Haduwig Haduwig komentáře u knih

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Příběh je to opět výborný, plný napětí, dobrodružství, ale i vtipu a zajímavých historických reálií. S ohledem na to, jak výborné bývají autorovy knihy, ale přeci jen ubírám jednu hvězdičku, protože zápletky s dámským osazenstvem - ať už Markétou, čarodějnicí či Ulrikou, mi úplně nesedly. Přesto se těším na závěrečný díl!

30.09.2021 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Už během čtení mě několikrát napadlo, jak silná je inspirace Třemi slepými myškami a Deseti malými černoušky od A. Christie, ale příběhu to nakonec příliš neuškodí. Postavy a jejich příběhy jsou zajímavé samy o sobě a k tomu se přidá napínavá zápletka. Kniha se čte rychle, děj většinou ubíhá bez nějakých hluchých míst a to úplně poslední odhalení mě dost bavilo.

31.05.2021 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

(SPOILER) Už je to nějaký ten pátek, co jsem četla příběhy s Erikou, takže žádné tendence srovnávat tyto dvě hrdinky nemám. Detektivka to není špatná, ale celé je to takové krkolomné a překombinované - máme tu 11 vražd, dva narušené sériové vrahy (myslím tím ještě o třídu výš, než "běžní" knižní sérioví vrazi), alkoholismus, incest, zneužívání mladistvých, komplikované rodinné vztahy, k tomu spoustu vedlejších postav, nepříliš záživnou první část knihy a dost podivný a asi i trochu laciný finální únik. Dám šanci i druhému dílu, ale tohle žádný zázrak nebyl.

22.03.2021 3 z 5

Byla prý docela hezká Byla prý docela hezká Michel Bussi

Vždycky se těším, na co mě autor nachytá, no a tentokrát to bylo slabé - rozuzlení jsem odhadla a když se to začalo postupně vysvětlovat a propojovat, tak to bylo spíše na škodu a příliš krkolomné. Navíc jak už tu zmínili jiní, téma migrace nám není moc blízké a k tomu se přidávají nepříliš sympatické postavy. Zkrátka důvodů, proč si knihu přečíst, moc není.

05.08.2020 3 z 5

Člověk nula Člověk nula Anna Starobiněc

Autorkou nastíněný postapo svět s virtuální realitou je pro mě příjemně neokoukaný námět a narození "nadbytečného" člověka slibuje pořádnou jízdu. Nevadilo mi, že ode mě kniha vyžadovala víc soustředění, abych správně pochopila způsob života, socio, postavy atd. Navíc je tu dost obrazů a přirovnání, které Vás mohou přimět k zamyšlení nad současnou realitou, popřípadě lidskou povahou, politickým zřízením, nebo i nesmrtelností brouka.

To, co bohužel trochu selže, je závěrečná gradace a zakončení celého příběhu, protože to si zasloužilo když ne jiné vyústění (které bych si představovala), tak alespoň více pozornosti. Je to jako kdyby autorka celý příběh psala pozvolna v klidu, a najednou si uvědomila, že se blíží konec a rychle potřebuje dopsat závěr, jenže dochází čas i volné strany. I přes to se podle mě jedná o slušný počin, který si ty 4 (byť slabší) hvězdičky zaslouží.

26.06.2020 4 z 5

Minulost Minulost Lee Child

Moje první setkání s Reacherem i Childem - a setkání příjemné. Celé je to napsané svižně, s lehkostí, humorem i napětím. Jedinou výtku mám k Reacherově dějové lince, ta na mě působila trochu plytce - stále se točí na místě, moc se nerozvine a zakončení pátrání po otcově bydlišti není nijak překvapivé.

Ale když je tu Jack Reacher tak veřejně známá osoba, tak si asi budu muset doplnit vzdělání, jde se na to.

22.04.2020 4 z 5

Kříž u potoka Kříž u potoka Karolina Světlá (p)

Příběh je to beze sporu krásný a poutavý a jazyk spolu s vykreslením poměrů a přírody přinesou příjemnou nostalgii po časech, které jsme nezažili, takže četbu jsem si moc užila.

