Harry_ Harry_ komentáře u knih

Tma Tma Ondřej Neff

Neff dost realisticky popsal, jak by taková elektrická smrt zasáhla naši společnost, tak závislou na elektrické energii. Obávám se, že i popsaná míra krutosti nových poměrů vedoucích do středověkého chování a zřízení. Knihu stahuje dolů konkrétní časové zařazení do Prahy konce 90. let s postavami jako Koukal, Linde, které za pár let nikdo nebude znát a přisuzovat jim dějinnou úlohu. Někomu to přijde vtipné, ale já bych raději nadčasovost (nehledě na případné překlady do cizích jazyků a další vydání knihy v čase, který s figurkami lokální i celonárodní politické scény vždycky pěkně zamává).

15.08.2014 4 z 5

Neapol a pobřeží Amalfi Neapol a pobřeží Amalfi Josephine Quintero

Vliv Lonely Planet je znát, kvalitní průvodce s mapkami a hinty pro turisty. Není tak obrazově výpravné jako "Neapol a jižní Itálie" od National Geographic, ale je praktičtější. I zde bych uvítal u hlavních památek více historicko-architektonických informací.

07.08.2014 4 z 5

Neapol a jižní Itálie Neapol a jižní Itálie Tim Jepson

Pěkné zpracování, skvělé fotky, pouze chybí více informací o největších památkách. Není kompletní mapa Neapole.

07.08.2014 3 z 5

Řím - průvodce s mapou Řím - průvodce s mapou Assia Rabinowitz

Velice praktický kapesní průvodce s mapami pro orientaci ve městě. Na popis památek nezbývá moc místa, ale v té nejstručnější formě to tam je.

06.08.2014 5 z 5

Já, Mengsk Já, Mengsk Graham McNeill

Nechci suplovat krátkou recenzi, na kterou je zde odkazováno, ale pár slov napíši. Do universa StarCraftu přibyla koncem minulého roku další kniha v češtině a je s podivem, že do této chvíle zde nebylo hodnocení nebo komentář.
Knihy o StarCraftu byli doteď hodně dynamické, plné přímé řeči a bojů. Z akce ubrala trologie Sága temných templářů a nyní román o rodu Mengsků. Kniha pěkně dokresluje pozadí a příčiny rozpadu Konferederace lidských světů, o kterém vypráví první díl slavné hry. Na začátku změn stál Angus Mengsk, ale plně se do rozkladu lidské civilizace pustil až jeho syn Arcturus. Tomu samozřejmě hodně pomohl příchod mimozemských Zergů a Protossů. V knize jsou zmíněni, ale neuvidíte ani jednoho z kůže staženého zerglinga, ani jednoho hrdého Protosse. Kniha je o rodu Mengsků a duševních pochodech členů rodiny. Což neznamená, že se tam nestřílí, i sám Mengsk měl v ruce - možná překvapivě často - gaussovu pušku a na sobě bitevní zbroj. Do třetin rozdělený svazek zakončuje část věnována Valeriánovi, kterého jsme poznali přitom až ve StarCraftu II.
Kniha nemusí být pro každého, protože je pomalejší a přemýšlivější, než jiné starcraftovky. Pro fanouška universa je to však cenný dílek skládanky, který by neměli opomenout.

28.07.2014 4 z 5

Tiberiové války Tiberiové války Keith R. A. DeCandido

Universum Command & Conquer obsahuje řadu her, ale narozdíl od Blizzardích světů (třeba StarCraft a WarCraftu), jen jedinou knihu - Tibériové války.

Kniha vás zavede na začátek třetí tiberiové války, časově někam do stejnojmenné PC hry. Přečtete si o stavu Země po nakažení teberiem z pohledu GDI vojáka, reportérky a chvíli i NODu.

Dle mne je to průměrná kniha, která bohužel plně nevyužívá potenciálu, které toto universum má. Jako odpočinková nenáročná četba to jde, nic víc nečekejte. Setkáte se tam s oblíbeným prostředím, nekterými jednotkami a zbraněmi a získáte další pohled na oblíbenou hru.
Tak schválně - kdo už ví, kdy a kde se na Zemi poprvé objevilo Tiberium? ;)

28.07.2014 3 z 5

Zámek (komiks) Zámek (komiks) David Zane Mairowitz

Asi jediný způsob, jak přečíst tuto hard-core knihu je právě komiks. Knihu jsem zvládl asi do třetiny. Těžký jazyk, psychedelické pasáže, milimetrový posun v ději, který se točí v kruhu. Marnost, zmatení a deziluze v komiksu dobře odráží zmar osudu hlavního hrdiny, zeměměřiče K., v knize. Kafkovi jeho život opravdu nezávidím.

PS: Nestěžujte si, že je děj v komixu nejasný, taková je i kniha.

15.03.2014 4 z 5

Embéčkem kolem světa Embéčkem kolem světa Michal Vičar

Cestopisů jsem moc nepřečetl, takže hodnocení "Je to to nejlepší, co jsem v žánru četl" není tak úderné. Ale je to fakt. Neskutečně mě to sedlo, kniha je čtivá, perfektně graficky zpracovaná (mapy, oddělení různých typů textů) a obsahuje nejen fakta o cestě, ale i dojmy a názory autora, s kterými se i často ztotožňuji.
Gratuluji k úspěšné cestě a moc děkuji za knihu.

07.03.2014 5 z 5

Malí a střední australští papoušci Malí a střední australští papoušci Werner Lantermann

Další kniha o chovu papoušků německých chovatelů nepřekvapí, obsahuje návody a seznam jednotlivých druhů australských opeřenců. Postřehl jsem však silný apel autorů na druhovou čistotu papoušků. Kniha je bohatě doplněna fotografiemi.

