IHT IHT komentáře u knih

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Kdyz jsem si knihu precetl, byl jsem dojaty. Kdyz jsem se podival na autoruv medailonek, byl jsem v soku.
Jak to delate pane Backmane, ze dokazete v jednatriceti napsat tak hluboky pribeh o cloveku temer dvakrat tak starem, jako jste vy? Jak se dokazete vyhnout obvyklym stereotypum mladych lidi a byt tak fantasticky lidsky a opravdovy? Hluboce pred Vami smekam...

10.09.2018 5 z 5

Tak tohle se Melvilum fakt povedlo - dekuji moc za skvely preklad skvele knihy! Myslim, ze tohle je jedna z knih, ktere mi zmenily zivot (mezi tyto autory radim Durrella, Ridleyho, ci Dawkinse). Knihu jsem cetl dost dlouho, protoze pomerne zahy jsem pochopil jeji vyznam a zacal chodit spat podstatne drive :) Uz nejsem nejmladsi a souvislosti ne-spani s Alzheimerem, kardiovaskularnimi chorobami, imunitnim systemem, pameti ci nadvahou me velmi zasahly. Rad bych tu byl se svymi bliznimi co nejdele (a co nejmene na obtiz), takze jeden zavazek - alespon 6x tydne minimalne 7 hodin spanku! ;) A posledni kafe po obede...
Knihu doporucuji, ale nectete ji pred spanim - na to je prilis ctiva! :D

16.04.2021 5 z 5

Genialita ptáků Genialita ptáků Jennifer Ackerman

Velmi zajimava kniha naslapana poznatky ze soucasneho(!!) vyzkumu. Kniha se venuje anatomii mozku, pocetnim schopnostem ptaku, orientacnimu smyslu a prostorove pameti, navigacnim schopnostem, plasticite chovani a jeji dulezitosti pri kolonizaci mest a spouste dalsich temat. Dozvite se, kteri ptaci jsou inteligentni a kteri nikoliv, a jak se da mira inteligence posoudit.
Jako odbornik mohu vrele doporucit nejen ornitologum, ptackarum ci chovatelum ptactva, ale take psychologum. Obzvlaste psychologove by si meli precist o anatomii ptaciho mozku, aby prehodnotili svuj vztah k "sede kure mozkove", kterou my sami oplyvame.
Zitra jdu koupit andulku!! :)

17.05.2019 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

pisu vlastni komentar pred prectenim tech ostatnich - takze pravdepodobne neprinesu nic noveho...
Jirotkova Saturnina jsem cetl aspon dvacetkrat a cetbu "pokracovani" jsem dost odkladal. Po precteni trochu lituji, ze jsem ji vubec cetl :/
nejsem nejaky velky fanda pana Macka, ale ze stylu knihy mi trochu prijde, ze text neni ani tak o Saturninovi, jako spise o autorovi. Detailni znalosti predlohy, na ktere se odkazuje az s otravnou pravidelnosti, umele sroubovane vetne konstrukce, ktere se co nejvice snazi odpovidat puvodnimu stylu, a jako hlavni novum - detailni znalosti Saturnina (a dr. Vlacha) o automobilech, jidle, doutnicich a alkoholu... sorry, ale me to rusilo a prislo mi to ... samolibe. Trochu jako styl CTRL+C a CTRL+V s "retusemi" zrejmeho opisovani. Dejova linka postradala inovaci a spousta vtipku se opakovala z originalu (svatba na zaver mluvi za vse).
Verim, ze to panu Mackovi dalo furu prace, verim, ze to byla prace velmi narocna, ale bohuzel - neuzil jsem si to :(

09.09.2018 2 z 5

Desatero smyslů: Jak lidé a zvířata vnímají okolní svět Desatero smyslů: Jak lidé a zvířata vnímají okolní svět Jaroslav Petr

