gabriel375 gabriel375 komentáře u knih

Vítěz je sám Vítěz je sám Paulo Coelho

nuž tak. Majster Coelho vyčerpal zrejme invencie a iskrí mu to skôr ako v mokrom popole. Keď sa prekúšete pôsobivými opismi postáv, že po 10 strane neviete ktoré meno priradiť, záver vás ale úplne znechutí. Zjavne stavil na šok zo záveru. Mno, u mňa týmto počinom zbierka jeho diel skončila. A boli to diela pozoruhodné a často oprávnene v top 100.Tak vlastne vďaka za skvelú zábavu počas 20 rokov.

24.01.2024 1 z 5

Bratislavské krutosti Bratislavské krutosti Boris Filan

Tak kto má rád malostranské povídky, ale okorenené slovenskými spevákmi ,s ktorými FIlan v detstve zdieľal ulicu, môže sa pobaviť. Z jeho uhla pohľadu dobre vykreslené temné ulice centra Bratislavy 50. , 60. a 70. rokov. Nie je potrebné rozpitvávať akademickú presnosť jeho popisov, ale gro trafil dobre. V neďalekej Karlovej vsi sa žilo inak, v centre inak. Svoju rodinu vykreslil parádne a chytil aj mnohé nuansy toho, ako sa bartrovalo , zháňalo u mesiara a undergrundovo sa v bytovkách robili zabíjačky po známosti. :-) sama som mala prababičku -profesorku bratislavskej smotánky, ktorá úplne presne žila týmto štýlom, úplatkov, drobných láskavostí , zaručených "známych",ktorí vybavili zuby, mäso,autoservis a na oplátku potom zavadzali na návštevách ,vyhodiť ich nemohla :-). Skrátka žiadna história, ale emotívne spomienky s fantáziou hodnou Filana.

Tam Tam 1 Tam Tam 1 Boris Filan

Tamtamy boli pre Slovákov v 90. rokoch ako malá čokoládová pralinka. Síce sa človek do sveta bohvieako nedostal, ale zato dokázal s Filanovkou precestovať každú jednu destináciu sveta. Filan píše Fulghumovským frajerským štýlom, je jasné , že ako dvorný textár Elánu má geniálne až básnické myšlienkové postupy,. Skrátka mu to páli, naviac s humorom sebe vlastným má skvelé postrehy, ale naozaj precestoval každý kút sveta a podal správu.

Kanadské žertíky Kanadské žertíky Stephen Leacock

nuž Jerom k.Jerom a Števko Leacock sú pilierom britského suchého humoru. Na to, v akej pochmúrnej dobe páni žili, dokázali obaja zažnúť iskru v mokrom popole a zrodil sa humor. Kto má rád poviedkový charakter a pohodu na dovolenke, kľudne sa môže pobaviť .Snobizmus a chamtivosť sú skvelé atribúty dneška, človek žasne ako málo sa toho zmenilo za tých 170 rokov od narodenia autora

21.03.2024 5 z 5

Jalové myšlenky lenivého člověka Jalové myšlenky lenivého člověka Jerome Klapka Jerome

opäť uvediem, že tu predsa nejde o román, ale o fejtóny, glosy,poviedočky, a fantasticky vykreslený odraz rokov 1890-1920 , tak čo tam kto chce hľadať depresívne dnes? naopak, pre tých, ktorí radi používajú pri čítaní fantáziu , vás to kopne v časovej slučke späť o sto rokov. Pri tom máte pocit, že autor žije dnes, myslením predbehol svoju dobu. Pohodovka ,ktorá patrí do knižnice

Bestseller Bestseller Alessandro Gallenzi

tu vôbec nejde o túžbu byť spisovateľ. Kniha je písaná ironickým nadsadeným humorom. Čiže kto má rád knihy Jerome Klapka Jeroma a jeho 3 mužov v člne, niečo z toho sa zrkadlí v štýle písania. Jim je vlastne niečneznamenajúci tlčhuba, ktorý trpí obsedantnou predstavou akéhosi Boha medzi ľuďmi, v prípade, že mu niekto vydá knihu. Sníva o uznaní a peniazoch, ako každý z nás, lenže jeho cieľom je skreslená až idiotská predstava, že mu to zabezpečí napísanie knihy. A z toho pramení nadsázka . Je tam humor, je tam anglická satira, kto rád oddychuje s úsmevom ,môže sa pobaviť.

