Hellrampage Hellrampage komentáře u knih

Vidění Vidění Vilma Kadlečková

Štvrtý diel je zatiaľ najlepším, pretože autorka tu dala konkrétny problém, okolo ktorého sa točí dej. Je tu výborná politika medzi dvoma rasami a čo urobiť s mŕtvou loďou. Oveľa viac vyznejú následky toho, že si pozemšťania pustili cudziu rasu moc blízko k sebe. Uvidíme ako na tom budú ďalšie knihy a či autorka pohne viac s príbehom. Zatiaľ sme "len" v polovičke.

21.08.2022 4 z 5

Led pod kůží Led pod kůží Vilma Kadlečková

Druhý diel je o chlp lepší než prvý. No dej sa stále vlečie a v knihe sa toho moc nestalo. Autorka kľudne mohla tieto prvé dve časti spojiť a vydať ako jeden diel. Z postáv po prvých sa mi páčil Lucas a jeho sestra, Aš-šád a Pinky. Tento raz dostal najviac priestoru Lucas a Aš-šád. Kamele a ani ostatné postavy moc výrazné neboli a nezaujali ma. Ako sa v prvom diele riešil vzťah Lucasa a Pinky, tak v druhom diele je to skôr o Lucasovi a Aš-šádovi. Dúfam len, že sa dej v ďalšej knihe už konečne viac rozbehne. 70%

22.07.2022 3 z 5

Znovuzrození Znovuzrození Mirka Andolfo

Tretia časť je najslabšia z celej trilógie a najmenej ma bavila. Polovica knihy sa venuje minulosti, čo sa stalo a ako to vlastne bolo a v druhej polovici sa Leslie snaží získať kontrolu nad všetkým. Záver je príliš rýchly. Keby vyšiel ešte ďalší diel, už by som do neho nešiel.

09.03.2022 3 z 5

Město světla Město světla Andrés Barba

Ako sci-fi mi to moc neprišlo - skôr som z toho cítil Kinga. Město světla má dobrú atmosféru - je tu minimum dialógov, nepoznáme meno hlavného hrdinu, cez ktorého je kniha rozprávaná a celý príbeh sa točí okolo mesta San Cristóbal a skupine 32 detí, ktorá sa v ňom objaví. Už na začiatku sa dozviete ako skončí konflikt medzi obyvateľmi mesta a deťmi a postupne budete odkrývať viac informácii. Kniha sa čítala veľmi dobre, prejdete ju ako nič, pretože je veľmi krátka, no je veľmi špecifická, preto si ju neužije každý. A kvôli tomu nebude mať taký úspech ako iné knihy.

27.03.2021 3 z 5

Paní půlnoci Paní půlnoci Cassandra Clare (p)

Túto knihu som si kúpil kvôli vysokému hodnoteniu a kladným recenziám. Až neskoro som si všimol, že je to young adult, takže nič pre mňa, no chcel som zistiť, prečo je táto séria taká dobrá.

Keďže je to pre deti a mládež, celé je to také hlúpučké, hrdinovia sa chovajú natvrdlo a v kuse od začiatku sa riešia vzťahy. Hlavná línia s vyšetrovaním je až na druhej koľaji a fakt by stačilo si prečítať posledných cca 50 strán. Kniha má 600 strán, z toho prvých 400 by som vyškrtal. Zo začiatku ma štvali rozkúskované rozhovory ale bolo to preto, pretože autorka veľa vecí vysvetľovala kvôli predchádzajúcej trilógii, ktorá z tohoto sveta zišla. Preto za každou jednou vetou je polovica strany informácii a dialóg sa nedá čítať. Aj tak je drtivá väčšina rozhovorov o vzťahoch a pocitoch a nič sa nedeje, dej stojí na mieste.

Posledných cca 200 strán mi to už začalo trochu pripomínať Hlídku od Sergeja Lukjaněnka, no potom ma vrátila do reality milostná scénka. Pre mladé dospievajúce dievčatá skvelá kniha, pre ľudí hľadajúcich dobré a normálne fantasy odpad. Ale vedel som, do čoho idem.

