IvaKo IvaKo komentáře u knih

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

K této knize jsem se v rámci letošní výzvy vrátila po mnoha a mnoha letech, a znovu jsem nadšená, i když mě tentokrát zaujaly i jiné aspekty příběhu, než jenom napínavá sci-fi linie. Nějak jsem víc vnímala tu obrovskou zranitelnost a křehkost naší civilizace a naprosto tomu neodpovídající, neměnné chování lidí. Tento mistrně napsaný příběh opravdu nestárne a proto se dá číst pořád.

17.10.2023 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Knihu jsem vyhledala, protože miluji Řecko a letos jsem navštívila právě Kefalonii, včetně míst, která se v knize objevují. Příběh, ačkoliv se z větší části odehrává za války, je vyprávěn převážně žertovným, ale laskavým tónem s velkým pochopením pro vše lidské. O to působivější jsou dramatické, až naturalisticky popsané válečné scény, které zásadním způsobem zasáhly do životů hlavně místních obyvatel, ale i okupantů ostrova. Skvělé čtení.

19.10.2021 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Moje první setkání s tímto autorem a musím říci, že jsem naprosto nadšená. Tento válečný příběh je mimořádně působivý, vyprávěný originálním stylem, bohatým jazykem a s velkou dávkou citlivosti. Podle mě je to jedna z nejlepších knih o válce. Nebojte se toho, že vypravěčem příběhu je Smrt, kupodivu to přináší nadhled a vtip. Velké čtenářské potěšení. Doporučuji všem.

10.04.2020 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Kniha se mi hodila do letošní výzvy a tak jsem se po mnoha letech vrátila ke sci-fi a jsem nadšená. Příběhu nechybí vůbec nic - je originální, napínavý, poučný, ale i vtipný a dojemný. Čtenářská lahůdka.

31.10.2022 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Skvěle promyšlené a poutavě napsané povídky o osidlování nebo spíše kolonizaci Marsu. Není to typická sci-fi, je to hlavně o lidech, zejména o jejich nekonečné namyšlenosti, netoleranci a chamtivosti, což je, bohužel, aktuální pořád.

21.02.2024 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

K dílům, které vyvolávají všeobecné nadšení přistupuji skepticky, ale v tomto případě se k většině připojuji, protože tato kniha je opravdu zdařilá. Velice sugestivně vypráví o neobyčejně tvrdém životě havířských rodin, zejména žen, na Těšínsku, do jejichž osudů nelítostně zasahují společenské události. Bylo pro mě docela překvapení, že dělení Těšínska provázela až tak veliká nenávist mezi Poláky a Čechy. Plynule přecházím k druhému dílu a jsem zvědavá, jak se dále budou vyvíjet životy hlavních postav.

02.05.2021 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

V rámci letošní výzvy jsem se už po několikáté moc ráda vrátila k této knize, která by se mohla předepisovat jako lék proti chmurám a pesimismu. Autorka s humorem a sebeironií popisuje trampoty farmářského života, který opravdu nebyl jednoduchý. Je obdivuhodné, co všechno ženy zastaly a vydržely, to ale platí i pro jiné doby.

24.10.2023 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Úsměvná mini zamyšlení nad podivnostmi všedního dne. Párkrát jsem se musela smát nahlas, takže doporučuji jako antidepresivum.

25.10.2021 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Měla jsem obavy, že se jedná o typicky "ženský" román o vtazích, ale byla jsem příjemně překvapena. Příběh o vážných důsledcích lži, pokrytectví, přehnaných ambicích a povrchnosti je totiž napsán velmi čtivě, vtipně a barvitě, navíc pojednává o aktuálních problémech jako jsou šikana a domácí násilí.

14.09.2021 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Detektivky moc nečtu, takže toto bylo moje první setkání s autorkou a byla jsem spokojená. Příběh má atmosféru, postavy jsou psychologicky propracované, napínavost umocňuje prostředí Beskyd, to všechno vytváří působivý celek. Určitě vyhledám další knihy M. Klevisové.

