Hellrampage Hellrampage komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Perfektné technické sci-fíčko a tentoraz o triedu ešte lepšie než Marťan. Z príbehu nechcem nič prezrádzať, pretože každý čriepok informácie je spoiler, no je to jazda od začiatku až do konca. Odporúčam prečítať. Na film sa už teraz neviem dočkať.

11.12.2023 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Krásne napísaná kniha - z pohľadu textu a ako sa čítala. Z textu cítite, že pán Merle mal život rád a aj Francúzsko, do ktorého sa s rodičmi presťahoval, keď mal 10 rokov. Téma je síce desivá a pochmúrna - postapokaliptická, no Merle skôr hľadí do budúcnosti, snaží sa nájsť riešenie ako prežiť a je skôr o nádeji než o zúfalstve.

Táto kniha je o postavách a ľuďoch. A to je jej najväčší klad. Pred výbuchom výborne vystihol, aký viedli postavy život a po výbuchu ako sa ich život zmenil a hlavne ako inak začal plynúť čas. Keď som si dnes pustil zdigitalizované nahrávky, ktoré pred sto rokmi niekto nahral na kameru (napríklad Amsterdam 1922), bol som šokovaný, ako veľmi sa svet, ľudia a celkové zmýšľanie zmenili.

Záver knihy vyznel smutne, pretože ukazuje na to, aké banality môžu človeka zabiť, keď nemá pri sebe modernú medicínu. Na druhej strane je dostatočne reálna, aby sme si vážili dnešné storočie. Za mňa plný počet a určite ju odporúčam každému.

18.09.2020 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Príbeh Problému tří těles začína pozvolna, v minulosti a prvá polovica knihy môže odradiť čitateľov, ktorí hľadajú veľkolepé sci-fi. No tu platí, že najlepšie veci sú na konci a záver je nadupaný - hlavne Trisolaris a ich Sofon (proton), to bolo geniálne napísané. Autor sa hrá s dimenziami a ich vnímaním, je tu skvelo vykreslená mimozemská rasa, ktorá žije v systéme troch sĺnk, ktoré okolo seba chaoticky obiehajú a záver je skvele rozbehnutý, takže sa teším na ďalší diel. Niektorí čitatelia sa môžu strácať v čínskych menách ale mne to nerobilo žiadny problém, pretože v každej časovej rovine je postáv len zopár a na začiatku máte prehľadný list, ktorým si to môžete kontrolovať. Kniha má rýchly spád, veľmi dobre sa číta a ako sa blížite ku koncu, stále viac sa chcete dozvedieť, ako to skončí. Som rád, že sa tento čínsky autor dostal aj ku nám. Odporúčam.

11.01.2022 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Výborné pokračovanie, ktoré je omnoho lepšie než prvý diel a o dosť temnejšie. Táto kniha pre mňa bola geniálna a osobne ju považujem za top, čo som v sci-fi literatúre čítal. Je tu toľko nápadov - už len samotní meditátori čo chceli vymyslieť, potom čo vymyslel Lio Ťi a jeho záverečné myšlienky o Temnom lese ako vesmíre... všetko to sú veci, ktoré sa reálne môžu stať a môžu ľudstvo v budúcnosti čakať. Kniha pre niekoho môže byť nudná, pretože prvá polovica ide v politickom smere, no je čisto logická a rieši sa mimozemská invázia. Druhá polovica sa odohráva v budúcnosti, takže si užijete množstvo nových serepetičiek, ktoré ľudstvo za 200 rokov stačilo vyprodukovať. Odporúčam.

29.01.2022 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Dlho, veľmi dlho som túto sériu odkladal, pretože bola (a stále je) nedokončená a ja nerád čítam nedokončené série, pretože sa mi nechce čakať veľa rokov na to, kým sa autorovi podarí dôstojne ukončiť sériu. Dlho som sa vyvaroval aj seriálu, ktorý na mňa vyskakoval z každého rohu. No už som si povedal, že je krucinál na čase, aby som takúto epickú ságu začal čítať, keďže sa v mojej knižnici povaľujú všetky časti, ktoré vyšli v českom jednozväzkovom pevnom vydaní (novému slovenskému vydaniu nedôverujem) a vždy, keď som rozmýšľal, akú fantasy knížku si prečítam, pokukovala tam na mňa táto obria sága. Nuž, prvý diel mám za sebou, poďme na pocity.

