horkosladka horkosladka komentáře u knih

Bla bla bla Bla bla bla Giuseppe Culicchia

Výborně napsané. Autor vtipně vystihuje podstatu konzumní kapitalistické společnosti. Hlavní hrdina hodnotí myšlenkami okolní svět a všímá si absurdity a odcizenosti lidí... Utíká sám před sebou, před svou minulostí, ale nenalézá klid.

30.11.-0001 5 z 5

Propast naděje aneb Moje temné paměti Propast naděje aneb Moje temné paměti Roman Kratochvíl

Velmi čtivá autobiografie jednoho zajímavého člověka, který popisuje příhody ze svého života. V této obsáhlé knize sledujeme postupně životní období brněnského rodáka a člověka mnoha tváří, jeho vzlety a pády, nabyté zkušenosti, profesní dráhu, uměleckou činnost, názory na politiku a společnost, erotické zážitky a především cestu k autentičnosti, která je jakýmsi skrytým posláním celé knihy. S některými autorovými názory nesouhlasím, ale hodnotím kladně styl psaní a vtipné slovní obraty.
Příznačný název "Propast naděje" vystihuje autorův celoživotní pocit, se kterým se učí žít a tvořit, přijímat rány osudu a navzdory osobním neúspěchům a trápení žít podle hesla Carpe diem.
Na knize oceňuji především autorův smysl pro humor a vypravěčský talent, kdy umí běžnou všední záležitost proměnit ve vtipný nadhled, udělat z obyčejnosti něco neobyčejného. Během čtení jsem se několikrát nahlas zasmála, což se mi při četbě už dlouho nestalo. Mám jen jednu výtku a tou je grafická úprava knihy.
Autora jsem měla možnost potkat krátce osobně a musím říct, že je to opravdu nepřehlédnutelná osobnost, řekla bych pro někoho i kontroverzní, neboť se v něm snoubí dvě protichůdné síly. Na jednu stranu přísný smysl pro spravedlnost a morálku, možná až povýšenost nad ostatní, na druhou stranu nenasytnost ve smyslových požitcích, zejména v sexu. Právě tato rozporuplnost a rozmanitost je tím, co vytváří kolem autora auru tajemnosti. Kdo vlastně je Roman Kratochvíl? Kdo je John Wittness? Člověk plný zásad a jasných až akurátních postojů nebo bohém a milovník žen, který odmítá dospět? Možná je tím vším a ještě víc... Jak autor sám píše: "Propast naděje je bezedná - chcete-li, její hloubka je nekonečná. Ale snad i mně se ještě podaří dosáhnout jejího zlatého dna..."
A na konci knihy poznamenává: "Pokud jste dočetli knihu až sem, tak toho víte o mém životě skoro tolik jako já". Kniha je tedy zároveň velmi osobní zpovědí, což samo o sobě dodává na její hodnotě.

17.12.2023 5 z 5

Návrat do neznáma Návrat do neznáma Tomáš Lukavec

Čekala jsem oduševnělý literární jazyk, filosofický příběh. Jsem zklamaná. Číst knihu pro mě bylo sebepřemáháním. Názor ať si udělá každý sám. Styl psaní na mě působil vulgárně, tvrdě a úsečně, celkově mi číst knihu bylo nepříjemné a pořád jsem si během čtení kladla otázku, tohle opravdu napsal ten Lukavec, co se prezentuje jako slušný a jemný člověk ve videích na zákonech bohatství? Používání vulgarismů mi do příběhu nezapadalo a nechápala jsem, v jaké souvislosti je autor používá. Kniha na mě působila jako totální chaos. Ani líbivý konec celkový dojem z knihy nezachránil.

21.05.2023

Mějte se ráda Mějte se ráda Mel Noakes

Na téma všudeopěvované sebelásky celkem dobrá knížka s praktickými radami jak se cítit líp sám se sebou. Nic převratného, ale napsáno je to hezky a srozumitelně. Co bych ale vytkla, že už podle názvu knihy je to zaměřeno jen na ženy. Jako by se nedostatek sebelásky týkal jen ženského pohlaví... Pokud hledáte knihu, která vám poradí jak o sebe pečovat, meditovat, jíst zdravěji a co zlepšit, abyste měla lepší náladu, tak je to fajn, ale jestli chcete zapracovat na své sebeúctě a sebedůvěře, sáhla bych asi po jiném titulu.

12.01.2023 3 z 5

Učení Učení Šrí Ramana Mahariši

Ptej se sám sebe "co je já" a zjistíš, že žádné já nenajdeš.

