Ivan F Online Ivan F komentáře u knih

Dívej se, jak umírají Dívej se, jak umírají Ed McBain

Prvý dôkaz o spisovateľskom majstrovstve Salvatore Lombina je práve v tejto knihe, druhým dôkazom je kniha Džungľa pred tabuľou - vtedy bol už úplne vyzretým spisovateľom. Áno, tento príbeh letmo sa dotýkajúci 87ho obvodu je skvelou ukážkou pisateľskej zručnosti, ale zároveň nás, skalných čitateľov Salvatoreho príbehov, necháva tak trochu chladnými, pretože toto nie je typický príbeh z 87čky. Teda je, len je inak napísaný, netypicky v porovnaní s inými jeho knihami. U mňa spisovateľsky bez výhrad, samotný príbeh však gradáciu a spád najlepších Salvatoreho diel nedosahuje.

13.09.2021 4 z 5

Vajce a ja Vajce a ja Betty MacDonald

Ak by som sa vrátil do čias detstva k tetičce na Moravu, tak by som videl detto to isté, čo pani Betty zosmolila na stránkach tejto knihy - s tým rozdielom, že zažiť to na vlastnej koži bolo o niečo zábavnejšie než čítať ufňukané kňučanie. Iste, sú tu rozdiely, ale nijak priepastné a verím tomu, že aj v dnešných časoch mnohí ľudia žijú podobným štýlom života.

Po knihe som siahol zo zvedavosti, nakoľko má hodnotenie také aké má a takisto ju vysoko ohodnotili aj ľudia, ktorých mám v obľúbených. Moje hodnotenie však bude polovičné a rozhodne z knihy nadšený nie som. Celkový dojem z knihy mám taký, akoby mi niekto dal zoznam vecí, na ktoré sa treba ponosovať. Ani autorkin štýl ma neočaril a kniha nie je zábavná ani vtipná, hoci ju za takú mnohí považujú. Nechcem nikoho uraziť, ale je to také typické ženské čítanie s typom humoru primárne určeným ženám (mnoho kladných hodnotení pochádza práve od nich), ktorému som neprišiel na chuť, hoci iné knihy, ktorých cieľovou skupinou sú čitateľky, ma ako muža bavili.

03.07.2021 3 z 5

Sára Sára Dominik Dán

Všetko pozitívne aj negatívne o tejto knihe je napísané v komentároch podo mnou, len by som opakoval už napísané. Za mňa hodnotím niekde medzi výborným (predsa len do dokonalosti kúsok chýba) a veľmi dobrým počinom na poli detektívneho/krimi žánru. Viackrát ma v knihách DD prekvapilo, ako náhoda a maličkosti dohromady tvoria úspech, respektíve neúspech pátrania. To je na týchto knihách veľmi príťažlivé a také akési ľudské. Nie je to "bomba" efekt a prekombinovanosť príbehov zo severu Európy a to mi naozaj reže. Skrátka a dobre, je to naša Slovenská realita.

22.02.2020 4 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

Byť na mieste Krauza stojaceho oproti Gregorovi Martinkovi, takisto neceknem ani slovo. Bol to vrah, ale chápem ho. Výborný záver knihy. Viac dodať netreba, asi len toľko, že tým, ktorým Havel svojou amnestiou nepriamo zabil niekoho z rodiny, príbuzných či kamarátov, ho musia nenávidieť a priať mu, aby ho studená hlina tlačila poriadne na hrudi a nenašiel pokoja, lebo si ho podľa nich nezaslúži. Čo sa mňa, ako čitateľa týka, je tento diel jeden z najlepších, výborne odvedená práca.

21.05.2019 5 z 5

Vraždy podľa abecedy Vraždy podľa abecedy Agatha Christie

Pozor na obsah v knihe, mnohé prezradí vopred. :-) Alexander Bonaparte Cust - výborne som sa zasmial, keď som si toto meno prečítal v obsahu. Keďže som už nejakú tú detektívku prečítal, tak som hneď vedel, že pán ABC .... nebudem spoilerovať. Skôr by som bol za, aby kniha nemala obsah. Veľmi dobrá detektívka, primeraný počet strán, Poirotova (tak trochu na nervy idúca) nonšalancia a ako vždy, na konci jeho divadelné vystúpenie, keď vysvetľuje, ako sa k záveru dopracoval.