Inak vzťah Emmy a Juliána dosť predvídateľný, stačí si prečítať anotáciu a budete vedieť, že sa to bude točiť dokola ako telenovela. A Emma je vraj skúsená lovkyňa patriaca k najlepším lovcom svojej generácie, pritom skoro odpadne pri pohľade na jednu mŕtvolu... Ach jaj...

23.07.2020 2 z 5

Stanice 11 Stanice 11 Emily St. John Mandel

Veľmi krásne ľudské post-apo, ktoré je silné v detailoch. Zo začiatku síce nebudete chápať, prečo dala autorka taký veľký priestor vedľajšej postave - Arthurovi a jeho manželkám pred chrípkou, no pri konci všetko začne do seba zapadať.

Jedná sa o akúsi sebareflexiu ale z pohľadu sveta. Podľa Emily Mandel žijeme v svete zázrakov a nemáme brať všadeprítomný internet, elektrinu a tečúcu vodu z vodovodných kohútikov ako samozrejmosť. Pretože koniec môže prísť rovnako nečakane ako v knihe. A nemusí to byť nutne chrípka.

Som muzikant a knihu som čítal v období, kedy sme cestovali s orchestrom do zahraničia. A aj v Stanici 11 cestuje kočovný orchester s divadlom po spustošenej Amerike, preto mi príbeh bol bližší než obyčajne - hlavne keď tretí violončelista minul kolofóniu na svoj slák alebo odkazy na rôzne diela slávnych autorov. Na konci ma kniha pár krát dojala, čo sa nestáva často.

26.11.2019 4 z 5

Rudá moře pod rudými nebesy Rudá moře pod rudými nebesy Scott Lynch

Slabšia než prvý diel, no stále výborná kniha. Locke sa s Jeanom dostávajú do novej oblasti a tentoraz sa príbeh bude vo väčšej miere odohrávať na mori a lodi. Užijete si teda lodný slovník a všetky pojmy, ktoré k nemu náležia.

Zo začiatku sa hrdinovia ešte pohybujú po známych cestičkách kradnutia a klamstiev v kasíne, no potom sa celý príbeh zamotá a posunie do nečakaných smerov. Je obdivuhodné, že sa v tom autor vyznal a čo je dôležitejšie - vymotal z celého klbka klamstiev. Čo je najviac smutné, že nie je preložené pokračovanie do češtiny (tretí diel) a bohvie, či niekedy bude.

08.11.2019 4 z 5

Jenom lidé Jenom lidé Sylvain Neuvel

Treti diel od pána Neuvela ukončil celú trilogiu Akta Themis ale nemôžem povedať, že by ma záver nejak ohromil. Na druhej strane ma ani nesklamal, ako prvý diel. Výborne bolo, že sa príbeh zo súčasnosti prelinal s udalosťami na druhej planéte a autor, aj keď nie úplne detailne, opísal „druhu“ rasu.

31.08.2019 3 z 5

Probuzení bohové Probuzení bohové Sylvain Neuvel

K tejto knihe by sa hodil výrok Stalina: „Keď zomrie jeden človek, je to smutné, keď zomrú milióny, je to štatistika.“
V druhej knihe autor konečne pritvrdil, konečne čitateľ dostal poriadne post-apo a prekvapivo zomrie aj zopár hlavných postáv. Neuvel pridáva do knihy množstvo detailov, dozvedáme sa minulosť niektorých hlavných postáv a už to nie je len o "prázdnych" dialógoch. Záverečné strany ma navnadili na ďalšiu knihu. 90%

12.08.2019 4 z 5

Tygři moře Tygři moře Robert Ervin Howard

Rozhodne výborná poviedková zbierka majstra fantasy pána Howarda. Škoda, že sa v nich neobjavil Conan, no na druhej strane, autor priblížil rasu Piktov alebo Vikingov. Niektoré poviedky bavili viac než iné - tie lepšie: Temný muž, Bohové Bal-Sagothu alebo Svatyne odpornosti.

