Ivinho Ivinho komentáře u knih

Katastrofa 1914 Katastrofa 1914 Max Hastings

Výborně propracované dílo.
Autor se zabývá okolnostmi, které vedly k 1. světové válce, probírá politiku a kroky jednotlivých vlád. Poté se zaměřuje na válečnou frontu, začíná Rakousko - Srbský konfliktem a poté mění pohledy mezi východní frontou a západní frontou. Nechybí ani jedna kapitola o námořních bojích. Vše končí vánocemi roku 1914.
Nejvíce místa je zde věnováno západní frontě. Němci se pokusili provést Schlifenův plán, který ale zkrachoval. Autor se snaží poukázat co v tomto plánu, který měl srazit Francii během pár týdnů na kolena, selhalo. Jakožto Angličan věnuje spisovatel hodně řádků Britskému expedičnímu sboru a jeho nasazení na sever od Paříže a kolem města Ypry. Zvláště k Britům (nejen k armádě ale i ke společnosti) je autor nebývalé kritický.
Celé vyprávění je hojně doplněno vzpomínkami účastníků, jejich dopisy nebo deníkovými zápisky. Sám autor má smysl pro detail a celou jeho práci nelze jinak než pochválit.
10/10

23.01.2016 5 z 5

Moře v plamenech Moře v plamenech Miloš Hubáček

Tuhle zežloutlou knihu jsem vylovil ze dna krabice v antikvariátu. Je skvělá. Hubáček píše velmi čtivě.
Jen to glorifikování SSSR mi kazí dojem. Ale co už no, asi to tam v té době muselo být.

26.09.2014 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Měl to být referát ve druhém ročníku SŠ, knihu jsem začal číst a když jsem byl někde ve třetině učitelka mi řekla, že ten referát mít nebudu. Ale už jsem nemohl přestat číst a knihou jsem nadšeně dočetl. Teda, moje nadšení se měnilo ve smutek a melancholii a na závěr jsem byl dojat. Tolik smutku, tolik emocí. Byla to moje první kniha od EMR a stále je. Po dalších knihách od EMR jsem ještě nesáhl. Myslím že k tomu budu potřebovat více síly a odvahy.

31.05.2014 5 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Ach jsem tak rád že nemusím jít na vojnu a tuhle absurditu zažít.

20.03.2014 4 z 5

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

Nevím jak vás, ale mě Emöke štvala celou dobu. Hlavně ty kecy o psychickém člověku. Asi do toho musím teprve dospět. A nebo možná ne.

01.03.2014 3 z 5

Možná, pokud chcete ocenit všechny narážky na postavy a historické události, musíte znát kontext...
Bylo to milé, úsměvné čtení, celý komentář by se dal shrnout do pár znaků:
:-)

27.01.2014 5 z 5

Žalář nejtemnější Žalář nejtemnější Ivan Olbracht (p)

Kniha mi tak plynula a plyna až najednou přišel konec, který byl opravdu strhující. Výborný psychologický příběh.

30.04.2013 5 z 5

Cesta vášně Cesta vášně David Deida

Deidovy myšlenky, které jsou vykresleny tvrdým způsobem. Není to snadné čtení, asi bych tuhle knihu nečetl kdybych už od autora nečetl Cestu muže.
Buď mi ta kniha moc nedala, ale nevím co na té knize může ženy zhnusit.

24.03.2013 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

70 stran, kterými mi proplavete jako nic, velmi brzo je také patrný konec příběhu.
Krysař je děsivá ale zajímavá postava:
„Nebudeš šťasten; ostatně, co je na tom? Štěstí není vrchol.“

12.03.2013 3 z 5

O globalizaci O globalizaci Egon Bondy (p)

Myslím, že až si za 20 let tuto knihu někdo přečte, tak bude koukat, co všechno Bondy předpověděl.

19.12.2015 4 z 5

Nerovní spojenci: Německo a jeho evropští spojenci od koalice ke zhroucení Nerovní spojenci: Německo a jeho evropští spojenci od koalice ke zhroucení Richard L. DiNardo

Kniha rozebírá míru spolupráce Německa a jeho spojenců. Na toto téma moc knih přeložených do češtiny není, takže je to určitě zajímavá volba pokud se zajímáte o 2 sv. válku.

22.01.2015 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

"A Hitler se obrací v hrobě" je známá hláška, která se dá použít např. při sledování populačního nárůstu muslimů v Německu nebo na fakt že v německé reprezentaci hrají turci, černoši a nebo poláci. Bylo by tomu opravdu tak?
Hitler se probere v současnosti, těžko říct jak nebo proč, z knihy se to nedozvíte (vlastně to není ani důležité). Starý Áďa je pořád stejný. Zatímco jeden posouval po mapě neexistující divize a chtěl odpalovat V2 na Londýn, další den začíná pracovat v televizi. Nad ničím neváhá, jeho proslovy jsou pořád stejné. Dejme tomu.
Knihu jsem bral jako nadsázku, nicméně v pasážích kde Hitler popisuje okolí svýma očima, už to tak vtipné není. Kupodivu AH pojmenoval mnoho problémů dnešní společnosti docela přesně, jen do toho zařadil navíc takové ty kecy o rasové podřadnosti atd.

O nějak extra přelomové čtení se nejedná. Chyběla tomu nějaká gradace nebo zakončení.

05.01.2015 3 z 5

Tisíc sluncí Tisíc sluncí Alex Scarrow

Povedené, i když tam byly technické chyby a přehozená jména nebo údaje. A ten překlad taky občas skřípal (do zelený prdele?), ale i tak, dobré čtení ;)

05.06.2014 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Možná k tomu musím dozrát...

24.03.2014 4 z 5

Hruškadóttir Hruškadóttir Jana Šrámková

Kniha je to zajímavá a nelituji toho, že jsem ji přečetl (kéž bych tohle mohl říct o Zázemí). Je psána zajímavým stylem, jazyk celé knihy na mě působil uklidňujícím dojmem. Nevím jak hned po dočtení knihy napsat do komentáře dojmy z knihy.
Nemůžu se jen zbavit prázdna. Kniha ve mě nezanechala žádné dojmy. A nebo možná zanechala to citové prázdno které jsem z knihy cítil.

01.02.2014 4 z 5

Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby Jan Drnek

Co napsat? Hned po dočtení knihy můžu říct - tohle by sneslo další díl, možná dva, zkrátka pokračování!
Líbila se mi autorova preciznost, to jak popisoval jednotlivé složení sborů a armád, jejich přesuny a mnoho dalších věcí. Akorát za sebe můžu říct že číst dopodrobna mě to nebavilo.
Nedávám plné hodnocení, protože jak už jsem napsal, tohle přímo volá po pokračování. Jsem teď rozčilen že asi žádné nebude...

16.01.2014 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Při čtení jsem se neustále ohlížel přes rameno a říkal jsem si, ještě štěstí že nejsem žena... Kniha gradovala ještě před koncem, který pak byl takový zdlouhavý a podle mě už ne tak záživný. Přesto úžasné čtení, jen a jen doporučuji.

26.08.2013 5 z 5

Kniha o mužství Kniha o mužství Steve Biddulph

Míra poznání je opět obrovská. Tohle by měl číst každý muž.

25.05.2013 4 z 5

Kruh mužů Kruh mužů Jan Bílý

Ocenil jsem zvláště otázky a odpovědi ke konci knihy. Určitě to pro mě byla přínosná četba.

28.03.2013 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Ponurá anglická blata mě děsila i bez velkého psa. Zábavné čtení.

07.03.2013 5 z 5