Harry_ Harry_ komentáře u knih

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Sapkowski ve staré dobré formě, přečteno víceméně jedním dechem. Opět se zamotá do čarodějnických a vládních intrik, třebaže vůbec nechce. Časově lze knihu zařadit před první povídkovou knihu.
Čekal jsem jako ostatní trochu víc, 9/10.
Zajímalo by mě, na čem Sápek pracuje teď ;)

26.11.2014 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Povinná četba pro politiky, správce a manažery Kritické infrastruktury státu. Technická úroveň dostatečně nízká, aby to mohli číst všichni a dostatečně vysoká, aby se ajťáci neošívali po každé větě (i když vysvětlování IP adresy k tomu má blízko ;)

16.09.2019 5 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Když to čtete ve správném věku, je to za 5*. S věkem budou hvězdičky klesat. Nevím, zda po těch 33 letech od vzniku knihy už nebude řada odkazů pro dnešní děti cizí. Navíc vyšly od té doby různé napodobeniny (např. http://www.databazeknih.cz/knihy/denik-maleho-poseroutky-denik-maleho-poseroutky-47817), ale ty jsem už nečetl.

06.11.2016 5 z 5

Zaklínač a jeho svět Zaklínač a jeho svět Marcin Batylda

Je to kniha, encyklopedie, průvodce hlavně herním světem, což je znát zejména v tom, že všechny obrázky a ilustrace jsou z vydaných her či doprovodných materiálů k nim. Ale je vidět, že v CD PROJEKT RED svou předlohu znají perfektně, obdivují a citlivě svět Zaklínače rozvíjejí. Jednotlivé kapitoly totiž vycházejí z knih Andrzeje Sapkowského a zároveň je propojují s hrami. Každou z nich jakoby vypráví jiná osoba, zejména Geraltovi přátelé.

Obsah knihy:
- Úvod (by Marigold)
- Svět a jeho obyvatelé (by Borch, Tři kavky)
- Zaklínači (by Vesemir)
- Magie a náboženství na kontinentu (by Yennefer)
- Stvůry Severních království (by Geralt)
- Příběh Geralta z Rivie (by Marigold)

Co se mi líbí nejvíce? Kromě úžasných celostránkových ilustrací je to závěrečná kapitola s příběhem Geralta z Rivie, která skvěle chronologicky a logicky popisuje životní story zaklínače Geralta od povídek, přes román až po hry. Takže znalec knižního díla si rochní. Samozřejmě má to i riziko - pokud jste vše nečetli, můžete se dočíst spoilery. Pokud však víte, že si všechny knihy stejně nepřečtete, může vám tento výtah z knih rychle přinést informace, které dějově předchází hrám a lépe se tak ve hrách orientovat, jelikož ty samy obsahují celou řadu odkazů na knihy Andrzeje Sapkowského, s jejichž znalostí si hry mnohem více užijete!

22.05.2016 5 z 5

Garfield váží slova Garfield váží slova Jim Davis

Staré stripy, ale dobré, ba výborné. Garfield vypadal normálně jako kocour a na bublinách bylo vidět, že si to myslí a neříká, jak to vypadá dnes. Akorát ten Lyman byl divně nakreslen a je dobré, že časem zmizel.

31.01.2016 5 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Nejužitečnější kniha o vztazích, co jsem četl. Přečteno asi za 3,5h jedním dechem. Teď jen aplikovat ;)

26.06.2015 5 z 5

Balada o dvou vlcích Balada o dvou vlcích Bartosz Sztybor

Konečně něco méně temného, než byly předchozí díly. Pořád je to ale temný "zaklínačský" svět, kde není kladných postav. Potěší odkaz na klasické středoevropské pohádky, však je autor Polák, že. Úsměvné je klasické rozuzlení jak v detektivkách, kdy se podezřelí naženou do jedné místnosti a ve velkém finále se vše odhalí.

29.12.2023 5 z 5

Liščí děti Liščí děti Paul Tobin

Scénář vychází z Bouřkové sezóny, takže narozdíl od Skleněného domu nic moc překvapivého. Nelíbí se mi pár nelogických předělů (opuštění lodi), ale do příběhu plném přeludů se to dá přežít. Zaklínač se spíž veze, akce je méně, znamení jen dvě, ale je to pořád Geralt a jako skalní fanoušek nemohu hodnotit jinak. Kresba se mi však líbila víc, než předchozí komiks.

23.01.2017 4 z 5

Z masa a ohně Z masa a ohně Aleksandra Motyka

Konečně normální kresba, možná není moderní a progresivní a kdovícoještě, ale je přehledná a věcná. Více odpovídá visuálu her, což potěší jejich fanoušky, stejně jako letmý odkaz na datadisk Srdce z kamene a Ofier. Jen tak dál!

