Hathor89 Hathor89 komentáře u knih

Kniha o kávě Kniha o kávě Petra Veselá

Kniha byla velmi přehledně rozčleněna. Přinesla mi základní poznatky o pěstování a zpracování kávy, její přípravě, základních pojmech a dala mi mnohé nápady na zkoušení. Nejhůře se mi četly pasáže o čištění kávovaru, protože ho nevlastním (zatím mi vystačí chemex a french press), také se nechystám otevřít kavárnu … Ale oceňuji podrobnost. Postupně ozkouším také sepsané recepty. Některé vypadají velmi dobře. Káva je skutečně život a umění (viz latte art). Pro laika knihu doporučuji … a ke čtení nějakou tu dobrou kávu (mně to vyhovovalo). A abych nezapomněla: krásné ilustrace.

03.02.2019 5 z 5

Prázdniny blbce č. 13 - Jak jsme zachraňovali svět Prázdniny blbce č. 13 - Jak jsme zachraňovali svět Miloš Kratochvíl

Skvělá knížka. Doporučuji ke čtení. Krásný jazyk. Pěkné a krátké příhody. Určitě budu číst i svým dětem. Velmi pěkné ilustrace. Sice je primárně pro dětské čtenáře, ale i v dospělosti jsem se náramně pobavila. Kniha krásně ukazuje, že špatný žák nemusí být ze svých známek na dně a že někdy je na tom jedničkách hůře. A že švihlý strejda nemusí být až tak švihlý. Ach ten tlak okolí. Doporučuji číst i dospělým, kteří už zapomněli, jaké to bylo být dětmi (a jak jim to ne/šlo ve škole ... krásná historka o mamince a matice).

10.01.2019 5 z 5

Kniha o staré Praze Kniha o staré Praze Jiří Horák

Kniha obsahuje mnoho zajímavých příběhů ze stověžaté matičky měst. Některé pro mne byly zcela nové, některé obohatily mé znalosti dějin. S ohledem na mé povolání ji někdy určitě využiji. Hlavně se mé rozhledy rozšířily znalostmi o každodennosti Pražanů a o humorné historky. Líbily se mi části pojednávající o lidskosti katů, třeba snad nejslavnějšího z rodu Mydlářů. Možná snad obsahovala příliš mnoho letopočtů, ale naštěstí není nutné znát všechny.

19.07.2018 5 z 5

Čtení není žádná nuda Čtení není žádná nuda Olga Černá

Po knize jsem sáhla pro inspiraci na hodiny literatury. Hned na úvod mě pobavila řečnická otázka autorky, která zabrousila do dnešních mnohých diskuzí. Když se ptáme, proč nečtou děti, měli bychom se ptát, proč nečtou dospělí. Mám žáky, kteří doma nemají ani jednu knihu a na městskou knihovnu nedostanou peníze (raději je jejich zákonní zástupci utratí za cigarety). Jak by takové děti mohly mít vztah ke knihám? Upřímně? Mnohé z nich rády čtou. Knihy si půjčují ve školní knihovně (i když ta je velmi pomalu obohacována o novější tituly) a případně jim nosím knihy z domova (přeci jen mám řadu současných autorů). Neomezuji je věkem (jen někdy knihy označuji hvězdičkou … vhodné od 15 let, třeba Dítě číslo 44 nebo Smrt je mým řemeslem), seznam četby tvoříme na začátku školního roku společně (dostanou dotazníček a mají možnost napsat, které konkrétní knihy chtějí číst nebo o čem). A výsledek? Funguje to. Před měsícem za mnou přišel žák, který na začátku roku velmi hlasitě odmítal četbu, abych mu i příští rok doporučila nějakou knížku podobnou té, kterou dočítá (Říkali mi Leni). Takže neházejme flintu do žita, dnešní děti čtou (některé novinky, další klasiku). S autorkou se shoduji v několika názorech. Třeba že je lepší nechat dítě číst „módní” knihy, hlavně že něco čte. Pokud knihu nedočte, nic se neděje (také jsem některé knihy již odložila a k některým se zpětně vrátila). Možná jsem čekala trochu propracovanější teoretickou část, ale praktické náměty obohatily mou zásobu aktivit do hodin.

19.05.2018 4 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Krátkou dobu pracuji s chlacem, který má diagnostikovanou poruchu autistického spektra. Znala jsem knihy věnující se teoreticky této problematice. Hodnocená publikace je skutečně ojedinělá. Vždy se zajímáme o to, co si myslí jiní lidé, ale bohužel většinou jen ti „zdraví”. Kniha mi určitě zodpověděla řadu otázek, minimálně ty, které se týkaly neustálého pohybu, reakcí na okolí, nesrozumitelné projevy emocí apod. Škoda že nebylo více popsáno zázemí autora, sice jsme se dočetli, že ho učila pomocí tabulky maminka a velkou úlohu sehrála paní učitelka, ale více jsme se o nich nedočetli. Určitě by i tyto informace poskytly cenné rady pro zájemce o autismus. Menší problém mám s autorstvím, nemyslím si, že by takto odpovídal jedinec s poruchou autistického spektra, určitě muselo dojít k zásahu další osoby (nevěřím, že by autista věděl, jak se cítí jiní autisté, aby mohl srovnávat situace a docházet k téměř odborným názorům). Také se domnívám, že nemusela být tak často opakována rada: trpělivost a nezlobit se. Bohužel není všemohoucí. Škoda že v knize nebylo více autorových příběhů, krásně obohacovaly zodpovídané otázky.

