Iveta Černá Iveta Černá komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Ač se v první půlce knihy téměř nic nedělo (i když vlastně dělo), tak jsem se ani u jedné stránky vůbec nenudila. Asi tak v půlce nastal zlom, překvapení, zvědavost, že zbytek knihy jsem četla jedním dechem. A když jsem si byla úplně u posledních stránek jistá, jak to skončí, skončilo to překvapivě a nečekaně úplně jinak. Hodně silná kniha a jestli byla někomu hlavní hrdinka nesympatická, možná by si měl knížku přečíst ještě jednou, aby pochopil, že rodinu, kterou máme, si prostě nevybíráme a že se pak mnohdy stává, že "sytý hladovému nevěří" . Ano - "můžu ti poradit, můžu tě vést, protože jsem taky člověk, akorát s jiným příběhem", tudíž odsuzovat někoho sice můžeme, ale jen jako pouzí teoretici. A taky "nikdy neříkej nikdy".

14.09.2023 5 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Hezké čtení i podruhé po cca 30 ti letech a určitě nebylo poslední, jako ostatně i u jiných Klostermannových knih. Bavily mě jak osudy všech hrdinů, tak podrobný a poutavý popis krajiny, protože bez něj by to prostě nebylo ono.

08.02.2022 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Pro mě asi nejkrásnější kniha od mého oblíbeného spisovatele. Těžko lze uvěřit, že Šumava, jak ji známe dnes, byla tak surově drsná, neúprosná, nelítostná, nepřemožitelná. A obyvatelé tehdy hodně těžce žíjící ve "svém světě" lesních samot, uprostřed močálů, roklí, sněhových vánic, ničících vichřic tu mají své skutečné napínavé příběhy, do kterých se díky p. spisovateli naprosto vcítíme, ale zároveň u toho pociťujeme i vděk za pohodu a teplíčko našich domovů.
Věřím, že mnoho čtenářů, stejně jako mě, zláká touha vydat se na Šumavu a najít místa, kde se příběh odehrával.

06.02.2022 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Nejsem žádná puritánka, ale kniha je jedna obrovská nuda, nemá žádný spád, stále se opakují ty samé scény, ty samé situace, dlouhé a nudné rozhovory mezi hlavními hrdiny, neobsahující absolutně nic duchaplného, kniha je vlastně o ničem, kdyby se kus knihy přeskočil, což jsem měla sto chutí udělat, ani by se to nepoznalo. Dle mého názoru, čtenáři, kterým se tato kniha líbila, zřejmě moc knih v životě nepřečetli. Je to jedna z nejnudnějších knih, kterou jsem kdy četla, možná určena tak puberťákům a nebo lidem, kteří nepotřebují moc přemýšlet. Lituji času, který jsem knize věnovala, dočetla jsem ji do konce jen proto, že to byl "dárek" :-(.

21.07.2015 odpad!

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Pocity zamilovanosti s dopodrobna popsanou euforií štěstí i neštěstí, žárlivostí, bezmocností, ješitností, radostí i velkou bolestí, popsáno tak, že jsem s hlavním hrdinou, ač jsem žena, cítila vše, až do morku kostí. Prostě láska se vším všudy, kterou budeme my, co nejsme z kamene, cítit naprosto stejně, ať žijeme v jakémkoli století, a dokud bude existovat život na téhle zemi. A stejně, jako před cca 40 ti lety, i tentokrát skropily poslední stránku knížky slzy.

24.03.2022 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Až na některé zdlouhavé pasáže a některé vnitřní myšlenky hlavního hrdiny, jsem se do knihy začetla dobře a opravdu byla ráda, že jsem nebyla při jejím čtení večer sama doma, že bydlím v bytovce a že nemáme výtah :-). Popis hotelu byl dokonalý a protože se mi podařilo ponořit se i do jeho atmosféry, tak musím hodnotit kladně. Moc ráda bych viděla i film, ale nepodařilo se mi ho najít ke stažení s českým dabingem, tak snad někdy...

08.02.2022 4 z 5

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Dva roky schovávání se v úkrytu - den, jako každý jiný, a kdyby to byla normální kniha, dalo by se říci, že fádní, ale co také čekat za strhující příběhy z úkrytu o několika místnostech omezené velikosti, bez denního světla, bez čerstvého vzduchu a bez osobního soukromí, každý den s jedněmi a těmi samými lidmi, a přesto to školačka, která za ty dva roky postupně vyzrává v dospívající dívku, dokáže svým dokonalým slohem hodným spisovatelky popsat tak, že do té fádnosti se toho vejde mnoho. V jejím deníčku jsou její střídavé nálady a pocity, vztek, sebelítost, nenávist, dobré i nedobré vztahy se členy rodiny a obyvateli úkrytu, "ponorková nemoc", beznaděj, zamilovanost, její postupná vyzrálost a moudrost, a hlavně optimismus, že už brzy musí být zase dobře, přestože bohužel.... Pro mě to bylo fascinující tím, že to bylo opravdové, neumím si sebe představit na místě Anny, asi bych zešílela hned první měsíc, ale chápu, tehdy to byla jiná doba, byla válka a hlavně strach.

