iskrizka iskrizka komentáře u knih

Klobučníci Klobučníci Tamzin Merchant

Klobučníci ponúkajú roztomilo-dobrodružný príbeh z historického Londýna, v ktorom remeselníci vyrábajú magické oblečenie.
Knižka nie je pekná iba vizuálne, hoci obálka i ilustrácie vo vnútri sa vydarili, no to platí aj samotnom príbehu. Hovorí o priateľstve, o odvahe, o nádeji, a prináša aj mierové posolostvo.
Je to napísané pekne a dej sa odvíja v príjemnom tempe. Aj worldbuilding autorke vyšiel. Postavy sú taktiež dobre vykreslené a príbeh ma hlavu aj pätu. Situácie i humor zaváňajú istou fraškovitosťou, ktorá nemusí každému sadnúť, ale mne sa autorkin štýl písania trafil presne do vkusu.
Hoci je to knižka pre deti, nebude nudiť ani dospelých.

21.05.2023 5 z 5

Na Vianoce o jedného viac Na Vianoce o jedného viac Sarah Morgan

Ak sa chcete pomaly naladiť na Vianoce pri niečom nenáročnom, skúste siahnuť po tejto knihe.
Na Vianoce o jedného viac je príbeh pre ženy o rodine, ktorá si po mnohých nevyjasnených konfliktoch konečne nájde k sebe cestu. Riešia sav ňom najmä medziľudské vzťahy. Rodinné, manželské, partnerské.
Je v tom trochu smútku a osobných tragédií, ale aj nádeje, zmierenia, nových priateľstiev, a v neposlednom rade aj romantiky a humoru. To všetko sa odohráva na pozadí sviatočnej vianočnej atmosféry v zasneženom Škótsku.
Je vidieť, že autorka má už za sebou nejednu knihu, pretože píše ľahko a príjemne.
Hoci je to nenáročná kniha, nie je hlúpa a viem si ju živo predstaviť ako pohodový vianočný film.

16.11.2021

Pozoruhodná cesta domů Pozoruhodná cesta domů Dan Gemeinhart

Dojímavá, zábavná, hrejivá aj srdcervúca - taká je cesta dvanásťročnej Kojotky Sunriseovej a jej otca Rodea, ktorí križujú Severnú Ameriku v školskom autobuse zmenenom na čosi ako obytný príves. Aj keď pôsobia dosť excentricky a ich životný štýl budí v ľuďoch predsudky, v skutočnosti je to len ich spôsob, ako utiecť pred tragédiou, ktorá ich pred piatimi rokmi zasiahla.

Krásne napísané a plné životných právd a ostrovtipných postrehov.
Dej plynie svižne, niektoré zápletky majú síce trošku repetetívny charakter - všetko ide fajn, vzápätí sa to dosť výrazne pokazí, ale v ďalšom okamihu sa nájde riešenie - no nevadí to, pretože tieto situácie v človeku potvrdzujú vieru v to, že na svete sa vždy nájde kopa dobrých ľudí ochotných pomôcť.

Ak máte radi middle-grade, odporúčam siahnuť po tejto knižke. Je to čítanie, ktoré pohladí a postavy sa rýchlo stanú priateľmi, na ktorých nezabudnete.

09.04.2024 5 z 5

Smrt mezi řádky Smrt mezi řádky Alice Slater

Neviem prečo, ale predstavovala som si, že pôjde o thrillerovú detektívku v britskom štýle.
Britské to je. Aj thrillerové. No zároveň je to úplne iné, než som čakala: temnejšie, drsnejšie, surové, a pritom veľmi intímne. Optikou dvoch mladých žien, kolegýň z jedného kníhkupectva, sledujeme príbeh plný pomalého napätia a dusivých emócií, v ktorom sa pomaly, ale isto stiera hranicu medzi zvedavosťou a obsesiou...