Pokud Vas zajima svet zvirat, tak tohle je TA KNIHA, po ktere musite sahnout. Nudit se nebudete. Myslim, ze se mohu povazovat za docela odbornika, ale presto jsem slintal a zasl, protoze tohle je kniha napechovana NOVINKAMI z aktualniho vyzkumu. Shodou okolnosti jsem navazal Ptacim smyslem (obe knihy vysly zaroven), tak mohu srovnavat srovnatelne: Ptaci smysl vysel v originale v roce 2012, cituje se v nem jako nejnovejsich nekolik malo clanku z roku 2010 a z tohoto tisicileti je citaci velmiposkrovnu. Naproti tomu v Petrove knize je citaci z minuleho stoleti 112 (dle meho pocitani) a z poslednich dvou dekad je dalsich 532, vcetne dvaceti clanku z roku 2019 (a jednoho z roku 2020, kdy se zrejme rukopisu ujala redakce).

Jinymi slovy - obcas u nas vyjde knizka, ktera prezentuje zajimavosti ze sveta zvirat (vetsinou preklady). Obvykle jde o temata, ktera jsou naplni dokumentarnich filmu a ktera tudiz nadsenec zna. Informace v teto knize urcite taky uvidite na obrazovce - za par let. ;)
Prof. Petr je mistr popularizace a to nejen na ceske scene. Osobne bych ho srovnal treba s Billem Brysonem, ktery vsak ma pri psani podobnych popularizujicich knih za sebou tym resersistu.

...ted uz mi jen zbyva rozhodnout, kterou knihu z meho "TOPTENu" prof. Petr prave vystrnadil... a pak prelistovat na zacatek a pustit se do toho znovu :)

sest hvezdicek by bylo malo

15.03.2021 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Parada. Krasny klasicky detektivni pribeh situovany do poklidneho svedskeho venkova. Struktura pribehu a vztahy mezi protagonisty kopiruji klasicka schemate detektivnich romanu, proslavena jak Agatou Christie, tak treba Vrazdami v Midsomeru (nebo detektivem Colombem). Na pocatku se jedna postava pohada se spoustou dalsich a pak je mrtva... Podari se detektivum postupne vyloucit vsechny podezrele, aby jim zustal pachatel?
Pridana hodnota teto svedske miniserie je vnitrni zivot detektivu - jejich osobni obavy a peripetie a take dynamika jejich vzajemneho vztahu, s tim se A.Ch. prilis nezatezovala :)
Druhy dil jsem cetl jako prvni, takze jsem se obaval, zda v nem nebyl prilis velky spoiler, ale bez problemu :)

22.01.2024 5 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Princ Ladik, alias poutnik Larry opet chyta druhy dech. Po ponekud bezzube a prvoplanove agitacni ceste po nasi vlasti tu mame opet pribeh plny laskaveho humoru, sebereflexe a emoci.
V urcite chvili uz jsem skoro balil batoh, abych ve finale uznale uznal, ze podobna cesta asi neni uplne pro me. (Radeji bych klasicky trek.) O to vdecnejsi jsem za moznost nakouknuti do duse a beznych dni poutnika na svate pouti. Krasne postrehy, trefna prirovnani, hluboke vhledy a prijemny zazitek. To mi autor opet poskytl a ja opet smekam a dekuji.

07.01.2024 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Je to naprosto nadherne, bravurni, vtipne. Takova divadelni fraska, ale prave proto v teto karikature lze s nalezitou lehkosti hledat sve "blizni"... Ta zaverecna litanie nad "skrabaky usmrkanymi" je proste tresnicka na dortu :)