03.07.2019 4 z 5

Šíp a vítr, dýka a moře Šíp a vítr, dýka a moře Robert M. Wegner

Druhý diel, druhý nášup kvalitných poviedok a tentoraz východ a západ. Aj keď ma prvá kniha viac bavila, druhá o moc nezaostáva a obsahuje veľmi dobre napísané postavy, ktoré majú v budúcich knihách (ak sa preložia), veľký potenciál. Wegner stále prichádza z niečim novým, stále máte pocit, že objavujete svet a len ste nazreli pod pokličku a viete, že sa pod ňou skrýva ešte veľa zaujímavých vecí. 90%

25.11.2018 4 z 5

Konec stříbrného věku Konec stříbrného věku Jasutaka Cucui

Čítať dnes knihu o battle royal je strašne únavné, pretože z každej strany z herného priemyslu vyskakuje množstvo podobných hier, a kým skončí tohtoročná E3ka, bude ich ešte viac. Autori tento podžáner cpú do každej druhej hry a to sa nezmení ešte niekoľko rokov - až pokým dojnej krave prestane tiecť zlaté mlieko alebo sa nenájde iný podžáner, ktorý strhne lavínu pozornosti mainstreamu.

Na druhej strane kvitujem nápad autora skĺbiť battle royal a dôchodcov (naša vláda toho schopná je). Text mi neprišiel nijak zvlášť vtipný a bol som rád za krátku dĺžku, pretože ku koncu ma kniha už začala nudiť. V menách jednotlivých účastníkov masakru som sa pomerne úspešne strácal, podobne ako keď sledujete prvýkrát na twitchi online prenos turnaja vo Dote (alebo v akejkoľvek inej tímovej hre).

Možno keby som knihu čítal pre tým, než začal tento battle royal ošiaľ, by ma viac bavila. Takto dávam vyššie hodnotenie hlavne za to, že autor je Japonec (a ja všetko japonské milujem) a knihy z krajiny vychádzajúceho slnka sú pre mňa osobne veľkou vzácnosťou.

11.06.2018 3 z 5

Black Hills Black Hills Dan Simmons

„Dej mi jediný kousek dynamitu a já zbořím Notre Dame.“

Tak som vďaka pánovi Simmonsovi spoznal kúsok z histórie USA a života indiánov (a ich slnečný tanec). Európana táto kniha bude baviť oveľa menej než Američana, pretože je to predsa len ich história. Preto ma kniha moc nebavila. Príbeh sa posúva veľmi pomaly, autor preskakuje časové obdobia mladého a starého Paha Sapu. V jeho mladosti sa môže čitateľ dozvedieť niečo o živote indiánov a v starobe Billa Pomalého Koňa sa dozvieme niečo o dynamitoch, pretože pracuje ako sapér (nie je to presné označenie, ale mne sa páči). Kniha je prehustená dlhými informáciami o histórii, zbytočne naťahovaná a vôbec sa mi niektoré časti nechceli čítať – vypustil by som tak 200 strán. Dialógy v podstate neexistujú a sú riešené cez kurzívou poznačený text. A je ich málo.

Zo začiatku som mal ešte s knihou trpezlivosť, pretože mám Simmonsa rád (Terror, Hladové hry) a očakával som od knihy úplne niečo iné. Hlavným ťahákom bol v tomto prípade duch Custera, ktorý sa v Paha Sapovi usídlil a v priebehu knihy nebol vôbec využitý. Rovnako ako jeho vlastnosť nahliadnuť ľuďom do minulosti a budúcnosti. Je to akoby niekto napísal knihu o superhrdinovi, ktorý za celý čas nevyužil svoje schopnosti. A na konci budete dumať nad tým, či sú lepší indiáni, ktorí lovili všetko štvornohé a bojovali proti všetkému dvojnohému a takmer vyhladili nejednú živočíšnu rasu alebo biely tukožrúti bezohľadne ničiaci Skutočne slobodné ľudské bytosti a zaberajúci každý kúsoček zeme vrátane Čiernych hôr. Premrhaný potenciál a IMHO sklamanie.