02.04.2018 5 z 5

Famfrpál v průběhu věků Famfrpál v průběhu věků Kennilworthy Whisp (p)

Pro milovníky Harryho Pottera určitě neopomenutelný kousek skládačky čarodějného světa. Myslím si, že i mnoho těch, kteří jen prošli kolem světoznámé kouzelnické ságy, si v ní najdou něco svého. Líbí se mi, jak autorka doplňuje celou sérii o tituly, které jsou k mání v Bradavické knihovně. Jako by ten kouzelnický svět byl čím dál reálnější. Pravidla tolik nepotřebuji, mám strach z výšek a rychlého letu, takže famfrpál hrát nemůžu, ale jeho historie byla velice zajímavá. Obzvlášť se mi líbily ukázky z dobových článků, deníků a dopisů, které dokreslovaly atmosféru kolem nejoblíbenějšího kouzelnického sportu.

03.03.2018 5 z 5

Já Baryk Já Baryk František Nepil

Knihu určitě v budoucnu budu předčítat vlastním dětem. Hra Františka Nepila s jazykem nepotřebuje komentáře, je úžasná, nová slova, spojování slov v jedno, zvířecí rčení, neotřelá přirovnání. Tato kniha přinese mnoho i dospělým čtenářům (koneckonců já ji prvně četla skoro ve třiceti), protože z nich vyčtou více než děti. Laskavý humor se četl skoro úplně sám. I když Baryk mi místy děsně pil krev, nikdo nic neumí lépe … ještě že se také poučil.

28.02.2018 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Bajky/pohádky vypadají na první pohled velmi jednoduše, ale obsahují řadu ponaučení. Jsou zpestřením celé ságy o H. P. Moc se mi líbí odborné pojetí z pohledu kouzelnického světa … porovnání kouzelnických a mudlovských pohádek, komentáře Albuse Brumbála, odkazy na odbornou literaturu, citace dopisů, kouzelnická rčení. Jako by byla kniha rozdělena pro dvoje čtenáře, děti a starší. Kniha by mohla být obsáhlejší, škoda, na další bajky jen odkazuje. Ale obsahuje překrásné ilustrace. Určitě s ní v budoucnu seznámím své děti … i když třeba Mágovo chlupaté srdce odložím na potřebný věk. Potěšilo mě, že výtěžek z prodeje putuje na dobročinné účely, byť zcela nesouhlasím s postoji J. K. Rowlingové vůči ústavní péči, protože všechny domovy nejsou tak špatné, jak propaguje, a někdy je to skutečně jediná možnost v nefungující rodině.

06.01.2018 5 z 5

Bronzový poklad Bronzový poklad Eduard Štorch

Po dlouhé době jsem si připomněla autora svých dětských let, a to knížkou, kterou jsem dosud nečetla. Život tlupy, šikana slabšího, vražda, dobrodružství, odhalení pravdy, krásné popisy přírody, lidí a zvyků. Poutavé vyprávění o minulosti z pera učitele, který by dnešní hodiny oživil. Navíc nelze přehlédnout úžasné ilustrace Zdeňka Buriana. Oba jsou mistři svých řemesel. I když je dnes spousta knih pro děti a mládež, myslím, že v budoucnu svým dětem alespoň občas přečtu nějakou „štorchovku“, protože tyto knihy mají něco, co mi u těch dnešních chybí …

11.08.2017 5 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Chcete ideální protějšek? Krásnou a starostlivou ženu, která nebude přemýšlet, její jedinou starostí budete Vy a Vaše rodina a zcela se podřídí Vašim přáním? Přestěhujte se do Stepfordu!
Mám ráda film s Nicol Kidmann, což je oddechová komedie, takže jsem přišla o postupné odkrývání příčin obav, které cítila Joanna. Ale i ten, kdo film zná, bude překvapen … Pod zdánlivě poklidnou tváří provinčního městečka se skrývá přímo hororové tajemství tamních mužů. Obdivuju jednoduchý autorský styl, který vše odhaluje pomocí drobných náznaků, možná právě o to je četba děsivější. Jak se může člověk najednou tak změnit?

25.06.2017 5 z 5

Sekyra Sekyra Ludvík Vaculík

Nebylo to jednoduché čtení. Místy jsem se pobavila, místy jsem se musela velmi snažit udržet pozornost. Ve své podstatě mě kniha zaujala a našla jsem v ní NĚCO ... Myslím, že knize dám za nějaký čas ještě šanci a zkusím se začíst znovu.