Prvý diel je takým "tichom pred búrkou". Čítate a čítate, stalo sa toho dosť, no tušíte, že toho príde v ďalších knihách ešte oveľa viac, vo väčšom merítku, že bude zomierať oveľa viac postáv a ľudí a havrany a vrany si budú pochutnávať na množstvách mŕtvol. Martin píše oveľa OVEĽA jednoduchšie než Erikson, no zatiaľ o lóru toho veľa nepovedal (ale to príde) - stavia svoj svet skôr na postavách. Kapitoly sú väčšinou desať strán dlhé, príbeh je dynamický, stále musíte čítať ďalej, pretože sa chcete dozvedieť, ako to s tou a tou postavou bude ďalej vypadať. V tejto sérií naozaj nie je nikdy isté, či postava prežije. Martin zabíja svoje postavy ako na bežiacom páse, neexistuje tu žiadny ultimátny, nesmrteľný hrdina, ktorý všetkých prežije.

Zabudnite na všetky typické klasické stredoveké fantasy typu Feist (Trhlinové války), Flewelling (Tamir Veliká), či Turtledove (a jeho séria Bouřlivé věky). Keď si porovnáte týchto autorov s Martinom, je to ako porovnávať najlacnejšie krabičkové víno z Tesca a zrelé víno priamo zo slnečných francúzskych viníc.

Spoiler: Ťažko povedať, kde sa to všetko posralo. Či u Catelyn v hostinci alebo neskôr u Eddarda v paláci, kde sa to ešte dalo zachrániť. Alebo ešte skôr v Zimohrade? No keď sa tie sračky začali nabaľovať, už sa nedali zastaviť. Nadával som ako pohan, hlavne na Cersei a Jaimieho a bolo mi ľúto všetkých zabitích (Ned...). Obľúbil som si Tyriona, Johna a Aryu, Sansa je zatiaľ tupá a dúfam, že otvorí oči. Z Malíčka a Varysa mám zmiešané pocity, uvidíme, čo prinesie pokračovanie. A Joffrey? Toho by som mučil až do jeho dôchodku, parchanta malého. Koniec spoilera.

Som spokojný. Koniec prvej časti u mňa budí očakávanie a netrpezlivosť, hneď teraz by som naskočil na druhý diel, ktorý je ešte dlhší a určite krvavejší. Knihu som čítal v spojení s pozeraním seriálu, takže som mal veľmi dobrý prehľad, ako postavy vypadajú (aj keď seriál chyboval v detailoch, Robb a ani John mi nepripadali ako -násťročný, ale chápem, prečo ich vek na obrazovke zmenili - ako aj niektoré detaily a scény). No nič, tento komentár som neplánovane pretiahol, teraz si idem pozrieť posledné tri časti z prvej série seriálu a hor sa na druhý diel tejto epickej ságy!

16.01.2017 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Táto kniha vo mne zanechala oveľa hlbší dojem než Bradburyho 451 stupňov Fahrenheita. Aj keď v oboch knihách figurujú knihy, pán Tevis lepšie a konkrétnejšie opísal ponurý svet, v ktorom žijú ľudia v samote a introvercii, svetu vládnu roboti a ľudstvo pomaly vymiera a pácha verejné a skupinové samovraždy. Aj vo všetkej tejto depresii a drogami nasiaknutej atmosfére zostáva kniha neuveriteľne ľudská s množstvami krásnych momentov, ktoré čitateľovi vnesú do duše a srdca hrejivé pocity.

Z postáv sa mi najviac páčila kočka Biff

Už od začiatku a počas celej knihy som nad príbehom a svetom budúcnosti premýšľal, dumal na tým, či sa aj my nerútime do podobného osudu. Čo sa stane, keď prestanú vychádzať knihy a zostanú nám len elektronické čítačky? Ľudia celkovo málo čítajú, nenájdu si čas v tejto rýchlej dobe na knihu, väčšinou sú konzumentami „telestien“, pri ktorých nemusia zapojiť mozog. Už dnes sa ľudia snažia vyvinúť „múdru“ umelú inteligenciu a vyrábajú sa prví androidi. Tuhne mi krv v žilách, keď si predstavím, že by sa mal uskutočniť za dve sto rokov scenár ako v knihe. No ja tu už našťastie nebudem.

