ve třetí, neustálé opakování již podaných informací, přeskakování v čase ve vyprávění příběhu i vracení se do aktuální přítomnosti. Celý příběh nás donekonečna provází věty typu „A ještě si vzpomínám,“ „A ještě jsem zapomněla říct,“ „A ještě říkal,“ „A jednou,“ a další, neustále se opakující věty. Opravdu úmorné čtení. Pokud to byl záměr, nejsem si jista, zda se podařil a příběhu prospěl, řekla bych že spíše nikoli.
„Dnes je poslední noc. Klopačka bude odteď odbíjet každé čtyři hodiny, až do rána.“

20.03.2024 2 z 5

Poslední cesta císařovny Sisi Poslední cesta císařovny Sisi Uwe Klausner

Určitě velmi zajímavý knižní počin a důkaz o tom, jak lze nenásilně skloubit známá historická fakta se zajímavým fiktivním příběhem. Ocenit musíme také originalitu, taková kniha o císařovně Alžbětě tu zatím ještě nebyla, i když v tomto případě se nejedná o typický román pojednávající o životě císařovny, nýbrž spíše o zajímavý kriminální příběh, jehož hlavní událostí je 10. září 1898, den, kdy se císařovna stala obětí atentátu italského anarchisty Luigiho Lucheniho ve švýcarské Ženevě.
Kniha se čte velmi příjemně, ve vyprávění se v jednotlivých kapitolách střídají jak historické postavy - hraběnka Irma Sztáray, Luigi Lucheni, malý prostor dostane i císařovnina nejmilejší dcera Marie Valerie, tak samozřejmě postavy fiktivní - z těch zejména hlavní hrdinové a bývalí spolužáci Auguste Beaulieu a Cesare Monteverdi.
Více mě pochopitelně zaujalo a bavilo vyprávění historických postav, v tomto případě mi ale ve výčtu bibliografií, který je uveden na konci knihy, chybí vzpomínky hraběnky Irmy Sztáray s názvem Poslední léta císařovny Alžběty. Tato kniha je doslova studnicí informací o životě císařovny v letech 1894 - 1898 a také samozřejmě o neblahých událostech v Ženevě tak, jak je vylíčila přímá svědkyně, která je víc než kdokoli jiný oprávněna vyprávět o posledních okamžicích života císařovny tak, jak se skutečně odehrály.
Kniha mne bavila, je napsána srozumitelným, čtivým jazykem, nechybí také milostná zápletka jednoho z hlavních hrdinů. Jen vyvrcholení a rozklíčování zápletky na konci knihy nebylo úplně podle mého gusta, proto místo původně plánovaných čtyřech hvězdiček dávám jen tři.
Jednu výtku bych ještě měla k obálce knihy, na které vidíme známý jezdecký portrét císařovny z 60. let, kdy byla na vrcholu své krásy a patřila k nejlepším jezdkyním své doby. Z toho můžeme nabýt dojmu, že se jedná o další romantické zpracování císařovnina života. Existuje spousta vyobrazení císařovny z 90. let, posmutnělé dámy v černých šatech, které by se na obálku hodily mnohem lépe. K dispozici je také spousta dobových vyobrazení samotného atentátu, které doprovázely články o smrti císařovny ve všech světových periodikách.

24.01.2023 3 z 5

Nemocnice na kraji města Nemocnice na kraji města Jaroslav Dietl

Legendární seriál Nemocnice na kraji města je podle mě jeden z nejlepších seriálů, co kdy v rámci československé/české tvorby byly natočeny. Nově natočené pseudoseriály s nesympatickými postavami a bez děje se s tímto nedají vůbec srovnávat.
Seriál patří vůbec k mým nejoblíbenějším, viděla jsem ho nesčetněkrát, knihu jsem objevila až později u babičky v knihovně.
Teď jsem se k ní po letech vrátila i v rámci čtenářské výzvy. Kniha se prakticky od seriálu neliší, setkáme se všemi známými postavami i všemi nesmrtelnými seriálovými hláškami.

