Ivaksa Ivaksa komentáře u knih

Společenství Společenství Ann Patchett

Je potřeba být pozorní, aby jsme se vůbec vyznali v rodinných vazbách. Budeme to později potřebovat, takže není jedno koho je čí dítě. Kniha je napsaná neskutečně svěžím, nápaditým stylem. Doslova plasticky cítíme každou popisovanou situaci, pocity i jevy. Trošičku výrazněji bych brala oddělování jednotlivých míst a časů, tam to skáče někdy z věty na větu a člověk se hned neorientuje. Jako celek je kniha opravdu jiná a originální.. Ta autorka mě začíná po čertech zajímat! :-)

11.01.2024 5 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Skvělá dobrodružná kniha která pátrá, spekuluje, přemýšlí.. a čtenář s ní. Líbí se mi i film a myslím, že se skvěle doplňuje s knihou. Ve filmu je úžasné hudební podkreslení které knize nutně chybí, ale zase v něm nejsou některé nevyřčené úvahy, jak už to bývá. Uvítala bych barevné fotografie a vůbec nerozumím tomu, proč v knize nejsou žádné skutečné Chrisovo (pardon Alexovo :-) ) fotografie. Zvlášt', když se o nich tolik píše. A ještě jedna věc mě trápí. Kdo proboha zdemoloval ty sruby!?

05.11.2023 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Větší pitomost jsem nikdy nečetla. A to nejenom kvůli obsahu a "geniálnímu" poselství, ale i kvůli formě. Infantilně laděný fantasmagorický příběh "zralého" muže vědce, se odehrává v neuvěřitelném snově zamotaném stylu, plném zdlouhavých pasáží bez ladu a skladu. Jakoby kniha neměla daný koncept a Čapek jen sázel co mu zrovna vytane na mysli. Celou knihou se táhne nějaký skrytý sexuální deficit, vyjadřovaný abnormálním zbožňováním půvabných žen, které muži div nepadají k nohám. Ani on sám neprokazuje dost pevné vůle a morálky, nebot' stačí před ním zamávat feromony a zaprodal by svět.. Dost nechutné blitíčko od takového velikána. Takovéto hodnocení dávám velice zřídkavě...

12.07.2023 odpad!

Kočka a město Kočka a město Nick Bradley

Pro nenáročné čtenáře. Působí velmi amatérsky, postavy jsou povrchní, ploché, nudné. Celá atmosféra japonských městských reálií vyznívá neosobně a nezáživně. Nespraví to ani "moderní" používání vulgarit, rádoby odvážných sprostých odvazů, ani ty záhadně zjevující se kočky. Nemá to št'ávu, at' žije rychlá četba.

12.11.2022 2 z 5

Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Alexandr Mitrofanov

A to je popis stavu Ruska těsně před invazí 24.2. ! Doporučovala bych všem politikům v Evropě i ve světě.

28.10.2022 5 z 5

Ruská kocovina: Putinův svět a přízraky minulosti Ruská kocovina: Putinův svět a přízraky minulosti Shaun Walker

Skvělá kniha, která si právě nyní naléhavě žádá pokračování. Doufám, že se tak časem stane.

19.06.2022 5 z 5

Tanec reality Tanec reality Alejandro Jodorowsky

Knihu jsem načala na doporučení a neočekávala jsem příliš. Slovo magie ve mě vzbuzuje nedůvěřivost ,takže jsem ani nemyslela že jí dočtu. První část věnovaná dětství mě však rázem vtáhla do sebe, neobyčejnou citlivostí a uvědomovanou zranitelností, která v autorovi začala budovat jeho zvláštní schopnosti. Prostředek knihy věnovaný originálním divadelním úletům mě trochu nebavil, ale jakmile došlo na zkušenosti s první léčitelkou, kniha mě zcela pohltila. Autor jež se dal na léčení též, nikterak nezakrývá fakt, že jde mnohdy nebo většinou o dokonalé triky a hlavně velmi silnou sugesci. Čím bizarnější a složitější rituály, tím větší odhodlání pacientů spolupracovat...a tím lepší výsledky. Velice inspirativní kniha, pro mě úplné zjevení.

17.06.2022 5 z 5

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Radkin Honzák

Skvělá kniha, laskavá, humorná. Trochu tedy mi nesedělo upřednostňování křest'anů na úkor jiných náboženství s argumentem že "většina buddhistů které jsem potkal byli nějak nevyrovnaní".. To mi přišlo jako úlet, ale i Honzák je jen člověk... Ovšem prohlásit knihu za odpad, jako dáma přede mnou, to je silné kafe... )))))))))

28.05.2022 4 z 5

Kulhavý poutník Kulhavý poutník Josef Čapek

Krásný a duchovně plný rozhovor 'mezi jedním člověkem'. Místy složitější pasáže ,svým vyjadřováním pasující konkrétní a jediné duši, duši autorovi. Ztišením, soustředěním a uvolněním lze knize porozumět, když né vždy intelektem tak niternou intuicí...

28.03.2022 4 z 5

Léčebný kód Léčebný kód Alexander Loyd

No tak funguje to asi podobně jako kterákoliv relaxační technika,modlení,víra,sugesce,placebo,tajemství,meditace…..je to velmi klasický americký styl motivačního vymývání mozků. Většina knihy usiluje o to přesvědčit čtenáře, že nám právě předkládají naprosto jedinečný návod na uzdravení všeho. Autoři vložili do knihy tzv.skutečné příběhy zázračných uzdravení. Mnohokráte opakují, že terapie ani klasická léčba často nezabrala na rozdíl od tohoto. Vyzývají k tomu, abychom jim dokázali, že to nefunguje! A na str.226 se jen tak mimochodem dočteme : "Uvedené výroky a naše výsledky jsou odrazem vlastních zkušeností, nicméně výsledky nemůžeme nikomu zaručit!" "Čtenáři,kteří své problémy nekonzultují s odborníky, se vystavují riziku a mohou ohrozit svůj zdravotní stav."

