hu_87 hu_87 komentáře u knih

Massagre Massagre Darren Shan (p)

V porovnáním s Demonatou se jedná o totální odpad. Škoda.

06.09.2018 2 z 5

Lidský mozek Lidský mozek Rita Carterová

Kniha nastiňuje poutavým způsobem čtenářovi-laikovi funkci lidského mozku a v následujících stránkách se setkáváme s anatomií a fyziologií různých částí (thalamus, hippokampus...). Na začátku knihy se setkáme se snímky mozku a jejich jednotlivými popisy ať už po mozkový kmen nebo gyrus fusiformis (asi jen znalí tuší), postupně se autorka dostává ke smyslům (samozřejmě v knize nechybí ilustrace s popisy, včetně snímků mozku), sociálnímu chování a k myšlení/inteligenci. Na konci se velmi stručně věnuje nejrůznějším mozkovým poruchám, včetně těch duševních.
Za mě určitě přínosná knížka, pokud jste laik, v některých pasážích se můžete snadno ztratit anebo jen lámat rukama nad tím, k čemu všechny ty latinské názvy. I tak má knížka potenciál vás oslnit, okruhy, kterým se věnuje, jsou dost široké a polopaticky vysvětleny.

Sanctum Sanctum Madeleine Roux

Tento díl mě moc nenadchl.

Asylum Asylum Madeleine Roux

Zvláštní příběh, který ovšem nenabývá takové strašidelnosti, jak se může na první pohled dle obálky, zdát. Čte se ale snadno. Nemůžu říct, že by mě zklamala, ale zas nijak extra nenadchla, takový průměr.

06.09.2018 3 z 5

Tajemství kódů Tajemství kódů kolektiv autorů

Grafická stránka knihy byla splněna na výbornou. Věnuje se např. svobodným zednářům a jejich symbolice, DNA, symbolům v matematice, šifrám ve válce, a tak dále. Na pomyslného oponenta s názvem "Znaky a symboly" rozhodně nemá, ale i tak se jedné o poměrně poučné dílo. Jestliže vás zajímá něco v duchu starobylejších symbolů, božstev, doporučuji výše zmíněného oponenta.

06.09.2018 3 z 5

Autismus u dospívajících a dospělých Autismus u dospívajících a dospělých Patricia Howlin

Obsáhlá a poučná knížka, která vám poskytne velmi dobrý základ co se problematiky poruch autistického spektra týče. K tomu je napsána poměrně čtivou formou. Vůbec by mi nevadilo si jí přečíst znovu.

06.09.2018 5 z 5

Obecná biologie pro lékařské fakulty Obecná biologie pro lékařské fakulty Oldřich Nečas

Vřele doporučuji

Psychiatrie Psychiatrie Jiří Raboch

Kvalitní dílo

06.09.2018 4 z 5

Lidský mozek - 50 myšlenek, které musíte znát Lidský mozek - 50 myšlenek, které musíte znát Moheb Costandi

Různorodá témata, která nastiňují (zejména pro laiky) nejrůznější zajímavosti z oblasti neurologie. Samozřejmě nečekejte nic závratného, u některých kapitol obzvlášť by bylo lepší podat obsáhlejší informace... cílem knihy je ale stručně pojednávat o 50 tématech. V tomto účel kniha splnila.

Základy lékařské genetiky Základy lékařské genetiky Dorian J. Pritchard

Kniha splňuje jeden základní předpoklad: jedná se o základy, nic víc nečekejte.
Například kapitoly jsou stručnější, než je na můj vkus běžné (max. 2-3 stránky textu a jedna ilustrace na kapitolu)- natož u takového oboru, jako je lékařská genetika.
Někomu to může na zkoušku stačit. Pokud hledáte doslovné "základy" , pak volte tohle. Těm náročnějším dopuručuju jiné autory (zejména Rosypala) .

