HollyUndead HollyUndead komentáře u knih

Světové dějiny do kapsy Světové dějiny do kapsy Alexander von Schönburg

Já jsem si čtení této knihy velice užil a moc mě zajímalo, co tato publikace nabídne. Rozhodně se nejedná o chronologický přehled toho, co se v lidské historii stalo, proto bych možná uvažoval o změně názvu. K dalším mínusům bych přidal, že kapitola ohledně umění je sice zajímavá a má k podpoře historie určitě důležitý vztah, ale jelikož se ta kapitola má věnovat umění, rozhodně bych nevynechával hudbu, uměleckou literaturu nebo třeba architekturu. To je k negativům vše.

Osobně se mi líbilo, jak autor dokázal své myšlenky popsat. Některé filozofické nebo politické (a jiné tematické) pojmy byly složité, ale jindy zase dokázal názory či své subjektivní pohledy vyjádřit dost odlehčeným způsobem. Tato směsice vědeckého a odlehčeného způsobu mě bavila a přišla mi zajímavá. Navíc autor není přímo historik, čímž do historie vnáší další zajímavý úhel pohledu. A nikde neskrývá, že čerpal z jiných zdrojů, což mne vede k myšlence, že autor k sepsání své knihy přistupoval svědomitě a s úctou k vědeckému bádání. A velice kvituji zakončení knihy: vyvrácení některých omylů případně osvětlení některých obecných nejasností s originálním a lehce úsměvným zakončením.

Abych to shrnul, nelze od téhle knihy očekávat objektivní shrnutí historie. Jedná se o subjektivní pojednání o historii lidstva, jedná se o zajímavý náhled na dějiny a na některé vybrané důležité momenty.

06.03.2024 5 z 5

Physikus Physikus Angie Sage

Třetí pokračování se mi moc líbilo. Zase nám nabídlo něco nového z kouzelného světa Septimuse Heapa. Tentokrát k hrdinům příběhu promluvila minulost - královna Etheldredda a její syn Marcellus Strak. Příběh je velice zajímavý, napínavý a čtivý. Moc se mi líbila i nová hrdinka Snorri se svým "mazlíčkem" Ullrem. Nemohu než doporučit tuto knihu dalším čtenářům a v budoucnu se s radostí vrhnout na další díl.

20.12.2023 5 z 5

Božská hra Božská hra Danny Tobey

Když jsem tak četl komentáře, neočekával jsem příliš, nicméně překvapivě opak byl pravdou. Stránka za stránkou ubíhala jak nic, příběhem jsem proplul tak rychle, že jsem se ještě ani nevzpamatoval, že už je konec. Když jsem se dostal za polovinu knížky, měl jsem už takový stihomam, že jsem z toho měl zlé sny. Každá postava měla své dobré i špatné stránky, což se plně projevilo. A k tomu, co všechno se v božské hře dělo, a k tomu, co musely hlavní (i vedlejší) postavy vykonat či vytrpět, jsem měl velké pochopení i soucit. Oproti jiným hodnocením mi tahle kniha prostě sedla a vřele ji doporučuji k přečtení. Pro mě to byl zážitek v dobrém i ve zlém.

25.10.2023 5 z 5

Apokalypsa II Apokalypsa II Mario Giordano

Dlouho jsem se rozhodoval, jestli pokračování této série a jejímu druhému dílu uberu ještě jednu hvězdičku či nikoliv. Nakonec jsem se rozhodl, že nechám 4*, protože autor pokračoval ve stejném duchu jako u dílu prvního. Jednalo se o velice zapeklitou četbu, která se přelévala z dobra ke zlu (a obráceně) v každé kapitole. Ani vlastně nevím, jestli jsem rád, že poslední díl této série není přeložený do češtiny a že si jej tedy, s velkou pravděpodobností, nepřečtu. Opravdu mi tyto dva díly daly dost zabrat. I v dobrém i v tom špatném. Nemusel jsem se nijak zvlášť nutit ke čtení, oba díly byly dost čtivé a napínavé, jen mi prostě nad některými věcmi rozum zůstával stát. Něco už na mě bylo trochu moc. Nicméně je to literatura, je to fikce, proto také nechávám 4 hvězdičky a nechám si (prozatím) neuzavřený konec nad touto zajímavou sérií.

20.10.2023 4 z 5

Satanův deník Satanův deník Leonid Andrejev

Není pro mě vůbec jednoduché hodnotit tuto novelu od Andrejeva. S dílem ruského spisovatele přelomu 19. a 20. století jsem se již setkal, napsal velmi povedené povídky (např. Propast), které hodnotím velice pozitivně. I novela Satanův deník byla dost zajímavá. Jak již název napovídá, je psána formou deníku, což je inovace oproti povídkám. Opět se dostáváme k otázkám života a smrti, lásky a nenávisti, kde se jedná o dvě odlišné věci, zároveň však stejné. A jak je už u ruských autorů často zvykem, celá novela je prodchnuta pesimismem. Zakončení bylo velice zajímavé, proto dávám 4 hvězdy.

