hu_87 hu_87 komentáře u knih

Kvantechismus Kvantechismus Andrzej Dragan

Autorovi se hezky podařilo nastínit problematiku kvantové fyziky jako takové; včetně různých paradoxů a zdánlivě nepochopitelných jevů. Všechno je to popsáno s nadhledem, populárně-naučnou formou a ani vám nepřipadá, že se vám z těch všech částic nebo prostoročasu motá hlava kolem. Krom toho autor nezapomíná být vtipný, koho by jenom napadlo házet po filozofovi zkažené vejce :)

15.08.2021 5 z 5

Mozek a jeho člověk, mysl a její nemoc Mozek a jeho člověk, mysl a její nemoc Ladislav Kesner

Super, obsáhlá knížka většího rozměru se zaměřením na chování člověka, smysly, mozek, nemoce. Grafická úprava je rovněž pěkná. Bohužel už není k dostání v běžných knihkupectvích.

05.08.2021 5 z 5

Závislost Závislost Heinz-Peter Röhr

(SPOILER) Autorovi se podařilo úspěšně nastínit svět závislosti, jeho následky a různé komplikace. Nejprve popisuje závislost spíše z obecnějšího hlediska, různé fáze (především zdůrazňuje popření, které je pro závislost typické, avšak velmi nebezpečné), následky závislosti i na blízké lidi a fenomén tzv. spoluzávislosti - to jsou ti lidé, kteří závislého třeba kryjí, platí mu dluhy, vyhrožují mu, vyčítají. Na dalších stránkách rozebírá poruchy osobnosti (typicky závislá, narcistická, hraniční) u vzniku závislostí, jejich běžné reakce a důvody, proč začali být závislí a rizika terapie u těchto poruch osobnosti.
Nakonec se autor věnuje (spíš stručněji) různým závislostem - alkohol, léky, workoholismus, nakupování... s tím, že všechny jsou nějakou kompenzací (pocit vlastní hodnoty, nedostatečná láska v dětství apod.), případně doprovázeny konfliktem autonomií a nezávislostí, které je mj. také věnovaná samostatná kapitola.
Líbilo se mi, že na konci autor shrnuje některé věty, které by si měl každý závislý (ať už na nějaké látce nebo ne) projít a zamyslet se nad nimi.

Důležité je přiznat si svou nemoc, tzn. kapitulace! Dokud si závislý svou nemoc nepřizná, nikam se nedostane.

11.07.2021

Normální šílenství Normální šílenství Jiří Pasz

(SPOILER) Toto téma už (o mnoho méně úspěšně) načtrtnul Honzák - napsat knihu, která má formu rozhovorů s lidmi mající zkušenost s nějakou duševní nemocí, s doktory, případně lidmi kteří znají někoho s tou nemocí.
Tady se to povedlo o tolik lépe! Protože se nejedná primárně o snahu popularizovat své jméno či propagovat jména známých osobností, ale tady to má i poučnou hodnotu, některé věci byly pro mě, člověka který se v tomto oboru přímo pohybuje, dosud neznámé a za to autorům děkuji - je fajn si přečíst o něčem, co vás zajímá a dozvědět se zároveň i něco jiného: něco, co už nebylo omíláno v knihách asi stokrát.
Ať už vás zajímají deprese, schizofrenie, PAS, bipolární porucha, hraniční porucha osobnosti... a spoustu dalších (krom toho se autoři nezaměřují pouze na duševní nemoce, ale i na aktuální témata z oblasti duševního zdraví), přijdete si na své. Rozhovory jsou dělány s lidmi, kteří o duševních nemocech a zdraví už něco ví (tzn. pacienti mající vlastní zkušenost, ale i psychiatři nebo rodiče takových lidí), takže ta hodnota knížky je opravdu na poučné a zajímavé bázi, přičemž po každé kapitole následuje cca 3 stránkové post scriptum, resp. shrnutí některých poznatků o dotyčném tématu.

