HCkolabuje2 HCkolabuje2 komentáře u knih

Inferium Inferium Roman Bureš

Fascinujúci popis zvratenosti, sympatickí pekelnici a odporni nacisti. Prepracovaný svet ako napr.
Sanatórium Šukatonium na liečenie žiarlivosti.... výnimočne čítanie nie pre citlivejšie povahy

30.03.2024 5 z 5

Rivers of Babylon Rivers of Babylon Peter Pišťanek

Kniha ma v 90.rokoch zaujala len tým , že dovtedy nebolo možné u nas takéto knihy vydať. Vulgárny štýl plný násilia a brutality. Nemá žiadnu umeleckú ani historickú hodnotu.
V súčasnosti to dávať deťom ako povinné čítanie ma vyznam len v kontexte ukážky kam až literatúru môže klesnúť.

20.02.2024

21 lekcí pro 21. století 21 lekcí pro 21. století Yuval Noah Harari

Na uvod "Podľa Busha aj obamu stačí libelarizovat a globalizovat náš politicko-ekonomicky rád a zaistíme všetkým mier a blahobyt" alebo im rastúce zisky...a rýchlejšie zisky ponúka vojna a nie mier. Samozrejme co najďalej

04.02.2024

Krajina na okraji: Cesta naprieč dejinami Ukrajiny Krajina na okraji: Cesta naprieč dejinami Ukrajiny Anna Reid

Ak niekto popisuje opilca a slabocha Jelcina ako pozitívnu priateľskú figúrku a na druhu stranu malý poblednuty bývalý príslušník so slabým výkonom závislým od oligarchov, vážne pochybujem o akejkoľvek objektivite a pravdivosti jej vyrokov a celej knihy

26.09.2023

Hadie srdce Hadie srdce Ivan Antonovič Jefremov

(SPOILER) Dovolím si citovať z knižky "Tam, v kapitalistickej polovici sveta, nevideli nové cesty a pokladali svoju spoločnosť za neotrasiteľnú a nemennú, snívali o takej budúcnosti, v ktorej boli nevyhnutné vojny a v ktorej sa ľudstvo malo samo vyhubit"
Našťastie hrdinovia túto kritickú fázu prekonali a môžu šťastne budovať komunizmus.
Občas je dobre si pripomenúť tieto budovateľske diela aby si človek uvedomil ze sme mohli dopadnúť ešte horšie

03.08.2023

Ke světlu Ke světlu Andrej Dyakov

postapokalypticky horor ako sa patri. Vykreslenie prostredia, psychológia postáv, napätie, zvraty, strata ľudskosti a nádej že nás chamtivosť a tuposť všetkých nezabije.

01.03.2023 4 z 5

Odpojte sa Odpojte sa Suze Yalof Schwartz

Ďalšia z múdrych amerických knih opakujúca známe až sprofanovane fakty stále dookola.

24.02.2023

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Martin Harnicek mal pred vyše 30 rokmi v knihe Maso rovnaký námet a nepisalo sa o nej ako o výnimočnej knihe. Teraz niektorým zjavne stačí krv, zvratenost a brutalita bez ohľadu na štýl písania a dej. Treba rozputat rozruch a vyvolat zaujem pre zvysenie predaja. Onedlho sa po nej zlahne zem

06.01.2023

Alamo Alamo Garth Ennis

Asi som to nepochopil. Pre mňa to nemalo ani hodnotu 2,5 dolára za co to predávali. Brutálne, vulgárne, divne

04.11.2022

Sila rozumu v bláznivej dobe - Manuál kritického myslenia Sila rozumu v bláznivej dobe - Manuál kritického myslenia Ján Markoš

