Hyaenodon Hyaenodon komentáře u knih

Králové, kacíři, inkvizitoři Králové, kacíři, inkvizitoři Miroslav Hroch

Popularizační, nicméně zajímavý text. Jen by mi osobně nevadilo, kdyby byla kniha podrobnější a komplexnější.

03.07.2021 3 z 5

Černá sanitka: Znovu v akci Černá sanitka: Znovu v akci Petr Janeček

Po Černé sanitce a jiných děsivých příbězích a po Pérákovi je tato knižka trošku slabší, ale pořád podle mého soudu dobrá.

28.06.2021 4 z 5

Kniha v barvě krve Kniha v barvě krve Ladislav Kudrna

Velmi potřebná kniha - bohužel se dnes zase začínají objevovat "jediné správné postoje" a boje s "propagandami" různých "nepřátel". Zatím naštěstí bez pendreků...

21.06.2021 5 z 5

Aztékové - Původ, vzestup a pád národa Aztéků Aztékové - Původ, vzestup a pád národa Aztéků George Clapp Vaillant

Čekal jsem něco trochu jiného. Je pravda, že jde o starší titul, jehož hlavní část vznikala už před 80 lety, ale i tak je text trochu zmatený. Chybí mapky, které by usnadnily orientaci a celý text působí dojmem jakési příručky pro odborníky přes Mezoameriku, kterou se laik bude poměrně složitě prokousávat. Trochu zklamání.

07.06.2021 2 z 5

Dějiny dobytí Peru Dějiny dobytí Peru William Hickling Prescott

Trochu "romantický" pohled na dějiny - tím míním situace, kdy se "Francisco Pizarro s hněvem v očích otočí a řekne...". Ale jinak velmi zajímavá kniha.

08.05.2021 5 z 5

Finch Finch Jeff VanderMeer

Budu přísný. Autorova neskutečná fantazie mě opět unášela úžasnými prostředími (samotná Ambra, Zilion, Tonzurův hrob, šeďáci, fungální zbraně). Pozadí příběhu, kdy se o území původních obyvatel (Tris) přetahují lidé s nově příchozími šeďáky, jsem chápal jako metaforu kolonizace Ameriky a vlastně se mi tato myšlenka líbila - Boje o moc mezi rody a státy, zatímco původní obyvatelé nikoho neajímají. Ale to je v podstatě všechno, co mě na knize zaujalo. Nejsem příznivcem detektivek a kromě Forsytha mi nic neříkají ani špionážní romány. Mnohem více mi sedla mysteriózní Anihilace, Adaptace a vlastně i Veniss Underground. Za mě tři hvězdy za fantazii, ale není to málo, Jeffe Vandermeeroviči? :)

15.02.2021 3 z 5

Francouzský švindl svobody Francouzský švindl svobody Daniela Tinková

Rozhodně nejde o beletrii, ale o sborník, dle mě velmi zajímavých studií o dopadu francouzské revoluce na českou společnost. Čekal jsem něco trochu jiného, ale byl jsem mile překvapen.

14.01.2021 5 z 5

Vzdálené světy II Vzdálené světy II Tomáš Petrásek

Stejně jako první díl je i tato kniha nesmírně zajímavá, jenom tam na mě bylo trochu moc chemie. :D

01.06.2020 4 z 5

Dějiny sexuality I. - Vůle k vědění Dějiny sexuality I. - Vůle k vědění Michel Foucault

Zajímavé myšlenky, dost možná i pravdivé, ale psané (pro mě) obtížně srozumitelným, zbytečně vědeckým jazykem - měl jsem s tím dost co dělat...

07.01.2020 3 z 5

Confiteor I.–III. Confiteor I.–III. Josef Svatopluk Machar

Poezii moc nemusím. K této sbírce jsem se po letech vrátil a stále mě dokázala pobavit svou aktuálností. Plánuji si občerstvit i další Macharova díla, tak jsem zvědav, zda si zopakuji prvotní nadšení.

27.12.2019 4 z 5

Nežná je noc Nežná je noc Francis Scott Fitzgerald

Nějak nevím. Slibný rozjezd, pak se to zadrhne, závěr knihy mi přišel uspěchaný, jako kdyby autor užuž chtěl skončil. Ale určitě pořád lepší průměr.

04.09.2019 3 z 5

Malá kniha o Islanďanech Malá kniha o Islanďanech Alda Sigmundsdóttir

Jsem Islanďan. Nebo alespoň podle autorky. Nemohu posoudit, jak moc je pravdivá, protože jsme se na Islandu potkali hlavně s Američany, Poláky a dalšími národnostmi. Ale je pravda, že pokud nás předjíždělo auto bez nálepky z půjčovny, tak to bylo něco otlučeného ze všech stran a čumákem to rozráželo ovce. Knížka pobaví, ale určitě by snesla větší propracovanost.

17.04.2019 3 z 5

Peklo Peklo Henri Barbusse

Složitá a vlastně depresívní kniha. Pokud bychom žili jenom proto, abychom žili, tak proč něco tvořit? Velmi potěší perfektní metafory, obrazy a obraty, ale s celkovým vyzněním díla se osobně nedovedu ztotožnit.

16.12.2018 3 z 5

Gottwaldovi muži Gottwaldovi muži Pavel Kosatík

Poutavě napsaná kniha. Možná by neškodilo jít víc pod povrch, ale to by pak spíš vznikla celá řada , jak již píše KejmlP.

23.11.2018 5 z 5

Jo, taky jsem jako malý nesměl jíst špičku banánu kvůli hadím vajíčkům. A některé ty historky se "opravdu staly kamarádovi kamaráda", takže jsem se dost bavil.

11.09.2018 3 z 5

Úpadek a pád římské říše Úpadek a pád římské říše Edward Gibbon

Kniha je skvělá. Snad jediné, co bych jí "vytkl", je to, že předpokládá dosti podrobnou znalost antických dějin. Ale to je chyba na straně přijímače...

11.09.2018 4 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Knížka je určitě zábavná a lehká na čtení, ale na druhou stranu jsem od ní asi čekal malinko víc. Humor je skvělý, několikrát jsem vybuchl smíchy někde mezi lidmi, což se moc často knihám nepodaří. Ale samotný příběh... trochu roztrhaný a místy nenavazující.

17.05.2018 3 z 5