21.03.2024 3 z 5

Medicinman Medicinman Hank Wesselman

Kniha je konkrétne písaná známym antropológom a prekvapivo aj šamanom africkej a americkej generácie. Na to, aký odpor vo vedeckej komunite zaznamenávajú "nevedecké",teda hmotne nemerateľné výskumy, som bola prekvapená, že kniha vyšla a autor dostal ešte aj miesto na prestížnej univerzite,kde učil až do roku 2021. pred 15 rokmi, keď sa ku mne dostala, bola teda ťažkým sústom. autor opisuje šamanské prepojenia so svojím budúcim ja (archetypom autora v budúcej inkarnácii), teda Nainoom, ktorý žije v troskách našej civilizácie o 5000 rokov neskôr. Nie je to spoiler, len zapolohovanie. Moja úcta aj úžas vzrástli, keď sa po rokoch odhalilo, že to pravdepodobne naozaj všetko prežil. sú dva druhy kníh.Táto po prečítaní ostane prítomná s vami dlhé roky.

Mnich bojovník Mnich bojovník Sandó Kaisen

A tak v časoch vydania týchto kníh bolo málo a boli a sú nesmierne inšpirujúce. Kto hľadá , nájde .Tak toto je už vlastne klasika a beletria poľského chlapca Alaina Krystaszeka, hľadača ,ktorý našiel poklad sám v sebe po strastiplnej púti do Číny a delí sa s nami . Dnes tento bard stále pôsobí niekde v zene vo Francúzsku a skvele varí :-) jeho kura na citrónoch je zážitok .

Skočný příliv Skočný příliv Cilla Börjlind

majtrovsky napísaný napínavý hnusný príbeh. A tým to končí. Nikdy človek nepocíti túžbu uložiť si ho do knižnice tých hodnotných, ak mi rozumiete. Uzná, že to bolo dobré a posunie knihu ďalej.

16.03.2024 2 z 5

Jaký otec, takový syn Jaký otec, takový syn Robert Fulghum

naprostý hit...mala som deti v rovnakom veku ako Hunter a jeho skvelé výroky (hlavne citáty, že malé dieťa je ako obliekať chobotnicu) som často citovala. Je to taký skvost, kedy sa syn, fyzik , na chvíľu stal spisovateľom . Bol to práve on, kotrý vydal otcovu prvú knihu k jeho 50.narodeninám.

Duhový had Duhový had Barbara Wood

uff. tak poriadne unylá nudná sága s nedostatkom vypointovania príbehu, Chcú to byť vtáky v trní, ale je to skôr austrálske selanka .Nápad je dobrý, ale rozvláčnosť a zdĺhavosť štýlu, kde sa roky nič nedeje ,zato pani spisovateľka obšírne opisuje každú scénu, dáva tušiť, že aj ja som šlápla možno vedľa, keď som si kúpila rovno 4 knihy tejto autorky .Duhový had je rozhodne oddychovečka niekam povedzme k moru.

24.01.2024 2 z 5

Jeskyně předků Jeskyně předků Lobsang Rampa (p)

No jóoo. priateľ Lobsang. Dnes už je pre ľudí naozaj neznámym pojmom, ale v deväťdesiatkach jeho opisy tibetskej výuky z pohľadu malého chlapca a života v Lhaskom kláštore Čakpori, boli šokujúcim mementom,nadchádzajúcej činskej invázie, ale najmä , ako fungoval izolovaný Tibet v 50.rokoch .Ž ivot privilegovaného a nadaného akolyta ,cez Lamu až po uznané vtelenie Lobsanga. Prvé 4 knihy sa až po toľkých rokoch ukazujú ako pravdivé, stále žasnem, keď sa dočítam o rôznych objavoch a vybaví sa mi z podvedomia kniha, kde p.Hoskins tvrdenia písal 40 rokov predtým Jeho skvostné dielo slov kazí až absurdná chamtivosť vtedajších 2 vydavateľstiev, ktorí stavili na senzáciu , riadne zneužili nepohyblivého a skromne žijúceho "spisovateľa"a v jeho mene a po jeho smrti ďalej vydávali "hovadiny", ,v ktorých kvôli predajnosti stvorili paperbeky za 10 centov . V tomto prípade sa temnota a svetlo pekne podelili . U mňa majú v knižnici ale stále veľmi vysoké miesto prvé 4 Lobsangove knihy .

24.01.2024 5 z 5