Italienis Italienis komentáře u knih

Z počátku mi lehkost a nadsázka textu připadaly celkem kouzelné a občas jsem se pobavila. S přibývajícím textem mi ale tento humor přišel spíš hloupý a kniha mě po pár kapitolách skoro unudila. Nemám nic proti absurdním situacím, které vyvolávají úsměv (sama jsem velkou fanynkou absurdních komedií), jde ale o to, že tato kniha není taková. Situace jsou absurdní, ale autor se je vlastně snaží vysvětlit tak, aby dávaly smysl. To způsobuje, že humor, který by vycházel z naprosté absurdnosti děje, mizí a mění se v nesmyslnou snůšku blbostí, které se autor snaží zoufale našroubovat na realitu. Aby vypadaly jaksi opravdově. Navíc jednoduchost jazyka postupně přidává k tomuto dojmu další rozměr.

29.01.2016 1 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Skvělý kousek od muže, který svým dílem inspiroval filmy, jako je Blade Runner nebo Minority Report. I Tenhle kousek si vysloužil televizní zpracování. Ačkoliv by se dalo mluvit spíše o inspiraci než o adaptaci. Nicméně kniha rozhodně stojí za přečtení, takže je dobře, že k ní seriál aspoň někoho přitáhne.

19.02.2017 4 z 5

Země snivců Země snivců Alfred Kubin

Nádherný jazyk. Velice vybroušený, když vezmeme, že je to jediná kniha, kterou Kubin napsal. Údajně inspiroval Kafku k Zámku a zajímavé je, že jeho otec byl zeměměřič. :-)

30.10.2016 5 z 5

Raněný slepotou Raněný slepotou Aldous Huxley

Ačkoliv byl román napsán ve 30. letech, je neustále aktuální. Některé věty by bylo možné doslova citovat jako komentář k současným událostem. Chvíli trvá, než se člověk zorientuje v uspořádání kapitol, které reprezentují výseky ze života hlavního protagonisty. Ovšem když si přestanete lámat hlavu nad tím, jaký je zrovna rok, můžete se ponořit do vět plných moudrosti.

22.08.2016 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Podle mě nejlepší díl celé série o HP. Prostor dostávají i jiné postavy než jen HP, který se navíc ukazuje v trošku protivném světle, což jej zlidšťuje. Filmová adaptace se podle mě povedla. Celkově jsou filmy o HP velice povedenými adaptacemi knihy, snad jedny z nejlepších, co jsem viděla, což bude nejspíš zásluha spolupráce spisovatelky. Je jasné, že se fanoušci museli smířit s některými nedokonalostmi či zkratkami, ale s tím se přeci musí počítat. Nelze film brát jen jako přenesení knihy na platno ale jako samostatné dílo.
Konec knihy je tak smutný, že ho doporučuji přeskočit :-D

21.07.2015 4 z 5

Dominový efekt Dominový efekt Václav Vokolek

Výborný a překvapivě napínavý román odehrávající se napříč časovými obdobími, které dohromady skládají příběh tajných sil, které hýbají dějinami i těmi nejmenšími lidskými příběhy. Velkým plusem je krásný jazyk, který pozvedá formu románu na vyšší úroveň.

03.12.2018 4 z 5

Kafka: Rané roky Kafka: Rané roky Reiner Stach

Kniha není jen o Kafkovi, vlastně Kafka je jakoby impulzem k vyprávění o celé době. Stach se rozhodně nebojí dávat věci do kontextu, takže i pokud nejste vyloženě nadšenci do K., je v knize celkem obšírně popsaná i tehdejší společnost a doba. Rozhodně spoustu práce zde bylo vykonáno. Kniha je také velice čtivá, ačkoliv jde v podstatě o odbornou publikaci, čte se dobře jako příběh. Navíc Stach se občas nebojí zaspekulovat. To by knize mohlo trochu ubírat na jakési věrohodnosti. Ovšem podíváme-li se do poznámek a seznamu literatury, musíme být přesvědčeni o odbornosti autora. Kafka je tu popsán jako člověk, který rád plave a směje se, dost kňourá a moc si neumí poradit sám se sebou - prostě obyčejný kluk, z něhož se teprve stane geniální spisovatel.

