intueri intueri komentáře u knih

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Krásné čtení spojené s nutkavou chutí dát si Pu-erh..:) Potěšila mně spousta informací o pěstování, zpracování, degustacích a prodeji čínského čaje z míst "kolébky čaje a čajové kultury". Zaujalo také prostředí, tradice, duchovno a rituály horských etnik, která se pěstováním po staletí zabývají a o kterých si čtu prvně.
Hvězdičku ubírám za "hrbolaté" dějství (vrchol námětu střídá další námět, takže žádný z nich nemá čas doznít a ztrácí přirozený"drive") a za plytší "nakupení" mnoha témat, která mohla autorka hlouběji rozpracovat v jiných knihách (migrace do Zlatého trojúhelníku, změny ekonomického statusu čínských rolníků, zahraniční adopce, vyrovnávání se s pozicí adoptovaného cizince, střídavý život čínské menšiny v USA). Doporučuji, nejen, všem čajomilcům :)

07.02.2021 4 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Hodně příjemné překvapení! Zvukomalebný jazyk, parádně vykreslené postavy, politické klima i problematika LGBT bez zbytečných rozplizlostí.. Čtenář se naprosto samozřejmě ocitne u "sousedů" a zavzpomíná na podobný "komunistický úděl" 70-80 let minulého století se vším všudy.. Spolu s Ludwigem se pak nutí k zamýšlení: žít život v pravdě, upřímnosti samého k sobě a duševní svobodě byť v emigraci/osamocení nebo raději "doma"/uprostřed"svých" ve lži, v popírání, v nesvobodě, ve vykořisťování slabších..? Doporučuji k přečtení!

07.04.2021 5 z 5

Kurupira: Zlověstné tajemství Kurupira: Zlověstné tajemství Jaroslav Mareš

Takový "obyčejný" amazonský cestopis jiskřící napětím a tajemnem.. Člověk přímo hltá příběhy ze života místních indiánských kmenů, zlatokopů, hledačů diamantů či lovců orchideí. Chrochtá si blahem nad spoustou pestře naservírovaných informací z botaniky, zoologie, palentologie a v neposlední řadě se těší na lehké mrazení z magického šamanismu a záhadologie..:)

04.03.2021 5 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Obsah na mě "blikal" jako tušená žárovka za stínítkem lampy - pravda, kterou zastřeně vidíte - a forma bavila svou jinakostí - hravost, která kontrastuje s vážností tématu i doby. Vsazená intermezza z novinových titulků mi "oprášila" i část vlastního života a v celku knihy působila jako kontrast objektivního makrosvěta se subjektivním mikrosvětem El. Za sebe hodně chválím - paní Kabrtová :)

03.03.2022 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Prostě "irvingovina" - tragikomika v americkém stylu opepřená absurditou.. Některé části mě hodně bavily, některé zase hodně nudily, ale tohle asi patří k životu ve státech, který jako Evropan nikdy plně nepochopím..
"Knížka působí pravdivě, když pravdivá je. A knížka je pravdivá, když můžete říct, Jo! Přesně takhle se lidi v jednom kuse chovají.´Pak víte, že je pravdivá."

19.08.2021 3 z 5

V Caracasu bude nejspíš stále tma V Caracasu bude nejspíš stále tma Karina Sainz Borgo

Pochmurné a místy až husí kůži nahánějící líčení současné Venezulské situace s vládní diktaturou v čele a s důsledky politiky „socialismu 21. století“, zavedené za vlády Huga Cháveze, v závěsu.. Hlavní hrdinka je touto realitou postavena před jedno z nejtěžších dilemat: popřít sama sebe, vzdát se svých kořenů a přežít nebo zachovat svou celistvost a historii, ale zemřít?
Celkově dobře zpracovaná novela, trefný jazyk a souhlasím s hs777 opravdu krásná obálka.. Už dlouho jsem neviděla tak věrné a symbolické vyjádření obsahu knihy na jejím přebalu, jako v tomto případě..

