iz67 iz67 komentáře u knih

Murakamiho mám moc rád, Ale tohle je bezpochyby to nejslabší, co jsem do něho zatím četl. Tajemnější nálada nevyvažuje banálnost příběhu. Rozhodně doporučuju nekupovat a nečist.

17.12.2014 2 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem poslední dobou četl. Už jen název, který se odvolává na Philippa Glasse a Franze Kafku (mé oblíbence). A pak už jen spousta nápadů, postav a dějů, které umožňují jakoukoli interpretaci. Já jsem si z toho vzal toho (Tamura), co hledá sebe sama a toho, co tvoří (Nakata) a chrání (Hošino) řád.

07.09.2014 5 z 5

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Pro děti, ale do auta i pro dospělé se skvělou Martou Issovou.

04.02.2024 4 z 5

Cesta k billboardu Cesta k billboardu Ondřej Škrabal

Krátké, stručné, úderné povídky. S různou kvalitou. Přesto moje 3 hvězdy coby nečtenáře povídek jsou hodnocením nadprůměrným.

18.07.2023 3 z 5

Přípravy na všechno Přípravy na všechno Elsa Aids

Posloucham audio verzi, když nemůžu usnout. Idealni, protoze kdyz díl zaspite, tak se nemusite vracet.

V téhle knize se snaží forma nahradit obsah. Zdanlive sziravy popis pritomnosti vsak nic nenabizi (myslenky, prekvapive postrehy, ...) a nezucastneny vypravec (to je ta forma) tak jen neskonale nudí!

18.01.2022 2 z 5

Pokušení být šťastní Pokušení být šťastní Lorenzo Marone

I když je to od začátku průhledné, předvídatelné a mnohokrát použité, tak přesto je to hezké číst. Protoze člověk sem tam potřebuje nekomplikovane zprávy o tom, co je dobré a důležité!

26.12.2021 4 z 5

Jak umírá demokracie Jak umírá demokracie Steven Levitsky

Nejdriv mi to prislo jako docela zbytecne dilo. Veci, ktere jste si uz precetli nebo je proste vite. Zbyle 2/3 knizky jsou vsak diky americkym realiim vybornym vhledem do US vyvoje poslednich let, a korenu tohoto vyvoje. Ten, kdo chce lepe pochopit dnesni ameriku, a hrozby, kterym musi jeji rozviklany system celit, tak pro toho je to TA kniha.

07.09.2021 4 z 5

Melouch Melouch Vlastimil Třešňák

(SPOILER) Zajimava kniha, sikovne vyuzivajici opakovani, spousta vtipu a horkosti. SPOILER: Hlavnim mym problemem s touto knihou je tema revanse (pro ktery v knize vlastne neni duvod) nebo pomerne samoucelne fasounske linky. Takze kdyby clovek netusil, ze Tresnak je na vsechno tady pekne nasranej, tak spousta veci pusobi dost samoucelne.

29.11.2020 3 z 5

Sněžím! Deník bílé mafie Sněžím! Deník bílé mafie Radek Kedroň

Smutna litanie.

22.11.2020 3 z 5

Život mimo kategorie Život mimo kategorie Jan Novák

Čte se to jako román. Bok je úkaz (jak už naznaceno v názvu). Kolik toho stačil je fakt těžko uvěřit. Protože mám pocit, ze trpí syndromem jedinyho spravedlivyho, tak by bylo zajimavy si neco poslechnout od ostatnich akteru. Ale jinak moc fajn, i jako kronika toho vseho tady kolem nas.

17.05.2020 4 z 5

Zázraky krve Zázraky krve Lisa McInerney

Po tretine knihy jsem zjistil, ze je mi uplne jedno, jestli se Ryanovi to vsechno podari nebo ne. A asi se to uz nikdy nedovim.

