hatikva hatikva komentáře u knih

Prorok Prorok Chalíl Džibrán

Nesmrtelná klasika, opus magnum autora. Ústy Proroka promlouvá tento libanonský malíř,spisovatel a básník o věčných tématech lidstva- zločin a trest, svoboda, láska, náboženství aj. Tato útlá knížka v sobě skrývá přímo duchovní poklad. Zdroj poučení i inspirace pro všední den a zároveň esence lidství.

07.08.2019 5 z 5

Skořápka Skořápka Ian McEwan

Další z mistrovských děl britského klasika. Tentokrát příběh liceny ještě nenarozeným dítětem, obdarenym intelektem dospělého člověka. Čtenáři se tak nabízí strhující psychologická sonda do duše utvarejiciho se jedince, ale i postav účastnících se na přípravě zločinu. Netradiční pohled na tématiku rodiny,nevěry, hodnotové orientace,společnosti, doporucuji.

09.06.2020

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Tato kniha americké autorky původem z Hongkongu dává náhled do duše dospívající dívky, která je nucena se na prahu dospělosti konfrontovat s mnoha existenciálními problémy - snaha dostat přáním sve matky, co má v životě být, co dokázat, jak se zařadit do společnosti, pokud se lisim barvou pleti a kulturou, jak se stát vnitřně svobodným a organizovat život po svém. Mistrny náhled do duše hlavní protagonistky, do které se okolí snaží projektovat své nezdarene životní plány a která i přes tento fakt chce žít své autentické já za každou cenu. Víme o svých blízkých opravdu vše podstatné, nebo jen podlehame povrchním soudům?

13.02.2020

Hukot času Hukot času Julian Barnes

Autor se v tomto díle věnuje postavě velkého sovětského hudebního skladatele Dmitrije Šostakoviče. V tomto fiktivním životopise se snaží spíše esejistickou formou zachytit zákoutí skladatelovy duše jako obrazu věčné snahy o udržení morální integrity a autentické výpovědi uměleckého díla v zemi ovládané totalitní diktaturou. V průběhu let můžeme sledovat skladatelův vnitřní boj, snahu o udržení poslání umělecké tvorby v konfrontaci s prorežimními zásahy. Skvěle vykreslený portrét člověka, který je konfrontován s komunistickou totalitní diktaturou od doby kultu osobnosti přes uvolnění poměrů po Stalinově smrti.

15.05.2020

Čáry Čáry Rjú Murakami

Jmenovec a zároveň oblíbenec Haruki Murakamiho je dnes považován za nejvýraznější zjev současné japonské prózy. Jeho díla mohou způsobit u konzervativní čtenáře mnohdy poboureni a překvapení. I přes tento fakt autor brilantně analyzuje odvrácenou část japonské společnosti a s sziravou kritikou popisuje mnohé fenomény dnešní doby v kontextu tokijske společnosti, nevyhýbá se problematice SM, psychických poruch, násilí či drogové závislosti. Pod brutálním povrchem se však skrývá lidská osamělost v postmodernim světě a ztráta orientace.

13.05.2020

Drobná knížka, o to však silnější obsah. Fulghum je autor, který snad nikoho nezklame. Krátké, vtipné, moudré, filosofické a nadčasové postřehy z každodenního života, které nezarmouti. Naučíme se tak vnímat krásu a kouzlo i v nejbanalnejsich věcech.

26.03.2020

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Tato kniha předního myslitele a amerického filosofa 19. století, představitele tzv. transcendentalismu, je sondou do života člověka, který se rozhodl opustit tradiční životní styl a žít v lesích, uprostřed přírody. Ukazuje, že člověku stačí k opravdu spokojenému životu mnohdy méně, než si představuje a že vše ostatní je jen pozlátko a způsob zotročení a nesvobody člověka. Právě zde, v tomto prostředí, se zamýšlí velmi působivě a nadčasově nad smyslem života, životními hodnotami a sociálními konstrukty, které člověku upírají právo na skutečně svobodný život, kde by člověk poznal sám sebe a to, co skutečně od života chce. Myslím si, že vzhledem k současné postmoderní době a akcentaci ekologické problematiky je toto dílo více než nadčasové a mnohé autorovy úvahy rezonují s problémy dnešních dní..