09.09.2023 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

(SPOILER) Nemuzu si pomoct, ale Nesbo je proste Mistr. Jeho romany jsou napinave do posledni chvile a prestoze dava ctenari spoustu mist, kde je uz uz jasne, kdo je vrahem, presto je umi zakomponovat do pribehu tak, aby z toho clovek nebyl zklamany. Rada autoru tyto "slepe ulicky" pise prvoplanove a vyznam nekterych postav je pouze zavest ctenare na falesnou stopu a casto jsou takove odbocky vatou, ktera ma za ukol jen nafouknout pocet stran. Takovych autoru bych mohl jmenovat radu... U Nesba ma temer kazda postava, kterou uvede do pribehu, svuj velky vyznam a roli v pribehu. Nesbo sklada skvele mozaiky lidskych dusi, charakteru a motivaci. A ve finale to do sebe vyborne zapadne.
Ano, i u nej to je sablonovite a predpokladane, ale to koneckoncu u Agaty Christie taky :) Nelze nedat plny pocet.

19.06.2023 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Uf...
No, aspon, ze jsme si odpocinuli od Jurka. Misto nej jsme dostali noveho "padoucha", ktereho si budu fakt pamatovat, byt vyznat se v nem je fakt fuska...
Skoro mam dojem, ze autoři detektivek uz jen procitaji psychiatricke ucebnice a hledaji nejvetsi bizarnosti k jejich zakomponovani do svych knih... ;⁠-⁠)

Celkove to bylo az do bizarniho finale dobre :⁠-⁠)

19.12.2022 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Prvni cast serie s Kim Stoneovou - nechapu, proc jsem se k ni nedostal drive! :)

Zaverecne rozuzleni je ponekud "neortodoxni", zjevne je narocne vymyslet v te zaplave detektivek nejakou novou cestu, tj. motivaci vraha. Koneckoncu, zrovna postava inspektorky tedy moc originalni neni (zena, asocial, silna motorka). Ale to nevadi - celkove to bylo velmi ctive, velmi svizne a napinave. Uz se tesim na dalsi dily :)

21.09.2022 5 z 5

Propletený život Propletený život Merlin Sheldrake

Mimoradne zajimava kniha! Houby jsou naprosto opomijene a nedocenene organismy. Autoruv zasveceny vyklad o vyznamu hub a nasich (ne)znalostech o jejich zivote je velmi ctive napsan. Moc se mi libilo, ze autor seznamuje ctenare i s aspekty, ktere moc verohodne nejsou, respektive jsou spise sarlatanstvim (tvorba psilocybinu kvuli komunikaci hub s lidmi), a ze sam dodava a vysvetluje, jak neverohodne tyto nazory jsou. Stejne mile jsou jeho biograficke poznamky o kvaseni a zabavny napadity zaver knihy (nechci vyzradit pointu, jak mohou knihu o houbach vyuzit houby samy :)).

18.06.2022 5 z 5

Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce David Attenborough

Jako clovek, ktery vyrostl na knihach G. Durrella a dokumentech D. Attenborougha (oboji vyrazne ovlivnilo muj zivot :)), jsem okamzite zakoupil i tuto jeho autobiografickou knihu popisujici prvni expedice.
Je fantasticka, je napinava, je totalne neuveritelna. Cesta na Komodo je proste brutalni punk!

Posledni tretinu (navstevu Paraguaye) jsem chte nechte srovnaval s Durrellovym Opilym pralesem a Septajici zemi a premyslel o vyberu destinaci a zpusobu obstaravani zvirat pro zoologicke zahrady v padesatych letech minuleho stoleti. Durrell prvni expedici usporadal v roce 1954, nicmene statni prevrat mu zhatil plany a zvirata musel opet pustit na svobodu. Attenborough prijel v roce 1958, pri odletu se vicemene vystridal s Durrellem (narazka v zaveru knihy ;)).
Kazdopadne jiste cetl Durrellovu knihu Opily prales, ktera vysla v roce 1956 a kde popisuje mj. zkusenosti s drzenim pasovcu v zajeti - to Attenboroughovi hodne pomohlo, protoze vyhovet specifickym choutkam a zvolit vhodny substrat do klece je zjevne dulezite. :)