13.05.2021 4 z 5

Šántárám Šántárám Gregory David Roberts

Bylo to několik fajn týdnů, kdy jsem si po troškách "dávkovala" tohle indické "bichlovaté" dobrodružství..:) Krásně a realisticky vykreslené prostředí mě přímo protáhlo všemi zákoutími Bombaje, zapojilo do místního ruchu a hemžení, seznámilo s místními i přespolními a do "naha" odhalilo své krásy i špinavosti... Nevadilo mi, že hlavní hrdina - Lin - je vlastně uprchlý australský vězeň, většina postav knihy i jejich skutků je negativních a mnohé věci jsou trošku"přifouknuty"... Naopak, bylo zajímavé dozvědět se něco o životě vězeňského zběha, o aktivitách podsvětí a mafie, o indickém vězení, o fungování slumu, podpoře zahraničních válek atd.. Zároveň četné filozofické rozhovory, myšlenkové pochody a ponory pod povrch duší aktérů čtenáře přesvědčí, že svět se nedělí jen na černý x bílý..

02.05.2021 4 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Vegetariánství až návrat k "naturalismu" není primární volbou hlavní hrdinky Jonghje - jak se postupně dovídáme...Je východiskem/únikem od tíživých snů a stavů, které se jí následkem výchovy, celkového uspořádání korejské rodiny a společenských zvyklostí dostalo. Kde a u koho najde porozumění a přijetí? U svého muže či otce, kteří jsou prototypy korejské patriarchální rodiny? U své matky nebo sestry, které jsou prototypy poslušných a úslužných žen? Nebo snad u svého švagra - svobodomyslného umělce...?

07.07.2020 4 z 5

Nič nehovor Nič nehovor Patrick Radden Keefe

Velmi pečlivě a obsáhle zdokumentovaný konflikt Severního Irska, který láká a zároveň děsí svým obsahem.. Nosný prvek reportáže tvoří příběh samoživitelky, která je jedné noci odvlečená cizími lidmi a jejich dětí, které zůstanou opuštěné.. Proč? Jak? Kdo? Potkáte stále ještě mladou historií krvavých demonstrací, bombových útoků, dvojích životů, mizení lidí, zatýkání, střelby, soudních procesů - a na druhé straně skryté vysoké politické hry, nacionalistické a náboženské machinace, které vyžadují oběti "jednotlivců" za "celek" pro "vyšší princip"..
I když jsem se občas ve spoustě osob, reálií a dílčích příběhů ztrácela, chuť nahlédnout za oponu a poskládat si celkový obraz určitě za 626 stran stál (nenechte se odradit - několik desítek je popsáno pouze zdroji a plusově osázeno i fotografiemi..;-)

09.09.2022 5 z 5

Střelba v Kodani Střelba v Kodani Niklas Orrenius

Tato absyntovka není možná pro každého - nutí být pozorným v příběhu Larse Vilkse a zároveň v okolních postavách podporovatelů, odpůrců, politiků, organizací či spolků, které celou problematiku dokreslují.. Autor si dal opravdu práci se sháněním historie, rozhovory i snahou o nestranný tón - výsledkem je mnoho informací o švédské svobodné společnosti a jejich postojích ke ´střelbě v Kodani´ včetně všech důsledků... To, co si čtenář z obsahu odnese a jak si význam reflektuje na naši společnost, už záleží jen na něm..

20.07.2022 4 z 5

Život na míru Život na míru Marek Rabij

Další absynt, který se dotýká každého z nás, kdo si tedy alespoň minimálně obléká tričko..:)
Plně souhlasím s Rilian a tím, co autor mnohokráte opakuje - situaci nevyřeší apel na zastavení dětské práce, využívání žen v továrnách či navýšení výrobní ceny trika o 2-3 dolary...všichni obyvatelé Bangladéše jsou na oděvním průmyslu více méně závislí a práci, i když vykořisťující, potřebují k holému přežití... Je třeba změnit potřeby nás-zákazníků a apelovat-pomáhat se vzděláním, které budoucí generace mohou proměnit na funkčnější a svobodnější živobytí i žití..

