ivetka859 ivetka859 komentáře u knih

Kulička a jiné povídky Kulička a jiné povídky Guy de Maupassant

Krátké příběhy nejen o prostitutkách, ale velmi často a společenském postavení žen a jejich psychologii. Příběhy z přelomu 18. a 19.století a z dob francouzsko-pruských válek.
Roli hrají vlastenectví, dobrá pověst a rodinné vztahy. Autor má neskutečnou sílu ve vyvolávání emocí, o to je to pozoruhodnější, že na tak málo stránkách. Vyhovovala mi krátkost povídek i čitelnost těch sdělení.
Autor měl velmi hýřivý a krátký život - zemřel ve 43letech na syfilis. Dosud jsem znala jenom Kuličku, ale tenhle soubor mi vytvořil komplexnější pohled na jeho tvorbu i dobu, ve které žil.

24.01.2024 5 z 5

Jez a běhej Jez a běhej Scott Jurek

(SPOILER) V návaznosti na Born to run jsem vzala do ruky tuhle knížku - autorovu biografickou. Jak začal s během, jaké ultramaratony zdolal a co mu při nich šlo hlavou, jaké lidi v životě potkával... a snad nejsilnějším poselstvím je veganství.
Styl je hodně podobný Born to run - velký příběh protkaný daty a jmény a linka emotivnosti vedoucí k hlavní myšlence. Jenom Jez a běhej je mnohem stravitelnější a čtivá.
Scott je rozhodně zajímavý, občas namyšlený, má svojí pravdu, ale jeho příběh je ohromně motivační a inspirující. Bylo to pro mě seznámení s ultra.
Co bych z knihy vyškrtla jsou recepty - napsat pod odstavec o úmrtí matky recept na chia....?

24.01.2024 4 z 5

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

Moje první slečna Marplová (jak knižní, tak filmová) a jsem trochu zklamaná. Možná to byl náhodný tip, šťastná trefa, ale vraha jsem uhodla od začátku, takže i všechny další kličky pro mě byly průhledné. A od slečny Marplové jsem čekala, že se bude více zapojovat, tady mi přišlo, že spíš tak "přicmrdávala".

05.01.2024 2 z 5

Tartarin z Tarasconu Tartarin z Tarasconu Alphonse Daudet

Pěkné, rychlé, o životě a společnosti, trochu pohádka, trochu k zamyšlení. Ale tak oddychové, že kdybych tuhle knížku nepřečetla, o nic nepřijdu.

03.12.2021 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Pro mě třetí přečtená knížka od Hájíčka. Čte se velmi snadno, příjemně a dobře, to jo, ale s každou další je to větší a větší vypínačka. Plyne to, je to čtivé, ale týden po přečtení nemám ponětí, že jsem tu knížku měla v ruce. Nic to ve mně nezanechalo.

01.10.2021 4 z 5

Myslet srdcem: Psychedelická cesta Latinskou Amerikou Myslet srdcem: Psychedelická cesta Latinskou Amerikou Jitka Juliet Navrátilová

V té knížce bylo od všeho trochu. Trochu psychologie, trochu šamanismu, trochu cestopisu. Autorka na mě i přes téma zapůsobila jako pragmatická ženská, takže si myslím, že je to věc čitelná pro širokou škálu čtenářů.
Ano, chvílemi to je monotónní, zážitky a vyjadřování se opakuje.
Ale jako oddechovka moc fajn, člověk si z toho vezme, co zrovna potřebuje. Hezky se mi některé pasáže propojily s podcastem Uvolněte se od Psychologie.cz, který jsem zrovna objevila, takže mě to i bavilo a trochu mi to pomohlo.
I přes nějaké mouchy jsem ráda, že taková knížka existuje, jsem ráda, že jsem jí přečetla, a i jsem jí pár lidem doporučila.

26.06.2021 4 z 5

The Tap Tap. Řiditel autobusu The Tap Tap. Řiditel autobusu Lucie Fialová

Moc pěkný náhled do světa, se kterým se člověk nesetkává běžně. Trochu mě mrzelo, že autorka se občasně snažila psát senzace a páčila a škemrala z TapTapáků za každou cenu nějaké perličky. Ale overall príma pěkná knížka, seznámení s něčím novým.

