Francesca14 Francesca14 komentáře u knih

Kukuřičný město: Zápisky z konce světa Kukuřičný město: Zápisky z konce světa Andrew Smith

Chápu, že tahle knížka asi nesedla všem a já sama se divím, že mně jo, ale je to tak. Jednu hvězdičku strhávám za to, že někdy to bylo až moc nechutný a děsivý a bizarní, ale jinak to byl dobrý nápad a líbilo se mi, jak byla kniha napsaná. Už dlouho jsem nečetla nic s tak příjemným a sympatickým vypravěčem, Austin byl reálný šestnáctiletý kluk a líbil se mi jeho humor. Kniha byla zajímavá, napínavá a líbilo se mi, jak se tam všechno prolínalo, jak Austin vyprávěl o minulosti své rodiny a s jakou podrobností a upřímnosti všechno o sobě zaznamenával.

20.07.2017 4 z 5

Dívka v měsíčním světle Dívka v měsíčním světle Charles Dubow

Nebyla to zrovna z nejčtivějších knížek, ale příběh byl zajímavý, byla jsem zvědavá, jak to s Cescou (kterou jsem na půl nesnášela a na půl obdivovala) a Wyliem dopadne a bylo to příjemně vyprávěné. Byly tam hezké popisy míst a lidí a situací, pěkně vykreslené postavy... Četla jsem to sice poměrně dlouho a chvílemi mě to moc nebavilo, ale knížka se mi líbila.

25.06.2017 4 z 5

Koruna Koruna Kiera Cass

Původně jsem si vůbec nechystala "Korunu" kupovat, počítala jsem s tím, že si ji přečtu, jen abych věděla, jak to dopadne (i přesto, že mi kamarádka vyspoilerovala, kdo vyhraje) a tak jsem si půjčila e-knihu a... jakmile jsem ji dočetla, běžela jsem si ji hned objednat, protože mi tahle kniha přišla zase na úrovni "Selekce", "Elity" a "První". "Dcera" se mi až tak moc nelíbila a "Šťastně až navěky" už vůbec, ale tuhle knížku jsem si zamilovala jako starší díly. Líbilo se mi, jak se Eadlyn změnila, že si vybrala kluka, kterému jsem fandila, příběh byl sladký a obecně mi to přišlo jako neskutečně krásné zakončení celé téhle série.

19.06.2017 5 z 5

Girl Online - Na turné Girl Online - Na turné Zoe Sugg

Druhý díl se mi možná líbil o něco trošku víc, než ten první - hlavní hrdinka už nebyla na začátku tak hrozně nepříjemně nesympatická tím, jak je vystrašená a skoro až hloupá a napsaný to taky není nějak hrozně. Jasně, na některých místech je ten jazyk celkem neohrabaný, ale příběh je zábavný, takže jako oddechovka je to dobré. Jen té romantiky (jaký opravdový kluk by kdy natáčel své holce nahrávku s tím, jak ji miluje, skládal jí písničky a pořád jí opakoval, jak je skvělá?) už tam na mě bylo někdy trochu moc. Takže za ten hrdinčin trochu naivní, dětinský a zkreslený pohled na svět (nejspíš i autorčin, protože některé věci tam podle mě prostě neseděly), ale za chytlavý a zábavný příběh bych dala tak tři a půl hvězdičky, takhle dávám čtyři.

06.05.2017 3 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kiera Cass

Od téhle knihy jsem si ani na začátku moc neslibovala. Byla jsem zvědavá, co se stalo s Kriss a jak celou Selekci vnímal Maxon i jak to bylo s Amberly, prostě proto, že trilogii a postavy jsem si absolutně zamilovala. Ale jinak mě tahle kniha moc nebavila. Povídky mi přišly uspěchané a neměly tu jiskru, se kterou byla psaná Selekce, Elita a První. Vůbec mi přijde, že další díly postupně ztrácejí na kráse. Je to fajn pro fanynky Selekce, to určitě, ale jako samostatná literatura mi to moc dobré nepřišlo...