01.03.2022

Dámsky gambit Dámsky gambit Walter Tevis

Nepřísluší mi tuto knihu hodnotit, protože šachy nehraji a hře vůbec nerozumím, avšak dokážu si představit, že ti, co ano, tak si zde přijdou určitě hodně na své. Taky až díky této knize uznávám, že šachy je hodně složitá věda. Pro mě byla tedy kniha až moc "šachovitá", skoro žádný děj a příběh okolo, přiznám se, že více mě kniha zajímala až ke konci, kdy hlavní hrdinka propadá závislosti na alkoholu a tudíž se tu na nějaký čas nehrají šachové turnaje, nepopisují složité tahy pěšců, králů...Ale na druhou stranu musím uznat autora - všechny šachové hry, turnaje a jednotlivé složité tahy byly popsány tak dobře, že ač jsem jim absolutně nerozuměla, s napětím jsem z popisu psychiky hráčů, popisu grimas spoluhráčů atd. dokázala vycítit, kdy se jak komu daří, nedaří a byla zvědavá, jak turnaj dopadne,a to zvláště, když se, jak také jinak, fandí hlavní hrdince.

01.03.2022

Děvčátko, rozdělej ohníček Děvčátko, rozdělej ohníček Martin Šmaus

Je to nádherná, dojemná, ale zároveň hodně citlivá a smutná kniha, která mě dokázala po jejím dočtení na dva dny totálně rozhodit. Pořád jsem doufala, že bude každou kapitolou líp a líp, ale nakonec jsem se bála stránky obracet s tím, co zas přijde. Knihu jsem dočetla a nejsem schopna ji jen tak někam mezi ostatní knížky zastrčit, pořád mám potřebu nad Andrejkem tak nějak bdít, chránit ho, být s ním..., ještě pořád leží vedle mě na nočním stolku. Když posoudím, kolika knížkám jsem dala plný počet hvězdiček, je mi líto, že téhle nemohu dát víc, určitě by si to zasloužila. Jen o tom píšu, mám znova husí kůži a chce se mi zase brečet....

21.08.2022 5 z 5

Nemilovaná Nemilovaná Virginia Cleo Andrews

Další smutná kniha o dětech od této autorky, není možné od knížky jen tak odejít, člověk musí neustále přemýšlet, ať je zrovna kdekoli, o drsném osudu hlavní hrdinky i jejích sourozenců, o spoustě chudoby, krutosti rodičů a hlavně ubližování dětem s tím, jak se to bude vyvíjet dál, jak to dopadne...Knížku jsem přečetla dvakrát a i teď, když na ni po deseti letech vzpomínám, se mi chce zase nějak brečet :-(. I přesto jí dávám plný počet hvězdiček, protože...poznáte sami, kdo ji teprve budete číst.

15.02.2022 5 z 5

Bílý samum a jiné povídky z Plání Bílý samum a jiné povídky z Plání Karel Klostermann

Knihu jsem si koupila v muzeu v Kašperských horách, vůbec jsem ji podle názvu neznala, tak jsem se těšila na něco nového a opět jsem se vůbec nezklamala. Tentokrát se jedná o povídky, které jsou z většiny dost drsné, ale bohužel, z reality tehdejší doby, kdy zvláště zimy bývaly na Šumavě nekonečně dlouhé, nelítostně kruté, kdy člověk byl ohrožen na životě každým dnem, sotva jen vytáhl z chalupy paty, nebo vystrčil nos, kdy děti se musely plahočit daleko do školy s nejistotou a starostí, zda se vůbec živé vrátí domů. Ale i přesto - moc krásná kniha.

08.02.2022 5 z 5

Na sluneční straně Na sluneční straně Hančí Baarová

Nádherný chodský román, který právě svým psaným nářečím čtenáře příjemně vtáhne do oblasti Chodska a atmosféry doby, ve které se děj odehrává, je to román plný upřímné lásky, ryzí dobroty, také nenávisti a zloby, ale i krásného odpuštění a smíření. Knihu jsem si koupila na bleším trhu, ačkoli mi jméno autorky vůbec nic neříkalo a moc mile mě překvapila.

18.01.2015 5 z 5

Medúza Medúza Jarmila Loukotková

Sice smutná, ale zato hodně citlivá a přesto moc krásná kniha, přečetla jsem si ji už potřetí, patří mezi mé nejoblíbenější knihy, které jsem přečetla.

