gbrgbr gbrgbr komentáře u knih

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Kdo z nás mileniálů tohle nezažil. Výstižné.

24.10.2020 4 z 5

Mezi svými Mezi svými Amos Oz (p)

Snové. Pohladilo po duši.

20.09.2020 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Já vím, že jsou z toho všichni nadšení, ale... ty postavy byly tak černobílý! Jede to na vlně Dvořákové, Hanišové, Mornštajnové a vím, že za týden si nevzpomenu, o čem to bylo. Taková jednohubka, co jsem přečetla za jedno odpoledne a vracet se k ní nebudu.

04.05.2024 2 z 5

Jednoho krásného dne Jednoho krásného dne Šemi Zarhin

Izraelskou literaturu zbožňuju. Tahle kniha se mi líbila, vztah jsem si k ní utvářela postupně. Nejprve jsem nevěděla, jestli ji neodložím, ale kolem sté stránky mě to chytlo a nepustilo. Co mě mrzelo a za co strhávám hvězdičku je obrovský množství chyb. U nakladatelství, které patří pod Albatros, bych to nečekala. Nebyly budgety na korektora?

"Představ si, že bych ti říkal kluku nebo brácho, brácha je každej druhej, ale Chilik jsi jenom ty."
"...lidi mají rádi moc, kterou pociťují, když vyzrazují něčí tajemství."

12.01.2024 4 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Téma velice zajímavé, zpracování už slabší. Víc se mi líbila kniha Svědectví o životě v KLDR, kde se jednalo výhradně o rozhovory.

28.11.2023 3 z 5

Náš Coney Island Náš Coney Island Billy O’Callaghan

(SPOILER) Skvěle napsané, nádherný styl, vytříbený jazyk, ale nějak jsem jim tu hlubokou lásku nevěřila. Kdyby byla tak silná, dávno by spolu byli a nečekali... na co vlastně? Tohle téma muselo přijít na přetřes dříve a ne po mnoha letech scházení se. Rozumím však, proč v dané chvíli Michael nechtěl opustit svou ženu. Co oceňuji je perfektně napsaná kapitola, kdy Michael a jeho žena přijdou o dítě. Pak taky část s rakovinou. Každopádně i přes drobné výtky platí, že je to nádherná kniha a je radost ji číst. V mé knihovničce rozhodně zůstane.

19.11.2023 4 z 5

Vzpomínky, co neuletí Vzpomínky, co neuletí Hana Andronikova

Milovaná Hana. Skutečně paní spisovatelka.

26.11.2021 5 z 5

Svatá hlava Svatá hlava Hana Lehečková

Perfektní. Radost číst. Místy zábavné, místy smutné. Hořkosladkost jak má být. Svižně napsané. Moc doporučuji.

27.04.2019 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Za mě obrovský zklamání. Rudiše zbožňuju, ale tohle mi přišlo nějak nepovedené. Nevím, jak to přesně nazvat, ale chybělo mi tam 'to' - kouzlo, který mají všechny jeho ostatní knihy. Asi to nejde ani přesně popsat, identifikovat, neboť sama nevím. Něco jako jiskra. Tak snad příště. :)

14.01.2019 2 z 5

Doživotí Doživotí Billy O’Callaghan

Billy je sázkou na jistotu, píše krásně, má poetický jazyk, který si užívám. Narozdíl od Náš Coney Island mě však příběh nedokázal plně pohltit. Ubírám jednu hvězdičku rovněž za nesrovnalosti v rodokmenu.

06.02.2024 4 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Tohle se povedlo. Nádherný text, je to čtivé, je to zkrátka dobré. Drtikol byl/je fascinující osobnost, svůj román si zasloužil. Doufám, že Němec napíše ještě něco, co by se tomuto dílu vyrovnalo. Zatím čekám.

28.12.2023 5 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Bída a to jsem se tak těšila.

05.01.2022 2 z 5

Jak si Pán Bůh postavil betlém Jak si Pán Bůh postavil betlém Enrique Monasterio Hernández

Krásná pohádka pro dospělé. Vytříbený nádherný jazyk.

08.02.2021 5 z 5

Cesta do Ixtlanu Cesta do Ixtlanu Carlos Castaneda

Nadčasové dílo. Je v něm mnoho pravdy. Mnoho informací o šamanismu. Povinná literatura pro všechny, které tento svět zajímá.

13.12.2020 5 z 5

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Miloš Doležal

Kniha má moc krásné zpracování. Přebal, fotografie. Líbí se mi, že příběhy jsou napsány se zjevným odstupem. Přesto mě zaskočil rozsah, který je opravdu kratičký.

25.05.2019 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Není to zlé. Jedna hvězda za to, že se to dobře čte, druhá za téma špionek za první světové války, které je originální a třetí za to, že se autorka pokusila dodržet většinu historických reálií a že na konci napsala, co pravda je a co ne.
Tím končím u chvály. Děj je velice předvídatelný, postavy jsou plytké a dost často se chovají nelogicky a jejich vývoj je nereálný. Dobrá oddychovka, nic víc.

14.01.2019 2 z 5

Bylo to dobré. Pánkova hra s jazykem mě bavila. Opakování vět, dlouhých souvětí, mělo svůj smysl a krásně to gradovalo a plynulo. Je to už týden, co jsem knihu dočetla a stále se k ní v mysli vracím. edit 8.3.2019: pořád se v myšlenkách ke knize vracím, ocenění Magnesia Litera kniha roku oprávněné!

14.01.2019 5 z 5

Méně známé nestvůry 21. století Méně známé nestvůry 21. století Kim Fu

Vnímám to podobně jako Nasko. Vyhypované nafouknuté nic. Ani styl psaní mě nijak nezaujal a většina povídek ve mně nic nezanechala. Vyjma první a horolezce. Zklamání.

03.08.2023 2 z 5

Andělský prach Andělský prach Cornelia Travnicek

Nádherná kniha. "Nikdy neříkej na shledanou, protože na shledanou znamená odejití."

14.09.2022 5 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Za mě dobrý. Je to stravitelné i pro lidi, co se duchovnu vyhýbají. :) Jen by kniha zasloužila důslednější korektury (mě/mně apod.).

13.03.2022 4 z 5