jadwiga jadwiga komentáře u knih

Zloději tváří Zloději tváří A. M. Shine

Tato románová prvotina autora nebyla zas tak úplně špatná. Jedno z hodnocení na knize láká na psychologický a nadpřirozený horor. Mírné napětí v břiše mě pravda provázelo téměř po celou dobu čtení a závěr knihy by mohl být hoden možná až nějakého pokračování. Během čtení se mi ale často vybavovalo dílo V pasti od Joshe Malermana, což mě trochu rušilo a dost to ubralo z možné originality příběhu, kterou osobně vyhledávám. Já bych tuto knihu označila za lehce psychologickou duchařinu.

20.10.2023 3 z 5

Ani ne pět minut Ani ne pět minut Hana Radulić

Příběh, jenž se odehrává v oblasti Česka a Chorvatska, je poměrně krátký. Kniha má dvě časové linie, jednu kolem roku 1968, druhou v současnosti. Je to příběh o zamilovanosti, o rodině, o odpuštění, a o jedné velké životní bolesti.

Autorka vypráví trochu stručným stylem, za což jí ubírám hvězdičku. A je to z mého pohledu docela škoda, protože hlavní téma je zajímavé, jestli to můžu takto říct, když mluvíme o bolesti a trápení.

Hana Radulić je chorvatská spisovatelka s českými kořeny. A v příběhu je to znát. Obě země a místa v nich popisuje velmi uvěřitelně.

Pokud máte rádi v příbězích rodinná tajemství, kniha by se vám mohla líbit.

13.10.2023 3 z 5

Všechen můj hněv Všechen můj hněv Sabaa Tahir

Tato kniha je prozatím tou nejlepší, která se mi za tento rok dostala do rukou. Vím jistě, že se k ní ještě několikrát vrátím.

Kniha je, řekla bych, velice aktuální svým tématem. Sal a Núr pochází z Pákistánu. Nyní mají svá bydliště v Americe v městě Juniper. Ani s jedním z nich se však život nemazlí, a tak si musí oba proklestit cestu ve svých životech i ve společnosti, před kterou se nejde skrývat. Musí si projít těžkými životními zkouškami nebo dennodenně čelit rasismu. Oba se snaží dokončit střední školu, která má být odrazovým můstkem pro jejich lepší budoucnost.
Autorka nám v příběhu přibližuje mimo jiné úlomky z pákistánské kultury. V textu používá také originální výrazy nebo přísloví, které jsou samozřejmě všechny přeložené, za což patří velké díky. Ne vždy se totiž v literatuře tyto cizojazyčné pasáže překládají.
Román je dojemný, napínavý, ale také strastiplný. A možná Vás přiměje se dívat na okolí jinýma očima.

07.09.2023 5 z 5

Když se stíny natahují Když se stíny natahují Jasmina Petlach

Zajímavou náhodou jsem objevila další, pro mě do té doby neznámou, českou autorku. A vzala mi dech a možná i slova..

Nutno říci, že po přečtení anotace jsem vůbec nečekala to, co později přišlo. Kniha má dvě stě stran, takže není nijak dlouhá. Těšila jsem se, že příběh tedy slupnu jako malinu. Když jsem se ale pustila do čtení, malina postupně začala narůstat na své velikosti. Musela jsem dělat pauzy a jednotlivá slova nechat působit, a někdy i trochu odeznít.

Příběh je inspirován válkou v Bosně a Hercegovině, která proběhla v letech 1992 - 1995. Není to ale kniha popisující přesná historická fakta, ačkoli se zakládá na autentických příbězích skutečných lidí. Je to kniha převážně o lidech. O společnosti, o krutosti, o domnělé převaze, o nepoučitelnosti, o osamění, ale také o síle a odvaze. Je to kniha o stínech lidstva. Je to kniha o stínech jakékoli války. Všechny tyto stíny autorka zajímavě propojila s prvky fantastiky.

Příběh doporučuji všem, kdo se nebojí velkých příběhů, ale také surovosti.

11.08.2023 4 z 5

Lehčí mysl Lehčí mysl Yung Pueblo

Anotace a následně i ukázka z knihy mě navnadila. Z ní na mě vykouknul osobní příběh autora, který si prošel různými druhy závislostí, depresemi, sebeodmítáním, či v dětství chudobou. To vše jej poznamenalo do pozdějšího života. Balancoval na tenké životní hraně, ale jak se v knize dočtete, vše dokázal ustát a nyní se vydal na novou cestu, cestu uzdravení, cestu sebepřijetí. A že to není jednoduchá ani rychlá cesta je čtenáři určitě jasné.

