ivokick ivokick komentáře u knih

Srdce Evropy Srdce Evropy Pavla Horáková

Vážím si práce, kterou autorka do knihy vložila. Větší část knihy jsem si opravdu užíval faktografické údaje a zajímavosti ze života vídeňských Čechů, mnohé jsem se dozvěděl a jsem tomu rád. Tyto informace by se měly více dostávat také do hodin dějepisu, abychom si všichni uvědomili, že jsme se jako Češi za císaře pána podíleli na řízení, rozvoji a budování celého soustátí a že jsme nebyli pouhými chudými příbuznými. Až budu znovu ve Vídni, určitě si předem knihu prolistuju a vyhledám si místa, kam bych se rád podíval. Také informace ze života Kateřiny byly poučné a zajímavé. Prožila nelehké období konce monarchie, budování Československa, nacistickou okupaci i začátek komunismu. Číst vzpomínky ženy z vesnice z daného období jsem nikdy neplánoval a jsem rád, že jsem tu možnost měl. Ona myšlenka spojit příběh Kateřiny a Anežky byla určitě dobrá, jen ke konci knihy bylo informací už moc a nesouvislost, s jakou po sobě následovaly úryvky Kateřiny a Anežky, mi čtení kazila. Těžko jsem udržel pozornost, jelikož jsme občas skákali z tématu na téma, z osoby na osobu, a bylo náročnější se soustředit. Ke konci už tam bylo moc informací, moc zmíněných osob, a scházel mi děj. Příběhu Anežky ke konci podle mě jaksi došel dech. Jak jsem se na začátku rád začetl do výčtu jmen důležitých Čechů, kteří nějak ovlivnili život ve Vídni, na konci už se z toho stával jen výčet jmen. Posledních pár stránek jsem prolistoval. I tak ale hodnotím pozitivně a jsem za knihu rád.

18.10.2023 4 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Bavil jsem se, jako vždycky. Smrť a jeho linka skvělá.
KVÍK?
Tu část s vozíky jsem si moc neužíval. Ale celkově fajn knížka!

29.07.2023 4 z 5

Lettipark Lettipark Judith Hermann

Povídky mi padly do noty. Rád si od autorky přečtu něco dalšího.

29.11.2022 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Kniha se mi moc líbila. Četl jsem v angličtině. Skvělý jazyk, neskutečně vtipné obraty, nádherná práce se slovy. Určitě doporučuju. Za mě mohla být kratší (důvod jedné hvězdičky dolů), ale to je věc názoru.

02.11.2022 4 z 5

Vždycky budeme mít Paříž Vždycky budeme mít Paříž Ray Bradbury (p)

Milé povídky. Některé lepší než jiné, některé velmi lidské a dojemné, jiné zábavné. Oddychovka.

27.08.2022 5 z 5

Hlavní město Hlavní město Robert Menasse

(SPOILER) Knihu jsem si užil. Jako podporovatel evropského federalismu jsem si dlouho chtěl přečíst něco aktuálního a fungování evropské byrokracie, o vyprázdnění původních myšlenek evropského sjednocení, o budoucnosti. Velmi zajímavý námět, mnohdy vtipný, čtivý. Jednotlivé proplétající se příběhy různých osob buď pracujících v institucích EU nebo spojených s evropskou integrací se točí okolo probíhajícího prasete v ulicích Bruselu a především okolo vyprázdnění původní myšlenky EU. Příběh je aktuální, dá člověku nahlédnout do problémů soukolí evropských institucí lidským způsobem.

"Už nikdy Osvětim!"

15.02.2022 5 z 5

Spravedlnost: Co je správné dělat Spravedlnost: Co je správné dělat Michael Sandel

Skvělá kniha pro všechny, kteří si chtějí rozšířit své znalosti filosofie a především aplikované etiky. Autor nás provází mnoha důležitými morálními otázkami současného světa (daně, manželství homosexuálů, služba v armádě a loajalita vůči atp.) a seznamuje nás zároveň se stěžejními filosofy, kteří se etikou ve své práci zabývali. Jedná se o I. Kanta, Aristotela a J. Rawlse. Krom jejich etické filosofie nás autor také seznámí se základy utilitarismu a libertarianismu. Kniha je psaná velmi čtivým a srozumitelným jazykem a každá kapitola obsahuje množství příkladů z praxe, na nichž autor ilustruje zásadní morální dilemata. Určitě doporučuji!

