JajaCZ JajaCZ komentáře u knih

Muhammad Ali: král ringu Muhammad Ali: král ringu Lewis Helfand

Tento comics bol neskutočný. Síce som vedela aký výnimočný Ali bol, ale nepoznala som podrobnosti. Čo ho priviedlo k boxu, čo ho motivovalo, aké postoje a myšlienky zastával. Mile ma prekvapilo, v čom všetkom sa podieľal a ako tvrdo drel, aby dosiahol to, čo sa nepodarí len tak hocikomu. Právom jeho podobizne zdobia boxerske telocvične.

19.04.2022 5 z 5

Nenápadná a pritom tak skvelá kniha. Nemohla som prestať čítať. Príbeh Lindy ma totálne ovládol a prežívala som s ňou smútok i beznádej v jej neľahkom živote. Teším sa na ďalšie knihy od pani Kubíkovej.

19.04.2022 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Štěpán Kopřiva si získal moju pozornosť už dielom Zabíjení, ktoré bolo skvelé. Keď som zistila, že vychádza jeho novinka, dokonca iný žáner, nezaváhala som. Ak vezmem v úvahu príbeh, štýl písania, obsah a podrobnosti, nemám knihe čo vytknúť. No i napriek tomu, že je kniha krátka, som sa nevedela dokopať a knihu dočítať. Bolo to asi tým, že som si k žiadnej postave nevytvorila vzťah, aký si čitateľ vytvára s knižnými hrdinami. Zlievali sa mi dokopy a vadilo mi snáď i to, že hneď od začiatku sa diali tie najhoršie scenáre. Keď sa mohla nejaká ťažkosť vyriešiť, prišlo niečo, čo ju ešte viac skomplikovalo. Uvedomujem si, že námet bol skvelý, ale klamala by som, ak by som tvrdila, že ma kniha nevyčerpala.

19.03.2022 3 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Zlomila mi srdce :) Vynikajúca kniha. Síce som v minulosti nemala pozitívnú skúsenosť s autorkou a ani do tejto knihy sa mi veľmi nechcelo, keď som videla jej spracovanie a la toaletný papier, no nakoniec som podľahla skvelým hodnoteniam a musím uznať, že mali pravdu. Príbeh som si dávkovala ako keby to bola moja posledná káva života, každý deň, po malých dúškoch. Skvelý námet, skvelé spracovanie, skvelé myšlienky. Vžila som sa do kože Addie a neviem, či by som dokázala vydržať tak dlho, ako to zvládla ona. Knihu zo srdca odporúčam :) PS: Všimla som si, že autorky obľúbená fráza alebo slovné spojenie je "zaliaty v jantáre" :)

28.02.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Neskutočne skvelá záležitosť. O severnej Korei som už čo-to prečítala, ale v týchto príbehoch som sa dozvedela veľa nových informácií. Ako fungujú rôzne povolania a odvetvia. Cením si toho, že autorka sa rozhodla miesto beletrie napísať tieto príbehy. Dúfam, že vydá ešte nejaké "pokračovanie". Odporúčam si knihu vypočuť. Audioknižná podoba je na 6* :)

28.02.2022 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

(SPOILER) Skvelé audio podanie knihy ma prekvapilo. Skvelý dej, len som mala chvíľami problém so vstrebaním každého slova. Ťažko sa mi verí, že autor toto napísal tak dávno. Vynikajúco zachytil budúcnosť (vynálezy, pocity, hodnoty), bola som napätá a držala hlavnému hrdinovi prsty. Dúfala som však, že sa mu podarí zmeniť/zachrániť manželku.

28.02.2022 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

(SPOILER) SPOILER: Kniha mala skvelú atmosféru. (Počúvané ako audiokniha) A dokonca sa mi páčil i koniec príbehu, ktorý bol ukončený tak, ako to funguje i v živote - s otazníkom, nie happyendom. Keď chodím na 2h prechádzkové okruhy cez les, jednoduchšie audioknihy sú naozaj skvelý spoločník. Odporúčam viac ženám ako mužom, keďže sa tam v podstate riešia vzťahy a psychologický profil hlavných hrdinov :)

14.01.2022 4 z 5

Pekné myšlienky. Ťažko sa mi hodnotí kniha, z ktorej mi bolo celý čas dosť smutno.