20.12.2021 5 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

"Medaile jsou hezké, ale ke štěstí je nepotřebuju." Tato a mnohé další zpovědi zazní v této knize, která v době svého vydání vzbudila nemalý rozruch.
Gabriela Koukalová je prostě fenomén. Přiznejme si - nebýt jí, kde by byl český biatlon? Sport na okraji zájmu, sport, který sledovalo pár nadšenců, ale dnes ho sledují masy v přímých přenosech. Kdo to změnil? Určitě úspěšné ZOH v Soči, ale především právě Gabriela Koukalová, která svými velkými úspěchy i roztomilými přešlapy prostě přitáhla spoustu fanoušků, kteří před pár lety ani nevěděli, že nějaký biatlon existuje.
Gábinu můžeme milovat i ji nenávidět za to, jak je svá, ale musíme si přiznat, že nikdo neudělal v posledních letech pro český biatlon víc než ona.
V této zpovědi se odkrývá až na dřeň, nic nezůstává tabu - dětsví, léta dospívání, soukromý život a vztahy, svatba a zejména vrcholový sport, v němž se ocitla rychle na vrcholu i díky ambiciózním rodičům. Odkrývá také že biatlon (a zejména biatlon na vrcholové úrovni), který několik sezon provozovala, není jen to pozlátko, co vidíme při televizních přenosech na stupních vítězů, ale především spousta dřiny a odříkání, rivality (nejenom rivality mezi závodníky ze zahraničí, ale také rivality mezi soupeřkami z českého týmu), pomluv, vyhrožování a těžkých stavů, bez kterých by se jistě ráda obešla.
Kniha se mi moc líbila, četla se lehce, i když možná na někoho může působit trochu chaoticky, protože ne vždy je dodržována časová posloupnost.
Gabriela Koukalová zůstane myslím dlouho nepřekonaná. Ráda bych se mýlila, ale zatím to vypadá, že bez ní bude český biatlon opět jen paběrkovat.
"Nějaké knížky už o mně vyšly. Ale až v téhle jsem to opravdu já." Nezbývá než souhlasit, tahle kniha se skutečně povedla.

28.12.2020 5 z 5

Návrat diplomata Návrat diplomata Dick Francis (p)

"Jako cizinec jsem vstoupil do budoucnosti vlastní minulosti." - tato věta hovoří za vše a zcela vystihuje celý příběh, který mě opravdu uchvátil. Těžko říci, čím více. Jestli skvělým, výborně vystupňovaným dějem, sympatickým hlavním hrdinou nebo opět oborem, ve kterém jsme ještě s Francisem nebyli - tentokrát se ocitáme v prostředí zavedené veterinární kliniky, ve které působí jako partneři šest veterinářů, každý se svou vlastní specializací. Právě do téhle zavedené party se hrou osudu a náhod dostane náš hlavní hrdina, který se vrací do kraje svého dětství a je ihned vtažen do případu podezřelého úhynu několika koní, ke kterým postupně došlo za velmi podezřelých okolností v krátkém sledu za sebou. Sympatický Peter má jednu velkou výhodu - v kraji vyrůstal, velmi dobře zná místní poměry a vzpomínky na určité lidi, kteří by mohli být zapleteni do kauzy mu postupně pomohou při rozklíčování celého případu.
Celý příběh se mi moc líbil, snad i proto, že můj dědeček byl veterinář. Možná by se dal trochu vytknout uspěchaný konec, kniha by určitě snesla pár stránek navíc, abychom si lépe vychutnali a prožili rozuzlení celé kauzy. Co bylo ale naprosto jedinečné je tentokrát hlavní padouch. Do posledních okamžiků jsem netušila, kdo by to mohl být, nebo spíš tušila, ale veškeré mé tipy se ukázaly jako mylné, proto jsem na konci knihy zůstala naprosto šokovaná - padouchem byl ten poslední, na koho bych vůbec pomyslela. I to je Dick Francis - překvapení až do samotného konce.

22.11.2020 5 z 5

Hra na fanty Hra na fanty Dick Francis (p)

Tak tohle je skutečně mistrovský kousek a perla mezi Francisovkami. Rozhodně ne nadarmo je právě tato kniha oceněna cenou E. A. Poea.
Velmi přesvědčivě popsané prostředí redakce bulvárního periodika, kde ústřední hrdina pracuje coby dostihový zpravodaj a právě připravuje reportáž o nadcházejícím významném dostihu Lamplighter Gold Cup. Objíždí vytipované majitele, trenéry a jezdce, kteří chystají své čtyřnohé svěřence na tento dostih a sbírá podklady pro svůj článek. Nebude dlouho trvat a přijde na stopu rafinovaného podvodu a utká se s nebezpečnými protivníky, kteří se nezastaví před ničím. Jako vždy brilantně napsáno, kniha chytne a nepustí až do konce.
Je zde na místě také vyzdvihnout poutavou a bohužel velmi smutnou dějovou linku ze soukromého života hlavního hrdiny, jež se zmítá mezi vážně nemocnou manželkou a atraktivní milenkou.

16.05.2019 5 z 5

Smrtící zkouška Smrtící zkouška Dick Francis (p)

Svižný příběh odehrávající se v ponuré atmosféře bývalého Sovětského svazu, konkrétně přímo v Moskvě. Trochu mi tam chybělo větší zaměření na koně - jak dává tušit už obálka knihy, tentokrát jsou na scéně místo těch obvyklých dostihových koně parkuroví a vše se točí kolem připravovaných LOH v Moskvě 1980.
Jinak ale pěkný příběh.

