Holly.W Holly.W komentáře u knih

Stín ve dveřích Stín ve dveřích Tim Weaver

Tim Weaver je pro mě jeden z nejlepších autorů současnosti. A David Raker je jednou z mých nejoblíbenějších knižních postav. Musím si koupit každou knihu, která od tohoto fenomenálního autora vyjde a ani jednou jsem nelitovala, a to ani u této knihy. U této knihy tady máme něco trošku jiného, než na co jsme byli doposud zvyklí, a sice 4 příběhy jejichž pojítkem je práve Raker.
Ve dvou příbězích se setkáváme se starými známými – Colmem Healym a Kaderovou. Případ, který řeší David Raker a případ na který vzpomíná Healy mají jedno společné téma, nad kterým se musí čtenář zamyslet: a sice, jestli se dá ospravedlnit to, když člověk spáchá těžký zločin za účelem pomoci někomu jinému.
Příběh muže z metra byl taky hodně zajímavý i když dost krátký a zdánlivě nevyřešený. Říkala jsem, si třeba to bude další z Rakerových samostatných případů. Ale na konci knihy se to tak nějak vysvětlí.
Můj dojem z této knihy je perfektní. Dobře napsané, napínavé, nepředvídatelné, prostě skvělé. Nemám co bych vytkla.
A úplně na konci nám Weaver dá malou ochutnávku dalšího Rakerova případu a už teď se na to neskutečně těším!

19.09.2022 5 z 5

Spřízněná duše Spřízněná duše Nicholas Sparks

Překrásný příběh od legendárního autora. Důkaz, že člověk prostě pozná, že našel svoji spřízněnou duši a potřebuje k tomu jenom okamžik. A když člověk má svoji spřízněnou duši a odloučí se od ní, tak vesmír to prostě stejně zařídí tak, že budou spolu, i když to třeba dlouho trvá. Konec smutný i krásný zároveň. Tu pláž se schránkou bych moc ráda navštívila.

27.03.2022 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Kepler je sázka na jistotu. Nelze hodnotit jinak než nejvyšší možnou známkou. Moje třetí kniha od tohoto autora a opět jsem nadšená. Kniha má vše, co má výborná detektivka mít - překvapivé zvraty, neočekávaný vývoj a je napínavá jako kšandy. Joona Linna je veliký sympaťák. Už těď se těším na další knihu.

29.12.2021 5 z 5

Ztracené střípky Ztracené střípky Tim Weaver

Weaver nikdy nezklame. Mám všechny jeho knihy a kdykoliv vyjde nová, hned kupuji. A nikdy jsem nelitovala. Když jsem si přečetla anotaci k této kníze, řekla jsem si: bez Davida Rakera? No to snad ne! To mě nebude bavit! Naštěstí jsem se mýlila. Opět výborný, napínavý děj, který vám nedovolí knihu odložit. Plné nečekaných zvratů. A hlavně výborné postavy, které jsem si velice oblíbila. Doufám, že o Rebece a Travisovi ještě uslyšíme. Pro mě je Weaver jeden z nejlepších současných spisovatelů thrilleru a už teď se těším na další knihu.

03.08.2021 5 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Nádherná. Četlla jsem se zatajeným dechem, spotřebovala několik balíčků kapesníčků. Překrásný, dojmený příběh o lásce a přátelství. Jen ten konec jsem čekala maličko jiný, ale to je dobře, překvapení musí být. Tuto knihu bych si dovedla představit i na filmovém plátně, kéž by, třeba jednou.

27.04.2021 5 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Výborné. Čtivé, napínavé a plné zvratů. Kniha mě vtáhla do děje a nešla odložit. Takto si představuji dobrý thriller.

28.02.2021 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Další výborná kniha od Sepetysové. Opět jsem se dozvěděla o kusu historie, konkrétně o tom co se dělo ve Španělsku po tolik moc let. Netušila jsem o tom. Zase něco o čem se ve škole neučí, ale mělo by. Velké obohacení pro mě.
Kniha je velice poutavá a čte se v podstatě sama, tentokrát je okořeněná i příběhem lásky. Opravdu krásná kniha.

30.10.2023 4 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Další brilantní kniha od této skvělé spisovatelky. Napůl detektivka, napůl psychologický román.
Sledujeme vyšetřování vraždy mladé ženy, studentky, která je zároveň lektorkou sociálních dovedností mladého chlapce - Jacoba. Jacob je obviněn z její vraždy. Jacob má aspergerův syndrom. Jacob je zapáleným obdivovatelem vyšetřování vražd.
Tato kniha osahuje spoustu informací o autismu a aspergerově syndromu. Díky Jacobově vyprávění se čtenář může pokusit vcítit do osoby s takovým postiženým. Pokusit se pochopit jak cítí, proč jedná tak jak jedná.
Kniha dá čtenáři námět k zamyšlení, jaké to je, být rodičem takového dítěte, jaké to je být jeho sourozencem. A ano, je to asi sakra těžké a nedovedu si to vůbec představit. Rodiče už nikdy nebudou mít život jako dřív, jejich sny a touhy upadnou do pozadí, jejich pozornost potřebuje 24 hodin denně toto dítě. A sourozenci, ti jako by ani nebyli.
Po celou dobu čtení mi v hlavě šrotovalo: "on nemůže být vrah, není toto schopen, chudáček". Ale ten červík pochybnosti, že možná schopen byl, tam stále hlodal.
Kniha stojí za přečtení, doporučuji.