23.02.2021 4 z 5

Ti, kterým se narodíš Ti, kterým se narodíš Alžběta Bublanová

Námět by to byl asi zajímavý, zajímala by mě ta otázka udržitelnosti vztahu a vloh pro rodinu, škoda, že je to tak zoufale špatně napsané. První část byla kýč jak bič a ztratila jsem veškerou důvěru v serióznost knížky; vzpomínala jsem na film Kdopak to tu mluví. V dalších částech se styl psaní omezil na minimalistické "on řekl...a ona řekla... ale on řekl...a ona si jen myslela....", chyběl tomu spád, zvrat, hloubka, náboj, cokoli... Místy se objevovalo téma předsudků, ale myslím, že autorka sama měla problém postavy nekategorizovat.
Tahle knížka nestála za přečtení.

31.01.2021 1 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Než jsem začala knížku číst, o Kovym jsem věděla jenom že někdo takový existuje.
První část o jeho dětství a dospívání byla sice milá, vzpomínková, ale žádné průkopnictví ani heroismus se pro mě nekonalo. Věřím ale, že má velký smysl si tuhle knížku přečíst v nižším věku, dospívání, pubertě, protože autor dokáže člověka uklidnit, aby se neděsil životních novot, ale zároveň inspirovat, aby se nebál projevit a tvořit. Kéž by mně tohle někdo tehdy předal.
Druhá část, ta cestopisná, mi sedla víc. Věřím, že by autor zvládl celou knížku jenom o tom; má co vyprávět.
Styl psaní a jazyk mi neustále připomínaly scrollování instagramem, ale to k tomu patří.
Pro mé mladší já by to bylo za 5/5, pro mě dnešní spíš za 3/5.

30.01.2021 4 z 5

Generál Bedřich Homola Generál Bedřich Homola Zdeněk Homola

Knížka je krásná jako četba na jeden víkend stejně tak jako pro občasné listování.
Líbilo se mi, že nejen popisuje život B. Homoly, ale je naučná i o souvisejících tématech - o vojenských hodnostech, o věznicích Pankrác a Plötzensee, o československých legiích, o pohraničním opevnění, které jsem znala jako řopíky a dál nijak, dozvěděla jsem se spoustu informací o českém odboji....
Velké díky patří autorovi za to, že mi jako laikovi a neznalci historických kontextů vysvětlil ideologické (ne-)návaznosti Sokol - Velká válka - druhá světová válka -komunismus.
Co se týká samotného životopisu, trochu mě mrzelo, že chybělo víc vypravěčského stylu, výčet dat s událostmi je vždycky trochu hůř čitelný. Zvlášť když jde o rodinu, očekávala jsem víc emocí. Moc mě ale zaujal přepis deníku.
Knížku věnuji babičce, její tatínek byl popraven na Pankráci, když byla malá, a tak máme v rodinné historii taky příběh o odboji, škoda že víc nevypráví.

18.01.2021 4 z 5

Žít bez hořkosti: Příběh německé Sintky, která přežila holokaust Žít bez hořkosti: Příběh německé Sintky, která přežila holokaust Philomena Franz

Knížka má několik částí - silně idylické vzpomínky na dětství v široké rodině kočovných muzikantů, pak cesta koncentračními tábory, nakonec rozhovor a jakési rozhřešení.
Až v průběhu čtení jsem si uvědomila, že autorka se prostě potřebovala vypsat. Nešlo o čtenářské terno, nešlo jí o to zaujmout nebo podat strhující svědectví, ta část o holocaustu pro mě byla mrtvá, strohá, nepřínosná. Některá fakta jsou i vyvrácená. Ale autorka potřebovala sdílet se světem svůj prožitek.
Tím spíš mi to ale přineslo úvahy o tom, jak pracuje naše psychika, paměť a vůbec organismus v takhle nepředstavitelně vypjatých zážitcích a traumatech.

30.03.2024 3 z 5

Dravec Dravec Marek Epstein

(SPOILER) Ta knížka vlastně není špatná, je docela slušně napsaná. Ale prostě nefunguje, nijak mě nevytrhla, nedohnala k hlubšímu zamyšlení, nešokovala ani nepotěšila. Pravděpodobně na ní i brzo zapomenu. Prostě v tom obrovksym oceánu české tvorby o rodinných dramatech je jenom malou čudlou.
Co na ní má plusové body, je náhled na psychologii všech tří aktérů patologické rodiny. První tři oddíly mapují nejemotivnější část příběhu každého z nich - pro matku je to odtržení dcery, pro dceru je to strach z otce a neznámé prostředí ústavu a otcovo achilova pata to všechno rozklíčuje, protože jeho patos tkví v dětství a kořenech.
Agrese, přetahování a ubližování jsou teddy prvky, které se přenáší postupně z jednoho na druhého, z generace na generaci.