02.10.2019 4 z 5

Nová země – Objevte v sobě smysl života Nová země – Objevte v sobě smysl života Eckhart Tolle

Pokračování bestselleru Moc přítomného okamžiku, ve kterém autor rozvádí své myšlenky do větších detailů. Upozorňuje na ničivou moc našeho ega, myšlenkových konstruktů a negativních emocí, detailně se zaměřuje na koncept emočního těla člověka a představuje svou vizi nového světa plného duchovně transformovaných osob. Některé myšlenky i podněty jsou společné pro techniku mindfulness, která má s knihou též společné soustředění se na přítomný okamžik... Dobrý průvodce osobním rozvojem

25.08.2019 5 z 5

Srub Srub David Vann

Další z řady psychologických přběhů zasazených do prostředí drsné a zároveň přitažlivé Aljašky. Autor se opět věnuje oblíbeným tématům jako je krize lidské identity, vzájemné odcizení a hledání smyslu života v dnešním světě. Nově postavený, nedokonalý srub se stává symbolem selhávání manželství mezi hlavními protagonisty, zároveň také symbolem jejich vnitřní prázdnoty a již zmíněné krize identity. Závěr u tohoto autora opět velmi překvapivý, logicky se však jedná o vyústění vedoucí k vzájemné katarzi. Doporučuji

25.07.2019 4 z 5

Pastva pro oči Pastva pro oči Myla Goldberg

Americká autorka se představuje v této knize českému čtenáři sondou do americké společnosti a společenského klimatu přelomu 50.a 60.let. Stejně jako P. Buckova ve svém Hrdem srdci si vybírá tématiku ženy - samozivitelky, která spojí své povolání s péčí o dítě. Hlavní hrdinka, fotografka, je typem nonkomformni ženy, která si umí jít za svým snem a životním cílem přes veškeré nástrahy. Dílo je navíc živou ukázkou člověka, pro kterého je jeho profese posláním, pro které musí mnohé obětovat. Velmi mě navíc zaujal i netradiční styl vyprávění formou komentáře k výstavě fotografických děl spojeny s mnoha úhly pohledu na situační kontext. Čtenář tak dostává do rukou zajímavou knihu čerpajíci z dějin americké pouliční fotografie.

09.06.2020

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Tato francouzská autorka se představila českému čtenáři strhujícím dílem, které čerpá svůj námět z francouzských reálií 19.stoleti. Victoria Mas má dar evokovat skvěle atmosféru konce století, vykreslovat duševní život svých postav a především nadchnout čtenáře barvitosti děje. Tento útly román se tak stává dobrodružnou výpravou do světa, kde se mnohdy stírá hranice mezi realitou a nadpřirozenem,kde žena obtížně proniká do intelektuálního světa, do života izolovaných lidí stojících na okraji společnosti, kteří i tak vynikají svou lidskosti a věcnou touhou po lásce, pochopení a životním smyslu.

31.05.2020

Noční klub Mars Noční klub Mars Rachel Kushner

Americká autorka se českému čtenáři představuje vynikajícím románem z ženského vězeňského prostředí. Titulní hrdinka se jménem po německé herečce vyrůstá v neúplné rodině. Její dospívání je spojené s delikvenci a drogami. Jako svobodná matka se začne živit jako barová tanečnice a stripterka v místním nočním podniku s názvem Mars. Navazuje intenzivní vztah s jedním ze svých klientů, ze kterého se později ukáže stalker, který ji ničí život na každém kroku. Odtud je jen krůček k osudovému kroku - jeho vraždě, za kterou se hlavní hrdinka ocitá ve vězení na doživotí. Autorka skvělé vykresluje toto prostředí, jeho zvyklosti, typologii osobností jednotlivých vězňů i životní naděje i prohry. Zlom pro hrdinku nastane ve chvíli, kdy se její matka stane obětí dopravní nehody a její syn zůstává opuštěný. Tento román je v kontextu současné americké tvorby velmi ceněn a je důkazem talentu jeho autorky. Další román hodný edice AAA, který potěší čtenáře se zájmem o kvalitní psychologicky ladenou literaturu.

16.05.2020 5 z 5

Sbohem, přízraky Sbohem, přízraky Nadia Terranova

Komorní příběh z péra italské autorky přibližuje čtenáři vnitřní dialog úspěšně etablovane autorky rozhlasových her, ve kterých se vypořádáva s traumatem z dětství. Deprese a následný odchod jejího otce do neznáma je pro hlavní hrdinku zdroj mnoha obsesi a halucinaci, které narušují jinak spokojený osobní život hlavní hrdinky
Je nutné čelit minulosti, umět uzavřít určitou životní kapitolu, abychom mohli vnímat nové výzvy a užívat si to, co máme. Hlavní postava tohoto románu je toho typickým příkladem

20.02.2020 4 z 5

Patrick Melrose I. Patrick Melrose I. Edward St. Aubyn

Tato kniha představuje první tři díly z úspěšné pentalogie. Autor se českému čtenáři představuje jako skvělý znalec psychologie hlavních postav a sociálních poměrů své doby. Otevírá vrátka do soukromí vyšší britské společnosti, s hořkou ironií před námi tak defiluje řada ožehavých témat, která měla zůstat skryta- od incestu, přes závislost na alkoholu, drogách či sexuální deviace. Autor se snaží nic neskrývat, vychází ze své osobní zkušenosti. Ukazuje tak zhoubný vliv nevhodného rodinného prostředí na psychosociální rozvoj jedince a jejich pozdější negativní vývoj poznamenaný těmito okolnostmi. Lidé ztroskotávají, nalézají však naději...