Jenže to poselství celého příběhu na mě jaksi nepůsobilo, jak mělo - a to nejsem přehnaná feministka, jíž by vadila Světlé definice ideální manželky. Naopak uznávám, že někdy je nutné se obětovat "vyššímu dobru", být nesobecký, místo nenávisti upřednostňovat lásku a porozumění a obdivovat ty, jimž se to daří. Ale v tomhle případě si nemůžu pomoct, Štěpán si rozhodně nezasloužil, aby jeho žena několik let tiše trpěla, obětovala svoje štěstí, přehlížela jeho poklesky, kryla fyzické napadení a zakončila vztah s Ambrožem tak, jak zakončila. Zkrátka mi tak Eviččina oběť připadá ve srovnání s dosaženým výsledkem příliš veliká a neodbytně se vkrádá myšlenka, zda to celé mělo smysl.

Ale přečtěte si ten příběh o obětavé Evě sami, možná v něm najdete něco, co Vás osloví, a určitě něco, nad čím se zamyslíte.

14.04.2020 3 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Celý hlavní motiv a myšlenka sil na Vás dopadne ještě tvrději, než ze Sila, protože teď víte jak a proč a je to ještě děsivější. Přesto byl první díl lepší - Turnus je hodně roztříštěný co do postav i času, a navzdory tomu místy i dost zdlouhavý (Sólův příběh). Uvidím, jak vše zakončí Prach, ale Turnus mě moc nenadchnul.

16.02.2020 4 z 5

Inkoustová stopa Inkoustová stopa Mel Starr

Tentokrát Hugha zastihneme nejen při vyšetřování zločinu, ale také při namlouvání děvčete. Je to milý dobrodružný příběh s detektivní i romantickou zápletkou, často okořeněný ironií a humorem. Bavila jsem se možná více než u předchozích dvou dílů a těším se na další pokračování.

11.08.2022 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Podle hodnocení to skoro vypadá, že jsem četla jinou knihu než ostatní, protože mě nenadchla ani omylem. Největším, a vlastně asi jediným, problémem je to, že příběh nemá hlavní postavu a zápletku: je to Nela a její "tajemný" mlýn? Olga a její nevěrný manžel? Dominik / Renata / Radim / kadeřník / tři (!!!) detektivové .... výsledkem je to, že je tu pětkrát více postav, než je únosné, a každá se svým mini příběhem, který prostě musí být odfláknutý - vždyť tu není ani 300 stran. Do toho se všichni chovají fakt podivně a naivně a ve finále je mi úplně jedno, kdo koho zabil. Autorka mě tak úspěšně otrávila, že už se do jejích dalších počinů nepustím.

21.07.2022 1 z 5

Báječné dny Báječné dny Raphael Montes

(SPOILER) Děkuji, ale ne. Není tu jediná alespoň trochu sympatická postava a po celou dobu knihy je mi vlastně jedno, co se s Clarice stane, protože jejím motivacím a myšlenkám není věnována jediná věta. Celé je to přitažené za vlasy (doktoři si nevšimnou čistého řezu mezi obratli, policisté nenajdou ani stopu krve po Brenovi, Tea nebaví se starat o invalidní matku, tak udělá invalidu z Clarice, ...) Ten šílený nereálný závěr k celému příběhu vlastně sedí a vystihuje ho. A za mě nikdy víc.

04.05.2022 1 z 5

Láska s chutí makronky Láska s chutí makronky Sarah Vaughan

Příjemná, nenáročná oddychovka plná různých životních příběhů a cukru. Je škoda, že autorka nešla trochu více do hloubky - přeci jen jsou všechny postavy spíše ploché, stereotypní a krom Jenny neprojdou žádnou zvláštní proměnou.

Pokud ale rádi pečete, tak oceníte tu všudypřítomnost zákusků a neubráníte se pauze na vytvoření nějakého toho moučníku, vždyť "pečeme, abychom milovali a byli milováni".