30.04.2017 4 z 5

Oskar a Růžová paní / Noemovo dítě / Pan Ibrahim a květy koránu Oskar a Růžová paní / Noemovo dítě / Pan Ibrahim a květy koránu Éric-Emmanuel Schmitt

Příběhy inspirované třemi světovými náboženstvími. Důležité je slovo inspirované, protože o nějakém hlubším výkladu nebo zamyšlení se nedá mluvit. Roztomile vyprávěné příběhy, možná prvoplánově smutné, pěkné vyprávění, ale to je tak všechno. Občas lze v povídkách nalézt náznaky zamyšlení, ovšem nic hlubokého. Nelze říct, že je to hloupá próza, to vůbec ne. Občas mě překvapily některé nápady v rámci příběhu, zvraty atd.. Ale rozhodně se nedá mluvit o nějaké výpovědi o víře.

22.08.2016 2 z 5

Jméno Vokolek Jméno Vokolek * antologie

Jméno Vokolek je kniha poskládaná z výborných studií, deníků, fotografií, vzpomínek atd., které mapují život a tvorbu rodiny Vokolků, o nichž se u nás moc neví, což je veliká chyba. Nejde o beletristické dílo, ačkoliv kapitola "Legenda o bratru Vojmírovi", kterou napsal poslední z tvůrců rodiny Václav, by se tak mohla zdát. Kromě faktického obsahu lze v knize najít básně mužů Vokolkových a rodinné fotografie. Rozhodně vynikající dílo, svědectví o lásce k české literatuře a umění, která překonala chudobu i režimy.

18.02.2016 5 z 5

Zástavy srdce Zástavy srdce Václav Vokolek

Kniha o lásce. Nejde ale o žádný harlequinový románek. Proplétání dějů, postav i časových rovin dodává knize výjimečnost a bravurní spisovatelův jazyk hloubku.

29.01.2016 4 z 5

Záhady Pittsburghu Záhady Pittsburghu Michael Chabon

Kniha vznikla jako magisterská práce autora během jeho studia a katapultovala ho podle kritiků mezi nejtalentovanější autory USA. Celkem čtivá kniha o mladíkovi, který hledá, kam patří. Ať už jde o jeho partnera/ku nebo snahu vymanit se z područí vlivu jeho otce - mafiána. Tato snaha ale vlastně způsobí tragické finále knihy, které ovšem bylo podivně nečekané. Trochu jako pěst na oko. Od Chabona doporučuji spíš Ždovský policejní klub nebo Báječná dobrodružství Kavaliera a Claye. Mnohem lepší.

26.07.2015 3 z 5

Postelová tajemství mistrů kuchařů Postelová tajemství mistrů kuchařů Irvine Welsh

motiv příběhu pocházejícího už od Oscara Wilda přenesen do moderní doby a prostředí špinavého Edinburghu, které je pro I.W. typické. Příběh má tedy velký potenciál, ovšem kniha nepatří mezi perly Welshova díla.
Děj knihy se v jednu chvíli zadrhne jako gramofonová deska a příběh se neustále opakuje dokola. Mohlo by se zdát, že je to nuda, ovšem to neustálé opakování vlastně děj posune až do absurdních krajností a tím ho vygraduje, až si čtenář snad ani neumí představit, jak to skončí. Nebo aspoň to, že by to mohlo skončit dobře.
Welsh jako autor Trainspottingu nebo Sviňáka nebo Noční můry s čápem Marabu ovšem v tomto případě lehce zklamal.

21.07.2015 3 z 5

Musím se přiznat, že se mi filmové zpracování líbilo víc než kniha, což se mi stalo poprvé v životě. Přišlo mi, že ve filmu byly mnohem lépe vypíchnuty ty zajímavé myšlenky o soužití lidí a lásce a opakování vlastních chyb. Jasně, že K-PAX je utopie, jak zde někteří upozorňují. Ale o to přeci jde.
Kniha se četla svižně, protože není psaná nijak složitě, ba dokonce skoro jednoduše až nudně. Příběh je ale velice zajímavý a má potenciál. Možná proto se mi ve filmu zdál lépe zpracovaný. Druhý díl Světa podle Prota už mi přišel přehnaný a navíc úplně ztrácel kouzlo tajemství z jedničky.

21.07.2015 3 z 5