„Le anpet'u waste!“

21.04.2018 2 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Druhá nadácia bola pre mňa podstatne lepším dielom než predchádzajúce. Je rozdelená na dva príbehy, v prvom hľadá Mezek druhú Nadáciu a druhá je oveľa zamotanejšia a nikto nikomu neverí. Aj keď v Izákovej knihe stále ide väčšinou o Nadácie, viac priestoru tu dostávajú postavy a dej nie je rozťahaný cez niekoľko storočí. 90%

16.12.2017 4 z 5

Poslední hlídka Poslední hlídka Sergej Lukjaněnko

K tejto sérii sa stále radšej vraciam. Pán Lukjaněnko píše veľmi ľudsky a k jeho postavám, ktoré nie sú čiernobiele si čitateľ urobí, či chce alebo nechce, pevný vzťah. Je to, akoby ste sa vracali k starým dobrým kamarátom zo Základnej školy, ktorých ste nevideli niekoľko rokov. Posledných 50 strán je dokonalých, všetko do seba začne zapadať. Aj keď toto vraj mala byť posledná kniha z Hliadky od Sergeja, na konci knihy nás presvedčí o tom, že to tak nebude. Pre mňa najlepší diel série.

06.12.2017 5 z 5

Nadace a Říše Nadace a Říše Isaac Asimov

Viac než postavy ma v pokračovaní zaujal koniec druhej poviedky. Celkovo v druhej poviedke mi postavy vôbec nesadli a ich príbeh som čítal nezaujato a bez emócií. Ale keď sa dozviete pointu, oplatí sa prečítať aj druhýkrát, kedy vám začne všetko správne zapadať. Prvá poviedka mi sadla viac, aj keď si s odstupom času z nej nepamätám ani postavy a ani dej. Hmm...

Nadace a Říše sa mi páčila oveľa menej než prvý diel. Aj keď sa táto kniha zdá ako pokračovanie, nevraciame sa k starým postavám, naopak začíname úplne nanovo a aj Nadácia sa po poslednej kríze trochu premenila. Aby ste plne pochopili dej a ocenili postavy, každú poviedku je treba si prečítať dva-krát.

25.11.2017 3 z 5

Malý bratr Malý bratr Cory Doctorow

S Malým bratom som navýsosť spokojný. Odporúčam všetkými desiatimi. Začiatočné udalosti vás budú drviť a Marcusove trápenie sa vám dostane pod kožu. O to silnejšie s ním sympatizujete a sledujete jeho zvraty, nápady a hackerstvo. Kniha je veľmi silná na to, aká je mladá (2008) a odkazuje na dnešný svet, v ktorom sme sledovaní, len o tom nevieme. Práve to, že kniha nemá ani desať rokov je plus, pretože autor píše o existujúcich systémoch, hardware a software, takže človek, ktorý sa ako-tak okrajovo vyzná v počítačovej terminológii bude chrochtať blahom.

Občas je text pretechnizovaný a je únavné čítať niektoré riadky. Najviac musím skritizovať záver, ktorý mi tam akosi nesedel a očakával som trochu iný. Nechcem zbytočne spoilerovať. Zadná anotácia aj tak odhalí cca 100 strán knihy, na druhú stranu sa dozviete zápletku. Ako sa kniha dostáva do záveru, je neskutočne emočne nabitá. Sám som mal slzy na krajíčku, pretože autor emócie hlavnej postavy opísal bravúrne. Romániky medzi Marcusom a ženskými som bral ako pozitívum, aspoň hlavný hrdina mohol na chvíľu újsť z toho celého šialenstva.

Ak ste hrali Watch Dogs 2, ktorý sa točí okolo hackeroch a San Franciscu, neváhajte a prečítajte si túto skvelú knihu. Ak ste ju už čítali ale hru ešte nehrali, odporúčam naopak hru. Sám som bol prekvapený, ako rýchlo som Malého brata prečítal. Po Kingovom tisícstranovom Svědectví mi kniha prišla ako taká väčšia poviedka.