„Z lesa sem zazníva jenom zpěv drozda“…

03.04.2017 5 z 5

Harleen Harleen Stjepan Šejić

„Všichni slušní lidé jen čekají než gumička na jejich masce praskne. Všichni normální lidi občas sní o tom, že zešílí... jenže jakmile to udělají, není cesty zpět.“

Harleen je skvelý komiks o premene doktorky Harleen Quinzelovej na šialenú Harley Quinn. Hlavné postavy v tomto príbehu sú Harley a Joker, ktorí si k sebe budú hľadať cestu. No objavia sa aj iné známe postavy, čo bolo super – Batman, Ivy, Bane, Killer Croc a veľkú úlohu superpadúcha bude hrať Two-Face, ktorého premenu tiež uvidíte. Krásne nakreslený komiks s nádherou dvojobálkou v pevnej väzbe. Odporúčam.

20.10.2021 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Desivé a originálne komorné post-apo, ktoré by si zaslúžilo sfilmovanie. Ridley Scott sa toho mal ujať, no nakoniec z toho asi nič nebude. Nevadí.

Silo má výbornú atmosféru a neistý osud hlavných hrdinov. (spoiler) Naopak sa mi nepáčil záver vo forme happy-endu, ale to američania vedia najlepšie - vytvoriť skvelé post-apo a potom ho zaklincovať šťastným koncom ako v rozprávke.

23.04.2020 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Kinga stále obdivujem za jeho schopnosť vytvoriť skvelé živé postavy a ich psychologický profil. Vie písať o jednej veci 300 strán a stále vás to bude baviť čítať. Iný autor by na tomto pohorel. Akurát niektoré dialógy po čase začínali byť nudné a pri konci si budete priať, aby chodci konečne už došli na koniec cesty. Záver ma trochu sklamal aj keď v knihe o neho nešlo - išlo o tú cestu. Škoda, že svet nebol vykreslený lepšie. Pôsobil dosť depresívne a temne. Viac by ma zaujímalo aj pozadie, prečo táto súťaž vznikla.

13.01.2023 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Vzpomínka na Zemi uzatvára velkolepú výpravu do budúcnosti Zeme a vesmíru a spektakulárne je, že autor prichádza s ďalšími a ďalšími nápadmi a vecmi a neprestáva udivovať. Celá trilógia je síce depresívna a chladná ako sám vesmír, no je to napísané tak ukrutne dobre až geniálne. Kto si chce niečo prečítať o cestovaní vesmírom, rýchlosti svetla, rôznych dimenziách, táto trilógia vás nasýti. Trochu slabšie a nudnejšie to začne byť v polovici knihy, no záver to všetko napravil. Nejdem toho prezrádzať viac, prečítajte si ju a nebudete sklamaný.

Stvrzenka ma dostala.

21.02.2022 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Veľmi dobrá kniha o paralelných svetoch a cestovaní medzi realitami. Už od začiatku to má spád, kniha sa veľmi dobre číta a aj keď rieši tak komplikovanú otázku multivermírov, zostáva jednoduchá a ľahko pochopiteľná. Výborná na zamyslenie, čo keby som sa v živote rozhodol ísť inou cestou. Túto otázku si takisto kladiem skoro stále. Do absolútneho hodnotenia mi tam chýbal lepší záver ale knihu by som odporučil každému, koho zaujíma multiverse. 90%

17.12.2021 4 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

K tejto knihe som pristupoval s rešpektom, predsalen sa jedná o 1000 stranový špalok a ako každá takáto tučná kniha sa zle nosí, keď človek viac cestuje.

Príbeh sa odohráva v 19. storočí medzi anglickými gentlemanmi. A slovo "gentleman" nájdete takmer na každej strane. Je to príbeh začínajúcej mágie, ktorá sa z Anglicka vytratila a príbeh dvoch gentlemanov - Norrella a Stranga. Tí ju majú do Anglicka opäť priviesť. Začiatok a v podstate celá kniha ide vo veľmi pomalom tempe, ktoré môže niekoho odradiť, no vďaka autorke a jej pútavému štýlu sa od textu tak ľahko neodtrhnete. Celá kniha je pretkaná ľahkým humorom, ktorý text ešte zľahčuje, pritom pôsobí skôr ako odborná literatúra o skutočnej mágii, keby sa v našom svete vyskytovala. Postavy sú zapamätateľné a Norrell sa od Strange líši ako voda a oheň. Musím spomenúť aj úžasný preklad pána Janiša a výborný pevný a pritom ľahký obal.