30.05.2021 5 z 5

Psychopat ve vaší posteli - Manipulace a psychický teror ve vztahu Psychopat ve vaší posteli - Manipulace a psychický teror ve vztahu Jackson MacKenzie

(SPOILER) Jedná se o takovou tu typickou příručku pro lidi, kteří třeba neví co dál, zažili si něco špatného atd. - v tomto případě probírá autor psychopaty. Autor se často opakuje (ale to už v takových příručkách bývá) a omílá nějakou myšlenku pořád dokola.
Na konci knížky je stručný test, zda je jistá pravděpodobnost že znáte psychopata.

Co mi vadilo o něco více byly tyto věci:
1. Překlad zkratek testu MBTI - když už ty jednotlivé zkratky týkající se introverze/extraverze - usuzování a tak dál překladatel přeložil do češtiny, mohl do závorky uvést jaká zkratka se u toho používá ve skutečnosti. Takže "jsem typ INCV" je dost očirvoucí.

2. Asociální porucha osobnosti - velmi chybné označení! v tomto případě má autor zřejmě na mysli ANTIsociální či disociální poruchu osobnosti, asociální porucha osobnosti se jako pojem NEPOUŽÍVÁ a když už, tak maximálně v souvislosti se schizoidní poruchou osobnosti (to jsou právě lidi kteří nepotřebují vztahy, nemají z nich potěšení - proto asociální, nebo volněji doslovně "nesociální"). Ovšem pokud toto označení použil v originálu už sám autor, značí to hlubokou neznalost na to, že byl sám jak říká obětí vztahu, ve kterém dominoval psychopat.

29.05.2021 3 z 5

Autenticita Autenticita Stephen Joseph

(SPOILER) Tohle je pro mě jedna z těch více důležitých knížek, takže budu asi trochu zaujatá. Autor se v mnoha trefil tzv. do černého a vzbudil ve mně dojem, že mi někdo rozumí a naslouchá.
Autenticita, alias "být sám sebou", mít co nejméně obranných mechanismů a dělat v životě to, co chceme my a ne okolí - velmi široký pojem, který je v knize, pravda, pravidelně omílán, akorát pokaždé trochu jinak.
Samozřejmě, i já mám z oblasti psychologie načteno mnoho a kniha jako celek pro mě nebyla nějaký výcuc božích informací, které jsem nikde neviděla a neslyšela jako některé knížky - ale, tohle je asi jedna z mála knížek o tzv. seberozvoji, která mi přijde v něčem aspoň trochu užitečná a přínosná a knížka, která má opravdu skvělé myšlenky (které si stojí za to podtrhat). Autor mimoto často zmiňuje Maslowa, Rogerse, sem tam Freuda, ale také Aristotela a jeho pojetí tzv. dobra, takže kniha je spíš taková kombinace některých myšlenek některých klasiků z oblasti psychologie a myšlenek, které se někomu mohou jevit jako samozřejmé, ale bohužel to tak není.
Takže sečteno podtrženo, případní nadšenci do populárně - naučné literatury očekávající kupu nových vědeckých poznatků budou asi zklamaní. Toto je však celkem oddechová a vstřebatelná knížka, vhodná jak na přijímačky psychologie tak na běžné čtení u šálku kávy a výhodou je i to, že obsahuje hlavně praktické rady.
Takže dávám 5 hvězdiček, i když asi trochu zaujatě, protože ve mně kniha vzbudila prostě dojem, že mi někdo rozumí.

