jaja4 jaja4 komentáře u knih

Sekera z bronzu, rouno ze zlata Sekera z bronzu, rouno ze zlata Juraj Červenák

Lepšie než Bohatier.

03.06.2020 4 z 5

Môj výnimočný týždeň s Tess Môj výnimočný týždeň s Tess Anna Woltz

Pre mňa dosť sklamanie. Zvláštny introvertný, zádumčivý príbeh o dievčati a chalanovi, čo sa stretnú počas prázdnin. Taký malý, nudnejší middle grade.

03.01.2020 3 z 5

Hotel Winterhouse Hotel Winterhouse Ben Guterson

100% middle grade (pre deti od 8 do 12 rokov). Z Winterhousu nebude nový HP, lebo málokoho staršieho to osloví. Vynikajúci štýl písania (súvetia s opismi), skvelá slovná zásoba. Ten, kto otvorí Winterhouse musí byť dobrý čitateľ (radšej čitateľka), inak to vzdá. Dej je často pomalý, zvraty mohli byť napínavejšie.

02.01.2020 4 z 5

Strážce meče Strážce meče John White

White dokonale vyvážil kresťanský a fantasy prvok. Lenže treba na neho naraziť ešte pred Lewisom a Tolkienom. Pre mňa je už neskoro.

29.12.2019 3 z 5

Darja a Matyáš ve sněhové pasti Darja a Matyáš ve sněhové pasti Věra Řeháčková

Knižka pre menšie deti, napísaná dosť nudne. Určite si čitateľov nájde, ale medzi topy pani Řeháčkovej patriť nebude. Lepšie jej idú dievčenské a ženské romány, než knihy pre deti.

24.09.2019 2 z 5

Dům doktora Fišera Dům doktora Fišera Petra Braunová

Peťa Braunová píše s každou knižkou lepšie a lepšie. Verím, že sa dostane do čítaniek. Ale u doktora Fišera to napätie naťahovala tak dlho, až mi už bolo fuk, ako to skončí. Škoda.

25.07.2019 3 z 5

Jsi jednička, Zuzko Jsi jednička, Zuzko Věra Řeháčková

Popri takýchto priemerných a trochu zastaraných knihách o obyčajnom živote, sa tie nekaždodenné v Řeháčkovej zozname kníh (Holka bez minulosti) javia ako úžasné bestsellery.

02.07.2019 3 z 5

Dvě puberťačky na krku Dvě puberťačky na krku Věra Řeháčková

Ani z voza, ani na voz. Sú oveľa lepšie knižky o koňoch aj o tanci. Chcelo to vybrať si len 1 z toho a viac sa rozpísať. A chýba mi tam viac dialógov. To platí skoro o každej Řeháčkovej knižke.

26.04.2019 3 z 5

Pátrání po vládci Vodstva Pátrání po vládci Vodstva Věra Řeháčková

Hlúpe akože scifi, ktoré pôsobí ako zlý vtip. Neviem, načo tam pchala Řeháčková ezoteriku.

11.04.2019 1 z 5

Hra o Elišku Hra o Elišku Věra Řeháčková

Na to, že Eliška bola napísaná len pred 10 rokmi, pôsobí archaicky, akoby z 80.rokov. Autorka má zvláštny výber slov a štýl jej rozprávania pripomína skôr filmový scenár než knihu. Skôr než dievčenský román, je to pre ženy.

27.03.2019 3 z 5

Denník mimoňky: Zápisky z nie príliš radostného života Denník mimoňky: Zápisky z nie príliš radostného života Rachel Renée Russell

Denník mimoňky sa preceňuje. Ann Urbanová má lepší. https://www.databazeknih.cz/knihy/denik-male-blondynky-o-prazdninach-141947

26.03.2019 2 z 5

Som, aká som! Som, aká som! Lena Riečanská

Nie je to ani dievčenský román, ani young adult. Vhodné pre deti vo veku tak 10-12 rokov. Zo začiatku zaujímavé, zo života. Ale potom ma to už bavilo menej. V rámci SK literatúry lepšie než väčšina kníh tohto žánru.

13.02.2019 3 z 5

Stretnutie na Pobreží lásky Stretnutie na Pobreží lásky Michel Amelin

Napísal to muž a je to cítiť. Nuda, málo romantiky. Radím nekupovať, len požičať z knižnice. 1. knižka z vydavateľstva Arkus, ktorá ma sklamala.

04.02.2019 2 z 5

Chlapec, ktorý žil v mojej hlave Chlapec, ktorý žil v mojej hlave Anne Gudule

Nenormálne krásny koniec!

03.02.2019 5 z 5

Jana: Povodeň Jana: Povodeň Michaela Fišarová

Miška Fišarová píše normálne. Jednoducho, priamočiaro, nenásilne výchovne. Ale ako keď musíte napísať sloh. Chýba tomu duša. Ale zase je to pre malé deti a tým tam duša chýbať nebude.

04.12.2018 3 z 5

Kde jsi, Pierote? Kde jsi, Pierote? Ivona Březinová

Ja to mám ľahké. Stačí mi prečítať modré knižky od Ivony Březinovej a viem, že budem happy. Tie červené ma kupodivu bavia oveľa menej. Mám radšej obyčajné peíbehy zo života, než tie, kde majú holky prúser ako Brno.

26.11.2018 5 z 5

(Takmer) dospelé poviedky (Takmer) dospelé poviedky Zuzana Štelbaská

Štvrtá a najlepšia Štelbaskej zbierka poviedok o násťročných je už skôr román. Kapitoly sú konečne dosť krátke a plné akcie. Je tu veľa postáv s výbornou psychológiou. Pani Zuzka prešla do vydavateľstva Ikar, ktoré svoje knihy dobre propaguje, tak verím, že sa o Takmer dospelých poviedkach dozvie veľa ľudí.

23.10.2018 5 z 5

Počkej na mě, Radko! Počkej na mě, Radko! Lenka Lanczová

Lanczová napísala Radku v 90-tych rokoch a v knižke vidieť, ako sa odvtedy svet zmenil. Je to pekne ale "staro" napísané, čtivé opisy pocitov. Spisovateľka dokáže napísať na 1 strane viac, ako iné v celej kapitole. Ale dnes sú tu aj aktuálnejšie autorky dievčenských románov. Dokonca aj Terezománia Petry Braunovej sa mi zdala zaujímavejšia.

05.10.2018 3 z 5

Teta Anula Teta Anula Milan Zelinka

Mix Dobrovodovho malkáča so Šikulovým strýcom Rafaelom. Podobný štýl, rovnaké prostredie. Nič tak jedinečné, aby to stálo za tú Anasoft Literu. Ale zase pozitívne a klasicky slovenské. Časom sa to asi dostane do školských čítaniek.

01.10.2018 3 z 5

15-roční 15-roční Zuzana Štelbaská

Tak sa to pani Zuzke na tretí raz podarilo. Napísať 5 dobrých poviedok so súčasnými teenagermi, aj o tom najdôležitejšom, o láske. Chery bola naozaj krásne napísaná a mám z nej ešte aj teraz obrovský úsmev na perách. Ďakujem!

13.09.2018 5 z 5