26.11.2016 3 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Na mě to byla asi příliš velká červená knihovna, nebo nevím. Autorka určitě umí psát, kniha se čte hezky, rychle utíká, ale děj se mi moc nelíbil. Holder byl na mě moc dokonalý, příběh moc zamilovaný, zápletka mě nijak moc nebavila... Nevím. Prostě tři hvězdy mi přijdou jako kompromis.

07.07.2016 3 z 5

Všichni jsme hleděli vzhůru Všichni jsme hleděli vzhůru Tommy Wallach

Knihu jsem si koupila s tím, že jsem vůbec nevěděla, co od ní očekávat. Přečetla jsem si jen pár prvních stránek a řekla si, že to risknu. Navíc knížka je docela známá a oblíbená v angličtině, vídám ji na amerických instagramových účtech, tak jsem očekávala, že asi nebude hrozná. První polovina mě opravdu bavila, bavily mě postavy a jejich myšlenky, i to, že je to vyprávěno ze čtyř pohledů. Pak se to ale postupně začalo kazit a už mi nepřipadalo, že - jak slibuje obálka - to nebude o katastrofě, ale o lidech, ale mění se to ve sci-fi, kdy všichni fetují, vraždí se a jsou zavření ve vězení.
Ještě nevím, jestli si knížku nechám, protože si nejsem jistá, jestli se k ní někdy vůbec vrátím, i přes krásný začátek. Navíc milostné motanice mi tam ke konci taky už tak neseděly. No, možná to zkusím s někým vyměnit. Knížka je hezky napsaná, s fajn postavami a námětem, ale nezařadila se mezi knihy, které bych si zamilovala.

01.06.2016 4 z 5

Poslední píseň Poslední píseň Nicholas Sparks

Chytlavý a zajímavý příběh, ale druhá polovina už mě trochu začínala nudit, i když přesně nedokážu říct proč... Líbilo se mi, že je příběh vyprávěn z pohledu víc postav, což mu dodalo na zajímavosti a že kromě lásky Ronnie a Willa tam byly i jiné zápletky. Ale tak po dvou stech stránkách mi připadalo, že jsou tam zbytečně dlouhé úseky kdy se tam nic neděje, nebo se začínají opakovat myšlenky. Ale autor mě rozhodně zaujal a mám v plánu přečíst i další jeho knihy :)

23.03.2016 4 z 5

100 přání 100 přání Erica Bertelegni

Na věk autorky je knížka taková, jakou bych asi čekala. Není nějak zvlášť světoborná, nemá nijak jedinečný námět ani myšlenku, ale je napsaná hezky a obdivuji autorčinu fantazii na všechna přání. Čtu to teď i v originále (- v italštině) a díky lehkému, ještě trochu dětskému jazyku, je tomu dobře rozumět.

20.03.2016 2 z 5

Exorcismus mé nejlepší kamarádky Exorcismus mé nejlepší kamarádky Grady Hendrix

Knihu jsem poslouchala v angličtině a v průběhu jsem měla spoustu protichůdných pocitů a myšlenek, které je těžké smontovat do nějakého uceleného názoru. V první řadě, mi kniha přijde zbytečně dlouhá. Kdyby byla třeba poloviční, moje hodnocení by bylo nepochybně vyšší, protože na začátku jsem byla přinejmenším zaujatá a zvědavá, ke konci jsem už jen čekala, až to konečně skončí. A nenáviděla jsem hlavní postavy. Abby mi přišla většinu času tak pitomá, že mě to téměř fyzicky odrazovalo od čtení, byla to naivní a otravná puberťačka, se kterou jsem nikdy ani v nejmenším nesoucítila a bylo by mi úplně jedno, kdyby třeba celá škola vybuchla, protože si nikdo nezískal mé sympatie. Příběh pro čase ztratil napětí i zajímavost a všechno se tak nějak vleklo. Ale i přesto ve svém hodnocení nechci jít pod 3 hvězdy, protože kniha není vyloženě špatná, ze začátku mě i bavila a taky proto, že já horory nikdy moc nečetla a málokdy mě nějaký baví, co se tyče YA jsem taky velmi vybíravá, takže i to může být část problému.