02.10.2023 4 z 5

Zrádce Zrádce Peter Lindmark

Tenhle román nebyl žádný zázrak, ale ani propadák. Četl se celkem dobře, ale, jak již zmínil čef, nenabídl nic převratného ani nového. Navíc dějovou linku přerušovala retrospektivní vyprávění, která ale, dle mého názoru, nedokázala příběh obohatit. Ovšem koncovka již byla velice napínavá, takže knihu hodnotím vcelku kladně.

01.02.2023 3 z 5

Dědictví Scarlattiů Dědictví Scarlattiů Robert Ludlum

Tuhle knihu, prvotinu Roberta Ludluma, jsem četl již dvakrát. Když jsem ji četl poprvé, nesmírně mě příběh bavil a považoval jsem ji za jednu z nejlepších, co jsem kdy četl. Doba se samozřejmě posunula a já četl spoustu jiných skvělých knih. Přesto tato kniha patří k mým nejoblíbenějším. Při druhém čtení jsem si všiml nových zajímavých detailů, které mi při prvním čtení unikly. A i když jsem již příběh znal, stejně jsem si četbu hodně uzil. Zkrátka tuto knihu mám stále moc rád, nezměnilo se vůbec nic.

29.12.2022

Budovatelé říše Budovatelé říše Boris Vian

Popsal bych to trochu absurdním slovním spojením - dílo jednoduše složité. Myšlenky jsou zachyceny absurdním způsobem, je třeba se nad těmi obrazy někdy i delší dobu zamyslet, ale pak najednou vyplavou jednoduše na povrch. Bylo to mé první setkání s Borisem Vianem a věřím, že nebude poslední.

21.12.2022 3 z 5

Monte Cassino Monte Cassino Sven Hassel (p)

Tohle bylo opravdu velmi drsné, kruté a v některých pasážích i nechutné čtení. Nicméně jsem si vědom, že taková byla i celá válka.

08.11.2022 4 z 5

Holcroftova úmluva Holcroftova úmluva Robert Ludlum

Kniha plná napětí, akce, zajímavých a nečekaných zvratů, vražd a zabíjení, politických spiknutí a různých skupin, které proti sobě soupeří velice krutým způsobem. V některých pasážích tedy krutost byla na můj vkus až přehnaná, nicméně ostatní a již zmíněné atributy tohoto románu malý nedostatek zcela překonaly a vynahradily. Každou knihu Ludluma jsem doslova hltal od začátku až do konce. Tato však patří k naprostému vrcholu.

03.10.2022 5 z 5

Operace Akvitánie Operace Akvitánie Robert Ludlum

Strhující politický román, který dokáže přimět každého, že začne pochybovat o svých přátelích, začne je podezřívat, že pracují pro tajnou organizaci plánující ovládnout celý svět a vás se mohou kdykoliv zbavit. Mám rád romány, které mají složitý děj, vy nedokážete přesně předvídat, kam bude směřovat, a navíc nedokážete určit, která postava je na které straně (vyjma hlavní postavy).

15.03.2022 5 z 5

Bitvy, které změnily svět Bitvy, které změnily svět Andrew Humphreys

Bitvy jsou sice popsány stručně, ovšem pro přehled o tažení či o tehdejším dění to rozhodně stačí. Když by někoho některá bitva či celá válka zajímala, existuje mnoho knih, které již daleko podrobněji zachycují jednotlivé války či bitvy. V tomto případě se jedná pouze o přehled bitev, takže stručnost je na místě. Navíc jednotlivé bojové výjevy doplňují obrazy téměř soudobých malířů, což velice kvituji a oceňuji. Bitvy moderní doby pak doplňují fotografie. O hvězdičku méně však dávám kvůli poměrně častým překlepům.

17.07.2021 4 z 5

Výprava za hrdinstvím Výprava za hrdinstvím Angie Sage

Další díl této kouzelné série o Septimusi Heapovi mám za sebou, a musím říct, že se mi ta série líbí čím dál tím víc. Kromě zajímavého příběhu plného kouzel se místy objeví i vtipnější a úsměvné pasáže, v některých částech zase naopak napínavé a temnější. Nicméně je velice příjemné po práci nebo o víkendu uniknout z reality a ponořit se do jiného světa plného kouzel, temných tvorů, draků, kouzelníků, princezen, alchymistů a tajných míst jako bylo například Sídlo Foryxů. Opravdu se těším na další pokračování.

07.04.2024 5 z 5