30.04.2019 4 z 5

Čarodejník a sklo Čarodejník a sklo Stephen King

Konečne! Pravý a nefalšovaný King, ktorý buduje hutnú atmosféru, a tak, ako to hádam len on vie, postupne a plynulo rozpráva banálny príbeh mladých milencov (hoci banálny je len v tom, že nejako podobne prežíval lásku každý z nás, kto sa zamiloval v mladom veku, hoci okolnosti boli iné) a čitateľ sedí ako prikovaný a nechá sa unášať horko-sladkou romantikou v desivých kulisách. Nie každý sa však vie stotožniť s Kingovým rozprávaním, ktoré značne vybočuje z príbehu o Temnej veži (ktorý mne je dosť šum a fuk) a nedocenia majstrovstvo rozprávača. Skrátka, je to diel, ktorý dokáže zaplniť slzné kanáliky a to sa predsa v chlapskom svete nenosí, asi tak. Rozumiem tomu, že v dnešnom svete je málo miesta na lásku a romantiku, ale o to viac sa teším, že aj pán, ktorý jedno desaťročie strávil pitím, drogami, skrátka nestriedmym životom, má v sebe kus romantickej duše a dokázal nám dať to, čo by možno v mladosti chcel prežiť, na stránkach tejto knihy - každý spisovateľ vkladá kus svojho ja do svojich postáv a nie inak je tomu aj v Stephenovom prípade. Za mňa najlepší diel a mám obavu, že zvyšné ho neprekonajú.

Na koniec ešte niečo. Každá generácia čitateľov má svojich milencov. Romea a Júliu by som nedokázal prečítať, ale Roland Deschain a Susan Delgado sú mojím generačným mileneckým párom.

03.12.2023 5 z 5

Zaklínačov kódex Zaklínačov kódex Alain T. Puysségur

Už je to nejaký ten rok, ba priam desaťročie, ak nie viac, čo som dočítal siedmy diel o Zaklínačovi a popravde, nejako si nepamätám, o čom to bolo - poviedky už vôbec nie, to je hádam aj štvrťstoročie od prečítania. Nadišiel čas oprášiť si spomienky spojené so Zaklínačským svetom (mám v pláne prečítať si všetkých osem kníh na budúci rok), a tak som sa začal svedomito pripravovať - knihy už zakúpené mám a pridal som k nim Kódex. V knihe som si takmer celý november listoval, prezeral si obrázky, študoval mapy, primeriaval si veľkosť príšer a netvorov k postave Geralta (veľmi fajn pomôcka) a pomaličky som sa začal cítiť spojený so svetom Sapkowského univerza. Čo dodať? Kniha je pre každého, kto má čas v nej popri čítaní (alebo počúvaní) aj listovať, výborným doplnkom, predsa len sa čitateľ nemusí zamýšľať, kde ktorá krajina je, alebo ako ktorá príšera vyzerá, len si to nalistuje a hotovo. Ilustrácie v knihe sú príjemne detailné.

29.11.2023 5 z 5

Rozsudok ulice Rozsudok ulice Michael Connelly

Niekedy na mňa Mickey Haller pôsobí ako cynik, lepšie povedané, je cynik, pretože to tak jeho knižný stvoriteľ Michael Connelly chce. Okrem neho sa v knihe objavuje aj Hieronymus Bosch (ten je cynik tiež) a sledovanie týchto dvoch pri práci na rozklade zločineckého systému je skvelá zábava. Prípad ako taký je zaujímavý a dáva Connellymu príležitosť ďalej rozvíjať postavu Hallera. Právne manévre sú riadne spletité a sledovať Harryho Boscha pri vyšetrovaní je potešením. Kombinácia oboch je svieža a rozhodne nenudí.

A aby som nezabudol, tak citujem: "Všetci klamú."

Takže v policajnej hantýrke sa "brass verdict", čiže „rozsudok ulice“ vzťahuje na spravodlivosť vynesenú guľkou. Je to spôsob, ako obísť zákon, súdy, sudcov a poroty. Je to bdelá spravodlivosť. Pretože všetci klamú.

27.09.2023 5 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

Od kníh DD som si dal oddych viac ako rok, skrátka, všetkého moc škodí, aj "dánoviek". Nemám potrebu ako iní, čítať knihy v čo najviac chronologickom poradí a tak som siahol náhodne a v rukách mi skončila Mačacia stopa. Kniha to nie je zlá, čitateľ dostane všetky propriety, ktoré očakáva, no nie je to ono. V porovnaní s inými knihami od pána expolicajta, táto ťahá za kratší koniec a u mňa pomerne výrazne. To, čo je v knihe top, to je postava Hildy, táto linka ma bavila a pani si získala moje sympatie. Škoda len, že som podobnú ženu nestretol osobne, to by ma to naťahovanie bavilo ešte viac.