11.01.2022 4 z 5

Ztraceni Ztraceni Anita Frank

Fakt podarený príbeh. Na to, že to je autorky prvotina, tak je naozaj skvelá. Kniha ma veľmi bavila, postavy konali logicky, necyklili sa vo svojom zmýšľaní, naopak napredovali. Páčili sa mi rôzne spletené nitky príbehu, ktoré v konečnom dôsledku utkali uveriteľný dej (jedinú malú výtku mám k “náhodnému nálezu” dopisu v zápisníku, ktorý obsahoval informácie, ktoré sa hodili k vyšetrovaniu. Rozhodne sa budem tešiť na ďalšiu knihu od pani spisovateľky. Laťku nasadila vysoko

Tajemství na kůži Tajemství na kůži Alka Joshi

Táto kniha vás prenesie do Indie. Možno to je dané kopou indických slov, kedy si každú chvíľku listujete slovníček, aby ste vedeli, čo dané slovíčko znamená a ochutnávaním rôznych delikátnych pokrmov, ktoré takmer cítite na jazyku. Síce život hlavných hrdinov nie je perfektný, ale rozhodne je vzrušujúci. I keď sa jedná o príbeh zasadený do obdobia 50rokov, máte pocit akoby sa odohrával ešte o storočie predtým. Fascinuje ma skromnosť indického života, oslobodeného od prehnaného materializmu, byliny a liečiteľstvo, indická kuchyňa, rôzne rituály a indické tradície. Knihu odporúčam a teším sa, že mi ostane doma v poličke.

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Pekný príbeh, bavil ma, ale musím knihe vytknúť prílišnú jednoduchosť. Mala som pocit akoby som čítala stredoškolskú slohovú prácu. Popisy nezachádzali príliš pod povrch, všetko tak nejako plynulo jednosmerne, žiadne komplikácie, zvraty. Oddychovka to ale bola príjemná.

10.01.2022 4 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Pekný detský príbeh o stratenom plyšovom prasiatku. Na konci som si poplakala, i keď som tušila ako príbeh skončí. Dúfam, že moje veci nekončia tam, kde sa v príbehu popisuje. A ak áno, o ďalší dôvod viac, stať sa minimalistom :D Kniha je určená pre deti, no v určitých častiach som mala pocit, že je pre dospelého čitateľa.

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Ale áno, bolo to milé, boli tam krásne myšlienky,pekné ilustrácie, ale rozhodne to ďalší Malý princ nebude. Neviem si pomôcť, ale tak nejak mi celá kniha pripadala nasilu. V dnešnej dobe toho vychádza strašne veľa a mali by sme poriadne premýšľať, pre čo a na čo sa vyrubávajú lesy. Autor mohol tieto myšlienky viac prepojiť v nejakom jednoliatom príbehu a vyplniť prázne miesta na papieri. Popravde sa mijeho rukopis i v niektorých prípadoch ťažko čítal (neviem ako je na tom česká verzia) Každopádne kniha za prelistovanie stojí. Kúsok láskavosti si z nej odnesie každý :)

10.01.2022 3 z 5

Čáslavská Čáslavská Jan Novák

Wow, tak rozhodne oproti príbehu Zátopka bol príbeh Very dychberúci. Jediné, čo mi na v komikse vadilo bola nespisovná slovenčina.( preklady ako z google translatora. Slová, ktoré vo vete nedávali zmysel) I grafické spracovanie bolo dosť rušivé (farebne vyfarbené postavy) Vzhľadom na tému komiksu by som asi volila farby, ktoré by zvýrazňovali významnosť popisovanej osoby a vážnosť obsahu. Keby mi doslova tieto komiksy nepadli do ruky v knižnici, tak ich miniem, čo by bola naozaj škoda, pretože som vôbec netušila aký zaujímavý život (a hlavne smutný) Vera prežila.

06.01.2022 4 z 5

Bohužiaľ mi ostali, po prečítaní komiksu, rozporuplné pocity. Nie len, že komiks obsahuje anglické bubliny (nie, že by som nezvládla preklad, ale buď ide o český komiks alebo nie) Staršie ročníky, ktoré sa nie vždy anglicky učili, tak vôbec netušia, o čom sa postavy bavia. Nikde nie je uvedený preklad, ktorý by som určite ocenila.) Údel komiksárov je vytvoriť nie len textovo ale i graficky úsporný príbeh, ktorý vám vysvetlí veľa i bez tony slov. Bohužiaľ tu sa to nepodarilo. Niektoré obrázky sú doslova vycpávkové a nevysvetľujú nič. Dokonca Zátopka komiks idealizuje, čo je i vzhľadom na jeho reálnu prezentáciu, nie úplne pravdivý obrázok. Je mi z toho smutno. Áno, bol to výnimočný športovec, ale možno by bolo fajn vykresliť, že v tej dobe bolo ťažké ostať alebo byť takým, ako si človek prial možno byť. Naopak v komikse vystupuje ako nebojácny a všetko na háku majúci a vždy správne sa chovajúci.
Kresba mi nevadila, ale nepovažujem ju za komiksovú špičku.