21.03.2020 2 z 5

Alternativa I Alternativa I Mikoláš Chadima

Naprosto uzasna kniha. Nechapu, ze jsem si tohle nechal tak dlouho unikat (precteno 2019). Koho zajimaji sedmdesatky a zacatky osmdesatek v cesky alternativni muzice, tak pro toho je to povinna cetba. A pritom se to vubec netahne. Chadima tady rozdava rany na vsechny strany (prorezimni 'umelci', andros, clenove kapely, ...) a timhle silnym subjektivnim prvkem jeste zvysuje autenticnost zazitku pri cetbe. Vrele doporucuju.

01.01.2020 5 z 5

Blízká setkání se smrtí Blízká setkání se smrtí Petr Hubený

Petr Hubený (pakliže to není pseudonym) napsal obsahově hubenou knihu. Proč? Smyslem každé povídky má být nějaká krajní situace "zajímavé" postavy. To není úplně špatný nápad, hlavně pro někoho, kdo jako PH neumí zajímavě psát. Bohužel je to zároveň i past, protože překvapení každého kusu je pak dosti neprekvapive. A tak p.Hubený napsal nezajímavé kusy, které svou domnělou rafinovaností pripravil o pointu. A nám může byt líto, ze se zmiňovaná kapela Huba rozpadla. I když...

29.12.2019 1 z 5

Přes matný sklo Přes matný sklo Petra Hůlová

Hlavni problem tehle knihy je nevyuziti jejiho potencialu. Celou posledni cast matky jsem cekal a doufal, jak ji to dalsi cast (syn / manzel) rozvrati, ale nestalo se nic. Presto prostredni cast, ve sve realite zijici matky , s latentni neshodou se svym okolim, je skvela. 3.5

21.11.2019 4 z 5

Psychologie davu Psychologie davu Gustave Le Bon

Je pozoruhodne, jak tahle kniha vic jak 100 let po svem vzniku v mnoha smerech plati a v mnoha provokuje. Ze zacatku se to nezda, knize dominuje hlavni myslenka o tuposti davu a nektere postulaty a vyvody pusobi usmevne. To pak platí i o její nekorektnosti (ale tam soudny čtenář jistě nezapomene na její stáří a tuto nekorektnost si naopak užije). Pak to začíná být i dlouhé, protože ocekavatelne. Ale cim vic se autor posunuje vpřed a aplikuje svoje vyvody na spolecnost a jeji casti, tak tam některé jeho vývody právě kvuli době vzniku a pohledu z toho plynouciho, pusobi provokativně a proto svěže. Tim nemyslim to, ze dav je tupý a velikost mozku jednotlivcu v jeho středu nehraje roli (hlavni postulat). To je stará vesta.

05.11.2019 4 z 5

Noc zpovědníka Noc zpovědníka Tomáš Halík

Pokus neznaboha si dát neco transcendentalniho nevysel. Asi spatny vyber - tahle vec je hlavne pro ty v systemu

25.08.2019 3 z 5

Venkovský lékař Venkovský lékař Franz Kafka

Jsou to takové obrazy, crty, v kterych si Kafka brousil svuj jazyk. Clovek by nemel tech povidek precist moc najednou, ale spis v sobe kazdou nechat doznit. ...
A Venkovsky lekar sam je perfektni namet na horor.

23.08.2019 4 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Je to nekoncici litanie, Bouckova opravdu nezaziva nic, z ceho by mohla mit radost. Ale presto preze vsechno me to neomrzelo.

01.08.2019 4 z 5

Chudí lidé Chudí lidé Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Bytostně optimistická kniha prozarena slunecnim svitem a virou ve stastnou budoucnost. Dostojevskeho hold bohate a stastne ruske spolecnosti, ktery cloveka naplni pocitem klidu a stesti az po okraj.

20.07.2019 4 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Jsou tam silnejsi i slabsi kusy. Ale povidka Hlas barvy lesniho jedu ja majstrstyk. Smal jsem se kazde vete. V audioverzi je Mysicka nedostizny.

12.07.2019 4 z 5