26.07.2022 4 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Pro Japonsko mám slabost a tak se mi tento subtilní příběh o zvláštním vztahu dvou naprosto odlišných lidí líbil. Děj plyne klidně na pozadí měnícího se počasí a zajímavých gastronomických a kulturních reálií, nechybí ale ani určitá tajemnost a lehká ironie. Trochu mě překvapilo jak moc se hlavní postavy věnovaly popíjení saké.

24.01.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Opět sledujeme dramatické osudy hlavních postav, na které tentokrát doléhají válečné události. Je obdivuhodné a těžko představitelné v jakých podmínkách museli tehdy lidé žít, s jakými problémy se museli vyrovnávat a přesto neztráceli naději. Rozhodně působivé a poučné čtení.

12.05.2021 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Chtěla jsem zkusit něco od tohoto autora, i když jsem tušila, že to asi nebude úplně můj žánr. Příběh je sice napsán svižně, celkem vtipně, ale asi v polovině mě přestal bavit, také mi vadila přemíra zbytečných vulgarit. Dočetla jsem jen ze zvědavosti jak dopadnou jednotlivé postavy.

28.12.2021 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Moje první setkání s touto autorkou mě úplně nenadchlo. Kniha je sice napsaná velmi poutavě, s přesvědčivou znalostí nemocničního prostředí, ale chyběla mi zřetelnější katarze příběhu. Hlavní postava je excelentní lékař, ale jinak neukotvený slaboch, který se s pocitem ukřivděnosti a věčné podezíravosti potácí v pracovních i rodinných vztazích. Vadilo mi nadužívání vulgarit, které mohu tolerovat jen ve vypjatých scénách.

20.09.2021 3 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Krimi moc nečtu, ale Nesbo mě vždycky zaujme. Tentokrát jsem opravdu nadšená, pro mě je tato další epizoda ze života HH asi nejlepší. Příběh je chytře vymyšlen, detailně prokombinován a bravurně napsán (i přeložen), nemohla jsem se odtrhnout. Byla jsem napnutá od první stránky až do konce. Báječný čtenářský zážitek. Těším se na další.

06.01.2020 5 z 5

Nesmírně poutavé a nepřikrášlené vyprávění, kterému nechybí ani vtipné a dojemné momenty doprovázející stresující a často i nebezpečnou práci válečného reportéra. Jakub Szántó mě zaujal již svými televizními vstupy a nyní můj obdiv ještě vzrostl. Překvapilo mě, kolik konfliktních oblastí navštívil a velmi oceňuji jeho zasvěcenou informovanost, se kterou rekapituluje alespoň rámcově historii jednotlivých válečných střetů a postoje znepřátelených stran. Zajímavé a poučné čtení.

02.07.2019 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Teprve druhé moje setkání s tímto autorem, ale teď už jsem navždycky chycená. Kniha, u které jsem se po dlouhé době smála nahlas! Mimořádně vtipný příběh s draky, dráčky a svéráznými lidskými postavami, které čtenáře nutně okouzlí. Naprosto fantastický překlad dělá z této knihy opravdové čtenářské potěšení:)

20.06.2019 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Skvostný návrat HH! Bylo to jako vklouznout do starých oblíbených bot. Originální zápletka ( i když opravdu drastická a nechutná), promyšlené pohrávání si se čtenářem a gradující napětí v závěru, to všechno dělá z této knihy opět velké čtenářské potěšení. Nesbo to prostě umí! Už se těším na další případ.

04.11.2023 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Anthony Doerr

Moje čtvrté setkání s tímto autorem mě opět okouzlilo. Příběh vyprávěný v různých časových rovinách je strhující, napínavý i dojemný a také varovný. Připomněla jsem si oblíbený Atlas mraků. Oslava knih a lidské touhy po vědění a štěstí. Čtenářská lahůdka.

10.01.2023 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Po dlouhých letech jsem se v rámci letošní Výzvy vrátila k mému oblíbenému Remarquovi a znovu mě tento silný příběh zasáhl. Vyprávění o mladých lidech, kteří během 1. světové války ztratili veškeré iluze a smysl života. V poválečné době žijí ze dne na den, těší se ze svého přátelství a pocit marnosti utápějí v alkoholu. A najednou zasáhne láska a s ní se objeví naděje, obětavost, touha žít...

15.03.2022 5 z 5