18.01.2015 5 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Knihu jsem četla asi před 5 lety, tak si nepamatuju úplné podrobnosti, avšak moc dobře si vzpomínám, že mi bylo z knihy smutno, že jsem pak každou chvíli přemýšlela, že taky budu jednou stará a že bych nechtěla skončit jako hlavní hrdinka s jedinou její zábavou a vzruchem z celého nekonečně předlouhého dne - příchodem pečovatelky, probíráním se starými fotkami, deníčkem a vzpomínkami na lásku jejího života i život její jako takový, který neměla vůbec lehký...A i mně slzy sem tam ukáply.

08.02.2022 4 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Po zdlouhavém začátku, kdy se prakticky v knize nic nedělo jsem chtěla knihu odložit, ale pak se příběh začal zajímavě vyvíjet, tak jsem pokračovala. Kniha je psána zvláštním "živým" jazykem, ale místy byla místa, která byla pro mě trochu těžší, nesrozumitelná. Jelikož mi asi někde na začátku knihy, na rozdíl od ostatních čtenářů, uniklo, jak kniha asi skončí, byl o to více pro mě vývoj příběhu zajímavější, nečekaný, překvapující a velmi dojímavý, vlastně moc krásný.

05.01.2016 4 z 5

Bílá jako sníh, rudá jako krev Bílá jako sníh, rudá jako krev Alessandro D´Avenia

Citlivá myšlenka knihy, ale psaná takovým stylem, že mě osobně za srdce moc nechytla. Půlka knihy se věnuje jen myšlenkám a pocitům hlavního hrdiny Lea z toho, jak je šíleně zamilován do dívky ze školy, kterou přitom ze začátku skoro ani nezná, což mi přijde přehnané, absurdní a povrchní a půl knihy tudíž nemá žádný spád, musela jsem se nutit k tomu, abych knihu, která až teprve u samého konce čtenáře rozesmutní a probudí v něm emoce, dočetla do konce,

06.11.2014 2 z 5

Zlatý ptáček Zlatý ptáček Vlasta Javořická

Knížka se čte dobře, ale je to prostě "červená knihovna", několik posledních stran je podle mého pocitu až moc "přeslazených".

21.08.2022

Nejtemnější hodina Nejtemnější hodina Virginia Cleo Andrews

Nějak jsem se nikde nedočetla, proč autorka píše knihy, ve kterých se snad vždycky nějakým způsobem ubližuje dětem, ač vím, že některé (myslím, že Květy z půdy) jsou podle skutečnosti. V této knize se děj vyvíjí, čím dál víc smutněji a smutněji, že když už jsem si v určitém místě říkala "a dost, tady je určitě konečná" , děj se už přeci musí začít obracet v dobré, bylo to nakonec ještě o moc horší, a tak to pokračovalo skoro až do úplného konce, kdy si ani nejsem jista, jestli to pro hlavní hrdinku skončilo úplně dobře. Tohle je jedna z nejsmutnějších knih, kterou jsem od autorky četla. Vůbec jsem netušila, a ani se nepozná, že jde o poslední díl pentalogie. Ale autorka, jak píšou i ostatní čtenáři, umí psát tak, že se její knihy přečtou, jak se říká - jedním dechem, tudíž i přes ten smutek a slzy při čtení - za mě dávám všechny hvězdičky.

15.02.2022 5 z 5

Vzkříšení Vzkříšení Lev Nikolajevič Tolstoj

Za začátku byl děj hodně zajímavý, ale pak byla (tedy pro mě) četba těžší a těžší, příliš mnoho postav jak z ruské šlechty, tak úřednictva, vězňů, politiků...začala jsem se v tom ztrácet. Ale překvapila mě tam spousta krásných myšlenek, úvah, psychologie, filosofie....Jednání hlavního hrdiny Něchljudova mi přišlo nereálné, ale budiž, vždyť je to kniha, a tak ať ve zlém i v dobrém.

08.02.2022 2 z 5

Duše a hvězda Duše a hvězda Jaroslav Durych

Ani nevím, jak je možné, že jsem dokázala knihu dočíst až dokonce, měla jsem sto chutí některé stránky vynechat. Přišlo mi, že nekonečné rozhovory mezi jednotlivými osobami nemají konce, a hlavně, že nemají ani hlavu, ani patu, občas i děj mi přišel takový jakýsi prapodivný, nesrozumitelný, ač jeho popis na záložce knihy vypadal velice zajímavě a pro mě lákavě. Kniha je na můj vkus psána až moc poetickým jazykem , ale na druhou stranu musím uznat a obdivovat spisovatele, který si skoro s každou větou opravdu dost pohrál.

08.11.2020 2 z 5