Hovy Hovy komentáře u knih

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

SPOILER: Musím se přiznat, že dokud neuškrtil tu kurvu, moc mě to nebavilo...

17.08.2012 4 z 5

Po uši v postkomunismu Po uši v postkomunismu Jan Drábek

Pro člověka, kterého zajímá, jak to tady vypadalo v devadesátých letech, je knížka celkem zajímavá. Pan Drábek popisuje svoje místo velvyslance v Albánii, v Africe, později své místo jako šéfa protokolu Pražského hradu. Popisuje zkušenosti s tehdejšími politiky - V. Klaus, Zeman, Zieleniec, Lánský, V. Havel atd a také politikou jako takovou, kdy se většina starala o svoje volební preference a na chod státu zapomínala / kašlala.

Ani se mu nedivím, že se nakonec v roce ´98 sebral a odletěl zpět do Britské Kolumbie.

26.06.2012

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Je zajímavé sledovat boj anlických gentlemanů důstojníků s trochu omezeným japonským velitelem tábora s diktátorskými sklony. Konec vlastně ani moc nepřekvapí. Zajímavý příběh.

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Owen je takovej malej hajzlík, kterýho si ale zamilujete. Chvílema se dost řeší duchovno a víra, ale konec vám to rázem objasní.

26.06.2012 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

My dneska asi těžko pochopíme, proč byla knížka po svém vydání v nekolika zemích a amerických školách zakázaná. Snad proto, že v ní mladý člověk nesouhlasí s falešným světem dospělých a používá nevhodnou / vulgární mluvu.

Je asi potřeba si uvědomit, jak vypadaly 50. léta v USA. Elvise taky považovali za "mravokazce" (nebo jak to nazvat), když vystupoval na pódiu. Dnešním mladým už to ale taky nic neřekne. Vy, co nechápete tak vysoké hodnocení, nic si z toho nedělejte. Třeba na to jednou přijdete.

A co se týká Chapmana. Když zastřelil Lennona, našli ho, jak si z téhle knížky čte. Když si přečtete na Wikipedii (AJ) odstavec o motivaci a mentálním zdraví, zjistíte, že Chapman neměl jednoduchý dětství - jeho rodiče se hádali, ostatní se k němu nechovali s úctou atd. - jako k Holdenovi. Informací je dost, stačí jen hledat a udělat si názor sám.

Medojedky Medojedky Robert Ruark

Román je silně autobiografický a vyšel až po autorově smrti.

Chlapa to doma přestane bavit, má už všeho po krk, tak se prostě jednou sebere a odejde z domova. Navíc chlapa, který se umí více než obratně dvořit dámám, takže o "zábavu" má postaráno.

Líbil se mi popis doby a to, že autor používal skutečná jména lidí, kteří v té době něco znamenali. Navštěvoval restauraci 21 v New Yorku atd.

Název je symbolický a ten kdo ví, na jaké partie to roztomilé zvířátko útočí, může vytušit autorův konec.

Plechový cirkus Plechový cirkus Karlludwig Opitz

Válečný román z pohledu vojáka, kterému se do války skutečně nechce a po celou dobu to dává najevo.

26.06.2012 4 z 5

Poslední noc na Klikaté řece Poslední noc na Klikaté řece John Irving

Velmi silný a zajímavý příběh. Po přečtení mě rozhodně nenechal chladným.

Máslem dolů Máslem dolů Petr Šabach

S lehkostí a vtipem píše jednoduchý příběh ze života, který se ale nakonec trochu zamotá...

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Je to kniha, kterou neradi odkládáte. 940 stran rozhodně není žádný problém, čte se to samo. 2/3 knihy popisují, jak se k moci snaží dostat jeden vyčůraný radní s diktátorskými sklony, protože "je to jeho městečko a on se o něj musí postarat." Konec mě zklamal, ale námět bytí pod kupolí, je tak široký, že se nabízí spousta příběhů a konců. Kingovo zpracování je určitě hodně zajímavé.

24.10.2011 5 z 5