Výborné, veľmi pútavo napísané a obrazotvorné. Autorka skvelo pracuje so slovami, vďaka jej opisom si viete predstaviť každý detail, vôňu a pach.
Dejovo je to miestami veľmi komorná kniha, veľa priestoru dostáva aj vnútorné prežívanie postáv, a až k záveru sa z pozvoľnej drámy stane thriller.
Celé je to dobré, no záver, ktorý autorka zvolila, je vynikajúci.
Obe z hlavných postáv majú svoj vlastný hlas a striedanie POV medzi nimi je prirodzené. Postava Laury mi v niečím pripomenula Mirandu zo Zberateľa, a vlastne som pri čítaní mala mnohokrát podobný pocit, ako pri Zberateľovi. Nie kvôli námetu, ale zrejme vďaka nálade a atmosfére celého románu.
Mínusom môže byť pre niemoho pomalšie tempo, ale niekomu sadne možno práve to.

05.10.2023

Bojovníci s Nicotou Bojovníci s Nicotou Kate Murray

YA knižka ponúkajúca zaujímavý svet plný monštier.
Text, podľa mňa, trochu pokrivkáva v schopnosti pripútať si čitateľa, takže začítať sa nie je úplne jednoduché. Potom to už celkom ide. Kniha ponúka pár zaujímavých postáv a niektoré celkom zaujímavé momenty, ale hlavná hrdinka mne osobne, žiaľ, vôbec nesadla.

Príbeh nie je zlý, len sa nevymyká z priehrštia podobných kníh. Chýba tomu nejaká osobitá energia. Skôr asi zaujme mladšie čitateľky, čo toho v mixe YA a fantasy majú načítaného ešte málo, a nemajú s čím porovnávať.

05.07.2023 2 z 5

Jsem Vincent a nebojím se Jsem Vincent a nebojím se Enne Koens

Výborná knižka pre middle-grade čitateľov, ktorá má čo ponúknuť aj starším ročníkom. Citlivo zachytená téma šikany podčiarkuje skvelý, chytľavý autorkin štýl.
Palce hore za nádherný dizaj celej knihy!

21.05.2023 5 z 5

Jeho a její Jeho a její Alice Feeney

Najväčšou devízou tejo knihy je autorkina schopnosť pohrávať sa s čitateľom a zavádzať jeho pozornosť rôznymi smermi. V mnohých okamihoch nie je úplne jasné, či sú kladné postavy naozaj kladné a či tie záporné nie sú náhodou obeťami. Pri čítaní sa môj dojem niekoľko ráz úplne otočil, takže hoci som vraha a jeho motív v istom okamihu uhádla, v zápätí som zneistela. Napínavé až do konca.
Napísané to je chytľavo a dej plynie dynamicky, čo ešte zvýrazňujú krátke kapitoly často končiace cliffhangerom, ako aj striedanie uhlov pohľadu hlavných dvoch protagonistov.
Rozuzlenie je možno trochu prekombinované a k postavám cíti čitateľ skôr anitpatiu než sympatiu, ale nepokazilo to môj dojem z knihy.
Osobne mám síce radšej kriminálky, v ktorých spolu s hrdinom pátram po páchateľovi a nemusím pritom spochybňovať, kto na ktorej strane zákona stojí... ale tento román odporúčam, ak máte radi thrillery s wau efektom.

21.05.2023 3 z 5

Chutná těla Chutná těla Isaac Marion

Chutné telá sú skvelým dystopickým/postapokalyptickým románom s originálne podanou zombie témou.
Má to atmosféru, nesmierne zaujímavého hrdinu a celé je to akési pochmúrne, a pritom zábavné až nežné, aj keď tam občas lietajú končatiny.
Okrem toho je to výborne napísané. Krásna próza, pekné myšlienky. Kto by čakal, že v hlave jedného zombíka trpiaceho existenciálnou krízou to môže byť také fascinujúce?

27.04.2023

Popelářské pohádky Popelářské pohádky Zuzana Pospíšilová

Mám rada detské knihy, ktoré hravou, nenásilnou formou prilbližujú deťom dôležité témy. Smetiarske rozprávky sú presne taký typ knižky.
Obsahuje krátke príbehy na tému recyklácie, a správneho zaobchádzania s odpadom. Na konci každej roprávočky ponúka autorka "smetiarsku radu", a dáva tak čitateľovi návod, ako sa vyhnúť chybám a postupovať pri triedení smetí správne. Robí to však nenásilne, bez agresívneho poučovania.

