H75 H75 komentáře u knih

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Ryzí příběh života tak, jak se skutečně mohl odehrávat. Velmi působivé jsou odkazy na současnost, zlomy v dějových rovinách. Kdo v té době žil, mohl tak trochu poznávat sám sebe..... Je to knížka o tom, co je to domov a jak moc to člověka postihne a bolí, když o něj postupně přichází. Škoda jen, že kniha není delší, čte se jedním dechem. Při četbě člověk vnímá, jak se vše mění a jak pomíjivé je všechno okolo. A že to nejcennější je často to nejobyčejnější co máme. Skvělý příběh.

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Před několika lety se mně dostala do rukou Murakamiho kniha Kafka na pobřeží. Po jejím přečtení jsem nesdílel pocit davového nadšení, který zachvátil české luhy a háje. Příběh mně přišel příliš fantaskní a rozvláčný. 1Q84 je jiný kalibr. Ústřední idea příběhu je originální a nutí čtenáře obracet stránky dopředu. Oceňuji zejména důkladné zpracování pocitové stránky hlavních hrdinů, ač se nám mohou jevit jakkoliv nereální. Je ale zatím brzy hodnotit knihu jako celek, je třeba vyčkat, jaké rozuzlení přinese třetí díl. Kritiku zaslouží editor, v knize je hodně překlepů a chybějících uvozovek. A překladatel by zasloužil klepnutí přes prsty za to, že ze zpěvačky Billie Holiday uděla muže :-). Ale při vědomí náročnosti překladu takto rozsáhlého a jinotajů plného díla to lze odpustit. A Murakami má významné plus za znalost české kultury, konkrétně Janáčka ;-).

21.04.2014 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Mistr King ve skvělé formě. Přijměte pozvánku do přelomu 50. a 60. let takových, jaké asi skutečně v USA byly. Spousta reálií a zajímavých detailů podtrhují autenticitu a znalost prostředí. Stephen King dle doslovu skutečně strávil moře času studiem okolností atentátu na JFK, ale i takových drobnůstek, jako jsou třeba možnosti miniaturizace nahrávací techniky v této době. Námět je velice dobře zpracován; původně skvělá myšlenka, co všechno by se dalo udělat pro tento svět pomocí cestování v čase se v průběhu zamýšlení a osudů hlavního hrdiny mění v poznání, že vše je relativní a není jen černobílé. Zdánlivě prospěšná věc může v řetězení událostí způsobit katastrofu. Začátek knihy je strhující, prostředek možná až moc rozepsaný (ale proč nezúročit pracně nabytá historická fakta a nebrnknout na city milostným románkem ;-) ), konec očekávaný. Vyvrcholení děje a "katarze" jsou skvělou ukázkou Kingova umění. Tuhle knihu si zkrátka musíte přečíst.....ucítíte tu vůni šedesátek, všudypřítomný kouř cigaret, dotknete se problémů rasové otázky, ochutnáte pravý americký burger a poznáte, že jediné co se nemění, jsou lidé a jejich vztahy. Bravo, mistře Kingu.

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Po deseti letech jsem opět četl Kinga a působí na mne pořád stejně úžasně...'Lisey' není jednoduché číst, musí se číst takříkajíc jedním dechem. Zvláštní zápletka činí příběh dost komplikovaným a spoustu věcí pochopíte až v poslední třetině knihy. Ale trpělivost přináší ovoce. Nádherná kniha o lásce a fantazii, tématicky odlišná od typického Kinga. Ale uchvátí Vás a chvílemi zjistíte, že se vám derou slzy do očí....

Lunapark Lunapark Stephen King

Musím přiznat, že první dojmy po přečtení nové knihy S. Kinga byly rozpačité....něco ve smyslu: "To je celé?" Ze zajímavě rozehraného příběhu šlo asi vytěžit víc. Velmi dobře zachycené prostředí amerického zábavního parku 70. let nabízí nespočet příležitostí k tomu, aby se mistr hororu náležitě vyřádil a využil všeho, co se tu nabízí. To, že se tak nestalo nemusí být důvodem k shození Lunaparku do propadliště nezajímavých knih (na to si asi před personou Kingova formátu netroufne nikdo soudný). Je možné, že autor dílo pojal jako oddychovku, vzpomínku na nejlepší roky svého života. Kniha je čtivá, ale asi jsem od ní čekal něco, co nebylo autorovým záměrem - i malý rozsah napovídá, že tomu tak bylo. Nelze jí tedy dost dobře srovnávat s fenomenálními pracemi posledních let typu Kopule a Dallas 63, jež se chtě nechtě staly měřítkem. Resumé - kniha určitě stojí za přečtení, vypravěčsky je famózní (jako vše od Kinga), ale kdo se po přečtení chce ve tmě bát, ať sáhne po jiném Kingovi ;-).
Na závěr už jen detail - fakt, že se asi nejedná o nejlepší Kingovu knihu nezavdává nakladateli příčinu k převzetí snad nejpříšernější obálky, jakou ze zahraničních vydání mohli vybrat. Ve spojení s laciným sloganem stylu céčkových hororů vytváří nevkus, který si kniha nezaslouží.

21.04.2014 3 z 5