Kous, kous, kous, kous, kous!

21.09.2017 5 z 5

The Best of Harry Harrison: Zpátky na Zemi The Best of Harry Harrison: Zpátky na Zemi Harry Harrison

Moja zatiaľ jediná vlastnená a prečítaná kniha od Harrisona a musím hodnotiť kladne. Aj keď sú poviedky staršieho dáta, čítali sa veľmi dobre, nechýbali v nich dobré nápady a hlavne roboti a ich využitie. Pre mňa najlepšie poviedky: Rameno zákona, Muž z R.O.B.O.T., Na onom světě a Ulice Ashkelonu. 70%

10.02.2017 3 z 5

Prach snů Prach snů Steven Erikson (p)

Posledný príbeh z Malazkej knihy Padlých rozdelený do dvoch kníh. Čo dodať? Najslabšia kniha série, pretože sa figúrky len rozostavia, občas niekto zabojuje, no hlavný chod príde až v Chromom bohu. Lovci kostí na čele s Tavore naberú po ceste pár spojencov a budú zatiaľ len putovať. (Chcem viac Parana!)

Kniha je to výborná, ale nie až tak úderná ako napríklad 2., 3. alebo 4. kniha.

27.01.2017 4 z 5

Útok ze tmy Útok ze tmy Joe Dever

Prvý gamebook, čo som kedy čítal. Prvý diel je malá útla knižôčka, ktorá začína obriu sériu Osamelého Vlka, ktorého môžete sami viesť na jeho ceste za pomstou. Kniha ma trochu sklamala (preto aj také relatívne "nízke" hodnotenie), pretože som ju prečítal skoro za jeden deň (s prestávkou za 2). Ak ste starí RPG harcovníci a prešli ste zopár starých RPG typu Baldur´s Gate, Planescape Torment, Fallout, prečítanie tejto knihy do zdarného konca vám nebude robiť najmenší problém. Kniha veľmi rýchlo plynie a naozaj som sa čudoval, ako sa autorovi podarilo zapísať toľko ciest do tak útlej knihy.

K obsahovej stránke - na prvých stranách nájdete krásnu mapu a inventár, kde si môžete zapisovať predmety, ktoré máte práve u seba (zapisovanie som riešil do mobilu, takže mi to prišlo ako také futuristické fantasy dobrodružstvo). Na ďalších pár stranách si vyberiete disciplíny (prišlo mi dosť jednoduché, že už od začiatku máte až 5 disciplín z 10tich), ktoré si myslíte, že budete najviac potrebovať (ja som si vybral Lov, 6. zmysl, Léčitelství, Boj se zbraní a útok duševní silou) a následne si musíte náhodne vybrať zbraň (bojová húl to istila). Rýchle pravidlá, ako knihu hrať, sú popísané veľmi dobre a následné súboje s nepriateľmi sa odohrávali veľmi rýchlo aj vďaka tabuľke náhodných čísel. Zomrel som asi 4-5x, ničmenej som mal uloženú pozíciu v mieste, kde to bolo bezpečné (uložená pozícia = lístoček na MHD), takže som mohol pohotovo zmeniť smer jazdy. S knihou som spokojný, len mi prišla krátka a jednoduchá. Ďalšie diely kupovať asi nebudem, možno ich kúpim ako odreagovanie pred hlavným jedlom (a tým je teraz pre mňa Malazská Kniha Padlých)...

Najviac sa mi na knihe nepáčili dialógy a emócie postáv, ktoré neboli presvedčivé a pôsobili dosť strojovo. V rýchlosti, akou knihu prejdete, sa ani nestihnete stotožniť s hlavným hrdinom a nie to ešte s vedľajšími postavami, ktoré tu ani žiadne nie sú (sakra, tá princezna bola kočka, škoda, že tu nebola možnosť: "vziať princeznú za ruku a bežať s ňou preč, otoč na 551")... 70%

27.01.2017 3 z 5