gimli35 gimli35 komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Nejlepší odpověď na jakékoli romantické představy o válce.

21.12.2019 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Ano, občas trochu rozvláčné. Ale z příběhu bláznivé Viktorky mi běhal mráz po zádech a samotný závěr románu mne velmi dojal, což je u skoro sto sedmdesát let starého textu úctyhodný výkon.

29.11.2020 4 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Nádherný Otčenáškův jazyk, tíživá atmosféra protektorátu, výborně vykreslená psychologie postav, srdcervoucí konec... Ohromný skvost na pouhých 160 stranách.

28.11.2018 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Klostermann umí! (A Vavruch je jednou z nejzajímavějších vedlejších postav, o kterých jsem v poslední době četl.)

05.09.2021 4 z 5

Prezident lidskosti: Životní příběh Emila Háchy Prezident lidskosti: Životní příběh Emila Háchy Vít Machálek

Machálkova monografie třetího československého prezidenta je velkolepým dílem, a to nejen svým mnohasetstránkovým rozsahem, ale především ohromně širokým záběrem. Autor se neomezuje pouze na ústřední postavu knihy, ale i na dobové okolnosti (až do konce roku 2018!), a tak má čtenář možnost nahlédnout do děsivých retribučních procesů třetí republiky či do nazírání na osobu Emila Háchy po sametové revoluci. Publikace je zpracována velice odborně - seznam pramenů a použité literatury je nekonečný -, ale zároveň čtivě.

Hácha může vzbuzovat širokou škálu emocí; za sebe vybírám obdiv. Obdiv k muži, který kromě duševního i tělesného zdraví obětoval především svou čest a pověst ve prospěch národa, jehož část mu to oplatila (či dodneška oplácí, jako v případě současného prezidenta) ohromnou nenávistí. Obdiv k člověku, jenž zachránil mnoho životů, aniž by z toho kromě dobrého pocitu kdy něco měl.

Ne arogantní machové, mstiví starci či bezpáteřní populisté, nýbrž čestní, slušní a skromní lidé Háchova typu by měli vstupovat do politiky. Škoda, a zároveň žádný div, že se jim do toho zpravidla moc nechce.

04.04.2021 5 z 5

Pomsta bílého jednorožce Pomsta bílého jednorožce Vlastimil Vondruška

4,5 *
Ani sedmadvacátá kniha ze série Hříšní lidé Království českého čtenáře nezklame; plusové body zaslouží Ludmila, která tentokrát nepřekáží, nýbrž skutečně pomáhá. Jako obvykle přečteno jedním dechem a jako obvykle se už těším na další díl této ságy. :)

12.12.2020 5 z 5

Zapomenuté světlo Zapomenuté světlo Jakub Deml

Nějakým zvláštním způsobem ohromující dílo. Ačkoli jsem mnohdy nechápal dobové souvislostech, nerozuměl jsem německým či francouzským pasážím, unikal mi smysl biblických narážek a občas jsem se v autorově textu i v jeho myšlenkách poněkud ztrácel, přesto mi cosi nedovolilo knihu odložit a já ji přečetl v posteli na jeden zátah. Zvláštní zážitek, který si netroufám hodnotit hvězdičkami ani ho (ne)doporučovat - prostě to zkuste a uvidíte.

02.01.2020

Www.bez-bot.cz Www.bez-bot.cz Ivona Březinová

Přečteno jedním dechem. Barvitě popsané cestě lyžaře Bena zpět ke sportu nechybí nadhled, zároveň však autorka umí v dramatických okamžicích zejména v první čtvrtině knihy i pořádně přitlačit na pilu. Nejedná se tak o plytkou story plnou motivačních citátů, nýbrž o velmi dovedně a hlavně uvěřitelně napsaný příběh, v němž se kromě naděje, zoufalství, napětí, zloby a přátelství jako blesk z čistého nebe objeví i zmínka o sebevraždě. SPOILER: dopadne to dobře. Vřele doporučuji!

22.08.2018 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Není pochyb, že pan Vondruška je mistrem svého žánru a historické detektivky opravdu umí a je radost je číst. Ovšem podobně jako Olomoucký bestiář u mne Zločin na Bezdězu vyvolává poněkud rozporuplné pocity. Na jednu stranu obdivuji to, že Vondruška do něho "nacpal" všechny postavy a pomocníky, kteří po boku Oldřicha z Chlumu za dvacet dílů Hříšných lidí Království českého prošli, perfektně vystihl zimní atmosféru a skvěle popsal i různé akční scény.
Na druhou stranu mne kromě mírné překombinovanosti děje (což je u Vondrušky celkem časté, takže už jsem si tak nějak zvykl) naprosto rozčaroval samotný konec knihy. Vondruška totiž asi pospíchal na další z mnoha svých besed se čtenáři a nechutně usekl úplný závěr. Už knihy Smrt ve Vratislavi a Ďáblův sluha byly trochu hrubě ukončeny, ale konec Zločinu na Bezdězu byl opravdu zločinně useknutý.
Každopádně doufám, že to není poslední díl řady Hříšní lidé Království českého, protože by byla opravdu škola, kdyby tato velkolepá sága končila tak pitomě.