Je to pekne napísané, príbehy nie sú náročné, čítajú sa ľahko a sú doplnené veselými ilustráciami.
Úplne na konci nájdete aj stranu s prehľadom, ako dlho sa niektoré druhy materiálov rozkladajú v prírode.

Mne sa kniha zdá ideálna asi tak pre prvý stupeň ZŠ, ale určite rozprávky zvládnu spolu s rodičom aj mladšie deti.
Ideálny darček pre decká, ak s nimi chcete trochu načrieť tému životného prostredia, alebo ich len naučiť, ako sa zodpovedne postaviť k odpadu

19.12.2022 4 z 5

Strašidelný dům Strašidelný dům Zuzana Pospíšilová

Strašidelný dom v sebe skrýva milý príbeh o súrodencoch, ich kamarátoch a jednom vtipnom strýkovi, ktorý pre deti vymyslí perfektné dobrodružstvo. Príbeh má v sebe čosi starosvetské a láskavé.
Podľa mňa je to ideálna knižka aj pre malých čitateľov, ktorí už chcú skúsiť prečítať niečo sami. Text nie je náročný, kapitolky sú krátke a doplnené o mnoho pestrých obrázkov, ktoré príbeh v detskej fantázii dokonalo dokreslia.
Vydarená knižka.

08.11.2022 4 z 5

Třetí na řadě Třetí na řadě Allison Brennan

Román Vás rýchlo vtiahne do deja a rovnako dynamicky aj plynie. Mne osobne sa nezdal rozjaz pomalý či ťažkopádny, práve naopak. Oceňujem, že autorka vykresľuje aj pozadie, vysvetľuje procesy, ktorým nemusí každý rozmieť a dáva priestor aj minulosti postáv. Páčil sa mi jej opis vyšetrovacích aj forenzných praktík. Pôsobí vierohodne, rovnako ako kľučkovanie v procesoch FBI, polície, súdov a ich kompetencií.
Je to chytľavé a zápletka nesklame. Plusom sú aj samotné postavy, nielen tie hlavné, ale aj vedľajšie. Miestami drsný jazyk niektorých patrí k ich charakteru a nezdal sa mi nevhodný.
Štýl písania mi sadol a čítanie som si užila.

30.08.2022

Všechny stránky Amelie Všechny stránky Amelie Ashley Schumacher

Tento román je o strate, o veľkej bolesti a smútku, ale je to aj coming-of-age príbeh o hľadaní si vlastnej cesty.
Prvé kapitoly sú napísané príjemne, plynú hladko a s ľahkosťou Vás vtiahnu do deja.
Autorka píše naozaj pekne, občas až trochu lyricky, čo mi bolo sympatické. Vlastný príbeh si však pokazila nepravdepodobnou insta love zápletkou, ktorá knihe ubrala na uveriteľnosti.
Autorke však posielam pochvalu za epilóg a aj prostredie, ktoré opísala veľmi príťažlivo.

31.05.2022 2 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Autorka Lisa Regan touto časťou opäť potvrdzuje svoj rozprávačský talent a čitateľovi na stránkach svojej knihy predostrie ďalší skvelý kriminálny prípad.
Príbeh má dynamický spád, je plný zvratov. Samotný dej je premyslený a prípad, ktorý Josie rieši, do detailov dotiahnutý.
Priznám sa síce, že som tentoraz dosť vecí pomerne rýchlo prekukla a niektoré motívy konania postáv ma až tak nepresvedčili, ale nad tým veľmi rada prižmúrim očko, pretože ako celok kniha skvelo funguje a veľmi ma bavila.
Lisa Regan má totiž schopnosť vtiahnuť Vás do deja a nepustiť do poslednej strany.
Za mňa veľmi príjemný čitateľský zážitok. A to sa v krimi žánri nijako zvlášť nevyžívam...toto ma však naozaj chytilo, takže už sa teším na ďalšie Josiine prípady.