16.03.2024 2 z 5

Reiki pro začátečníky - Průvodce terapií pomocí jemné energie Reiki pro začátečníky - Průvodce terapií pomocí jemné energie Victor Archuleta

Knížka je hodně chabá na informace. Pokud bylo úkolem autorů roztáhnout obsah jedné A4 na 110 stran, pak se jim to povedlo.
Nechápu také, komu je publikace určená, když přímo na začátku stojí upozornění, že je stejně potřeba projít kurzem u mistra s iniciačním rituálem. Pokud jste takovým kurzem prošli, tahle knížka vám nic nedá

24.01.2024 odpad!

Dál nechoď! Dál nechoď! Václav Křivanec

(SPOILER) Přijde mi divné, že bych podle komentářů byla první, koho to nezaujalo?
!!Bacha, spoiler!!
Díky tomu, že vraha známe dřív než oběti, jsem v příběhu postrádala jakékoli napětí. Vážně to přišlo jenom mně tak jednoznačné?
Čte se to plynule, to jo, třídění do kapitolek podle času událostí taky fajn, ale víc mi toho knížka nenabídla. Možná bych si to uměla představit jako scénář pro krimi film, kde pak pomůžou akční záběry. Takhle je to pro mě ale počin, který kdybych minula, tak o nic nepřijdu.

19.01.2022 1 z 5

Kterak psáti a řečniti Kterak psáti a řečniti Ilja Hurník

Hezoučké, milé čtení, vyjadřování na úrovni, uctivě, ale přitom lidsky.
Takové preludování.

19.12.2021 4 z 5

Rukopis nalezený v Akkonu Rukopis nalezený v Akkonu Paulo Coelho

V dnešní době, kdy internet přetéká motivačními citáty a webináři, už tenhle typ četby podle mě není takový terno.
Od Coelha se mi líbila Veronika nebo Chantal, ale tohle šlo mimo můj styl. Možná kdybych řešila nějaké životní otázky, bude mě to bavit a brát víc, ale takhle bylo spíš utrpení se textem o víře, bez děje, prokousat.
Obsah a informace jsou sice nadčasové a věcné, forma už ale ale pasé.

07.05.2021 1 z 5

Velká ryba Velká ryba Daniel Wallace

Bylo hodně těžké se odpoutat od představy filmu. Když se to ale člověku podaří, čeká na něj příběh daleko hlubší i obsáhlejší.
Z díla se pro mě stala opravdová pohádka s přesahem o tom, jak své rodiče vnímáme a jak moc je lze znát. Co to znamená být velikánem a co po sobě chceme zanechat. Jak je důležité být hravý a mít čemu věřit.
Jednotlivé příběhy byly najednou tisíckrát milejší, přívětivější, poučenější a výpravnější, než jen obdivuhodné pro oko a kreativní.
Mýtičnost je hezky vysvětlená v závěrečných poznámkách. Knížku jsem zařadila vedle Malého prince a Tučňáka.

07.02.2021 5 z 5

Takoví normální hrdinové Takoví normální hrdinové Christopher McDougall

Souhlasím s tím, že se autor snažil, byť marně, navázat na úspěch svojí předchozí knihy (mimochodem jsem velký odpůrce stickerů a labelů na přebalech).
Neupustil od svého stylu zmateného přeskakování mezi příběhy a pointami; tady to ale používá jako křečovitý způsob, jak zakrýt, že ve skutečnosti nemá moc o čem psát. Nebo možná že má o čem psát, ale nenachází způsob, jak ty příběhy propojit. Kdyby rozdělil obsah na dvě knihy - na bitvu o Krétu (kterážto mě neuvěřitelně zaujala) a na hrdinské příběhy všedního dne (parkour, ředitelka školky etc.), možná by byly obě výrazně úspěšnější.

06.12.2020 3 z 5

Běžící Buddha Běžící Buddha Sakyong Mipham

Hodně mě nalákalo téma i obal knížky, ale obsahem mě jako běžce hodně zklamala. Autor je s jistotou významná osobnost světa meditace, ale že je i běžcem, to jsem mu z knížky neuvěřila; kdyby běh zaměnil za kterýkoli jiný sport, obsah by se prakticky nezměnil.
Věřím, že knížka zaujme čtenáře, kteří se zajímají o meditaci a k tomu i trochu běhají nebo chtějí začít. Pokud chcete primárně číst o běhu a jeho propojení s meditací, pak knížka vaše očekávání nejspíš nesplní.

06.12.2020 2 z 5