11.05.2021 5 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

(SPOILER) Nebylo to vůbec špatný, na druhou stranu, některý věci mi přišly až moc vyhrocený - něco jako Amerika štýl trochu.
Kdyby knížku napsal někdo, kdo skutečně trpí paranoidní schizofrenií, nejspíš by se mé hodnocení o trochu lišilo, protože takhle to beru z hlediska autorky, které se sice do jisté míry podařilo nastínit svět schizofrenie - nikdy nevíte, co je realita a co ne - avšak ne s dostatečnou autenticitou. Samozřejmě, je to příběh, o Milesovi se taky zmiňuje to, že trpí nejspíše alexithymií (dle mého je možné i že mírnou formou autismu), což je fajn, přece jen schizofrenie je asi o něco známější než pojem alexithymie.
Četlo se to dobře, ten začátek knížky se podle mě dost povedl, jakože klobouk dolů - kdo by si pomyslel, že humři můžou být tak fascinující a děsiví zároveň - na stranu druhou, nejsem si jistá, jak moc má autorka prostudovanou problematiku paranoidní schizofrenie se začátkem v dětství. Hlavní postavě byla PS diagnostikovaná v 7 letech, což je spíš věk, kdy by se ta schizofrenie měla projevit jakože třeba antisociálním chováním, nesmyslným chováním (třeba plivat jídlo na zem a pak se ho snažit zase sníst), odmítat ostatní děti, úzkostností. Je sporný, jaká je pravděpodobnost, že by sedmiletý dítě dosáhlo takovýho levelu, že by už v 7 letech bylo výrazně paranoidní a mělo vyloženě persekuční bludy typu "jdou po mně". Pravdou je, že se o tom období od 7 let nic moc nezmiňuje, myslím, že by bylo vhodnější zmínit jiné příznaky - jakože se sociálně stahovala, neměla ráda přítomnost druhých dětí, nelogické chování, antisociální tendence (ne však se souvislostí s tím že je to dítě zlý, ale s tou nemocí).

Samozřejmě, je to příběh a sem tam v opravdu americkým stylu - prostě duševně nemocná holka potká opravdu divnýho kluka, začnou se mít rádi (trochu oplácaný téma, ale budiž - vzhledem k tomu, že se kniha týká tématiky duševní nemoci, to odpouštím) a mezitím ta situace s ředitelem školy a tou slavnou tabulí byla asi nejvíc american style ze všeho, takže to bych asi vypustila a vymyslela něco střízlivějšího. Ta záležitost s (ne)skutečnou Charlie byla o něco lepší.

Vhodné jako četba pro mladé i starší, i když ti starší ne moc plně docení ten přílišnej americkej styl.

02.05.2021 4 z 5

Jak si žijí nebožtíci Jak si žijí nebožtíci Mary Roach

(SPOILER) "Pak odstrčí židli, shlédne na obrys ubrousku a říká: "Ať odpočívá v pokoji." Já to slyším jako "ať odpočívá po kouscích," ale to jsem celá já."

Tohle je tak NECHUTNÁ knížka, kterou můžete klidně využít jako start pro efektivní hubnutí, protože ani mně (a to toho snesu dost) to kafe po přečtení tohohle vůbec nechutná.

Ale k věci - opravdu, toto je velmi úzce zaměřené téma, které je pro spoustu lidí dost tabu a o hodně věcech, které autorka v knize popisuje, dost lidí ani nepřemýšlí. Je to důležité téma a autorce se solidně podařilo ho ve své knize podat.
Je teda pravda, že některé stránky byly ve stylu "Nesmím tu svačinu vyvrhnout na tu knížku", ale fakt nelituju. Je to fakt zajímavý. Akorát musíte počítat s tím, že je klidně možný, že pár hodin po přečtení nebudete mít moc chuť něco sníst. Morbidní téma podané dobře morbidně. Zajímavé kapitoly o tom, co se s tělem vlastně děje, když se rozkládá a jak je možné, že mozek po smrti za nějaký čas prostě vyteče ven a jak je možné, že někdo má po smrti větší penis; k čemu slouží mrtvoly při testování věcí, které živým lidem mohou zachránit život a jak se zařídí, aby mrtvola vypadala tak nějak.... živě.

Nedoporučuji citlivým povahám, opravdu to chce silný žaludek: ono není moc běžnou praxí číst o takových masožravých broučcích a jejich roli po smrti a larvách, nebo o tom, jak někdo strčí mrtvole prst do řezu v krku a hledá tam cévu, do které by mohl vstříknout něco, co je schopné mrtvolu opticky omladit tak, že někdy je nutno starším lidem přimalovat vrásky. To jen taková malá, šťavnatá ochutnávka jako případné upozornění.