26.08.2023 4 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Spracovanie knihy je prvotriedne, o tom nie je žiadna pochybnosť. Po prvom otvorení knihy a prelistovaním sa jej stranami na čitateľa dýchne poctivé remeslo. Človek sa vráti do sladkých a bezstarostných čias, kedy dobro a zlo malo málo odtieňov sivej. Lenže s príbehom je to horšie. Neočakával som ani Barbariča, ani Báthoryho, to nie, ale niekoho, kto by ma oslovil od začiatku. Dostal som Šarkana a nenašiel som si k nemu cestu, hoci začiatok za veľkou mlákou bol úplne skvelý. Lenže po príchode na rodnú hrudu ma jeho príbeh bavil o dosť menej. No čo už, nemám násť. Keďže nemám násť, očakávam niečo na vyššej úrovni, nie rutinu pre nenáročných čitateľov, aj oddychová literatúra má naviac a tým pádom aj pán Červenák. Toto dielo mu z môjho pohľadu moc nevyšlo. S prižmúrením oboch očí nad tým, že ide o úvodný diel hodnotím štyrmi hviezdičkami. Byť to však príbeh Barbariča alebo Báthoryho, aj dve by boli veľa.

08.05.2023 4 z 5

Hodina duchov Hodina duchov Michael Connelly

Je fajn zistiť, že aj pán Connelly ide s dobou a hoci sa v jeho knihách stále objavuje Hieronymus, tak hlavné husle už hrá Renée, no najmä, že v knihe sa odráža nespokojnosť ľudí s dobou covidou. Nielen v našich krajoch, ale aj za veľkou mlákou posledné dva-tri roky riadne zarezonovali a atmosféra knihy je preto ťaživá, neveselá, smutná a ... a bez vízie šťastnejších dní. Osobne sa mi páčili obe vyšetrované linky, ktoré sa v knihe vzájomne prepletajú, najmä to, že neboli prehnané a dávali zmysel. Podtrhnuté a spočítané, hoci Michael nevybočil zo svojej zaužívanej schémy, tak jeho najnovší príbeh má dej, spád, atmosféru, je komu fandiť, aj koho nenávidieť a tým pádom, narozdiel od preceňovaných pisálkov zo severu Európy, je autorom s dobrým rozhľadom, ľudským pohľadom a vybrúseným štýlom.

29.10.2022 5 z 5

Jako z lásky Jako z lásky Ed McBain

Ako z lásky - typický rukopis, opisy mesta Isola, inteligentný humor, malý počet strán a pritom je v knihe všetko - emócie, vášeň, práca policajtov, vtipné a aj vážne dialógy, náhodný prvok vedúci k riešeniu. Na to, že je príbeh pomerne bradatý (1962), tak mi prišiel úplne reálny a mohol by sa stať aj dnes, len s tým rozdielom, že zamindrákovaných vagabundov by nejaké podväzky už nerozhádzali. Salvatore alias Ed mi každým svojím krátkym krimi príbehom dokazuje, že vedel, čo robí a aj po rokoch stále dokáže zaujať súčasného čitateľa - nádherne nastavené zrkadlo dnešným prekombinovaným krimi románom.

25.06.2022 4 z 5

Deväť brestov Deväť brestov Robert Bryndza

Krimi, ktoré nie je ničím prekvapivé a podobných sú plné pulty kníhkupectiev. Na druhú stranu sa kniha dobre číta, príbeh takrečeno odsýpa, no nepresvedčil ma, aby som siahol po druhom diely. Najmä koniec, ako zo zlého akčného filmu, ma veru poriadne nakrkol, o prevrátených očiach škoda hovoriť - bolo to lacné a napísané na efekt, ktorý niekomu, samozrejme, vyhovuje - mne nie. To, že autor (ako aj mnohí iní pred ním) zosmiešňuje políciu, mi tiež nepríde ako pridaná hodnota, skôr to u mňa prevážilo antipatie na stranu Kate. No, akoby som to zhrnul? Ak chcete štandardnú, neprekvapivú, pomerne tuctovú, ale pritom dobre napísanú krimi knihu, je to správna voľba. Ak chcete niečo sofistikovanejšie, tak tu nič také nenájdete a treba siahnuť po inom autorovi/autorke.