31.10.2021 5 z 5

Živelné měňavice Živelné měňavice Petr Kopl

Originální příběh, humor i pro dospělé, vtipné jazykové přesmyčky, roztomilá a přehledná kresba, prostě parádní komix. Nejlepší byla chiméra Morganka ;)

20.07.2020 5 z 5

Co nevíme o slepicích Co nevíme o slepicích Melissa Caughey

Kniha je vedena v odpočikovém vypravěčském stylu s odbornějšími částmi. Je vidět, že to není chovatelská nebo odborná kniha, ale spíš fanouškovská s načtením několika faktických knih a článků. Když k tomu tak přistoupíte, budete spokojeni. Milovníci slepic do 2h přečtou, protože je to docela čtivé s mnoha povedenými fotografiemi. Chyběl mi nějaký přehled plemen. Kniha je americky pozitivní, nenašel jsem žádná negativa chovu slepic, rizika, náklady, problémy. Jistě se ale něco nového dozvíte.

29.01.2020 4 z 5

Rámájana Rámájana Válmíki

Rámájana je epos, o kterém jsme se učili na střední škole. Patří mezi nejstarší díla lidské civilizace a podobně jako řada jiných jde o příběh, který se nejdříve staletí vyprávěl a pak jej někdo zapsal. Traduje se světec Válmíkí. Existuje řada různě zpracovaných a různě obsáhlých vydání, které jsem ale nečetl. Tato verze je útlá knížka, kterou napsal a samonákladem vydal David Šesták. Použitý jazykový styl je jednoduchý a tím přístupný i dnešnímu (mladému) čtenáři, což u podobných děl oceňuji, protože jinak se z četby může stát utrpení. Chápu ale, že někomu co nejvěrnější překlad originálu vyhovuje. Tento to nebude, ale zase je tisíce let starý příběh stravitelný. A přesto si zachovává pro nás exotický dojem v podobě prostředí orientu, mnoha postav, jejich třeba nezvyklého chování, úzce spjatého s hinduismem a indickou mytologií. Myslím, že stojí za to.

04.10.2018 5 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Nejlepší kniha o virtuální realitě a popkultuře 70.-90. let. Pro geeky a pařany příjemná povinnost, třebaže pro plné vychutnání všech odkazů je třeba trochu vyššího věku, než je u této skupiny obvyklý průměr :)

09.05.2017 5 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Moje druhá "vondruškovka", opět super čtení, za dva večery a jednu noc hotovo ;)
Hvězdu strhávám za to vyřešení šesti případů najednou, z toho dva od stolu. Ten závěr mi přišel už prostě trochu moc. Ale už se těším na další ;)

29.11.2015 4 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Příběh dobrý, na kresbu si holt člověk musí zvyknout; stejný styl (autor?) byl použit i ve hrách (minimálně vypravěčské předěly ve Witcher 2).

15.06.2015 4 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

tenax napsal zde asi tak vše, co jsem měl na srdci. Každopádně můj první Cornell a mám obavy, že všechno další bude horší, protože jeho vyprávění i téma mě v této knize opravdu zaujalo. Milovníkům historie této doby (15,. stol.) a napínavé četby, která jednoduše plyne (bohaté dialogy, žádné zdržovačky s psychickými pohnutky postav nad rámec jejich stručného uvažování o Bohu), lze jen doporučit.

23.02.2015 5 z 5

Milý pane kníže Milý pane kníže Monika Elšíková

Po přečtení krátkých i dlouhých, písmenkových i kreslených, prozaických i poeticky laděných přání od srdce je vám znovu smutno, že Karel volby nevyhrál.

03.10.2013 5 z 5

Komiks pro Ukrajinu Komiks pro Ukrajinu * antologie

Jsem komixový analfabet, takže mě jména neuchvátila, hlavní myšlenka a cíl akce ano. Kniha obsahuje velmi krátké příběhy motající se okolo zlu jménem "válka". Odhadem třetina ji popisuje s pohledu svého komixového universa, bez ohledu na současné dění nebo třeba vůbec o válce na první pohled ani není. Třetina naznačuje aspekty současné války a třetina se odehrává přímo na Ukrajině. Zvláštní antologie, ale hodná zájmu. Veselé čtení to (až na drobné výjimky) rozhodně není.

11.03.2024 4 z 5

Listy z Kostnice Listy z Kostnice Jan Hus

Je dobře, že Listy konečně vyšly v úpravě pro 21. století. Kromě pár badatelů a jazykovědců původní text nikdo číst nebude. Pokud chceme opravdu vědět, proč 6.7. nechodíme do práce, měli bychom si přečíst aspoň něco o mistru Janu. Více autentické, než tyto Listy to pravděpodobně nebude. Útlou knihu doporučuji, dá se přečíst právě během zmíněných letních svátků, i když to není lehké čtení k vodě (možná tak k vodám Bodamského jezera)...

10.07.2023 5 z 5

Americký deník Americký deník Jana Ciglerová

Kniha splnila očekávání. Velmi názorně na praktických ukázkách a životních situacích ukazuje život v Americe (OK, na Floridě) a porovnává s naší (československou) mentalitou. Neposuzuje, neodsuzuje, ale komentuje a vysvětluje. Přestože s řadou věcí amerického životního stylu nesouhlasím a nesouzním, alespoň je víc chápu a pár věcí se můžeme i přiučit.

17.09.2020 5 z 5