Histologický atlas Histologický atlas Jindřich Martínek

Nepostradatelná pomůcka pro všechny, kteří mají praktika/zkoušku z histologii. Rozhodně doporučuju, preparáty jsou vyobrazeny značně kvalitně

Spánek a snění Spánek a snění Alena Plháková

Velice přínosná knížka.

Poruchy osobnosti Poruchy osobnosti Ján Praško

Praško nikdy nezklame. Je to poměrně stará publikace a některé informace jsou už zažité a místy zastaralé, neaktualizované.
Na trhu u nás je to jediná publikace, která se zaobírá konkrétními poruchami osobnosti, takže těžko srovnávat s něčím jiným. Co se týče anglických knížek, ty se s tímhle samozřejmě nedají srovnávat, přece jen tam to je někde úplně jinde a o poruchách osobnosti je spousta knížek v AJ.

První část knihy se zaobírá obecným rámcem: co je to osobnost, temperament, charakter; jak se k poruchám osobnosti přistupuje, jak se léčí, jak se pracuje např. s impulzivitou; KBT terapie a její postupy, přínosy v rámci poruch osobnosti.
Ta o něco zábavnější část je druhá část knížky a to jsou právě ty konkrétní poruchy osobnosti. Jsou vždy doprovázené pouze jednou kazuistikou (škoda) a samozřejmě teď je zase jiný rok a knížka se tedy jeví jako stručná a jakoby nedotáhnutá do konce.

Ostrovy génia Ostrovy génia Darold A. Treffert

Autor v knize zbytečně rozebírá a opakuje pasáže, u kterých by to nebylo nutné. Jestli se ale zajímáte o "aspíky" a savant syndrom, určitě si jí přečtěte.

Červená královna Červená královna Matt Ridley

Jedna z knih, ke kterým je radost se vracet.

Halucinace Halucinace Oliver Sacks

Zajímavá kniha.

Musicophilia Musicophilia Oliver Sacks

Oliver Sacks se v této knize věnuje něčemu, o čem mi trvalo poměrně dlouhou dobu najít nějaké solidní informace, když počítám pouze knihy.
Některé kapitoly mi přijdou poměrně zbytečně zdlouhavě popisovány. Ale rozhodně doporučuju, byť má kniha (asi jako každé knihy) své mouchy. Dozvíte se tam dost zajímavých věcí.

Mozek a vnitřní svět Mozek a vnitřní svět Mark Solms

Když na mě tahle knížka vykukovala z regálu v knihovně, nenapadlo mě, že se mi bude tak pěkně číst. Rozhodně super, autoři odvedli dost pěknou práci :)

06.09.2018 5 z 5

Základy buněčné biologie - Úvod do molekulární biologie buňky Základy buněčné biologie - Úvod do molekulární biologie buňky Bruce Alberts

Tato knížka je legendární už jen z toho důvodu, že u nás je to snad jediné dílo, které se věnuje problematice buněčné a mokekulární biologie.
Kniha se mi špatně četla, ta doba, za kterou se prokoušete nějakou kapitolou a doufáte, že si v průběhu z toho i něco zapamatujete, je na můj vkus poměrně náročně strávená. Přijde mi to vše takové nepřehledné: souvislý text něčeho.. ale alespoň, že tam jsou občas i pěkné obrázky.
Ohledně znalostí mi kniha taky nepřijde nějak závratná.

Pro nadšence z tohoto oboru bych raději volila spíše jiné (ale zato mnohem dražší) knihy, které nejsou prozatím dostupné v našem jazyce :-)

Histologie Histologie Renate Lüllmann–Rauch

Kniha obsahuje pěkné obrázky a látka je často podávána na můj vkus zbytečně zdlouhavě (v některých kapitolách až moc). Pro někoho může být plná nadbytečných informací, proto jí moc nedoporučuju třeba bakalářským oborům. Rovněž mě začalo učivo dávat mnohem větší smysl, když bylo nastudováno z jiného zdroje.