10.05.2022 4 z 5

Sestry ve zbrani a písni Sestry ve zbrani a písni Rebecca Ross

YA fantasy ma už trochu unavuje, a tento konkrétny román nebol výnimkou. Vďaka anotácii som čakala trochu viac príbeh o pute dvoch sestier, viac emócií a psychológie postáv.
To som však nedostala.
Kniha to nie je najhoršia, ale nijako sa nevymyká bežným fantasy YA knihám, v ktorých mladí hrdinovia musia zachrániť svet pred intrigánskymi uzurpátormi. Tí, samozrejme, nemajú žiadne opostatnené dôvody na svoje konanie a poháňa ich iba túžba po moci.
Navyše príbeh trochu nudí, pretože je nevyvážený a mnohé situácie sa mi zdali pritiahnuté za vlasy. Ani antagonisti nie sú zaujímaví a žiaľ, ani mnohí z ostatných hrdinov mi k srdcu neprirástli.
Neviem, či to je autorkiným štýlom písania, ale celá kniha sa mi zdala akási mechanická, bez náboja. Jediné pasáže, ktoré ma trochu presvedčili a prebudili vo mne nejaký pocit, boli kapitoly, v ktorých sa rozvíjal vzťah medzi Damonom a Evadne.
Aby som len nekritizovala, musím povedať, že sa mi veľmi páčila inšpirácia starovekým Gréckom a Rímom, z ktorej autorka čerpala pri vytváraní prostredia (olivový háj som si nesmierne obľúbila). Jej svet má aj zaujímavú mytológiu a oslovil ma spôsob, akým tamojší mágovia praktizujú mágiu. Dobré nápady, z ktorých by sa dalo pokojne vyťažiť aj viac.
K tomu, žiaľ, nedošlo.
Suma sumárum, ak by som v živote prečítala len jednu-dve knihy v tomto žánri, asi by sa mi Sestry ve zbrani a písni páčili omnoho viac. Som už však taká presýtená podobne ladenými knižkami, že ma táto nedokázala uspokojiť.
Ak však patríte k čitateľom, čo s YA fantasy nemajú veľa skúseností, mohla by Vás táto baviť postatne viac ako mňa.

09.11.2021 3 z 5

Utažení šroubu Utažení šroubu Henry James

Mrzí ma, keď nedokážem oceniť literárny kúsok považovaný za klasiku, ale v prípade tejto novely nemôžem inak, ako dať jej slabé hodnotenie.
Základná myšlienka knihy je dobrá, ale to spracovanie!!! Pre bežného čitateľa takmer nestráviteľné. Pritom to mohlo byť celkom zaujímavé čítanie, psychologický horror, ale neuškodila by tomu iná forma. Mala som pocit, že čítam siahodlhý, preumelkovaný list starosvetskej dámy, ktorá chce byť nasilu duchaplná a zaujať komplikovanosťou svojho prejavu. Knižke to však viac poškodilo ako pomohlo
Vôbec som z čítania nemala pôžitok a moja pozornosť utekala všektými možnými smermi. Niektoré pasáže boli, našťastie, triezvejšie, a pri tých jediných som mala pocit, že to niekam smeruje.
Inak je kniha plná strastiplných výlevov mladej guvernantky, ktorá sa obáva o svojich zverencov, lebo tuší, že ich prenasledujú duchovia, ale jej myšlienkové pochody sú také zdĺhavé a nejasne formulované, že nie je vôbec jednoduché ich čítať.
Konverzačné pasáže sú taktiež iba náznakovité, čitateľ si musí veľa domýšľat, pričom sa môže ľahko stať, že si nedomyslí správne.
Na to, aké to je krátke, mi kniha dala riadne zabrať. Určite sa k nej už nevrátim.

27.10.2021 1 z 5

Samota Samota Andrew Michael Hurley

Samota je veľmi zvláštny román. Nielenže je napísaný osobitým, nie práve priamočiarym spôsobom, ale je zároveň zahalený do niekoľkých vrstiev, ktoré možno odhalíte a možno nie.