23.11.2020 3 z 5

Vrahova hygiena Vrahova hygiena Amélie Nothomb

Velký rozdíl mezi první a druhou polovinou příběhu. Ze začátku mě to moc nebavilo, šlo jen o rozvleklé debaty mezi nesnesitelnými lidmi, bez jakéhokoliv pořádného kontextu, ačkoliv dialogy byly opravdu skvěle napsané. Po cca osmdesáti stránkách ale příběh nabírá směr a pointu, odkrývaná minulost spisovatele a jeho postoj k ženám, přesvědčení o vlastní pravdě, je zvráceně fascinující a rozhovor mezi dvěma lidmi čtenáře opravdu pohltí, takže tu část jsem zhltla jako nic. Průměr mého dojmu jsou čtyři hvězdy.

25.05.2020 4 z 5

Nejjasnější hvězda na obloze Nejjasnější hvězda na obloze Marian Keyes

Tohle byla hodně nevyrovnaná četba. Chvílemi se to dalo, sem tam mě to i bavilo a zajímalo a pak tam byly pasáže, u kterých jsem vyloženě usínala nebo obracela oči v sloup. Nakonec jsem velmi ráda za závěrečné "o čtyři měsíce později", kde jako kdyby autorka tušila, že se najdou tací jako já, kteří opravdu už nebudou mít nervy na to se v osudech spousty postav pitvat celých 400 stránek a v nějaké fázi to zkrátka vzdají, tak to na konci celé pěkně shrnula. Většinu lidí jsem v příběhu nemohla vystát, zdály se mi hrozně ploché a bylo jich na mě moc a měly místy až moc nudné životy. Myšlenka knihy veškerá žádná, naopak ale vypravěč a celý koncept nebyl tak špatný. Byl to zkrátka ne moc chytrý, dost průměrný, odpočinkový román.

06.12.2019 3 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Otevřeně hned na začátku přiznávám, že jsem většinu knihy přeskakovala kapitoly s panem Nakatou a soustředila se jen na příběh Kafky. Přesněji řečeno jsem to s panem Nakatou vzdala po té šílené kapitole s kočkami, kdy toho na mě už bylo trochu příliš a Kafka Tamura mě navíc zajímal, a bavil víc. Kniha je hrozně těžkopádná, depresivní, zmatená, místy zbytečně zdlouhavá, až nudná. Na druhou stranu je to Murakami, takže je taky neuvěřitelně výstižná, fascinující, chytrá... Jsem pevně rozhodnutá se k ní za nějaký čas vrátit a přelouskat ji úplně celou, momentálně na mě byla trochu moc psychicky náročná a některá místa jsem opravdu těžko vydýchávala. I tak tam je ale spousta krásných myšlenek, klasická mystičnost je hezky zpracovaná a i když mě tam spousta věci rozčilovala a z autorových knih, co jsem zatím četla, mě rozhodně nadchla nejméně, bude mi dál ležet v hlavě.

23.11.2019 3 z 5

Agnes Greyová Agnes Greyová Anne Brontë

Bylo to hodně průměrné a v porovnání s mými dvěma milovanými knihami od autorčiných starších sester, spíše slabé. Někdy v polovině knihy mě sice příběh přecejen docela začal bavit, takže jsem ho minimálně četla s chutí a ke konci jsem se i docela usmívala, ale román ničím moc nevynikal. Navíc jsem opravdu neměla ráda hlavní postavu, její láska k Westonovi mi přišla dost zvláštní vzhledem k vývoji vztahu mezi nimi a postava Rosalie byla nesnesitelná a nevěrohodná. (I když možná že dřív některé dívky opravdu tak rozmazlené byly.) Byl to jinak takový jednoduchý, nezáživný románek, který v něčem ke konci až překvapivě připomínal pubertální lásky, o kterých se píše teď. Nebylo to vyloženě špatné, ale obzvlášť v porovnání s tvorbou sester, docela zklamání.

22.07.2019 3 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Prostě to vůbec není můj šálek kávy. Nedokážu se přimět, aby mě to bavilo, a to jsem se fakt snažila.