05.12.2021 4 z 5

Druhá osoba singuláru Druhá osoba singuláru Sajjid Kašua

Velmi čtivé, napínavé a nevšední nahlédnutí za oponu "běžných" životů izraelských Arabů. Nikdy nebudou "pravými" Izraelci a zároveň ani "pravými" Palestinci... Toto uvíznutí "mezi dvěma světy" zažehává doutnák osobitých dilemat, obtíží, traumat i jejich řešení.
Typologie postavy právníka sleduje cestu prestiže a bohatství - zároveň se však stále užírá hanbou ze svého původu i kultury, kterou skrývá za masku intelektuálství a liberalismu. Stačí ovšem jedna nevinná událost k podkopání všech pečlivě vystavěných"jistot" - jak se postaví sám k sobě i ke svému okolí? Zvítězí naučený liberalismus a místní obyčeje nebo se ozve tradicionalismus a prvotní kulturní zvyklosti? A je schopen respektovat pravdu, kterou svým zaměstnáním reprezentuje?
Naopak Amir je od počátku outsiderem - bez vhodného původu, majetku i vzdělání (sociálním pracovníkem se stávají jen ti neúspěšní Arabi). Nesnaží se vyniknout, zapůsobit na okolí ani nemá přesnější představy o svém bytí. Jedna"obyčejná"vedlejší práce mu ale změní celý pohled na život i jeho směřování. Je možné se nějak vymanit z "kasty" outsidera, probudit v sobě umělecký talent a uspět v tom, co mě skutečně baví? A je vůbec možné udělat ten"očistný krok" přiznání samému sobě i někomu dalšímu, že jsem stavěl na lži a podvodu?

22.07.2021 5 z 5

Kolika občanům z "imperialistických" zemí se podaří po delší dobu pobývat a studovat v KLDR? V tomto je kniha velmi zajímavým a záslužným reportážním náhledem na běžné životy Severokorejců i na praktický dopad vládnoucího režimu.
Jako první jsem četla autorčin novější počin: Svědectví o životě v KLDR (reference samotných uprchlíků). Toto starší dílo mi proto přišlo jako dobré doplnění informací z prožitků našince a "zaostření celkového obrazu" problematiky.

22.04.2021 4 z 5

Vědomí a realita: O mozku, duševní nemoci a společnosti Vědomí a realita: O mozku, duševní nemoci a společnosti Jiří Horáček

Nejedná se zrovna o populárně náučnou četbu, takže táto kniha nebude asi pro každého zájemce.. Přesto, kdo je ochotný "prokousat" se psychologicko-fyzikálně-filozofickým rozhovorem, bude "odměněn" náhledem na současná možná řešení bazálních otázek lidstva..:) Souhlasím s Bana - v českém vydání, ve svém rozsahu a našich podmínkách je tento text poměrně zásadní..

05.04.2021 4 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Celkem dobře zpracovaná prvotina (chtělo by to více propracovat charaktery postav a osobní příběhy) , pro mne velmi zajímavé téma k přístupu a léčbě duševních onemocnění v dnes fakultní pařížské nemocnici Hôpital de la Salpêtrière v 19. století a více méně´realistické´představení spiritismu na podkladě Kerdecovy Knihy duchů (jako vztahu hmotného světa k duchům a daru, který má pomáhat k vyššímu dobru ne mysticismu, seancí, amuletů, symbolů či využívání médií..).
Ženská nemocnice Salpêtrière sloužila dříve jako velké vězení, proto není divu, že se tam stát/rodiny/manželé tak rádi zbavovali´nepohodlných´žen. Až v 19. století zde vniklo centrum hypnózy a začalo se léčit. Setkáváme se tam s velikány neurologie Charcotem, Babinskim, Tourettem - není zmíněn místní předchůdce a ´otec´ psychiatrie Pinel ani jejich následovník Freud... Neurologie se zabývá nervovým systémem/hmotným a hmatatelným x psychiatrie poruchami myšlení, vnímání, emocí a chování/nehmotným a nehmatatelným. To vše působí s tehdejším vědeckým pohledem, nadvládou mužů a spiritismem jako´propast´- autorce nejde o průkaznost existence duchů, ale kontrast. Kontrast v postavení žen a mužů 19. století, etický kontrast v přístupu k léčbě duševně nemocných (veřejné demonstrace záchvatů či hypnózy, dny otevřených dveří pro společenskou smetánku, zacházení s pacienty atd.) a kontrast v tom, co je pokrokové dnes, za to nás příští generace vědy odsoudí (jak říká O.Stehlíková v doslovu). Dnes už pro nás není duševně nemocný posedlý ďáblem, praktikující čarodějnicí nebo monstrem, tak proč by za několik let nebyla možná komunikace s paralelním světem :)))

