Inugoya Inugoya komentáře u knih

Poslední začátek Poslední začátek Lauren James

Tenhle díl jsem četla hned po tom prvním, takže jsem si pamatovala, kdo, jak, co... a uvítala jsem, že byly vysvětleny některé věci z prvního dílu.

Čtivost zůstala zachována, ale seberu jednu hvězdu za hlavní hrdinku Clove, dceru protagonistů prvního dílu.

Clove je totiž nesympatický, sobecký a nevyrovnaný fracek, jehož chování nelze žádnou měrou svést na pubertální hormony.
Jako příklad bych uvedla její postoj k nejlepší kamarádce Meg, o které věděla, že není na holky a stejně ji políbila, protože láska jejího života, žejo. Aby vzápětí zjisila, že přestřelila, tak drama největší a za pár dní se už vesele muchluje s další dívkou svého života, opět dokonalou.

Nebo její postoj ke všem 4 rodičům:
Adoptivní: Bé, fuj, vy jste mě adoptovali, já chci svoje pravý rodiče.
Skuteční: Bé, fuj, hlavně mě nevychovávejte vy, já chci svoje adoptivní rodiče.

Na seznam bych ještě přihodila nadměrné množství lesbických flirtovaček a miliskovaček, ale hádám, že tady je to čistě objektivní míra: za mě toho mohlo být podstatě míň.

Za nejzajímavější pasáže považuju ty o cestování časem a krásné propojení s předchozím dílem, takže to celé dává hlubší smysl.

Celkově sérii můžu doporučit jako příjemnou oddechovku, kde se dají najít i podněty k hlubšímu zamyšlení. Pokud je teda nečekáte od Clove...

08.02.2023 3 z 5

Lesní mysl Lesní mysl Martina Holcová

Z knihy mám trochu rozporuplné pocity. Občas jsem měla pocit, že čtu spíš jakousi autobiografii kříženou s prodejní stránkou (reference téměř všude) se špetkou praxe a vědeckých studií.
S Lesní myslí mám přímou zkušenost a vím, jak úžasná může být, ale nejsem si jistá, jestli kniha působí stejně i na člověka, který takovou zkušenost nemá.

Vyzdvihla bych grafickou stránku, kapitoly dlouhé "tak akorát", praktická cvičení, která si každý může vyzkoušet na vlastní kůži, i vědecké studie, které (jak je trefně zmíněno v knize) dodávají celému konceptu vážnost a věrohodnost.

Mezi autorčinými postřehy ze života s lesem se dají občas vylovit i hluboké perly, chce to ale trpělivě pátrat mezi častými informacemi odkud kdo kam jel, na jaké konferenci byl, apod.

Potenciál tématu tak zůstal poněkud nevyužit, přesto jsem moc ráda za první česky psanou vlaštovku z oblasti lesních terapií.

18.01.2023 3 z 5

Záhada hotelu Winterhouse Záhada hotelu Winterhouse Ben Guterson

Milé zakončení záhadologické série, které se neslo v duchu předchozích dílů.
Potěšily nové typy hádanek, krásné ilustrace i šťastný konec.

Tenhle díl byl sice míň dobrodružný, záhadologický a děsivý než ty předchozí, zato v sobě nesl krásné poselství.

K sérii se už asi nevrátím (neboť nejsem cílová kategorie), ale pokud někdy vyjde nějaké pokračování, ráda si ho přečtu.

27.12.2022 4 z 5

Jizva Jizva Alice Broadway

Závěr série jsem četla s velkým odstupem od obou předchozích dílů, takže jsem si už vůbec nepamatovala, kdo, co....

I tak si myslím, že potenciál zůstal nevyužit. Děj ve 2/3 knihy se vlekl a nešel úplně do hloubky. Zato finále se odehrálo neskutečným fofrem ve třech krátkých kapitolách, takže to působilo useknutě a nedotaženě, jako by autorka sama nevěděla, jak to skončit.
Ani já z toho po dočtení nejsem moudrá. Jak to teda dopadlo? Změní se něco pro oba tábory?