18.05.2022 3 z 5

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

(SPOILER) Sivý priemer - nič viac a nič menej. Z popisu knihy vyplýva, že hlavnú hrdinku Kyu BEZDÔVODNE obvinia z vraždy a celá komunita sa postaví proti nej. Toto slovo mi ako otrlému čitateľovi povedalo, že bezdôvodné obvinenie to nebude a ajhľa, na konci sa dozvedám, že tak to aj bolo - čiže žiadne prekvapenie sa nekoná. Čo sa týka celého príbehu, tak je fajn, nenáročné čítanie na leto, žiaden spisovateľský zázrak to nie je. Citlivejší čitateľ môže príbeh vnímať ako takú sladkobôľnu rozprávku bez šťastného konca. Rozprávka to rozhodne je, pretože fyzicky Kya v mokradiach prežiť mohla (ale asi ju nikdy nebolel žiadny zub, nebola chorá, nemala horúčku, hnačku, bez očkovania prežila všetky detské choroby), ale psychicky by asi nebola na tom ktovieako, pretože jej jediný civilizačný kontakt bol s predavačom na móle a potom zrazu hop, číta knihy pre absolventov univerzít, to je rozprávkový prvok - z tých som dávno vyrástol. No a naplánovanie a prevedenie vraždy, to bola druhá rozprávka pre clivo-naivné duše, ktoré sa nechajú opiť rožkom. Čo sa týka opisov prírody (mnohí nad tým hýkajú, že aké je to wau), tak James Oliver Curwood alebo Jack London vedeli prírodu a jej čaro opísať podstatne lepšie. Ako celok je kniha dovolenkové čítanie, ak by som to čítal mimo dovolenky, hodnotím ešte o hviezdičku menej.

19.08.2021 3 z 5

Ani o dolar víc, ani o dolar míň Ani o dolar víc, ani o dolar míň Jeffrey Archer

Mám rád s humorom podané príbehy, sú takým malým balzamom v mori strán plných utrpenia (krimi, holokaust a pod.). Vždy si pri nich oddýchnem a hlavne sa zasmejem. Lenže Archerovo humoristické rozprávanie moc vtipné nie je. Ako dovolenkové a hlavne oddychové čítanie je to fajn, ale pridaná hodnota typu - drahý Jeffrey, rád si od teba prečítam aj inú knihu - sa nedostavila. Tým netvrdím, že po autorovej ďalšej knihe nesiahnem, avšak naše prvé "randevú" dopadlo tuctovo a nezáživne. Snáď to nasledujúce bude lepšie, len netuším kedy bude, tento rok už určite nie.

23.05.2021 3 z 5

Inventúra Inventúra Andrej Hryc

Upozornenie: komentár obsahuje zopár vulgarizmov - vlastne len jeden, no štyrikrát sa opakuje.

Chvíľu som premýšľal (pár dní), ako knihu ohodnotiť. Na jednu stranu je tu Andrej, ktorý subjektívne vlastnou optikou podáva súhrnnú správu o svojom živote a z jeho pohľadu mu to ide skvele, z môjho až tak celkom nie. Na druhú stranu je tu výpovedná hodnota, ktorá by mala byť konfrontovaná prečítaním si iných životopisov ľudí menovaných v Inventúre - tie však neexistujú. Osobne som pána Hryca alebo jeho dcéru Wandu nikdy nestretol, no mám známeho zo skupiny historického šermu a on poznal Andreja a pozná aj jeho dcéru. Párkrát sme sa rozprávali a niektoré veci v knihe spomínané dostali nový širší rozmer. Okej, pán Hryc bol tak povediac vyjebávač so systémom, ktorý chcel vyjebať s ním. Priznajme si to, každý z nás chce tak trochu vyjebať s niečím, či už so šéfom/šéfkou alebo tak celkovo so životom. Každému z nás sa to viac menej darí. Aj mne. Preto ak by som mal napísať svoj životopis, bol by podobného razenia, hoci by som v ňom pôsobil naduto, arogantne a chválenkársky - presne ako pán Hryc. Ale výpovednú hodnotu by mal - a tú má aj Inventúra. Síce nekonfrontovanú, ale má. U mňa za plný počet pretože 4,5 hviezdičky sa udeliť nedá.