25.02.2020 1 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Pagnolův dar popisu je brilantní. Vůbec nezáleží na tom o čem píše, ale jak píše. Jeho excelentní popis čehokoli, at' je to dloubání v nose, nebo výprava na hon, cokoliv, čtenáře vtáhne přesně do pocitu který je třeba. Dokáže dojmout a na jediné stránce rozesmát i rozplakat zároven'!

26.01.2020 5 z 5

Temné noci duše Temné noci duše Thomas Moore

Já jsem za tuhle knihu opravdu vděčná. Protože ukazuje temná lidská údobí v úplně jiném světle. Ve světle poznávání sebe sama a přijetí svých temnot.To znamená období smutků, nemocí, pokušení, vzteku a dalších emočně těžkých zkoušek, ovšem jinak nežli jsme zvyklí z moderních motivačních knížek. Nejsme zde nuceni od nich prchat nebo je pokrytecky ignorovat a překrývat "pozitivními žvásty", nýbrž si je můžeme přirozeně užít tak, jak naše duše ve skutečnosti žádá.

06.02.2018 5 z 5

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Jednoduchost knihy psaná ich formou je bohatě dorovnána barvitým líčením plným příměrů, typických pro čínskou literaturu. Jde jednoznačně o ženské čtení, čtení o ženách a jejich nejniternějším světě, který je jejich celým životem. At' už jde o bolesti fyzické z podvazováním chodidel, či radosti z vyšívání hedvábí, nebo silné prožitky vzájemného přátelství jež utrpí značné újmy, vždy se setkáváme se silným emočním popisem, který my ženy tolik milujeme.
Vřele chci na tomto místě doporučit další úžasné knihy tohoto typu, jež mě osobně také velmi potěšily. Půvabné ženy, Pavilon žen, Dobrá země.

11.12.2016 5 z 5

Hlasy mých otců Hlasy mých otců Helena Šmahelová

Nejvíc se mi líbily Stopy... U této knihy mě začala bavit až následující generace s Františkou, ačkoliv mi připadá, že byla taková moc dokonalá. Konec mi nějak nevysvětlil, čí potomek vlastně byla sama autorka, na což jsem se upřímně těšila nejvíc.

09.05.2016 3 z 5

Muž se srdcem kovboje Muž se srdcem kovboje Jack Schaefer

Tedy já zíram jak je tato kniha oblíbená a dokonce i u žen! Na mě to bylo příliš popisné, moc technické a hodně, omlouvám se, vleklé a nudné. Louskala jsem to čtvrt roku z úcty k lidem co mi jí doporučili.
O kovbojích píše naprosto brilantně a svěže Annie Proulx, to je něco naprosto famózního oproti těžkopádnému stylu tohoto autora.

05.10.2015 2 z 5

Motýlí ostrov Motýlí ostrov Corina Bomann

Velmi špatně napsaný,ač celkem zajímavý příběh. Nápad s hledáním minulosti vyprávěný ve dvou časech, střídajících se po kapitolách, není špatný. Ale styl psaní je opravdu pro nenáročného čtenáře a překlad bohužel dost slabý.(několik kytic květin, v horku se ovíjet papírem atp.)
Kniha je plná balastu, který by mohl dobře posloužit jako filmový scénář, v knize ale nemá št'ávu a nutí k rychločtení. Odhalování rodinného tajemství je předvídatelné a příliš klišoidní. Napínavé pro teenagerský věk.

28.04.2015 2 z 5

Zima úzkosti Zima úzkosti John Steinbeck

Trochu slabší dílo na vynikajícího Steinbecka. Přišel mi ten příběh strašně vleklý, hromada vaty, dost jsem knihu odkládala.Navíc mi úplně nesedlo to vypravěčské přeskakování z třetí osoby do první. A to manželské tokání, to byly pro mě dost nesnesitelné dialogy. Ale dolouskala jsem.

07.10.2014 3 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Tyhle povídky se mi líbily mnohem víc než ty první,nevím proč.Některé mě rozesmály,jiné dojaly.Škoda že tyto jsem si jen vypůjčila a ty první zakoupila. :-) Nejlepší bylo Betlémské světlo,Nákup a Dvojí vidění.

13.06.2014 4 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Potřebovala bych aby mi bylo asi tak 14(?) let, abych knihu docenila . Netuším jaká vnitřní pohnutka mě vedla dočíst do konce. Nejprve jsem pořád čekala na ten strach a napětí, potom už jsem se jen sázela, jak moc bude pointa pitomá. Slohově to byla nejslabší kniha, kterou jsem kdy četla a také dočetla.Chování figur svědčí o autorovo totálním psychodiletantství. Vhodná k tréninku rychločtení.
BRAK nejhrubšího zrna!

26.05.2014 odpad!

Opustíš-li mne Opustíš-li mne Zdeněk Pluhař

Příběh o najivních , postupně se hroutících představách dobrodružné cesty za čáru v době komunismu. Tvrdé prozření v depresivním prostředí sběrného lágru, popsal Pluhař dokonale, jak je pro jeho styl typické. Opravdu na člověka padá tísen' a nemyslím si, že by šlo o nějaké bůhvíjaké přehánění poplatné tehdejšímu režimu. Nakonec čas nám ukázal, že demokracie má mnoho podob a že nikomu pečení holubi do úst sami nelétají.

26.01.2014 4 z 5