(SPOILER) Knihu potrebné prečítať. Čítam po dávkach a následne analyzujem.
Dovolím si citovať z knihy z kapitoly šikmá plocha / slipoery slope "niektorí ľudia na Slovensku sa obávajú, že ak sa Európa rozhodne nepostaví putinovym mocenským ambíciam na ukrajine, onedlho obsadi celú túto krajinu..." Ups, to autorovi nevyšlo. Zjavne geopolitika nie je jeho silná stránka.
Podprahove i priame pidsuvanie sponzora knihy Denníka N ako výnimočného zdroja informácií je tiež prešľap.
Dovolím si citovať: "ak človeku vezmeme jeho ľudský jazyk vytvorený storočnou tradíciou národnej kultúry, znemožnime mu tým aby človekom skutočne bol a priamo ho uvrhneme do sparov odcudzenia" zároveň vyzýva na zakaz stovky rokov pouzivaneho hanlivého slova cigáni.
Autor hovorí o objektívnej žurnalistike bez hodnotení ale kritizuje co sa mu nepáči, napr. prirovnanie EU k RVHP prezidentom Klausom, v podprahovej reklame podsúva ako správny príklad dennik N ktorý knihu vydal. Schvaluje cenzuru
Treba si zachovať kriticke myslenie a nie cenzurovat názory a informácie

27.03.2022 4 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Aktualizované: ako bolo napísané vo viacerých hodnoteniach, občas to vyzerá na intelektuálne cvičenia autora, napriek tomu to stojí za námahu a prečítanie.
Pôvodný text:
Prechvalene, priemerne poviedky
- Pochop =Nepodarena kópia Růže pro Algernon / Kvety pre Algernona (Flowers for Algernon. V modernom spracovaní omnoho slabšie a chladnejšie ako 60 ročný original
- slušne Babylonska veža, Príbeh tvojho zivota
- Delenie novou- riešenie vzájomného nepochopenia a partnerského odcudzenia cez matematické teoremy mi vôbec nesadlo. Akoby niekto písal citlivý manuál na obsluhu kuchynského robota...

18.12.2021 4 z 5

Řeznice z Malé Barmy Řeznice z Malé Barmy Håkan Nesser

Toto je prvá a zároveň jediná a posledná kniha tohto autora. Vraj elita severskej krimi. A kto sú potom páni ako Nesbo alebo ako bol Larsson? Aj jeho krajanka Asa Larsson mi príde o dve úrovne vyššie (napr. Oběť molochovi)
Kúpil som ju na základe exaltovaných recenzií a hodnotení na tomto fóre. Očakával som niečo výnimočné. A dočkal som sa.
Kniha nebola zlá. Len malo byť na nej výrazne uvedené „Román pro ženy“ a namiesto 17 mala stáť max. 3 eurá ako sa donedávna predávali takéto hodnotné umelecké skvosty.
Zopár postrehov:
• zavádzajúci manipulatívny názov - žiadna exotika sa nekoná, a zároveň snaha zviesť sa na vlne popularity krvavých brutálnych kníh (osobne nečítam úchylné knihy stavajúce na brutalite, surovosti a mučení , Carter a pod.)
• Žiadne naozajstné vyšetrovanie. Úvodných 200 strán sa dokopy nič neudeje (okrem popisu smútku a pocitov hl. postavy)
• Absencia napätia pre paralelný popis myšlienok a pocitov inšpektora a hlavnej podozrivej
• Inšpektorovi radí vo „vyšetrovaní“ duch jeho nedávno mŕtvej ženy
• Od začiatku jasný vrah a záverečné šokujúce odhalenie na základe nepodložených geniálnych úvah inšpektora
• Sestry- mocné Tajomné spoločenstvo týraných žien - už chýbali len ufoni a ruská tajná služba
• Inšpektor v totálnom splíne po smrti milovanej manželky sa kochá okolitými krásami ako „kvetou šeříky a kaštany“
• Strata času a peňazí

18.10.2021 2 z 5

Zelené klamstvo: Záchrana sveta ako výnosný obchodný model Zelené klamstvo: Záchrana sveta ako výnosný obchodný model Kathrin Hartmann

Extra depresívne čítanie

30.01.2021 4 z 5

Praktická anglická gramatika Praktická anglická gramatika Elzbieta Manczak-Wohlfeld

Zložitejšia, detailná s množstvom príkladov a cvičeni

30.01.2021 5 z 5

Dievča v ľade Dievča v ľade Robert Bryndza

príšerný preklad a pre mňa nečitateľná kniha. Jedna hviezdička za meno britského autora

24.05.2019