11.05.2021 5 z 5

Pýcha a predsudok Pýcha a predsudok Jane Austen

Kniha o povrchnosti, k tomu jednoduchý príbeh, ktorý sa pod jej nánosom stráca. Okrem toho, kto má koľko majetku a kto ako vyzerá v knihe nič nie je. Vlastne je: ohováranie. Vyššia a vyššia stredná trieda asi nemala v tom období nič iné na práci a tak len mleli pántom o tom, kto je aký škaredý, povýšený, aká je tamtá hnusná a hentá protivná. K tomu si takmer naložili do spodničiek pri predstave o vojakoch. No a neustále rozhovory o šatách, vydávaní sa alebo plesoch mi tiež čitateľské blaho nepriniesli. Kedysi sa tak žilo, ale som rád, že som vtedy na svete nebol, čudujem sa, že pri tomto druhu literatúry ľudstvo dosiahlo pokrok. Takisto hlavné postavy príbehu sú také ako z červenej knižnice - on drzý, pyšný a bohatý, pritom rozhľadený a samaritán, ona plná predsudkov, jemne trafená a pritom intelektuálne na výši. Všetci sa správajú ako snobi, hoc im často trčí slama z topánok. Suma sumárum: nebavilo ma to, hoci autorka chcela napísať mierne ironickú kritiku vtedajších pomerov, za mňa raz prečítať stačilo a nepotešilo ma prečítané.

26.04.2021 2 z 5

Jak nevodit policii za nos Jak nevodit policii za nos Donald E. Westlake

Tieto staré literárne kusy majú svoje čaro, ktorým je priamočiarosť, pretože majú zvyčajne malý počet strán. Tým pádom sa na nič nehrajú a čitateľ je takmer po hlave vrhnutý do víru deja. To sa mi nesmierne páči, ako aj rýchle ukončenie a dobrá pointa k tomu - skrátka všetky ingrediencie sú v správnom pomere. Je to groteska, ktorá nie je žiadnym zamyslením sa nad životom, nie je to nič hlbokomyseľné (presne tak som si na to u Westlakea zvykol), primárnym účelom je čitateľa pobaviť a tak trochu povodiť za nos. Rád som sa Donaldom povodiť za nos nechal a neľutujem, príjemne som si oddýchol. Čítané po tri večery pred zaspaním = výborné odreagovanie sa. Tak to má byť.

23.11.2020 4 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

Treba si všimnúť, čo autor píše pomedzi riadky. Síce to niekoľkokrát aj zmieni, takrečeno na plnú hubu a niektorým to (ako som si prečítal v komentároch) aj vadí, mne to naopak vyslovene lahodí. Ruku na srdce, nie je všetko to, čo sa okolo nás deje len fatamorgána? Čo myslíte - je to realita alebo "show"? Alebo reality show? To už nechám na každom. V každom prípade sloboda neexistuje, sme zviazaní pravidlami, nariadeniami, zákonmi, ktoré formujú a zároveň ospravedlňujú našu spoločnosť a jej konanie a definujú čo je normálne a čo nie. Toto je však na siahodlhú debatu.

Mňa by len zaujímalo, či v niektorej z iných kníh od DD nie je spomínané, ako to dopadlo s kominárom. Osobne by som nemohol pracovať na oddelení, kde sa vyšetrujú sexuálne motivované zločiny, u mňa jedinci, ktorí nedokážu nadviazať normálny vzťah (bez ohľadu na príčinu, hoci tam by som vedel pochopiť prečo konali tak, ako konali) majú utrum, sú neplnohodnotní.

A ešte niečo: niekoľkokrát som stretol Milana, pozdravujem ho.

08.11.2020 4 z 5

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Na knihe ma rozčuľovali dve veci: donekonečna opakujúce sa slovo "zaujímavé" a krátka veta "tvrdo sa mu/jej pozrel do očí". Zvyšok je klasika: štýl, vety, humor a celkové vyznenie príbehu s typickým rukopisom. Klady a zápory príbehu sú v komentároch tých, čo čítali knihu predo mnou. Jediné, čo vyzdvihnem, je reálny základ príbehu, na rozdiel od fikcií zo severu Európy. Vlastne ešte ma napadla jedna vec: ŠTB je tu v podstate stále, len má iný názov. Praktiky a služba niekomu je však rovnaká, však Vladimír, Róbert a vám podobní špinavci? Film na motívy tejto knihy som nevidel, ale nechcem si kaziť dojem. Možno keď budem mať slabšiu chvíľu.

12.08.2020 4 z 5