Je to škoda, protože svět, který vytvořila, je zajímavý i originální a zasluhoval by si větší péči.
Jsem ráda, že jsem si to přečetla, i když už se k tomu asi znovu nevrátím.

16.12.2022 3 z 5

Syn nekonečna Syn nekonečna Adam Silvera

Jsem docela v rozpacích, co napsat.

Nápad velmi dobrý, obálka nádherná, zbytek kulhá na obě nohy.

Děj je hrozně rychlý, i když se tam toho paradoxně zase tak moc neděje.
Svět příliš rozsáhlý na to, aby byl dostatečně vysvětlený (nepochopila jsem ani v čem spočívá rozdíl mezi nebeskými a Kouzlochodci).
Hrdinové povrchní až protivní, s vnucenou inkluzivní hyperkorektní tematikou, která ovšem nemá na děj pražádný vliv.
Motivy hrdinů a padouchů matoucí a nedůvěryhodné.
Divný překlad (stvoření, duší těla.. občas se to špatně četlo).
Konec otevřený, ale téměř násilně utnutý, indikující, že k tomu budou ještě nějaké další díly.

Příběh dvou povrchních puberťáků, z nichž jeden neustále řeší svoji slávu na socnetech a druhý svoji sexuální orientaci, veganství a svůj vzhled, je zasazený do rádoby fantasy světa současného New Yorku.

Líbit se asi bude především těm, které tato tématika oslovuje a mají rádi autory jako C. Clare.
Ostatní nejspíš budou při čtení trpět a litovat promrhaného nápadu.

31.10.2022 2 z 5

Saturnin se představuje Saturnin se představuje Miroslav Macek

Asi budu v menšině, ale tenhle díl mě asi jako jediný ze všech těch neoficiálně-oficiálních pokračování bavil nejvíc.
Možná je to tím, že postava Saturnina pro mě byla vždycky tak trochu tajemná a těšila jsem se, že mu nakouknu "pod pokličku".

Jinak je to svižné, čtivé, nenáročné, takže vcelku příjemná oddychovka.

---

Stejně se ale nemůžu zbavit rozpačitého pocitu z tohoto oficiálně-neoficiálního počinu v podobě vzniklé trilogie; originál je jenom jeden a parazitování na něčí genialitě a popularitě (pardon, ale jiný výraz mě nenapadá) mi není dvakrát sympatické.

30.08.2022 3 z 5

Lara Lara Bertrice Small

(SPOILER) Tuhle knihu jsem vylovila v knihovně v sekci fantasy a nestačila jsem se divit.
Děj začíná prodejem děvčete do bordelu. Na tom by asi nebylo nic originálního, kdyby se to děvče na to ovšem netěšilo. Dál už je to porno toho nejhrubšího zrna (bacha, vílu je potřeba odpanit dvacetkrát), hlavní hrdinka je nejdokonalejší dokonalá.. k*áva, na kterou vleze kde kdo (a vice versa). Polovíla neasi..
Jako materiál na mokré sny dobré. Jinak odpad.

11.08.2020 odpad!

Kouzelnice Kouzelnice Kristýna Krejčí

Je vidět, že autorka si splnila svůj sen, ale tohle dílo není určené široké veřejnosti.
Nápad sám o sobě je dobrý, bohužel děj je roztříštěný, zbytečně uspěchaný, místy nelogický, a celkově nezajímavý.
Styl psaní a myšlenek hodně připomíná citové zmatky náctiletých a hluboké toužení po nevyzrálé podobě lásky.
Smutný a trochu podivný konec dílu také dvakrát neprospěl.
Normálně bych asi dala "odpad", ale protože v textu cítím lehký odraz svého raného mládí, dávám dvě hvězdy.

11.08.2020 1 z 5