06.01.2022 3 z 5

Jak zabránit klimatické katastrofě Jak zabránit klimatické katastrofě Bill Gates

Kniha ma bavila a zažila som si i navzdory domnení, že o danej problematike viem už veľa, nejaké WOW momenty. Určité pasáže knihy sú i ľahko vtipné, prekvapí vás nadšenie autora pre technické inovácie a výnálezy. I napriek tomu, že mi Bill svojimi podnikateľskými praktikami, či montovaním sa do niečoho, čo nie je jeho obor, nie je príliš sympatický, musím uznať, že kniha obsahuje nápady, myšlineky, úvahy, nad ktorými sa stojí zamyslieť. Veľké + dávam za čtivosť a možno tú jednu hviezdčku uberám za to, že sa ani raz nespomenulo to, že my ako ľudstvo sme sa stali až prílišní konzumenti bez rozmyslu. Že síce cesta za nulou je možná, no mali by sme upustiť od prílišného materiálna a viac budovať svoje vzťahy, zážitky, služby a nie svoje šťastie stavať na vlastnení hord oblečenia, kabeliek a serepetičiek, ktorými lepíme prázdnotu a smútok, ktorú pociťujeme po ťažkom dni. Chýbali mi i nejaké inovácie alebo nápady v oblasti obalového materiálu. Predsa cesta za nulou nebude možná, ak sa nebude riešiť i odpad samotný.

16.11.2021 4 z 5

Limea Limea Lin Rina

Musím sa priznať, že sa mi svet vystavaný autorkou veľmi páčil. Nevadila mi ani romantická linka, kedy hlavná hrdinka od určitého okamihu nedokázala skrotiť svoje vášne a doslova vzdychala pri každom pohľade a pomyslení na Noatuna (cudzinca). Keďže sa jedná o knihu určenú mládeži, je táto linka priam žiadúca. Páčil sa mi každodenný život kmeňa, súžitie s prírodou, skromnosť. Dokonca musím kladne ohodnotiť i niektoré vtipné dialógy medzi postavami. Na rozdiel od iných "dospelých" kníh mi vskutku nepripadali ani trápne. Príjemne som si pri nej oddýchla a zabúdala na ten chaos, čo v dnešnej dobe zažívame a ktorý je viac než znepokojujúci. No a odteraz snívam o živote na ostrove so svojimi najbližšími a dobrými ľuďmi, ku ktorému by nemal prístup nikto s negatívnymi pohnútkami :) Myslím, že by som knihe dala 4-4,5*. Nie je to top medzi top, ale pohladila ma po duši :)

14.11.2021 5 z 5

Pravda o zázracích Pravda o zázracích Atticus (p)

Nehodnotí sa mi túto knihu ľahko, no jednoducho musím a mám potrebu. Chápem, že mnoho mladých asi osloví, ale bohužiaľ som v nej videla vo väčšine prípadov vykrádačku myšlienok a citátov, ktoré som už niekde počula alebo čítala (dokonca pretransformovaný citát z Pána prsteňov) Niektoré ďalšie "básne" spolu s fotkami a obrázkami, boli asi už len na vyplnenie strán, aby sa to mohlo vydať knižne. Úprimne mi je ľúto, že sa na toto míňa papier.

08.11.2021 2 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

(SPOILER) SPOILER: Kniha ma dosť sklamala. Konanie postav, popis procedúr, popic bežných činnosti v ústave a celý príbeh bol akýsi povrchný. Rozvíjali sa tam vedľajšie linky, ktoré boli len tak utnuté (príbeh starej pani, ktorej umrel manžel). K žiadnej z postav som si nevybudovala vzťah. Neboli vôbec sympatické. Konanie doktora, ktorý Amy miesto prepustenia nechal hniť v ústave a sám sa vyparil. Veď takto to predsa nemohlo fungovať, nie? Ak pacient nemal kam ísť, tak si ho tam nechať a držať na silu a myslieť si, že mu vlastne robíte službu. Amy konala dosť impulzívne, i keď si uvedomovala kde sa nachádza a že každý vzdor, príhoda a problémy jej môžu priťažit. Ku koncu knihy som mala pocit, že stále nie je úplne psychicky v poriadku (mala tam nejaké preblesky podivného chovania pri návšteve doktora) Vlastne tento príbeh neviem ani zaradiť. Nebola to ani romantika, ani psychothriller. Veľkú plus boli krátke kapitoly, preto sa kniha čítala svižne.

27.10.2021 3 z 5

Tvoje plodnost ve tvých rukou Tvoje plodnost ve tvých rukou Toni Weschler

Wow, skvelá kniha a i keď som už dosť stará na to, aby som niektoré veci poznala, načerpala som v tejto knihe mnoho nového. Myslím, že by sa tieto veci mali vyučovať na školách. Rozhodne by ženy mali poznať svoje telo, svoj cyklus a čo nám hovorí. Dúfam, že pri zaznamenavaní si informácií o svojom cykle dosiahnem väčšie zdravie, porozumiem telu a možno i stihnem nejakého toho malého zdravého človiečika. Ženy, držte sa :)

05.10.2021 5 z 5