24.04.2021 5 z 5

V jakém jazyce sním? V jakém jazyce sním? Elena Lappin

Krásná, optimistická a lidská knížka.

16.01.2021 5 z 5

Spím v Hitlerově pokoji Spím v Hitlerově pokoji Tuvia Tenenbom

Začnu negativně, abych mohl skončit pozitivně. Musím se přiznat, že u žádné jiné knížky jsem neměl tolikrát chuť ji odložit a prostě ji už dál nečíst. A to s vědomím, že to byl vánoční dárek a jedná se o bestseller. Styl a názory autora mi nejsou vůbec blízké, jeho zkratkovité hodnocení toho, jací Němci jsou, je mi nesympatické. A tím nechci vůbec hájit nebo hanit Němce, Židy, či kohokoli jiného. Jen mi přijde, že autor na každé straně chce udělat nějaké "zásadní a šokující" odhalení, které ale stojí na vodě... A pro lidi, kteří znají evropskou historii a ví, že žádná historická událost není úplně černobílá, možná bude mít čtení knihy stejně trpkou příchuť, jako pro mne. Podle autora (moje verze) by měli Němci ideálně každý dům, který byl čímkoli spojen s nacistickou historií, jednoduše strhnout a spálit. A se všemi rodinnými příslušníky, kteří měli co dělat s nacisty, by se Němci už neměli nikdy vidět. A k těm pozitivním stránkám knížky - některá zjištění autora, který se vydal do Německa, aby Američanům řekl, jací Němci jsou, jsou opravdu srandovní a při čtení některých částí knihy jsem se nasmál. Ale těch míst, kdy mě autorův styl "bolel", bylo určitě víc. Zkuste to, za zkoušku nic nedáte. Záleží, co od knížky očekáváte. Kdybych ji nepřečetl, tak bych pravděpodobně v životě o nic nepřišel.

10.01.2021 1 z 5

Berlín, Alexandrovo náměstí Berlín, Alexandrovo náměstí Alfred Döblin

Na knize mě nadchl autorův jazyk, který je doveden k dokonalosti. Text se mi četl velmi dobře a autorův styl mi pomáhal především v momentech, které se mi kvůli ději nečetly úplně snadno. V knize nenajdete žádné detaily nástupu nacismu, boje mezi komunisty a nacisty, nic podobného. Autor na příběhu jednoho muže velmi detailně popisuje život v tehdejším Německu. Do příběhu jsou neustále zaplétány tehdejší novinové zprávy, popis běžného dne na berlínských jatkách, reklamy a události v Německu i ve světě. Velmi dobře se tak lze vžít do nálad jednotlivých postav a pochopit, co se tehdy v Německu dělo. Za mě jedna z nejlepších knih, jakou jsem četl.

06.01.2021 5 z 5

Rozhovory o mnohosti světů Rozhovory o mnohosti světů Bernard Le Bovier de Fontenelle

Zajímavá ukázka náhledu na vesmír ve Francii sedmnáctého století. Spojení výkladu tehdejších objevů, popis heliocentrického systému, snaha o upoutání pozornosti a záživný styl ve formě rozhovoru... Text je krátký a přístupný. Jsem rád, že jsem se k němu konečně dostal.

22.02.2024 5 z 5

Bázeň a chvění / Nemoc k smrti Bázeň a chvění / Nemoc k smrti Søren Kierkegaard

„Ať už se člověk narodil třeba v malých poměrech, přece žádám, aby si proti sobě samému nelidsky neodpíral snění o královském hradu a aby tak nesnil jen z dálky a neurčitě; chci, aby se nevyvyšoval ani nesnižoval tím, že by se snižoval nepatřičně. Žádám na něm, aby byl člověkem cele a aby i ve snu vystupoval s důvěrou a důstojně.“

„Třebaže se jedno pokolení učí od druhého, vlastní lidskosti se žádné z nich od předcházejícího nenaučí. V tom musí každé pokolení začínat od začátku, nemá jiný úkol než pokolení předcházející a také se dále nedostane, pokud ovšem dřívější pokolení svůj úkol nezradilo a nepodvádělo samo sebe.“

Neskutečně náročné čtení. Některé části mi byly nepřístupné, nepochopitelné, komplikované. I tak ale nelituji. Mnoho myšlenek mi zůstane v paměti hodně dlouho.