25.09.2023 5 z 5

Sestra Luny Sestra Luny Lucinda Riley

Miluju tuhle sérii! Každá ze sester je úplně jiná. Jejich předkové a rodiny jsou úplně jiné. Zároveň se čtenář podívá do různých zemí, pozná rozdílné kultury.
Tentokrát sledujeme příběh Tiggy a její babičky Lucíi. Příběh Tiggy začíná v zasněženém Skotsku, kde Tiggy žije na panství a stará se o divoká zvířata. Pozná zde sympatického majitele panství. Poté Tiggy zavítá i do Španělska, ze kterého pochází.
Sledujeme i životní příběh Lucíi, slavné tanečnice flamenca, i příběh její rodiny. Lucía začíná tančit jako dítě a postupně se vypracuje v nejslavnější tanečnici flamenca na světě. Líbilo se mi i jak autorka popsala těžký život španělských cikánů v době před i během druhé světvé války.
Příběhy obou žen byly fascinující, jako ostatně všechny příběhy této série. Nemám co bych vytkla. Prostě krásná kniha.

15.09.2023 5 z 5

Sestra ve stínu Sestra ve stínu Lucinda Riley

Nemůžu uvěřit, že tahle okouzlující série tak dlouho unikala mému vědomí!
Autorka píše opravdu skvěle, čtivě, zajímavě, nemám co bych vytkla.
Oba předchozí díly byly úžasné, ale sestra ve stínu byla ještě o malinko lepší. I proto, že hlavní hrdinka - málomluvná, zadumaná Star, která miluje knihy, vaření a přírodu mi tolik připomínala mě samotnou.
Příběh se tentokrát odehrává v Londýně a na okouzlujícím anglickém venkově. Příběh Star a jejího postupného nacházení sama sebe, svého smyslu žviota a poslání se prolíná se stejně zajímavým příběhem Flory. Jak jsou tyto dvě ženy spojeny se čtenář dozví, jak jinak, než v závěru knihy.
Překrásná. Těším se na další díl!

13.07.2023 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Bylo to dobré. Bylo to čtivé. Bylo to napínavé. Mělo to asi vše, co by měla dobrá detektivka mít. Přesto to mělo dost podstatnou vadu, a to že jsme vraha znali až příliš brzo.
U detektivek mám ráda, když jsem napjatá až do poslední strany a hádám kdo je vrah.

30.06.2023 4 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Konečně jsem se dočkala! A čekání to bylo nekonečně dlouhé. Ale stálo to za to, protože tohle byla jízda! Můj nejoblíbenější knižní hrdina je zpět! Carter je bez debaty nejlepší v tomto žánru a o koňskou délku před ostatními spisovateli detektivek a thrillerů.
Skvělé popisy postav, míst činu, prostě všeho. Psychologický vhled do mysli pachatele, pozůstalých i obětí. Čtěnář si může všechno živě představovat.
Je poznat, že Carter s tímto vším má zkušenosti ze svého bývalého zaměstnání, že pracoval a studoval ty nejhorší zločince na této planetě a s takovým zlem se denodenně setkával.
Detektivní práce detektivů Huntera a Garcii od píky, postupné sbírání drobečků, až se čtenář dozví, kdo je vrah a co za tím vším stojí.
Nalpínavé jako kšandy od začátku až do infarktového konce.
A brutální popis míst činu a obětí je jenom třešničkou na dortu.
Jsem nadšená a unešená! Protože tohle byl zatím můj největší čtenářský zážitek roku, který jen těžko něco překoná.
Prosím prosím, ať čekání na další knihu není tak dlouhé. Budeš mi chybět detektive Roberte Huntere a budu se těšit brzy na počtenou!

27.03.2023 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Thriller podle mých přdstav. Spousta překvapivých zvratů. Napětí se stupňuje. Až do konce jsem netušila kdo může být vrahem. Opravdu každá z postav, která se v knize objeví má nějaké tajemství.

19.05.2022 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Poprvé se mi u Keplera stalo, že jsem se nemohla začíst. Trvalo to cca 200 stran. Ale potom se kniha rozjede, čtěnář vůbec netuší, kdo že je ten vrah, a finále je opět dechberoucí. Jsem ráda, že je Joona zpět. A s ním i Saga, i když jsem si myslela, že v této knize dostane více prostoru. Přes tyto drobné nedostatky i tak musím dát plný počet bodů.

14.04.2022 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Slabé. Podle některých nadšených ohlasů jsem od toho čekala mnohem víc. Přitažené za vlasy. Místy hodně zmatečné, ztrácela jsem se v tom.