Srovnani stylu psani Attenborougha a Durrella je take pekne - oba pisi skvele, Durrell sebeironicteji, Attenborough laskaveji. Oba autory prekladali sikovni prekladatele, byt pani Jenikove to ne vzdy vyslo bez chyby - bornejska opice se nejmenuje "kahua" (tvrdosijne opakovano), ale kahau, podobne zkomolenych je vice druhovych nazvu. V Guayane tezko Attenborough videl nastroje z "antilopich" kosti a porovnavat vejce nandua a slepice pomoci pomeru zloutku a "albuminu" je vazne nestastne. Celkove vyzneni slohu je vsak prijemne a verim, ze dost podobne originalu.

Moc me mrzi, ze Attenboroughovy knihy nejsou do cestiny prelozeny vsechny (dle wiki sepsal temer tri desitky titulu). Tezko se vymlouvat na maly cesky knizni trh, protoze do madarstiny prelozeny byly(!). A koneckoncu Durrellovy knihy mame v cestine take (temer) kompletne... :)
Kez bychom se dockali i prekladu jeho dalsich starsich knih!

09.04.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Typicky Backman - mily, dojemny, lidsky, hrejivy. Vsechny jeho postavy jsou v jadru dobraci, byt maji tvrdou slupku. Nenapada me jiny autor, ktery by mel takto vystavene pribehy a charaktery - vzdy jsem z toho namekko :)
Celkove je pribeh hezky vymysleny a ma prekvapivy zvrat, nicmene celkovy dojem je dost pochopitelne neuveritelny. Ale to nevadi... Backmanovi prominu opravdu hodne :)

22.03.2022 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

No, nebylo to zle! Peter umi vykreslit atmosferu (smekam za lockdown), reálie a okolnosti jsou dobre vyuzite k sestaveni dobreho pribehu. Ale ta casova tisen bohuzel ubira charakteru postav - nemaji prostor se barviteji projevit a tim padem jsou docela ploche... V druhe puli pribehu je Amy hrozne upozadnena a ani ostatni nejsou nijak zvlast barviti. Pinkie je celkove hodne divny a nerealny...
Cili, smekam pred promyslenosti a strukturou pribehu, ale mnohem radeji mam treba serii z Lewisu.

03.11.2021 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Parada, velmi ctive, precetl jsem velmi rychle.
Kate porad stejna (10 let strizliva a porad "jednou nohou na sikme plose"?, to mi hlava nebere). Tristan neprekvapil! :D Velmi mile prekvapil Jake, respektive moc chvalim Roberta za jeho motivaci a uhel pohledu, klobouk dolu! Urcite nejpropracovanejsi postava knihy.
Dejova detektivni linka byla prijemna, sice neprilis napadita a prekvapiva, ale presto prijemna. Tesim se na dalsi dil

19.02.2021 4 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Huh, to byla sila.
Pana Koprivu ctu moc rad - texty ma zajimave, treskute vtipne a snazi se do nich propasovat i nejake poselstvi (aby i hnusny hrdina byl ve finale kladas).
Tohle je ale jiny pripad - tohle neni ani fantasy, ani "brakova" detektivka, tohle je cisty zanr thrilleru.
Ten mi zpocatku moc nevyhovoval - prilis mnoho popisu technickeho vybaveni, ale syn je mlady hasic, tak mi to prostredi prislo trosku povedome a postupne si me ziskalo. Prijde mi, ze se tu autor snazil zuby nehty drzet "pri zdi" a psat skutecne "krasnou" literaturu, ktera neurazi ani toho nejpuritanstejsiho ctenare. Pobavilo me, ze mu to nekolikrat "uklouzlo"(?) a par typickych koprivovych slehu se v knize objevilo.
Pribeh je opravdu neskutecne napinavy a ctivy. Krasna pocta pro vsechny hasice i ostatni lidi z IZS. Smekam...