Román je trochu náročnejší na pozornosť, hoci sa tam toho na prvý pohľad veľa nedeje. Autor nevyloží všetky svoje karty rovno na stôl, je to celé plné akýchsi náznakov a symblov a občas si treba domýšľať. Miestami je to dosť frustrujúce, ale zároveň tým drží v hrsti Vašu pozornosť, pretože stále dúfate, že na ďalšej strane sa už konečne dozviete odpovede na otázky, ktoré sa neustále kopia.

Samotný príbeh sa odohráva počas niekoľkých dní v úzkom kruhu veriacich jednej katolíckej farnosti, ktorí sa počas Veľkej noci spoločne vyberú na púť. Ich cieľom je miesto zvané Samota, kam chodievali mnoho rokov, a kam sa po kratšej prestávke opäť vracajú.
Rozprávačom príbehu je mladý chlapec. Jeho starší brat je mentálne postihnutý a je aj dôvodvom, prečo sa spoločnosť vyberá na púť do miestnej svätyne. Dúfajú v zázrak, ktorý by nemého Andrewa vyliečil.
Nič však neprebieha tak, akoby si želali. Starý kňaz nedávno umrel a nový sa "účastníkom zájazdu" nezdá dostatočne zanietený pre vec, nerobí veci ako jeho predchodca a to vedie k situáciám, ktoré by boli celkom smiešne, keby sa z nich v skutočnosti človeku nechcelo až plakať zo zúfalstva nad ľudskou povahou.
Konflikty vznikajú aj medzi jednotlivými pútnikmi, vrie to medzi nimi, a k hladkému priebehu nepridajú ani strety s niektorými miestnymi obyvateľmi.

Nad tým všetkým panuje nesmierne ťaživá, ponurá atmosféra. S takým bezútešným miestom, aké autor vo svojom románe vytvoril, som sa asi ešte v žiadnej knihe nestretla.
Už pri jeho románe Hladový lán (Starve Acre) som si hovorila, ako mu to ide pri vykresľovaní prostredia a atmosféry. Pri Samote som sa v tom iba utvrdila.

Výborná je aj psychológia postáv, takže aj keď sa v knihe nedeje nič prevratné a dej napreduje malinkými krôčikmi, je to práve autorova práca s postavami, ktorá pomalému tempu dodá trochu dynamiky.

Plusom je aj nepredvídateľnosť románu. Síce matne tušíte, kam to celé smeruje, no autor Vás tam dovedie po dosť nečakanej ceste.
Cesta je to však trochu neľahká a myslím, že mnohých čitateľov odradí pomalý a ponurý dej.
Za seba však môžem povedať, že sa oplatilo vytrvať až do konca.

26.10.2021

Denník princeznej Denník princeznej Meg Cabot

Aj po rokoch patrí Denník princeznej k jednej z najlepších tínedžerských sérií, aké som čítala. Štýl Meg Cabotovej je chytľavý, ľahko čitateľný.

25.03.2019 4 z 5

Krutá láska Krutá láska Reşat Nuri Güntekin

Krutá láska je krásna knižka. Nedajte sa spliesť názvom, ktorý kniha v slovenčine dostala. Nie je to žiadna bezduchá romantika, ale citlivo podaný príbeh o mladej žene hľadajúcej svoje miesto na svete.
Príbeh sa odohráva niekedy začiatkom 20.storočia v Turecku a sústreďuje na Feride, mladé dievča, ktoré vpredvečer svojej svadby utečie z domu, keď zistí, že snúbenec ho podviedol.
Feride sa zamestná ako učiteľka ďaleko od Istanbulu a hoci často naráža na ľudí, čo chcú zneužiť osamelé dievča, nedá sa odradiť a ďalej sa snaží kráčať životom so vztýčenou hlavou.
Bonusom je exotické prostredie Turecka a súdobé reálie, ktoré nám prezradia mnoho o živote vtedajšieho tureckého obyvateľstva rôznych sociálnych vrstiev.