30.04.2019 4 z 5

Živá investice Živá investice Dick Francis (p)

Opět naprosto vynikající Francisovka. Ze začátku jsem měla trochu strach z pro mě nudného a nezáživného prostředí banky a hlavního hrdiny bankéře. Nakonec mi to ale vůbec nevadilo, neboť sympatický Tim Ekaterin stráví většinu svého času právě řešením tohoto zapeklitého případu přímo u zdroje - v hřebčíně s majitelem chovného hřebce Sandcastlea, který je onou "Živou investicí," na niž si právě na doporučení Tima půjčil obrovskou částku.
Detailně se tak seznámíme nejen se zákulisím chodu banky, ale především se zajímavým prostředím hřebčína, který odchovává budoucí hrdiny dostihových drah. Dostaneme se ale i jinam - byznys léčení koňských pacientů tajemným koňským léčitelem-šarlatánem versus seriózním veterinářem.
Opravdu velmi povedená kniha; samozřejmě nechybí milostná zápletka hlavního hrdiny, na kterou jsem tentokrát byla zvědavá takřka stejně jako na celou detektivní zápletku a s napětím čekala na rozuzlení. Jednoznačně za pět hvězd, i za ten krásný hořkosladký konec.

30.10.2017 5 z 5

Drahý čas Drahý čas Dick Francis (p)

Hlavní hrdina této Francisovky tentokrát není koňák, ale pilot malého letadla. Pro mě prostředí naprosto cizí, uvítala bych raději to koňské, ale v knize mi to vůbec nevadilo, ba naopak.
Navíc o dostihy nepřijdeme, Matt Shore totiž létá po závodištích a vozí trenéry, majitele i žokeje a tak se seznámíme zase s jiným prostředím. Za mě moc povedené, včetně zápletky i nezbytné lovestory.

06.10.2017 4 z 5

Kouřová clona Kouřová clona Dick Francis (p)

Kratinká Francisovka ve které je tentokrát hlavní postavou sympatický filmový herec Edward Lincoln. Ten nám sice záhy prozradí pachatele, na kvalitě knihy to však vůbec neubírá, ba právě naopak. Na atraktivitě knihy také přidá fakt, že tentokrát opustíme společně s "Linkem" kolébku turfu a podíváme se spolu s ním do dobrodružné jihoafrické buše za "olifanty." :-)

12.04.2017 4 z 5

Post bellum 1866 Post bellum 1866 Vladimír Körner

Nejprve jsem viděla film, který se mi velmi líbil a proto jsem se rozhodla přečíst i knižní předlohu. Co k tomu dodat... Jedná se o typický körnerovský bezvýchodně depresivní příběh mladého důstojníka rakouské armády, který není schopen vyrovnat se s krutou válečnou zkušeností v bitvě u Hradce Králové. Že tento místy přímo děsivý příběh končí tragicky je nasnadě.

10.12.2016 4 z 5

Sny císařovny Sisi Sny císařovny Sisi Allison Pataki

Jedno z nejhorších románových zpracování života císařovny Alžběty, jaké jsem kdy četla. Autorka neví o císařovně a lidech z jejího okolí prakticky nic, stejně jako o poměrech v císařské rodině a tomto historickém období. Nevím, proč se rozhodla napsat knihu právě o ní, když se ani nepokusila alespoň trochu držet obecně známých faktů o císařovně.

20.02.2016 odpad!

Jak milovat lorda Ashe Jak milovat lorda Ashe Sally MacKenzie

Tak tohle vážně ne... Předchozí dva díly této série jsem přečetla s řádně zatnutými zuby, u tohoto posledního dílu jsem už měla chuť knihu odhodit někam hodně daleko, což se mi běžně nestává. Protože ale nerada odkládám rozečtené knihy, podařilo se mi po několika dnech knihu s vypětím veškerých sil dočíst.
Co dodat - napadají mě výrazy jako trapné, nudné, absurdní, zdlouhavé, většina knihy absolutně o ničem. Londýnská "smetánka" nadávající si slovy "Ty ničemnej hajzle!" nebo naprosto nepochopitelné a neuvěřitelné chování veškerých postav v knize.
Souhlasím s modrankou: psi, zejména po manželovi pojmenovaný Kit, který byl později operativně překřtěn na Chundeláčka z důvodu manželova návratu (dle popisu jsem si ho představovala jako Novofundlanďana), coby rozdělení postele rozhádaných manželů mě po celou dobu čtení knihy nesmírně rozčilovali.

31.12.2015 odpad!