11.02.2021 5 z 5

Přírodopis kanibalismu: O lidojedech, placentách, prášku z mumie a jiných věcech Přírodopis kanibalismu: O lidojedech, placentách, prášku z mumie a jiných věcech Bill Schutt

Úžasná kniha. Co víc k tomu dodat? Dozvíte se o kanibalismu v přírodě u různých živočichů a proč se vyskytuje častěji u samiček. Samozřejmě nemusím zmiňovat, že těch příkladů je až až; nebo proč je v některých kulturách kanibalismus velmi tabu a někde se zase vydávaly příručky, jak správně uvařit části lidského těla; nebo z jakého důvodu některé ženy pojídají svojí placentu.
Je to každopádně super, nakladatelství Academia opět nezklamalo. Opravdu pěkně napsáno, oblíbenou populárně-naučnou formou, ale je zase pravda, že některé pasáže pro mě byly až moc historicky podrobné.
Když to shrnu - netradiční téma, které je napsáno doslova k sežrání.

31.01.2021 5 z 5

Dilema všežravce Dilema všežravce Michael Pollan

Zajímavá kniha, kde se dozvíte zajímavé souvislosti ze strany potravinářského (a nejen) průmyslu.
Biopotraviny a jejich úskalí - přemíra kukuřice - (ne)spásání trávy býložravci - těžký život zemědělce - to jsou některé náhodné termíny, které mě v souvislosti s knihou napadají. Ovšem dalo by se to vcucnout na mnohem méně stránek. Myslím tím skutečně ty zajímavé informace, které dokážou obohatit.

Autor si zároveň s psaním knihy psal i takový deníček, takže velká část jsou pasáže jeho dojmů, pocitů, případně zdlouhavého popisování toho, jak vařil večeři, kterou si sám "ulovil" (v tomto případě spíš jen jako první uviděl); nebo popisováním jeho filozofických myšlenek a dalších.

Kniha klame odborností pomocí zajímavé obálky a příslušného nakladatelství. Ale tahle kniha prostě byla obrovským zklamáním. Ty nudné a zbytečné "deníkovské" pasáže knihu akorát podkopaly a akorát snižovaly pozornost. Ty pasáže, kde třeba mluvil s nějakým tím farmářem nebo tak, to bylo podnětné a z toho člověk měl tak nějak dojem, že si z toho něco odnáší.
Samozřejmě tu jsou zajímavé věci, člověk přeci jen o některých věcech kolikrát moc nepřemýšlí a díky získáváním informací se jeho pohled na danou problematiku může o něco změnit - ovšem toto je z mého pohledu téma, které by si zasloužilo o tolik více objektivity, těch čistých informací, které by se daly i v praxi využít - a ne, že zhruba půlka knížky bude autorovo deníček.

17.01.2021 3 z 5

Zlatý řez Zlatý řez Mario Livio

Musím říct, že kdybych si tuhle knížku přečetla o pár let dříve, možná bych ve škole tolik netrpěla při matice.
Zlatý řez - něco, co hojně využívá příroda sama, potažmo architekti, (samozřejmě) matematici, malíři - může být pro někoho spíše neprobádanou oblastí.
Spíše se má za to, že zlatým řezem jako takovým se začali zaobírat až Řekové - byť se tak nějak už objevil (nevědomky) v různých situacích, např. v pyramidách, byť trochu nepřesně.
Zlatý řez dokáže také poměrně "cool" matematické triky, které si někam musím odložit, protože je to takříkajíc hustý a každému, koho nebaví nebo nebavila matika, svitne trocha naděje, že i ta matika dokáže být poměrně zajímavou oblastí.

První polovina knihy je zaměřena tak nějak všelijak: samozřejmostí je stručné teoretické seznámení se s tímto číslem (resp. zlatým řezem); historická oblast (kterou ovšem autor umí celkem solidně podat), kterou jde napříč samozřejmě i ta matematičtější část (tzv. triky se zlatým řezem).

V druhé polovině knihy jde spíš o to, kde všude se zlatý řez využívá (tj. příroda, umění, architektura a jiné).

16.01.2021 5 z 5

Emoce zvířat Emoce zvířat Marc Bekoff

Zajímavé počtení a místy se mi vynořil i úsměv na rtech :)
Samozřejmě vzhledem k zaměření knihy se dalo čekat, že se autor zmíní o vegetariánství a ani to autorovi nezazlívám. Přece jen to nezabralo tolik stránek, aby to kazilo dojem z knížky.
Zvířata si nezaslouží trpět a mnohdy jsou "čistší" a nevinnější než lidi. Jestli tuto myšlenku sdílíte, potom se vám knížka bude líbit.
Byly tu věci, o kterých jsem třeba nevěděla. Taková příjemná knížečka prostě.