20.05.2017 3 z 5

Karla Klenotníka cesta na Korsiku Karla Klenotníka cesta na Korsiku Filip Topol

Na knihu jsem narazila náhodou. Chodila jsem kolem regálů v knihovně a hledala žlutou obálku – a právě takové náhody mě těší na čtenářské výzvě. Cestopis. Životní cesta. Sebepoznání. Boj s démony. Neotřelá přirovnání. Ale hlavní hrdina mi k srdci nepřirostl. Asi jsem neměla dny na filosofování.

18.01.2023 4 z 5

Poprvé tátou - Průvodce pro novopečené tatínky Poprvé tátou - Průvodce pro novopečené tatínky Benoit Le Goëdec

Stručné. Vtipné. Žádný striktní návod. Knihu jsem darovala manželovi, ale čtu rychle, takže jsem si ji přečetla také po Poprvé mámou. Jen škoda tištěných chyb, knize by prospěla důkladnější korektura.

17.01.2023 5 z 5

Opráski sčeskí historje 5 Opráski sčeskí historje 5 Jaz

Kniha ve mně vyvolala rozporuplné pocity. Líbí se mi stručnost, se kterou jsou představovány významné události. Když jsem si zvykla, zaujal mě i jazyk - chyby a hry se slovy. Na druhou stranu mi některé vtipy připadaly příliš za hranou. I přesto si myslím, že ještě zkusím nějaký další díl.

16.01.2023 3 z 5

Tomáš Hübschman: Nenápadná hvězda Tomáš Hübschman: Nenápadná hvězda Roman Smutný

Nenápadná hvězda … název naprosto vystihuje to, co je v knize popsáno. Otevřený rozhovor Tomáše Hübschmana o fotbale, rodině, životě. Nejvíc mě zaujalo, jak s respektem hodnotí své spoluhráče a trenéry, jak otevřeně popisuje finance ve fotbalu. Na každém a na všem vidí něco pozitivního. I s rivalem na stejný post ho pojí přátelství. Jen škoda těch překlepů, které se v knize objevovaly (na můj vkus je jich v nových knihách mnoho), ale to nesnižuje výpovědní hodnotu knihy.

16.02.2022 5 z 5

Chci číst jako táta s mámou Chci číst jako táta s mámou Hana Havlínová

Kniha je primárně určena pro rodiče, ale určitě v ní najdou inspiraci i učitelé. Obsahuje velké množství aktivit, které by mohly motivovat ke čtení. Některé jsou známé, některé existují v mnoha variacích, některé jsou pro mě zcela nové. Jak píše autorka, je to taková „kuchařka“ nápadů.

31.01.2022 5 z 5

Génius Stephen Hawking Génius Stephen Hawking Jane Kent

Skvěle napsaný a ilustrovaný životopis. Jednou jej budu louskat se svým potomkem, aby poznal zajímavou formou osobnost, která dokázala, že i s vážným onemocněním se dá bojovat a jít dál. Těším se na další knihy.

20.02.2020 5 z 5

Tajemství Prokopa Velikého Tajemství Prokopa Velikého Jiří Dobrylovský

Historické problémy. Otázka víry. Současnost. Kniha se věnovala problematice střetů různých náboženství z několika úhlů pohledu, především v několika časových rovinách. Po dlouhé době jsem si chtěla přečíst nějaký historický román (abych stále nevěnovala pozornost jen problematice holocaustu) a husitská éra patří k mým oblíbeným obdobím. Také jsem hltala střety mezi protestanty a jezuity. Plynulost čtení narušovala jen postava Strážce. Nebo mi připadaly ty pasáže jen příliš současné. Na druhou stranu se věnovaly otázkám restitucí a migraci, což jsou stále otevřená témata. Ale určitě doporučuji.

16.03.2019 5 z 5

Denik Ostravaka 3 ...farame dal, no ni? Denik Ostravaka 3 ...farame dal, no ni? Ostravak Ostravski

Po knize jsem sáhla kvůli Čtenářské výzvě, jinak by mě asi minula. Rozhodně jsem se při čtení zasmála. Byť nejsem z Ostravy, nevadil mi jazyk (docela mě to i překvapilo ... a potěšilo). Líbila se mi přirovnání, ta se skutečně povedla. O hvězdičku méně dávám kvůli příběhu samotnému, který mě úplně nezaujal.

16.03.2019 4 z 5

Prales Mionší Prales Mionší Josef Sudek

Úžasné fotografie. Nic víc snad není třeba dodat. Pro milovníky fotografie je kniha skvělým vstupem do světa uvažování a práce jednoho z našich nejlepších fotografů, i do jeho života (je neskutečné, co zvládl bez jedné ruky, když je práce s fotografickou technikou skutečně náročná ... jak bylo v knize napsáno, snad proto jej tak lákala torza).

11.03.2019 5 z 5