jaja4 jaja4 komentáře u knih

Sára. Kniha první Sára. Kniha první Esther Hicks

Krásna super pozitívna knižka. Keď si tam namiesto proudu pohody a čisté energie, dosadíte Ježiša, dostanete takmer čistú kresťanskú filozofiu.

10.01.2020 5 z 5

Kúpte si družičku! Kúpte si družičku! Jacqueline Wilson

Slovart sa po dlhšej prestávke rozhodol od roku 2018 znovu vydávať knihy J. W. v slovenčine. Väčšinou ide o reedície, ale 30. 4. 2018 vyjde táto knižka ako úplná novinka. Super! Jacqueline sa vracia na Slovensko!

31.03.2018

Léto plné kotrmelců Léto plné kotrmelců Věra Řeháčková

Wow! Toto bolo naozaj krásne. Škoda, že viac Řeháčkovej kníh nemá takýto pozitívny, bezstarostný tón.

08.03.2024 5 z 5

Ani 2. cestopis od Ziburu mi nesadol. Srší bonmotmi a "hlbokými myšlienkami", ale nie je to ono. Nesnaží sa krajinu či ľudí opísať ani trochu všeobecne, ide cestou osobných zážitkov. To vôbec nemusí znamenať, že tie texty nie sú dobré. Akurát nie sú pre mňa.

27.02.2024 2 z 5

O snovačce a přemyslovi O snovačce a přemyslovi Vilma Kadlečková

Originálne, vtipné, ale až príliš ujeté a chaotické.

16.01.2024 4 z 5

Drak Znovuzrozený Drak Znovuzrozený Robert Jordan (p)

Zatiaľ najslabší diel série, kde všetci stále cestujú a bijú sa. 2,5 hviezdy za ten neuveriteľne odfláknutý záver.

14.09.2023 2 z 5

Přehlížená holka Přehlížená holka Victoria Lynn Hayden

Zatiaľ najslabšia kniha od Torey. Eloisin príbeh je opísaný trochu zdĺhavo a nudne, aj keď je dojemný. Z textu až príliš cítiť profesionálny odstup terapeutky od klientky a naopak. Pritom bezprostrednosť bývala najväčším pozitívom starších kníh T. L. Hayden.

06.10.2022 2 z 5

Zakázané směry Zakázané směry Vilma Kadlečková

Ako píše gonga: "Do čtení se musím nutit." Prečo? Lebo necitlivým zásahom zo Zakázaných směrov urobili najnudnejší diel celej série. Rë Akkütlix! Vesmírný kruh dokonalého bití rozbili kacíri z Arga tak dokonale, že posledná kapitola 7. dielu končí polovicou vety, ba polovicou slova. Dozvieme sa, čo sa dozvieme, ale za 600 strán je toho zúfalo málo. Takéto hókus-pókusy s delením posledného dielu na polovicu sa rozhodne nevyplatili. A doplácajú na to čitatelia finančne aj emocionálne.

30.05.2022 3 z 5

Atuánské hrobky Atuánské hrobky Ursula K. Le Guin

Neviem Atuánske hrobky s ničím porovnať. Veľa sa toho nestane, ale to málo je zaujímavé a umelecky pekne napísané. Popis náboženských praktík bol znepokojujúci.

06.02.2022 5 z 5

Nedokonalá dokonalosť Nedokonalá dokonalosť Sofia Schilderová

Alex má empatiu a (často) myslenie ženy. Niektoré pasáže sú krásne, iné zdĺhavé, ale love story je to moderná, príjemná. Fajn, že sa príbeh neodohráva v BA, ale v KE. Mohlo to tam byť viac cítiť (východňarske nárečie, opis známych košických lokalít - nič z toho tu nie je. Škoda.) Teší ma, že kniha vyšla po slovensky, lebo väčšinou musím čítať po česky, ale rodný jazyk je najväčšia radosť. Je super, že vyšla iba v elektronickej podobe - myslím, že toto (plus audioknihy) by mal byť trend. Mám knižnicu plnú klasických kníh a už niet kam dávať ďalšie.

02.02.2022 4 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Pol kráľa je naozaj polovičatá kniha. Akoby ju Abercrombie písal pri veslovaní s veľkou námahou. "Záběr za záběrem - stranu za stranou." Vidno, že je to trilógia, lebo je tu dosť nudných, naťahovaných pasáží. Autor sa krotil pri bojových scénach, lebo je to YA. Lenže ani s opisom duševného sveta postáv sa veľmi nenamáhal. A na konci sa toho stane toľko, ako za celú knihu nie. Veľmi mi sedeli kratšie kapitoly, to je najväčšie + knižky.

29.12.2021 3 z 5

Bez slitování Bez slitování Miroslav Žamboch

Moc surové, moc vulgárne, moc povrchné. Červenákove historické detektívky sú oproti Žambochovi krásne, romantické knižky a rozvláčny štýl Vlastimila Vondroušku zase pri ňom pôsobí ako učebnica tvorivého písania. Mne to nesadlo, ale koľko ľudí, toľko chutí.

10.09.2021 2 z 5

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Algor je viacdielne, akčné sci-fi. Za 8 rokov vyšli len 4 diely a ešte nie je koniec. Mráz a hry je napísaný "novinárskym" jazykom. (Opakovanie slov, hromadenie synoným. Málo zriedkavých a básnických výrazov bráni identifikovať autorský štýl.) Naopak je tu veľa stručných opisov deja, ktorý sa spočiatku rozbieha pomaly. Myslím, že Algor je priemerné dielo, ktoré predčia knižky ako Mycelium a Naslouchač.

19.04.2021 3 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Aj keď dej nie je tak napínavý ako v 1 a 2, chválim autora za sebadisciplínu, že každý rok vydal pokračovanie. Mnohí iní píšu ďalší diel dlhé roky. Je super, že Prašina má iba 3 časti a nemusíš do konca sveta čakať na koniec série, ako napr. pri Myceliu.

01.12.2020 4 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Zdalo by sa, že Viedeň je exkluzívne javisko pre potenciálne najzaujímavejšiu Červenákovu detektívku. Ale zápletky boli priemerné a opakovali sa motívy z minulých dielov. Škoda.

05.07.2020 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Je to hrozne rozťahaaaannnééé, otravné, plné zbytočných opisov a dialógov. Veľmi slabé a úmorné fantasy.

03.06.2020 1 z 5

Ako som vozil Nórov Ako som vozil Nórov Ondrej Sokol

S každou kapitolou to bavilo menej a menej. Miera cynizmu bola dosť veľká. Mám radšej láskavý humor.

07.04.2020 3 z 5

Zóna Zóna Daniel Majling

Nobelovku za literatúru a Majling na hrad!

24.02.2019 5 z 5

Prázdniny v dunách Prázdniny v dunách Anne Gudule

Prázdniny v dunách mali byť o 100 strán dlhšie. Viac Anniných pocitov, viac dobrodružstva, podrobnejšie o problémoch s Teom. Škoda tej stručnosti, mohol to byť super príbeh.

08.02.2019 3 z 5

Chraň nás Pánbůh před Finem Chraň nás Pánbůh před Finem Arto Paasilinna

Strašne zdĺhavé. Téma je síce výborná, ale znehodnotená opismi, kopou geografických názvov a jalovými úvahami. V každej kapitole je 1 naozaj smiešny vtip. Málo, málo!

25.10.2018 2 z 5