09.03.2021 3 z 5

Italská dívka Italská dívka Lucinda Riley

(SPOILER) Lucindu Riley mám moc ráda. Píše nádherné knihy. Její sérii sedm sester zbožňuji. I Italská dívka se moc povedla. Oceňuji, že se nejedná pouze o romantický pohádkový příběh. Ale i když zde hraje hlavní roli obrovská celoživotní láska, příběh je ze života. A ano, život je těžký, nepředvídatelný, bolestný, je v něm hodně starosti a trápení, ale i radosti.
Sledujeme osud Rosanny, který je obdařena překrásným hlasem a stane se z ní velká operní hvězda. Od svých 11 let miluje operního zpěváka Roberta Rossiniho, kterého si nakonec vezme. Robert mi k srdci nepřirostl vůbec. A jak Rosanna zjistí, i velká láska může být toxická. Zprvu jsem si říkala, jak je Rosanna manipulovatelná a zaslepená, ale její konečné rozhodnutí, co se týká Roberta mě uspokojilo.
Čtenář sleduje i osud Rosanniny sestry, která za svoji jedinou chybu platí celý život až do krutého konce... hodně smutné.
Co se týká Rosannina bratra, měla jsem celou knihu strach, že se jeho příběh nevyvine tak jak bych si přála, ale nakonec jsem se dočkala hezkého konce.
Ke konci mě uspokojilo i to, že se Rosanna nakonec vrátila ke své slibné kariéře a nenechala si ji od Roberta zničit.
Takže kniha je opravdu překrásná, čtivá, probouzí ve čtenáři spoustu emocí a nemohla jsem se odtrhnout až do úplného konce. Bravo.

22.05.2024 5 z 5

Vlaštovky z Černobylu Vlaštovky z Černobylu Morgan Audic

Taková průměrná detektivka. Neurazí ani nenadchne. Četla jsem lepší, ale četla jsem i horší. Ke konci to nabralo spád a bylo to napínavé, nechyběly překvapivé momenty. Konec mě lehce sklamal kvůli Rybalkovi.
Nejzajímavější pro mě byly poznatky o havárii, o tom co se dělo během i po ní, jak to je v Černobylu teď - příroda, černý obchod, který v zóně v současnosti kvete. Nemám náhodou radioaktivní auto a kolik takových lidí v Evropě může být? Zajímavé

20.03.2024 3 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Nejslabší díl s Langdonem. Asi to, na co každý čtenář této knihy čeká, a co je zdaleka nejzajímavější, je konec, kdy se tedy konečně dozvíme odpověď na ty dvě klíčové otázky "Kde jsme se tu vzali" a "Kam směřujeme". I když z odpovědi na tyto otázky mi brada nespadla a odpověď na otázku "Kam směřujeme" by byla jednou z možností, kterou by asi spousta čtenářů napadla.
Ttéto knize zkrátka něco chybí. Chybí jí to co mělo Inferno i Šifra mistra Leonarda - veliké umělecké dílo a veliký umělec, jehož šiframi a hádankami by se hlavní hrdina zabýval a které by ho dovedli k ohromnému tajemství.
Langdon je sice sympaťák, ale už by se konečně mohl rozhodnout, kterou tu slečnu parťačku by teda rád.
A po Andělech a démonech mě už i unavovalo téma náboženství.
Takže Počátek mi nesedl. Ještě mě čeká Ztracený symbol, tak doufám, že po Andělecha démonech a Počátku si spravím chuť.

05.03.2024 2 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Co bych zaprvé vyzdvihla byl autorčin neskutečný cit pro vykreslení přírody, ty popisy jsem si užívala a díky autorčinu vypravěčskému umění, jsem si ty scenerie mohla naživo představovat.
A zadruhé autorka vystihla tu největší - nikdy nekončící mateřskou lásku, která se nemění za žádných okolností a je stále stejná.
Přesto půjdu proti proudu, mě kniha tak neoslnila jako mnohé hodnotící. Z každé strany na mě dýchal obrovský smutek a nečetlo se mi lehce.
Ta love story mezi hlavní hrdinkou a jejím milovaným, která se prolíná celou knihou, přitom je na začátku popsaná na pár stranách, pardon ale tomu jsem neuvěřila ani na moment.

24.01.2024 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Před touto knihou jsem četla Šifru mistra Leonarda a Inferno a tyto dvě se mi líbily více než Andělé a démoni.
Ději nejde moc co vytknout, kniha se pět odehrává ve strhujícím tempu, je napínavá, plná překvapivých momentů. Čtenář se dozví opět něco z historie. Ve svých představách se podívá do Říma, a hlavní hrdina je velký sympaťák.
Ale já nemám ráda křesťanství, církev, papeže, kněží, ani nic co souvisí s křesťanstvím, nevěřím v boha. A toto téma je v této knize probíráno opravdu detailně. Při čtení o těchto institucích jsem proto bohužel cítila jakýsi odstup a lehkou antipatii, kterých jsem nebyla schopná se zbavit.
Konec byl překombinovaný. A to co přežil hlavní hrdina, tak to by nepřežil snad ani herec v americkém akčním filmu.
Autorovi skládám poklonu. Klobouk dolů před ním. Při psaní této knihy musel nashromáždit velké množství informací a znalostí, a to i z oblasti fyziky.

05.01.2024 4 z 5