Kniha vznikala 10 rokov a za ten čas autorka priviedla text k dokonalosti. Stačí si prečítať zopár z množstva mini-príbehov pod čiarou, ktoré pridávajú na uveriteľnosti sveta. Mne k plnému počtu chýbalo viac akcie, viac kúziel a viac pohybu v príbehu, pretože je veľmi dlho statický a nič sa v podstate nedeje. Mágia bola iná, než som si predstavoval a je veľká škoda, že naozaj dlhý dlhý čas sa neukáže. A záver ma neuspokojil, pretože zostal otvorený a pokračovanie nie je - ale možno si pozriem seriál a doplním chýbajúce časti puzzle. 90%

05.07.2020 4 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Súbor príbehov z Marsu od majstra Bradburyho. Aj keď to sú samostatné poviedky, v celosti vytvárajú jeden príbeh o jednej červenej planéte. Stále aktuálna kniha, aj keď toto dielo napísal autor pred 70 rokmi. V našej realite má Musk v pláne poslať do roka 2050 na Mars milión ľudí, takže časovo s príbehmi by to celkom sedelo.

Marťanská kronika má v sebe veľa emócii a každý čitateľ sci-fi si v nej nájde ten svoj obľúbený príbeh. Mne sadlo prvých 100 strán, v polovičke som sa trochu nudil a posledných 100 strán bolo opäť výborných. A jednostranové poviedky mi prišli zbytočné. Takže do absolútneho hodnotenia chýbalo zopár strán. 90%

21.06.2020 4 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Prvá kniha Archívu Bouřné záře je napísaná famózne. Svet je vykreslený veľmi dobre a je originálny. Rovnako ako fauna, flóra alebo velebouře. Fungovanie mágie nám autor v tomto prvom diele ešte dávkuje postupne a je zahalené tajomnom. Všetky hlavné postavy a ich minulosť sú napísané skvelo, najviac ma bavil Kaladin, potom Šalán a nakoniec Dalinar a jeho syn Adolin. Vo svete a ich mestách nie je problém sa orientovať, pretože tu máte peknú veľkú mapu a dej sa odohráva tak na dvoch miestach. Postáv nie je veľa na to, aká rozsiahla sága to bude, no to som rád. Aspoň sa autor môže naplno venovať ich linke. Zaujímavou vedľajšou postavou bol Szeth, ktorý sa sem-tam mihol. Rozsah 900 strán mi vôbec nevadil a okamžite som sa musel pustiť do druhého dielu.

22.03.2023 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Skvelý komorný psychologický horor od majstra Kinga. Celá kniha a príbeh je v podstate len o dvoch postavách - o spisovateľovi Sheldonovi, ktorý mal nehodu a slečne Wilkesovej, ktorá ho "zachránila" a odohráva sa v jednom dome, ktorý je ďaleko od civilizácie. Psychické stavy Annie boli niekedy fakt desivé. Trochu som bol sklamaný ako to skončilo. Odporúčam prečítať. Film z roku 1990 som nevidel ale táto kniha ma navnadila a možno si ho pozriem.

14.04.2022 4 z 5

Americkí bohovia Americkí bohovia Neil Gaiman

Po druhej dočítanej knihe pána Gaimana zisťujem, že to asi nie je úplne autor pre mňa. Americkí bohovia je jedna z jeho najúspešnejších kníh a aj u nás ma vysoké hodnotenie. Takže som mal vysoké očakávania. Začnem prekladom - čítal som slovenskú verziu z roku 2013 - keď som knihu kupoval, česká sa kúpiť nedala. Preklad bol otrasný, všade plno chýb, chýbajúce písmená v slovách a aj rozhovor medzi postavami akoby v celku nesedel. Niektoré vety boli preložené celé zle, akoby to prekladateľ hodil do google translate. Radšej by som knihu čítal v angličtine. Preto aj také nízke hodnotenie.