Jack Kornfield, autor knihy Cesta srdce, píše, že kniha je nádherným povzbuzením k péči o své srdce, a že je cestou k nalezení pohody tolik potřebné pro to, abychom mohli být v našich životech součástí všeho, na čem nám záleží. S tímto komentářem velmi souzním.

Čtení to mnohdy není jednoduché. Ne proto, že by autor používal těžkou terminologii, ale proto, že se Vám může stát, například jako mě, že se prostě jednoduše ponoříte sami do sebe a začněte vzpomínat, uvědomovat si a následně trochu sebereflektovat. A pak si možná řeknete, jako já, to je krásně napsané, toto si musím podtrhnout a časem, ale ne dlouhým, si to znovu přečíst. Z knihy prostě čiší pozitivita a velké povzbuzení. Tedy alespoň pro mě.

Takže všem přeji krásné a srdečné čtení, pokud se do knihy rozhodnete pustit.

Dávám 3,5/5, tedy 70 %, ale bohužel tu nejde hvězda napůlit.

04.08.2023 4 z 5

Stane se zázrak Stane se zázrak Zuzana Štelbaská

Krásná knížka nejen pro děti, která vás pohltí nádhernými ilustracemi. Učí čtenáře na chvíli se zastavit a jen vnímat ...

28.11.2022 4 z 5

Srdcová královna Srdcová královna Kimmery Martin

Kniha svou nádhernou obálkou mnohonásobně předstihuje svůj obsah. Kniha mě zaujala možná na první straně, tím to skončilo. Jelikož sama autorka píše, že je lékařkou záchranné služby, velice mě překvapuje, jaké nepravdy v knize píše. Mě osobně tyto nepravdy hodně rušily, příběh pro mě nemá nápad a jazykovou krásu v ní taky nenacházím. Tentokrát bohužel.

25.10.2021 1 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Skvěle napsaný detektivní thriller, který čtenáře drží v neustálé pohotovosti. Nebyla nouze o zvraty, o zajímavé a doplňující informace, které přidaly knize neskutečnou hodnotu. Osobně nemám ráda tuctové thrillery ani detektivky, které jsou předvídatelné a často velmi ploché dějem. Tato kniha ale tuctová není ani za mák! :-) Kdo má rád tento žánr, jen směle do ní.

28.12.2020 4 z 5

Ana Ana Roberto Santiago

Úžasná kniha! Jen ta váha není úplně do kabelky nebo do batohu na cesty. Dokázala bych si ale představit, že by příběh mohl klidně v klidu plynout a rozvíjet se dál. Všechny dějové linie do sebe nějak zapadaly, nerušily, byly přirozené. Ani jedna jediná stránka mě nenudila. Překlad a korekturu chválím. Opravdu krásná kniha z oblasti advokacie a hazardu. Byl to pro mě zážitek. Děkuji autorovi i překladatelce za možnost se k této knize dostat a přečíst si ji.

01.11.2020 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Pěkná oddechovka. Nechtělo se mi ani přestávat číst.????

09.10.2020 4 z 5

Očista Očista Sofi Oksanen

Myslím, že na tuto knihu budu dlouho vzpomínat. Historie Estonska a životní příběh několika žen... Moc zajímavé, poučné. Odeon opět nezklamal. Děkuji. Pěkná knížka.

13.08.2020 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Ačkoli se kniha zabývá těžkým, stále aktuálním a velkým tématem, mám z knihy obrovskou radost. Víc ani říct nemusím. Doporučuji s obrovitánským D. :-)

07.03.2019 5 z 5

Atentát Atentát Loïc Dauvillier

Kniha Atentát vznikla na základě knižní předlohy, v češtině s názvem Černá vdova, od alžírského spisovatele Mohammeda Moulessehoula s ženským pseudonymem Yasmina Khadra. Černou vdovu jsem nalezla v jednom antikvariátu a hned jsem si ji musela objednat. Komiks mě na ni totiž neskutečně nalákal.

Tento grafický román nás zavádí do oblasti Palestiny a Izraele, a je příběhem jednoho skvělého lékaře a jeho moderní manželky, která je v jeho očích jedinečná, až do té doby, než je, po své smrti, obviněna z atentátu v autobusu, při kterém zemřelo několik desítek lidí. Téma je to těžké a myslím, že bylo také nesmírně těžké jej převést do této grafické úpravy. Já osobně jsem ráda, že se ke mě příběh dostal a těším se na jeho doplnění netrpělivým očekáváním knižní předlohy.