PS: V sobotu na vylete v Praze jsem se radeji premistoval jen pesky

11.12.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

(SPOILER) Cte se to dobre, ale verit se tomu neda...
Hlavni hrdinkou je tentokrat Saga, Joona je dost upozadnen, budiz.
Opet tu mame koncept, kdy osoby, jez se dostaly do Jurkovy blizkosti, jsou "nakazeny jeho temnotou" a stavaji se opet absurdne krute.
Nektere "napovedy" z balicku jsou hodne pritazene za vlasy - uplne vidim, jak si autori gugli nejake pripady. Napriklad termin "sestersky druh" se pouziva opravdu okrajove a specificky. Mnohem castejsi je oznaceni "sibling species" a nedovedu si predstavit entomologa, ktery by v nahodne charakteristice urceneho druhu pouzil prave ten vzacneji uzivany termin (a pro pointu by stacil i mainstreamovy termin "sibling").
Pachatel je proste uplny Superman - jeho schopnost uniknout o par minut policii i pri jednoznacne identifikovatelnosti a casove narocnosti svych skutku je absurdni - a jak se s tim autori vyporadaji? Prirknou mu matematicke schopnosti... A je to vyreseno!

Celkove to je proste uz "jen" remeslna prace - vymeni se pachatel, vymysli se mu konkretni novy modus operandi a nejaky motiv (to je asi nejnarocnejsi cast) a pak uz se posklada dej, do ktereho se uvedou zajimave podrobnosti, jez maji ctenare mast a odvadet jeho pozornost od vlastni (relativne jednoduche) dejove linie. A cele se to okoreni stereotypnimi, ale barvite popsanymi detaily a charakteristikami (Sazino sebeposkozujici chovani - box a "vztah"; Kaarluv sklepni byt a kucharske postupy; vrahovo chovani a bydleni; Joonovo "prozreni" o opiu...). Dulezity je hlavne nejaky sokujici zpusob vrazd a pridat prvek napinavosti (hadanky posilane policii) a pak to bude napinave a ctenar promine i nejake drobne preslapy a prvoplanove slepe ulicky.
Ale jo, funguje to - cteni jsem si vlastne uzival :)

08.06.2023 4 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Poslechnuto na Ceskem rozhlasu - naprosta lahudka. Smekam pred protagonisty (Jana Stryková, Dušan Sitek a Coco Rafajová). Stylem vypraveni (stridani osob s typickou poetikou - ocenuji kvalitni literarni praci!!), humorem i smutkem mi to hodne pripomina Fredrika Backmana a jeho Úzkosti a jejich lidé. Akorat ten pribeh je takovy "cestejsi", bez zasadnich prekvapeni a rozuzleni. Presto autorovi moc dekuji a jdu si sehnat nejakou jeho dalsi knihu ;)

12.12.2022 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

tak tohle opravdu nebylo poteseni ze cteni...
Koneckoncu jsem to poslouchal jako audio (dobre nactene!). Ale je to hodne depresivni a hodne rozvlacne a hodne monotonni... Jeden by rekl, ze tomu chybel dej, ale prave absence deje byla tou hlavni dominantou, ktera urcovala prozitek. Neboli - umelecky zamer. Vydareny.
Pomerne standartni postapo, kde ale hrdinove nemaji zadny cil ("jit na jih"), kde se proste veci deji bez jejich pricineni, kde se snazi neovlivnovat deni kolem sebe a kde spousta veci zustane nakousnuta a nevysvetlena/nepochopena, coz jeste vice zvysuje autenticitu. Bylo to silne, ale znovu to cist urcite neplanuji.
Urcite to je odlisne od vetsiny jinych postapo (treba Malevil), ve kterych autori smeruji k "happyendu". (Dle moznosti. Ten McCarthyho je sice take slibny, ale zasadni posun to teda neni.)
Nejcastejsi veta v knize je bezesporu "Tak jo."

17.09.2022 4 z 5