21.01.2024 5 z 5

Úlet Úlet Michaela Suchardová

Zajímavé nahlédnutí do života ženy, která si v pozdějším věku uvědomí svou menšinovou orientaci. Prolnutí s příběhem ze Srí Lanky bylo zajímavé, i když se musím přiznat, že mne daleko více zajímal právě příběh hlavní hrdinky a její vypořádání se s touto nelehkou životní zkouškou. I tak bylo v knize mnoho zajímavých myšlenek a postřehů. Někdy mi ne úplně vyhovoval styl psaní, míchání se sny, nadužívání slov z obecné češtiny. To je ale subjektivní. Držím palce v další tvorbě a děkuju za odvahu, se kterou do toho autorka šla.

24.09.2023 4 z 5

Haloklina Haloklina Jakub Strouhal

Po velmi dlouhé době básnická sbírka. A skvělá. Moc děkuju za tuhle příležitost, za nahlédnutí do duše, autorovy a částečně i těch našich. Básně o domácím násilí, o vztazích, o psychiatrické léčebně... Vždy jsem překvapen, že stačí tak málo písmen na dokonalé popsání tak náročných témat. Přečetl jsem velmi rychle a určitě to nebylo naposledy.

05.07.2023 5 z 5

Budúcnosť, ktorú si vyberieme: Ako prežiť klimatickú krízu Budúcnosť, ktorú si vyberieme: Ako prežiť klimatickú krízu Christiana Figueres

Velmi důležitá kniha týkající se klimatické krize a možností, jak se k ní postavit, jak na ni můžeme jako jednotlivci reagovat a jak se můžeme vypořádat s emocemi, strachem a úzkostí spojenými s tímto fenoménem.

Jen mi přijde, že nedostatečně akcentuje sociální aspekty celé problematiky a s tím spojenou nerovnost. Proto jen ty čtyři hvězdičky, které souvisí s mým názorem, že sociální problémy a klimatická krize jsou propojené a nejde vyřešit jeden problém bez řešení druhého.

Každopádně - velmi praktická kniha, velmi praktická doporučení a všem doporučuji. Četl jsem dlouho, ale nelituji.

31.05.2023 4 z 5

Počúvaj pieseň vetra / Pinball 1973 Počúvaj pieseň vetra / Pinball 1973 Haruki Murakami

Četl jsem v angličtině. Lehkost a styl psaní stejně jako citlivý a přesný popis pocitů hlavních hrdinů je to, co jsem potřeboval. Nesrovnávám, nehodnotím, nekritizuju. Moc jsem si obě novely užil, zanechaly ve mě příjemný pocit. Navíc, myšlenka hracích automatů a jejich role v životech lidí je naší době plné lidí závislých na sociálních sítích a umělé kráse svých selfies tak podobná, že to až bije do očí. Nebudu prozrazovat víc, než musím. Podle mě nebudete zklamaní.

12.12.2021 5 z 5

Březový háj Březový háj Lukáš Zárybnický

Několik dní začátku bojů mezi Francií a Německem v průběhu druhé světové války. Mladí kluci plni očekávání se najednou octnou tváří v tvář opravdové válce, která už tak není jen neurčitým a vzdáleným slovem. Všeobecná nervozita a strach ze smrti postupně narůstá, vliv pervitinu na psychiku všech se postupně stupňuje. Autor dokáže citlivě pracovat s vnitřními pochody mladých vojáků a uvěřitelně popisovat stavy pod vlivem drog tak, že si je čtenář dokáže dobře představit. Příběh poukazuje přirozenou formou na bezbrannost jedince vůči vojenské mašinérii a nastoluje otázku lidskosti a drog ve válce. Velmi zdařilá prvotina.

12.11.2021 5 z 5

Cestovat nalehko Cestovat nalehko Tove Jansson

Knížka obsahuje velmi milé povídky, které jsou uklidňující, lidské a krásně napsané. Ideální pro čtení před spaním.

23.01.2021 5 z 5