Kniha je z väčšej časti písaná formou denníkových zápiskov hlavnej hrdinky. Jej citlivá výpoveď je taká ženská, až sa ťažko verí, že knihu napísal muž. Okrem toho, Feride je hrdinka, ktorú sa nedá neobľúbiť si. Je zábavná, odvážna, občas trochu roztopošná, no pod povrchom drieme nežné a láskavé srdce, ktoré dokáže byť nekonečne verné. A verné ostáva aj to moje tejto knižke. Je to láska naveky vekov. A vôbec nie krutá.

10.08.2023 5 z 5

Lampa Lampa Deborah Lawrenson

Deborah Lawrenson sa vo svojom románe jasne inšpirovala Rebekou od Daphne du Mauriera ani sa netvári, že to tak nie je.
Mnoho scén a postáv tohto románu má v Lampe svoj náprotivok a charakterovo sú si postavy veľmi podobné. Rebeku dokonca na jednom mieste sama spomína a hlavná hrdinka sa vo svojich myšlienkach s dejom Rebeky trochu stotožňuje. Autorke sa však nedá vytknúť žiadne vykrádanie ani kopírovanie. Skôr by som jej román brala ako poctu Daphnimnu dielu.
Okrem toho sa jej do Lampy podarilo vtesnať ešte aj druhú dejovú líniu, a tým sa od Rebeky do určitej miery odlíšila.
Román je napísaný pekným, atmosferickým štýlom a autorka dokáže čarovať so slovami pri opisoch prostredia. To je ďalšia vec, čo má s DdM spoločné - čo pre Daphne znamenal Cornwall, zrejme znamená pre Deborah Lawrenson Provensálsko, a v Lampe mu tisíckrát vyznáva lásku tým, ako ho opisuje.
Samotný dej nie je obzvlášť dynamický, plynie trochu pomalšie, ale nie je nudný, ani neprešľapuje na mieste. Náznaky toho, čo má prísť, čitateľa držia v napätí a nútia ho neustále premýšľať a hádať, čo sa na usadlosti Les Genévriers vlastne odohralo.
Záver nie je až taký teatrálny, ako by človek možno očakával, ale pekne zakončuje rozprávanie oboch hlavných hrdiniek.
Ak máte radi knihy s viacerými dejovými líniami, jemne záhadné a elegantne napísané, Lampa by sa Vám mohla páčiť.

05.06.2023 4 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

Vlkolaci + čarodejnice + hrdinka-outsider + hrdina-alfa samec + veľa nahoty +trochu akcie + za lyžicu rodinnej drámy +neobjasnené tajomstvá = Trináste znamenie v skratke

Autorka píše svižne, kapitoly odsýpajú a zápletka sa celkom slušne zapletá. Aj keď postavy nepatria medzi moje obľúbené typy hrdinov, obaja sa držia vo svojich vytýčených charakteroch a nemenia diametrálne svoje prirodzené správanie vždy, keď sa to autorke hodí. To je mi sympatické.

Hoci knižka nie je dokonalá, páčil sa mi systém svoriek, aký autorka vlkolakom vymyslela, aj ich prepojenie s čarodejnicami. Worldbuilding mohol byť trochu detailnejší, ale pevne verím, že sa ho dočkáme v ďalších dieloch.

Prvá polovica, dokonca až trištvrtia kniha sa mi páčila viac než uponáhľaný záver, ktorý v čitateľovi zanechal priveľa otázok a nedával mi až taký zmysel.

Malé mínusko udeľujem ešte za málo romantiky, pretože celý vzťah medzi postavami je zatiaľ založený iba na sexuálnej príťažlivosti a osobne som tam nevidela žiadny rozvoj ich vzájomného vzťahu. Erotických scén je tam však niekoľko. K ich kvalite sa však nevyjadrujem, lebo nimi v knihách vždy len preletím, nakoľko sa nedokážem stotožniť s výrazmi, aké si väčšina autorov pri písaní týchto scén osvojila.

Inak celkom chytľavé čítanie a nevylučujem, že sa pustím aj do pokračovania.

21.05.2023 2 z 5