26.08.2019 5 z 5

Noc před rozvodem Noc před rozvodem Sándor Márai

Vedle titulu Svíce dohořívají představuje tato novela mistrnou ukázku psychologické kresby hlavních postav, jejich vnitřní prožívání, skryté pohnutky, sny, tužby. Autor velmi autenticky evokuje maďarskou společnost před druhou světovou válkou, zřetelná je též nostalgie po dobách minulých. V postavě soudce můžeme pozorovat typického představitele klasické měšťanské epochy s její hodnotovou orientací, která se však pozvolna vytrácí..

21.08.2019 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Dílo dnes již světoznámého japonského autora v sobě skrývá mnoho témat typických pro Murakamiho tvorbu- hledání vlastní identity hlavního hrdiny Kafky v dnešním světě, smyslu života a směřování člověka, prolínání tradiční japonské a západní kultury,existenční vakuum postmoderního doby, složité milostné vztahy. To vše okořeněné prvky magického realismu a freudovské psychologie. Doporučuji, příběh je zajímavý, čtivý, nabízí netradiční pohled na mnoho výše zmíněných témat a zároveň zde může čtenář sledovat kontinuálně druhý příběh pana Nakaty, který je neméně poutavou osobou.

07.08.2019 4 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Americká literatura dnešních dní přichází s výborným a nadaným autorem, kterému se konečně v českých překladech dostalo více pozornosti a prostřednictvím jehož knih na čtenáře dýchne kouzlo, ale i syrovost a bezútěšnost aljašského prostředí. Ostrov Sukkwan, kniha vyznamenaná mnoha cenami a původně řazená jako součást sbírky, je dokladem mistrovství autora. Pobyt syna a otce není jen dokladem dávného boje člověka s přírodními živly a snaze přežít v extrémních podmínkách zcela odlišných od městského prostředí, ale i drtivým svědectvím o kvalitě rodinných vztahů, rozpadu tradičních hodnot, lidském osamocení a křehkosti lidské existence. Kniha je tak vynikající sondou do duše moderního, vnitřně rozervaného člověka, avšak pro trochu otrlé čtenáře.

24.07.2019 5 z 5

Ročník jedenadvacet Ročník jedenadvacet Karel Ptáčník

Roman ve formě poutavé a autentické generační výpovědi. Ročník 1921 zasazený 2.svetovou válkou očima předního spisovatele druhé poloviny 20.stoleti známého u nás kromě tohoto románu i Městem na hranici, které je protivahou Řezáčova Nástupu. Dílo s kolektivním hrdinou v mnohém na první pohled připomíná Otcenaskova Kulhaveho Orfea. I zde líčí autor osudy mladé generace totálně nasazené. Ročník 21 se však nezsmeruje na domácí reálie, ale na život totálně nasazených v pracovních táborech v Německu. Autor využívá vlastních zážitků a postřehů, které rozděluje mezi své hlavní protagonisty. Přidanou hodnotou je, že zde nalézáme nejen český pohled na válečné události a totalitní režim, ale i pohled z druhé strany-německých důstojníků a obyvatel. Plasticky jsou vyliceny typy fanatickych stoupenců režimu, stejně tak i těch, kteří postupem válečných události začínají prehodnocovat svůj dřívější postoj a dostávají se do ostré konfrontace se svým svědomím. Doporučuji, tento román má silné poselství a přesah.

31.08.2020

V Caracasu bude nejspíš stále tma V Caracasu bude nejspíš stále tma Karina Sainz Borgo

Tato kniha autorky je zasazena do revoluční Venezuely a sugestivní formou vtahuje čtenáře do děje téměř od první strany. Autorka vykresluje bezutesnou atmosféru v zemi, kde přestávají platit tradiční pravidla a smysl pro společenské hodnoty. Příběh začíná pohřbem matky hlavní hrdinky,následuje retrospektivní evokace detstvi, ztráta rodinného zázemí. Toto dílo nastoluje otázku přijetí nové osobní identity, která je v rozporu s etickým směrovanim hlavní postavy. Jaka pravidla platí tedy ve světě, kde všechny dosavadní jistoty zmizely a kde bojujeme o své místo na slunci? Na to odpoví tento poutavý, i když smutně laděný román

14.04.2020

Je-li toto člověk Je-li toto člověk Primo Levi

Unikátní svědectví z pera člověka, který přežil hrůzu koncentračního tábora. Vedle Přežila jsem Osvětim či Přesto říci životu ano jedno z nejlepších svědectví o krutosti a bestialitě nacistické totalitní diktatury. Autor líčí vlastní zážitky velmi autenticky, před čtenářem přímo vyvstává prostředí pracovního tábora a jeho drsné drakonické podmínky neslučitelné s lidstvím. Klade si otázku, jak vůbec k těmto hrůzám mohlo dojít, kam až je schopen zajít člověk ve svém fanatismu a v čem vlastně spočívá smysl lidské existence. Dílo, které by nemělo chybět v žádné knihovně, neboť je živým dílem minulosti a varovným signálem.

29.07.2019 5 z 5