02.10.2015 4 z 5

Továrna na maso Továrna na maso Miloš Urban

4,5 *. Píšu to opakovaně: Miloš Urban mne umí překvapit. Zatímco první polovina je oddechová až rozvláčná, druhá se rozjede nebezpečnou rychlostí a o překot řeší jedno téma za druhým. Škoda, že v jejich přehršli se mezi sebou občas trochu zmatečně tlučou. Vyzdvihuji ale věrný popis dobového prostředí a postav, mrazivé odkazy na pozdější osud Holešovic-Bubnů coby shromaždiště nacistických transportů, odvahu pustit se - byť s nejednoznačným výsledkem - do komplikované problematiky genderu a sexuality... A ještě jedno: že Urban pořád umí psát nesmírně čtivě.

16.08.2022 5 z 5

Jiný T.G.M Jiný T.G.M Pavel Kosatík

Strhující a přitom střízlivá monografie. Kosatík je tu (a myslím, že i jinde) v perfektní rovnováze - vyrovnává se s Masarykovými omyly a chybami, ovšem nijak nesnižuje jeho význam a nepouští se do pokřiků komunistických ("Masaryk nechal střílet do dělníků!"), monarchistických ("Masaryk má na rukou krev Karla I.!") ani konspiračně-teoretických ("Skutečným otcem TGM je František Josef I.!"). Čtivé, hutné dílo.

11.06.2021 5 z 5

Mrtvý holky Mrtvý holky Miloš Urban

První čtyři povídky nebyly špatné, ale tolik mne nezaujaly. Od Záznamu rozhovoru se ženou středního věku však kniha povídek postupně graduje až po finální, nejděsivější a nejnapínavější To strašný kouzlo podzimu. No bál jsem se, ne že ne... ;)

15.10.2020 5 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Napsal to horolezec, do češtiny přeložil jiný horolezec, Sedm let v Tibetu tím pádem pochopitelně není bůhvíjak zajímavou knihou z literárního hlediska. Hodnota informativní to však bohatě vyvažuje. Škoda jen, že ačkoliv byl Harrer dalajlámovým učitelem a přítelem, je vyučováním a setkáním s duchovním vůdcem Tibetu v knize vyhrazen tak malý prostor.

12.02.2020 4 z 5

Takhle už jsem se dlouho nenasmál :-).
A podle mě nejlepší hláška: "Jituno, serna modlení! Poťmi hop !" (kníže Břetislav)

04.06.2014 5 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Vlastimil Vondruška

4,6 *.

Samotného mne to překvapuje, ale i přes tradiční vondruškovskou překombinovanost mne Anděl smrti bavil nejvíce za posledních několik titulů ze série Hříšní lidé Království českého. Autorovi se tentokrát povedlo děj zasadit do velice zajímavého prostředí (neprostupné lesy a doly kokořínska) a zcela upřímně musím říct, že celou satanistickou linku považuji za velice působivou. A mimo jiné mne ještě potěšilo, že nepřehledně propletené vztahy a jména sám Vondruška místy lehce ironizuje.

Zkrátka: pozor nejen na ďábly, ale i na anděly...

08.08.2023 5 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Moc dobré. Příjemně civilní a zároveň patřičně vznešené, ovšem téměř bez patosu; poutavé starořecké reálie (zejm. lékařství). Dobrodružná cesta dvou sympatických kluků vrcholící strhujícím popisem poslední Patroklovy bitvy a výtečně zvládnutým koncem - tragickým i šťastným zároveň. Řecká mytologie mne nikdy nebrala, ale tohle mne bavilo velice.

08.07.2022 5 z 5

Král Ubu Král Ubu Alfred Jarry

Výborné, jazykově velmi pestré a až nepříjemně aktuální - jako bych slyšel pana premiéra a celou současnou vládní garnituru...

OTEC UBU: Pánové, zdaníme majetek deseti procenty, druhá daň bude za obchod a za průmysl, třetí za sňatky a čtvrtá za úmrtí, každá po patnácti francích.
PRVNÍ FINANČNÍK: To je přece blbost, otče Ubu.
DRUHÝ FINANČNÍK: To je nesmysl.
TŘETÍ FINANČNÍK: Nemá to hlavu ani patu.
OTEC UBU: Děláte si ze mne blázny! Do díry s finančníky!

02.04.2021 4 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Moc rád jsem si s Oldřichem, Otou a dalšími prolezl tajuplné znojemské katakomby. Tradičně skvělé, zajímavý konec a poslední věta knihy obzvlášť.

24.03.2020 5 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Asi po roce jsem se vrátil k sérii Hříšní lidé Království českého a s potěšením jsem zjistil, že neztrácí na kvalitě ani po pětadvaceti dílech. Perfektní gradace děje v poslední třetině, zajímavý prolog a epilog. Skvělé!

18.03.2020 5 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Můj třetí Urban - a zase výborný. Autor se neztrácí v reáliích Rakouska-Uherska ani Československa a příběh nápaditě doplňuje dobovými událostmi. Tohle se četlo samo! :)

27.09.2019 5 z 5