16.06.2019 2 z 5

Kletba vítězů Kletba vítězů Marie Rutkoski

Z knihy jsem hodně rozpolcená, moje hodnocení se pohybuje někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, zatím dávám čtyři a uvidím, jestli se to s odstupem nezmění. Líbila se mi společnost v něčem připomínající Starověký Řím a i zápletka je poměrně dobrá, ačkoli se vyvinula úplně jinak než jsem čekala. Je to i docela napínavé a od poloviny knihy hodně čtivé, styl psaní mi vyhovoval. Pak tu ale byly věci, které mi dost vadily - za prvé, vztah mezi Kestrel a Arinem měl hrozně nerovnoměrný vývoj, nebyly tam skoro žádné plynulé přechody a proto jsem měla dost velký problém jim to uvěřit. Stejně tak Arin byl první polovinu knihy naprosto jiný člověk než ke konci a zrovna moc mi k srdci nepřirostl, stejně jako většina postav a místy jsem se dost nudila. Kestrel ale ke konci nebyla špatná postava a skončilo to taky zajímavě, takže se určitě pustím do dalšího dílu.

02.06.2019 3 z 5

Franny a Zooey Franny a Zooey J. D. Salinger (p)

Nebylo to špatné, obzvlášť krátká povídka Franny mě bavila, ale časem už jsem se začala trochu nudit. Jsou tam dlouhé dialogy, občas zbytečné popisy a vypočítávání věcí, nacházejících se v tom a tom pokoji nebo v té a té skříňce a po celou knihu se toho vlastně moc neděje. I tak je ale poměrně čtivá, se zajímavou myšlenkou a postavami, které jsou vlastně i docela sympatické.

07.02.2019 3 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Konečně mě to chytlo. První dva díly mě moc nebraly, ve třetím se konečně začal objevovat potenciál a s tímhle dílem jsem vážně spokojená (akorát mě dost rozčilovaly překlepy v textu). Rozjezd byl sice pomalý, prvních tak sto stránek jsem si říkala, že to s touhle sérií snad už vzdám, ale pak se děj rozjel a mně tam skoro nic nechybělo. I závěrečný souboj byl dobrý, i když mi chvílemi přišel až moc plný klišé a všichni tam pořád vykřikovali nějaké květnaté věty a třásli hvězdami a tak podobně, autorka má někdy tendenci trochu přehánět a pořád některé věci dokola opakovat (například jo, už všichni chápeme, jak Rowan voní). Jinak je ale kniha dobře napsaná, napínavá a postavy skvělé. Vážně jsem zvědavá na další díl.

18.01.2019 5 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Trochu jsem se bála toho, že to bude jen o něco temnější verze Maasové, ale tak to není, kniha je o dost jiná než ostatní současné young adults, ačkoliv se taky točí kolem víl. Svět je zajímavý, i když mi nepřišel úplně uceleně vykreslený, spíš jen načrtnutý, ale je v něm potenciál a hlavní hrdinka je skvělá - jde si za svým, není to žádný uplakánek, naopak jde cílevědomě za mocí, po které touží a tím se celkem liší od jiných hlavních hrdinek, které pořád tak touží jen po tom dobru. Princ Cardan mi teda oproti ní a zbytku víl přišel dost krotký a určitě nejsem jediná, přišlo mi, že umí akorát šikanovat spolužáky, ale zase je tam prostor pro trochu zvrácenosti, ve kterou člověk doufá, když jde o Holly Black. Kniha je svižná, poměrně napínavá a ne nějak rušivě předvídatelná a fakt se těším na další díl.

03.01.2019 4 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Když jsem to četla před rokem poprvé, byla jsem nadšená - kniha je napsaná čtivě a napínavě, svět víl jsem si zamilovala a konec je vážně skvělý. Teď když to čtu s odstupem znovu s tím, že už jsem četla následující díly, nacházím na tom chyby, kterých jsem si tenkrát nevšímala: třeba to, jak Feyre pořád dokola opakuje stejné věci a hlavně to, jaká je to malá naivní holčička. Na druhou stranu vím, že to, jak je teď pitomá, s očima na vrch hlavy, je důležité pro její vývoj a že v dalších dílech už je mnohem lepší a snesitelnější. Ze všech dílů je tenhle asi nejhorší, ale to nic nemění na tom, že příběh je skvělý a autorka píše fakt dobře.

28.12.2018 4 z 5