15.02.2022 4 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Tak tahle Carterovka mi nějak nesedla. Celé to bylo takové utahané a sterilní. Nové postavy - vrah i agenti FBI - byly podivné ploché postavičky, u kterých moc nechápu, proč se chovaly tak jak se chovaly, krom závěru to neodsýpalo a stop bylo pomálu.

Ale zaplaťpánbůh za pana Dneska ne.

17.11.2021 3 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Mám za sebou Lososa, Vlaštovku a teď i Pandu a s klidným svědomím můžu říct, že se s autorkou loučím.

U Pandy mi asi nejvíc vadila dějová linie rodičů, která zabírala opravdu dost prostoru, aniž by byla něčím zajímavá nebo objevná - její vyústění je jasné v polovině knihy. Navíc je tu opět nesnesitelná dávka naivity - takhle se diplomka opravdu nepíše, člověka ve sklepě činžáku tak snadno neschováte a tvrdit o 50letém profesorovi, že je důchodce, když mám stejně starého otce? K tomu je tu na mě dost vulgarismů a korunu tomu nasadil ten závěr, který Mariinu linii totálně pohřbil.

Autorčiny styl mě nijak zvlášť nebaví, knihy mě nepřimějí k zamyšlení a ani mě moc nepobaví. Takže opravdu poslední kniha.

19.06.2021 3 z 5

Výstřel Výstřel Lee Child

Paráda - velmi dobře fungující mix detektivní zápletky, napětí, zvratů a sympatických postav. Pokud jste se s Reacherem nikdy předtím nesetkali, nevadí to, kniha funguje i jako samostatný příběh.

13.04.2021 5 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Tento postapo svět vypadal hodně lákavě a ani mi nevadí, že tu chybí nějaké hlubší vysvětlení, cože se to s tím světem kdysi dávno vlastně stalo.
Co mi naopak vadí, je nemastný neslaný příběh, který sice potenciál má, ale je plný takových divných vycpávek, rádoby filozofických mini-úvah, opakujících se popisů a naprosto neuvěřitelných náhod.

Po dočtení mi tak zůstala jen divná pachuť, že s tak dobře navrženým světem a nástřelem příběhu se šlo vypořádat mnohem lépe, notabene když je Howey autorem Sila. Opravdu škoda.

16.01.2021 3 z 5

Fantóm Opery Fantóm Opery Gaston Leroux

Pozor SPOILERY

Čtivý příběh s nádechem detektivního a dobrodružného žánru a tajuplnou atmosférou, který stojí za přečtení a je bohatší než filmové verze.

Zatímco ve filmovém muzikálu je Fantom nakonec docela (sice temný, ale přece) sympaťák, tak v knize je to opravdu netvor a psychicky narušený jedinec. A ačkoliv nakonec Christinu propustí, tak po tolika vraždách pro mě zkrátka chudák není. I ostatní postavy dostaly v muzikálu tu vícd tu méně odlišnou povahu, a ti knižní působí vesměs naivněji, až to čtenáři ztěžuje snahu s nimi soucítit.

I tak je kniha pěkná a čtivá, ovšem krásné melodie přes všechnu snahu zprostředkovat nedokáže, takže se jde ještě poslouchat.

20.11.2020 4 z 5

Probuzení Probuzení Amanda Stevens

Škoda, že tam autorka nepřipsala epilog, to by byla ta správná tečka a příběh si o ní doslova říká. Ale i bez něj jsem se zakončením spokojená a budu se těšit na další neokoukané příběhy od Stevensové.

23.10.2020 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Čert vem klišé, nelogičnosti i chybějícího Garciu. Ale příběh, kde známe vraha skoro od začátku, kde celá FBI jen tupě poslouchá psychopata a kde není nic než zlo, brutalita a bezmoc a téměř žádná spravedlnost mě fakt nenadchnul. Tohle bylo zklamání.

11.07.2020 2 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Příběhu trochu trvá, než se rozjede, ale když se před Vámi začne ukazovat utajovaná realita, čekáte se zatajeným dechem, co dalšího Jules odkryje. Na konci je znát, že si autor nechává otevřená vrátka pro další pokračování, k němuž se vrátím.

23.11.2019 4 z 5