21.03.2021 4 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

N e u v ě ř i t e l n é nahlédnutí za oponu nedávných dějin vlády Velkého kormidelníka - Maa v Číně... Na příběhu života třech generací žen v kulisách vzniku kultu osobnosti a filozofie maoismu, Velkého skoku (s následky hladomoru), Kulturní revoluce (s perzekucí všech věrných a vzdělaných členů strany), zbrojení proti SSSR (které zničilo veškeré hospodářství země) a povšechného rudého teroru (odhadem zásluhou Maa zahynulo v Číně 40-70 mil. lidí..) čtenář zjistí, jak tohle vše vypadalo v "praxi". Hlad, teror, ponižování, šikanování, věznění, nucené práce, popravy, politická propaganda, absence vzdělání a obecných vědeckých informací, omezování volného pohybu... Občas se mi to už všechno "slévalo" dohromady a stávalo "šedivě trpně opakujícím", ale i taková bohužel pravda je... Děkuji autorce za odvahu "prožít vše znovu" a rozhodně doporučuji!

07.03.2021 5 z 5

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

Tak toto byl opravdu kvalitně strávený čas při čekání na spoušť s mi doposud neznámou českou autorkou... Trefy do svého ´terna´jsem se sice od žádné z postav nedočkala, ovšem o to větší ´osvěta´z jejich čekané číší... Efekt jediné vlnky, která může způsobit na druhé straně břehu tsunami, se knihou vlní (někdy až přespříliš kombinovaně) všemi příběhy a zaplavuje čtenáře určitou melancholii z nelehkých situací aktérů, jejich smutků, křivd...ale i útěchou v snad lepší vyhlídky.

11.12.2021 4 z 5

Vlast Vlast Fernando Aramburu

I když dnes už mnoho o ´vlastenecké´organizaci ETA neslýcháme, patří určitě stále k palčivým tématům doby a lze si klidně místo ni dosadit jakékoli jiné extremistické uspořádání.. Čtenář je seznámen se životem dvou obyčejných spřátelených baskických rodin, jejichž vztahy se přetavují působením vlastenecké radikalizace, vydírání, vraždy, věznění, tíhou viny a odpuštění, břemenem handicapu i nemocí, cejchem příslušnosti k správné či nesprávné straně.. Celkově mě bavil nejen obsah, ale i jeho vyjádření stylem různorodostí pohledů na věc všech příslušníků rodin, mnohotvárností projevů myšlenek a těkavostí děje.

24.11.2021 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Výborný reportážní rozbor dvojí tragédie.. Capote mistrně, dynamicky a čtivě nahlíží na obě strany "téže mince" - obětí a pachatelů otřesné vraždy. Přestože samotný čin, jeho vyšetřování i vynesení rozsudků proběhlo již před půl stoletím, aktuálnost"pozůstalých"palčivých otázek je trvalá.. Šlo nějak nelogickému zločinu, kde zločinci své oběti předem neznají a ani s nimi nic nesdílí zabránit? Existuje "typická" psychopatologie zločinců takových činů? Je trest smrti "správným" a "oprávněným" trestem?

19.06.2021 5 z 5

Kdo zachránil jeden život Kdo zachránil jeden život Ilona Borská

Další kniha paní Borské - další zajímavý, málo známý a nelehký "životopis". Baví mě až reportážní styl autorky, dějepisná a místopisná fakta i výpovědi svědků..
Zároveň opět smekám před jedním z Velkých Čechů - doktorem Hamzou! Díky jeho odvaze, zvídavosti, neúnavné pracovitosti, osvíceným názorům a často navzdory nepřejícným reakcím okolí, byla spousta životů zachráněna, vnesena spousta novinek do terapie, vyřešena spousta sociálních problémů i spousta lidí kulturně a edukačně obohacena. Navíc Luže-Košumberk jako odborná léčebna funguje dodnes..:)

28.04.2021 5 z 5