Príbeh inak začínal celkom sľubne a aj obálka knihy predznamenávala, že sa neskôr budú diať veľké veci, no to je omyl. Zápletka starých bohov - nórskych, egyptských proti novým - internet, televízia, masmédiá, atď., je zaujímavá, no v podaní Gaimana je nudná a nikam sa príbeh neposúval. Stále som čakal, že kniha začne gradovať do spomínanej búrky, no hlavná postava len chillovala v jednom zastrčenom meste a nič sa nedialo. Potom chodila hore-dole, stretávala postavy a čitateľ si z nijakých indicií mal dať dokopy, že to je ten a ten boh. Za mňa veľké sklamanie + príšerný preklad.

Seriál vyzerá oveľa zaujímavejšie než bola kniha, tak si ho možno niekedy pozriem.

15.04.2021 2 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Čo ešte napísať o tejto klasike, o ktorej mnohí predo mnou napísali diplomové práce? V 35 roku to bola naozaj odvaha niečo takéto napísať a pritom to vychádzalo v novinách. Najväčšia podobnosť s prichádzajúcim nacizmom je vidieť až pri konci tretej knihy, kedy Nemci chceli vytvoriť "čistú rasu" Mlokov.... no a v 39 začala druhá svetová. Čo viac písať... Nadčasové a stále aktuálne dielo.

27.12.2019 5 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

V tomto pokračovaní sa dostáva do úlohy syn Billa Masena - David. Príbeh začína pomaly, autorov štýl mi na začiatku knihy nesedel a pripadal mi, že sám autor je zmätený viac ako hlavná postava, ale po niekoľkých stránkach sa rozpísal a už sa kniha čítala sama od seba. Takmer okamžite som sa vžil s hlavným hrdinom a odhaľoval s ním zrady, prekvapenia a tajomstvá ukryté v "Novom svete".
Okrem Davida Masena sa mi páčil predovšetkým černoch Gabriel Deeds a optimistický Sam Dymes.
...čo všetko sa môže stať, keď sa rozhodnete stať pilotom...
Veľmi podarené pokračovanie legendárnej knihy Den Trifidú. 90%

17.01.2017 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

"S pomoci Boží zapálíme téhodne v Anglii svíci, ktorá bohdá nikdy nebude zhašena".

451° Fahrenheita je fascinujúca útla kniha, ktorú skôr považujem za dlhšiu poviedku, keďže Bradbury je ich majstrom. Čítal som jeho Kaleidoskop a neskutočne sa teším na Marťanskú kroniku a Ilustrovanú ženu, ktoré som ešte nečítal. 451° mi len potvrdilo, že Bradbury nie je len ďalším obyčajným spisovateľom, on je Pánom spisovateľom, ktorý sa snaží knihami ľuďom otvoriť oči (ale aj ich zabaviť). Ja som si vďaka tejto knihe uvedomil mnohé a aj mne sa otvorili oči nielen na náš svet ale aj na náš štát a v akom storočí žijeme.

Počas čítania som si mnohokrát hovoril: "To je geniálne", alebo ma mrazilo, keď som si uvedomil, ako blízko sa k tejto realite nachádzame. Najlepšia časť knihy bol záver - najviac sa mi páčilo Grangerové rozprávanie o jeho dedovi. Tým nám dáva Bradbury jasné posolstvo a nielen tým. Netreba viac písať, budem hlavne citovať z knihy:

"Z hloubi noci, přes celé město, nejslabší, sotva postřehnutelné zašelestění otáčené stránky. "Kniha Jobova.""

"V příštím týdnu, měsíci, roce potkáme spoustu osamělých lidí. A když se nás zeptají, co děláme, múžeme jim říci: Pamatujeme si. Tímhle nakonec zvítězíme. A jednoho dne si toho budeme pamatovat tolik, že zkonstuujeme největší bagr v dějinách, vyhrabeme největší hrob všech časú a hodíme do něho válku."

Ľudia, čítajte viac kníh!

16.01.2017 5 z 5

Zlatý věk Zlatý věk Joe Hill (p)

Veľký zážitok a skvelý komiks. Túto knihu môžete čítať aj samostatne, no ak ste fanúšikom Sandmana a Zámku a klíča, túto knihu si užijete na maximum. Crossover sa vydaril. Kresba je prekrásna a využitie kľúčov mi prišlo geniálne. Oveľa lepšie než v pôvodnej sérii. Koniec bol síce smutný no dôstojný a pekný. Odporúčam.

05.11.2022 5 z 5