18.09.2023 3 z 5

Sny: Fakta, mýty, nesmysly Sny: Fakta, mýty, nesmysly Maciej Szymanowicz

Do rukou se mi dostala tato nádherná kniha pro děti. Doporučený věk čtenáře dle nakladatelství albatrosmedia je od 4let. Sama mám však roční dvojčata, která knihu milují a koukají se na ni jako na obrázek . Samozřejmě, že koukají prozatím pouze na ilustrace, ale ty jsou tak nádherné! Myslím si, že nepotěší pouze dětské oko, ale taky to dospělé. Musím uznat, že již dlouho jsem neviděla tak krásnou současnou dětskou knížku, a také vtipnou. Nejednou jsem se u ní zasmála. Kniha také získala ocenění v polské literární soutěži jako nejlepší kniha roku 2023 pro děti a mládež.
Maciej Szimanowicz je autorem knihy Skřítci s podobně krásnými ilustracemi jako jsou v této publikaci.

26.08.2023 5 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

Kniha, na kterou jsem se velmi těšila, hlavně kvůli předchozí knize Srdcem proti zdi, jenž byla pěknou oddechovkou, je pro mě velkým zklamáním. Kniha mohla být minimálně o polovinu své délky kratší. Roztahaná chatová komunikace přes tuto polovinu mě vyloženě nudila a neustálé omílání jedné myšlenky na deset způsobů knize kouzla bohužel také nepřidalo.
Nejzajímavějších bylo cca posledních sto stran, kdy se jejich příběh přesouvá do reality. Jemnou romantickou linku mezi hlavními postavami umí autorka vykreslit skvěle. To je podle mne její velký "kůň ".

Tentokrát mi kniha bohužel nesedla a jsem zklamaná, protože jsem čekala "téměř zaručenou" kvalitu a oddech.

Autorka psát umí, ale tentokrát to na mě působilo trochu nedotaženě.

15.06.2023 3 z 5

Případ přelétavého starožitníka Případ přelétavého starožitníka Miroslav Macek

Případ přelétavého starožitníka je knihou, která neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Pana Macka jsem znala pouze z poslanecké sněmovny díky legendární fackované, a tak jsem mu dala šanci touto povídkou. Mezi pozitiva knihy řadím jazyk, kterým je povídka napsána a starožitnické znalosti. Bohužel příběh sám o sobě až tak zajímavý nebo poutavý není. Dávám hodnocení 50%.

01.02.2023 2 z 5

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

Kniha vás nechá nahlédnout do práce policejního kriminalisty v podmínkách České republiky. Jsou v ní popsány i konkrétní případy bez obalu a bez servítek. Musím říct, že v mých očích mají kriminalisté velký obdiv. Je potřeba mít pro strach uděláno, a také mít na jednotlivé případy "žaludek". Ač to nebylo příjemné čtení,slupla jsem knihu během několika dní. Má krásný obal,který upoutá nejen na první pohled. Graficky je pěkně zpracovaná i uvnitř. Já ji mohu určitě doporučit. Opravdu opravdové. :-)

29.12.2022 4 z 5

Jóga pro hubnutí a očistu Jóga pro hubnutí a očistu Zuzana Klingrová

Nedávno se mi do rukou dostala kniha, která by mohla potěšit nejedno jogínské srdce. Jedná se o novou knihu Zuzky Klingrové, naší velmi známé cvičitelky jógy. V knize najdete část zabývající se ajurvédou, můžete si udělat nejeden test např. svého tělesného typu, dále má krásně a jasně popsané jednotlivé ásány z různých sestav, které jsou doplněné názornými obrázky a v neposlední řadě v knize najdete i recept na nějaký ten očistný čaj nebo jednoduché jídlo. Kniha je velice krásná, a to nejen pro potěchu oka, ale i duše.

03.01.2022 5 z 5

Zajímavý vhled do života nynějších lidí. Je to vlastně ukázka paradoxu dvou rozdílných, ale zároveň současných světů. Více říct nemohu. Je to utlá knížka, tak ji zvládnete přečíst docela rychle, abyste pochopili...

22.11.2021 4 z 5

Byt v Paříži Byt v Paříži Guillaume Musso

Na základě mnoha pozitivních hodnocení, jak na autora,tak knihu samotnou, musím říct, že mě kniha ani po 120 stranách nedokázala ohromit. Vyprávění mi přišlo "plané", bez zvláštního zápalu či gradace děje. Navíc mi od začátku vadily zvláštní překlady lékařských termínů,plus nějaké gramatické překlepy. Nepříjemné bylo také střídání příběhů jednotlivých hlavních postav cca co jednu až jednu a půl strany v knize. Přišlo mi to velmi rušivé až otravné. Bohužel kladné hodnocení dát nemůžu. Knihu ani nebudu dočítat.

05.11.2020 1 z 5