07.03.2014 3 z 5

Nasreddinova dobrodružství Nasreddinova dobrodružství Leonid Vasiljevič Solovjov

Tato kniha určitě stojí za to. Také jsem se s Nasreddinem setkal už jako dítě ve Čtyřlístku, pak možná nějaký úryvek ve škole, ale až nyní, po čtvrtstoletí jsem knihu sehnal a přečel celou (vlastně jsou to dvě v jedné). Každopádně příjemné čtení. Vyšlo u nás něco podobného, třeba jak naznačuje Doslov knihy?

08.01.2014 5 z 5

Milý pane kníže Milý pane kníže Monika Elšíková

Po přečtení krátkých i dlouhých, písmenkových i kreslených, prozaických i poeticky laděných přání od srdce je vám znovu smutno, že Karel volby nevyhrál.

03.10.2013 5 z 5

Polský zápisník Polský zápisník Pavel Novák

Oblíbený formát lidských příběhů zde naštěstí nepřebíjí praktičnost útlé knihy, která je ve stylu sepsaných rozhlasových reportáží. Rychle se tak seznámíte se zajímavými místy Polska, jeho historií, osobnostmi a zvláštnostmi. Velká část je věnována (pochopitelně) Krakovu a Varšavě, ale autor nezapomněl ani na téměř zapomenutá místa velké země našich spíše neznámých sousedů. Před cestou do Polska doporučuji.

05.09.2013 4 z 5

Krakov - průvodce s mapou Krakov - průvodce s mapou Helene Le Tac

Přehledné mapy a velice praktický průvodce po tom nejlepším, co Krakov a okolí nabízí.

05.09.2013 5 z 5

- Augustus
- Měkká místa

04.09.2013 4 z 5

Báje & odlesky I Báje & odlesky I Neil Gaiman

Nejsem žádný znalec komiksů, takže mě Sandman překvapil. Když nepočítám komiksy inspirované dílem Shakespeara a Kafky, nic vážnějšího jsem zatím nečetl. Text zde není záležitostí citoslovců v bublinách, ale klíčovou částí. Jedná se o knihu pro dospělé, každý příběh má svůj smysl, často se smazává rozdíl mezi snem a realitou, ale na tom je to vlastně postaveno. Žánrově bych to nazval spíše temnější historickou fikcí s prvky fantasy. Nenechte se odradit skutečně příšernou obálkou a přečtěte si.

03.09.2013 4 z 5

Polská ruleta Polská ruleta Pavel Weigel

Povedená antologie, která ukazuje, že polská SF/fantasy je evropská špička a netvoří ji jen Sapkowski (který se zde též mihne jednou povídkou).

28.08.2013 4 z 5

Garfield #09: Není troškař Garfield #09: Není troškař Jim Davis

Jeden z těch lepších sešitů. :)

07.04.2013

Husité Husité Klára Smolíková

Nejen k pobavení, ale i k poučení. I jako dospělák jsem nevěděl úplně vše. Každá věková kategorie si vybere to svoje.

24.01.2013 5 z 5

Prvorození Prvorození Christie Golden

V pořadí již pátá kniha ze světa StarCraftu má podtitul "Sága temných templářů", nicméně v prvním díle o nich nepadne ani slovo. Fanoušci se však mohou těšit na přiblížení původu Protossů, kteří vždy nebyli těmi nablýskanými technologicky vyspělými bojovníky. Dozvíte se, jak vznikla Khala a že tajemná rasa Xel Naga se naývala také Ihan-rii.
Celý děj je veden z pohledu archeologa Jakea Ramseyho, který dostane zajímavou zakázku od Valeriána (znáte ze hry, dokonce lze říci, že kdo četl knihu v originále, nebyl postavou Valeriána ve hře překvapen), syna císaře Arctura Mengska, dokonce uspěje, ale nějak se to všechno zvrtne a zbytek knihy je na útěku. Druhou důležitou postavou je drsná mariňačka Rosemary, která vědce doprovází. Ostatní postavy jsou epizodní. Kromě Vala nepotkáte žádnou postavu ze hry (tedy 1. dílu, který v době psaní recenze zatím jako jediný vyšel).
Jazyk knihy není složitý, ale od Královny čepelí je to přesto jistý posun. Proč knize dávám jen 7/10? Osobně mi toitiž "protosské" pasáže nepřipadají zas tak zábavné, i když jsou pro děj důležité. Jsou však pomalejší než zbytek knihy, a já si již zvykl, že knihy ze světa SC jsou trochu dynamičtější.

28.11.2012 3 z 5

Stínoví lovci Stínoví lovci Christie Golden

V pořadí šestá česky vydaná kniha ze světa StarCraftu je pokračováním Ságy Temných templářů. Opět se tedy setkáme s archeologem Jakem Ramseyem, který má v hlavě protosskou mysl - Zamaru, mariňačkou Rosemary Dahlovou, císařovým synem Valeriánem, před kterým naše dvojice prchá a dalšími postavami, které známe alespoň jménem ze hry Starcraft (a samozřejmě s postavami, které vůbec neznáme).

Příběh ubíhá rychleji než v prvním díle, ubylo Zamařiných vzpomínek na protosský pravěk, zápletka není úplně předvídatelná, prostě výrazný posun k lepšímu. Děj je vyprávěn ze třech stran: jednou je Královna čepelí, druhou Valerián a pochopitelně nejčastější je pohled našeho psionicky nadaného archeologa, který dorazil na protosskou domovskou planetu Aiur, zamořenou Zergy, a spojil se s přeživšími Protossy.
Fanoušky hry StarCraft potěší objasnění kastovního systému Protossů, původu Temných templářů, vznik Archonů, život Aduna a Raszagal, vznik psionických bouří (vše znají z SC1).

28.11.2012 5 z 5