07.01.2021 5 z 5

Super knížka, místy určitě šokující. I přes všechno dívčino chování je v ní mimořádný potenciál. Jak v oblasti citového života, tak v oblasti intelektuální.

28.12.2020 5 z 5

Tygřice Tygřice Torey L. Hayden (p)

Dospívající dívenka s výjimečným IQ, která si prošla peklem - a také to na ni zanechalo následky. Její intelekt se projevuje v mnoha oblastech jejího života (nakonec je přeci jen ve třídě se staršími dětmi).
V knize je hezky popsáno, jak se může nálada této mladé dívky náhle změnit, pokud má pocit, že jí např. kritizujete nebo opouštíte. I sama autorka si uvědomuje své přenášené pocity vůči Sheile a jejich vztah je zpočátku vcelku komplikovaný a tak trošku na horské dráze. Škoda je, že Sheila svůj potenciál využila někde, kde si myslím, že je to s jejím IQ celkem škoda, ale což: hlavně aby byla v pořádku a šťastná. Těžko říci, jestli by Sheila oficiálně inklinovala k nějaké diagnóze, případně až poruše osobnosti: to je ale spíš plané filozofování.

Z knížky byste si měli odnést jednu hlavní myšlenku: i když nějaká situace vypadá beznadějně a špatně, s dostatkem síly a vůle se zvládne i zdánlivě nezvladatelné.

28.12.2020 5 z 5

Magyk Magyk Angie Sage

Nejlepší knížka o kouzlech a čarodějích, která se mi kdy dostala pod ruku. Mám i další díly, ale tato je asi nejpoutavější a nejzajímavější. Velmi čtivé a poutavé.

27.08.2020 5 z 5

Střed se hroutí zevnitř Střed se hroutí zevnitř Elyn R. Saks

Tohle je asi nejčtivější a nejsrozumitelnější knížka o duševní nemoci obecně. Nedá se to vůbec srovnávat (z hlediska srozumitelnosti a čtivosti) s knihou "Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem". Autorka mě vtrhla do děje již na začátku knihy (a to moc často nebývá), kde popisuje třeba to, jak se u ní psychóza projevila nesouvislou řečí, paranoidním nastavením a jak na to reagovali kamarádi - potom se díky všímavosti profesora dostala do nemocnice.
Líbí se mi ten styl psaní, ta srozumitelnost a čtivost, doporučuju všem, kteří chtějí porozumět schizofrenii blíže. Na tuhle knížku snad nemá žádný autor - i když Markéta Bednářová odvedla taky kus dobré práce, takže tyhle dvě :)

13.08.2020 5 z 5

Zánět - skrytý zabiják Zánět - skrytý zabiják David Frej

Myslím, že tak průměr. Rady obsažené v této knize mohou být sice pěkné, ale přidávám se k tomu, že teorie není praxe a to, co se dozvíme o zdravém životním stylu znamená spíše hodně omezování a zřeknutí se něčeho, co považujeme za běžné. Myslím, že bude lepší se řídit zlatým středem: jíst střídmě, nestresovat se a mít nějaký ten pohyb.

13.01.2019 3 z 5

Psychosomatická prvouka Psychosomatická prvouka Radkin Honzák

Zajímavé čtení. Musím říct, že některé věci pro mě byly dosud neznámé, osobně by mi přišlo vhodné knížku ještě doplnit o nějaké další symptomy (psychogenní kašel a dráždivý tračník mi osobně nestačil), např. ekzémy, bolesti hlavy apod. Ale k tomu asi dobře poslouží psychosomatika od Danzera. Má každopádně zajímavý a čtivý styl psaní.

10.11.2018 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Stará klasika, teď už nenadchne ani nepotěší.

06.09.2018 3 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Z téhle knihy mám morbidní náladu dodnes, když si na ní vzpomenu. Suprově napsané a autor dovede navodit příslušnou atmosféru.

06.09.2018 4 z 5