hanka.ucitelka hanka.ucitelka komentáře u knih

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Velmi dobrý detektivní román současné autorky, z prostředí Ostravy počátku 21. století.
Postupný zánik "černé Ostravy", vybydlování paneláku ze 60. let, životní tragédie bývalého špičkového fotbalisty, soužití romáků a gádžů, osobní tragédie stárnoucích žen, nechtěné dítě vychovávané babičkou-pěstounkou, pomatení mysli po ztrátě syna, studium na báňské, Stodolní a tvrdý rock či metal - to všechno tvoří působivé kulisy vraždy mladého muže, který to myslel dobře s panelákem v bruselském stylu a s malým děvčátkem, na které sociálka zapomněla.
Vedle toho se snad dají přehlédnout chyby typu "nordický uzel" (jistě myšleno "gordický..."), "Uzlík nechala svému osudu" (myšleno jistě "jeho osudu") apod., které spadají spíše na vrub jazykové redaktorky než autorky textu.
Čtivé a zajímavé nejen pro znalce Ostravy.
Pokud bych měla známkovat, pak lepší dvojka (tedy "B").

13.03.2021 4 z 5

Šógun Šógun James Clavell

"Som za" - řečeno s bratry Slováky. Čtěte, mnohé z asijské kultury a mentality pochopíte.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Skvělá! Moderní pohled na válku a lidské osudy.

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Klasika. Odedávna povinná četba, čtená ovšem s radostí, ne z povinnosti.

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Četla jsem jako dítě, asi ve 13. Moc se mi líbila.

Kapitánská dcerka Kapitánská dcerka Alexandr Sergejevič Puškin

Četla jsem v originálu. Mohu doporučit.

Posel Posel Markus Zusak

Doporučuji. Dospívající mládeži i dospělým.

07.11.2016

Osudy dobrého vojáka Švejka v ruském zajetí a v revoluci Osudy dobrého vojáka Švejka v ruském zajetí a v revoluci Karel Vaněk

Četla jsem před maturitou. Líbilo se.

Siouxové bojují dál Siouxové bojují dál Miloslav Stingl

Čertla jsem v 15 letech. Čekala jsem víc - mayovku. Později jsem ocenila kvality knihy i autora.

07.11.2016

Angelika, markýza andělů. 1. díl Angelika, markýza andělů. 1. díl Anne Golon (p)

Přečetla jsem v 17 letech, byla jsem nadšená.