14.02.2019

Liber Legis (Kniha zákona - Liber Al vel Legis) Liber Legis (Kniha zákona - Liber Al vel Legis) Aleister Crowley

Totální chaos.

perverzní
nevinná
milovala jsi mou duši
bez zisku
jak se na princeznu sluší
promiň za mé chlípné já
byla jsi jediná
jediná princezna
a já rytíř v časech minulých

21.06.2018 4 z 5

VOGUE - Kniha omalovánek VOGUE - Kniha omalovánek Ian R. Webb

Tohle není kniha ke čtení, ale spíš prostor pro kreativitu, hraní si s estetikou, malování pro relaxaci a koncentraci.

07.11.2017

Neurotická osobnost naší doby Neurotická osobnost naší doby Karen Horney

Domnívám se, že současný stav společnosti ústí do nevyhnutelnosti neurotického prožívání. Civilizační stres, přehnané nároky na jednotlivce, nezdravé ovzduší, deformace mezilidských vztahů, nedostatek prostoru pro duši..., to vše se nutně musí podepsat na lidské psychice. Návštěvy psychiatrů jsou důsledkem nepřirozeného životního tempa a všudypřítomné soupeřivosti. Vzdálili jsme se přírodě, jdeme proti ní, tudíž se nám to vrací v podobě neurózy. Myslím, že neurotikem je každý obyvatel většího města. Město samotné je koncentrací neurózy.

23.09.2017 4 z 5

Cigarety a hypnogen Cigarety a hypnogen Jakub Karas

Vytříbená dekadence.

07.09.2017 5 z 5

Jak být milejší: Zdravé emoce prakticky a jednoduše Jak být milejší: Zdravé emoce prakticky a jednoduše Karel Nešpor

Jeden mladík požádal o přijetí do proslulého kláštera. "Co si od toho slibuješ?" zeptal se představený.
"Chci dosáhnout osvícení."
"K čemu to bude dobré?" vyzvídal představený.
Mladík byl zaskočen a nevěděl, co říci.
Představený mu řekl, ať přijde za rok.
Po roce začal jejich rozhovor stejně.
Na otázku, proč chce být osvícen, odpověděl uchazeč: "Budu pro druhé lidi vzorem."
"Přijď za rok!" řekl mu představený.
Za další rok se představený mladíka zeptal na totéž.
Ten odpověděl: "Jestliže dosáhnu osvícení, budu druhým prospěšnější."
"To je pravda", souhlasil představený a mladíka přijal.

25.04.2017 5 z 5

Oskar a měsíční kočky Oskar a měsíční kočky Lynda Gene Rymond

Kouzelná knížka, která pohladí duši.

04.03.2017 5 z 5

Život láska smrt prázdno a vítr Život láska smrt prázdno a vítr Roger Gilbert-Lecomte

"Básník může věřit jen své poezii. Nikdo nemůže být vidoucím a současně učedníkem nějakého náboženství nebo nějakého myšlenkového systému, jinak by zrazoval svoje vidění." (Lecomte)

25.04.2016 5 z 5

Orgánové hodiny: Jak pracuje vaše tělo v průběhu dne podle TČM Orgánové hodiny: Jak pracuje vaše tělo v průběhu dne podle TČM Zhang Jiaofei

Skvělá kniha, srozumitelná, vhodná i pro laiky. Velmi stručně a jasně vysvětleny principy orgánových hodin, tedy v kterém časovém rozmezí pracuje dráha konkrétního orgánu a k tomu rady jak podpořit jejich funkci. V knize najdete také praktické návody na masáže jednotlivých bodů, které mohou napomoci rozproudění zablokované energie v těle. Kniha, ke které se určitě budu vracet.

25.01.2024 5 z 5

Záměrné sebepoškozování v dětství a adolescenci Záměrné sebepoškozování v dětství a adolescenci Marie Kriegelová

Dobře a přehledně informující kniha na smutné téma. Hodně jsem z ní čerpala pro svou bakalářskou práci na téma příčiny sebepoškozování v adolescenci.

14.02.2019 5 z 5

Kniha otázek: kniha, která zpříjemní čekání Kniha otázek: kniha, která zpříjemní čekání Petr Bakalář

Pár dobrých otázek, ale jinak pěkné blbosti...

26.11.2018

Kostík hledá přátele Kostík hledá přátele Pawel Pawlak

Roztomilé, ale příběh by mohl být lépe promyšlen.

21.06.2018 3 z 5

Sylogismy hořkosti Sylogismy hořkosti Émile Michel Cioran

Umění milovat? Umění spojit temperament upíra s diskrétností sasanky.

07.11.2017

Seznamte se: Dalí Seznamte se: Dalí Catherine Ingram

V malé knížečce spousta zajímavých informací o surrealistickém životě velkého excentrika a génia Dalího.

25.11.2016 5 z 5

Průvodce duchovnem: Nárys katechismu sebepoznání Průvodce duchovnem: Nárys katechismu sebepoznání Káma Šajvya Satja

Úžasné a přehledné - jednoduchost Pravdy. Teď už to jen prožít :-)

02.11.2015 5 z 5