Franc Franc komentáře u knih

Pěšky na Aldebaran Pěšky na Aldebaran Adrian Tchaikovsky (p)

Krásné, krátké, nicméně nesmírně intenzivní dílko nám autor naservíroval v tomto příběhu.

Zvolenou formou vyprávění z Vás udělá přímého účastníka příběhu, který klade spoustu otázek. Leč je na Vás, aby jste nechali pracovat svojí představivost, a mnohé naznačené zodpověděli sami sobě.

Artefakt je tajemný, ale uvěřitelný, ponurý, ale fascinují. Most, k jehož přechodu je třeba dozrát a pochopit.

Pochopit, že ne všechna přání by měla být vyslovena, a naplněna.

08.05.2023 5 z 5

Bitva o české země Bitva o české země Jan Kotouč

Několikráte nad Českými zeměmi slunce zapadlo, než jsem se od prvního dílu prokousal k tomuto závěrečnému. Musím konstatovat, že to nejlepší si autor ponechal do velkolepého finále.

Držel se zajetých kolejí kombinující urputné a líté boje, v jejichž pozadí probíhají jemné a chirurgicky přesné politické tahy mající za cíl udělit protivníkovu králi konečný šach mat.

Tentokráte autor rozšířil pole působnosti svým hrdinům a nejen širé oceány byly místem nesmiřitelných bojů. Rozšíření operací na domácí scénu bylo zdařilé a dalo příběhu větší šmrnc a náboj.

Během četby jsem měl u tohoto dílu nejsilnější pocit, že se autor nechal inspirovat skutečnými historickými událostmi, které dávaly tušit, jak se bude další vývoj odvíjet.

Nicméně samotná kniha je nesmírně poutavá, neustálé přelévání vojenských úspěchů na jednu či druhou stranu Vás udržuje ve stálém napětí. Celou sérii pak považuji za více než zdařilou a bezpochyby originální.

07.08.2022 5 z 5

Poutník z Mohameda Poutník z Mohameda Leoš Kyša

Pokud hledáte knihu s hrdinou, který se za to nebojí vzít, do boje si místo výčitek bere pistoli navíc, kterému střelba do zad není cizí, pak tohle je kniha pro Vás.

Jízda, kde mrtvoly přibývají rychleji než reklamy v hlavním vysílacím čase. Hlavní je do všeho skočit po hlavě a pak řešit jak a proč.

Rozsahem útlé, akcí bohaté. Při četbě se pořád něco děje. Autor Vás nenechá vydechnout, stejně jako nedá vydechnout svému hrdinovi.

Prostě klasický Kotlety.

09.06.2022 4 z 5

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Vysoké hodnocení dávalo tušit skvělý čtenářský zážitek. Mohu potvrdit, že mé dojmy jsou takové, jaké jsem chtěl, aby byly.

Autoři Vás hodí rovnou do vody a Vy musíte ze začátku plavat krapet intenzivněji, aby Vás vír událostí a postav nestáhl ke dnu.

Ale jakmile se události a jména ustálí, začíná slušná jízda. Intriky, boj o moc a místo na výsluní, zrada a pomoc, zbabělost a statečnost, to vše je v knize v míře hojné k nalezení.

Mezi množstvím hrdinů si najdete své favority, kterým budete stranit, postavy, u kterých zatím nevíte, jaký k nim zaujmout vztah, a postavy, u kterých od prvních stránek doufáte, že následující stránka bude jejich poslední.

Vše umně poskládáno do akčního celku, kdy v neustálém tempu sledujeme vývoj událostí, mající dopad na více světů, než by se v daný okamžik mohlo zdát.

Takže nezbývá, než si stoupnout do řady fanoušků této knihy, a rozhodně doporučit čtenářům, kteří v ní dosud nestojí, aby se zkusili přidat.

28.04.2022 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Cesta do hlubin chodcovi duše. To je to, oč tu běží.

Pro mě bezesporu zajímavá kniha, ale zároveň kniha, kterou nechci hodnotit. Sáhl jsem po ní v nesprávný čas. V čase, kdy jsem jí nebyl schopen věnovat stejnou urputnost, se kterou chodci bojovali o čest být poslední.

Proto jsem šel spíše po povrchu příběhu, místo ponoření se do jeho hloubky, kde by mě více omývala obava, temnota, samota, či strach skrývající se pod slupkou arogance a sebejistoty.

Jak jsem uvedl na začátku, zajímavá kniha, která bude skvělou knihou, pokud jí budete věnovat dostatek pozornosti a vytrvalosti.

24.05.2021

Hranice impéria Hranice impéria Jan Kotouč

S knihy Jana Kotouče je to jak s Vaším oblíbeným seriálem. U každé další knihy tak nějak tušíte co Vás čeká a nemine, přesto se těšíte. Po dočtení odkládáte knihu s jistým smutkem, že prozatím vše skončilo, a s jistým rozechvěním se nemůžete dočkat dalšího dílu.

Autor Vás opět uvrhne na šachovnici vesmíru, kde hráči pozvolna opouštějí tahy pěšcem. Série začíná okamžikem, kdy černí zahráli šach. Bílý král je zatlačen do kouta, kde se marnými tahy pokouší vyhnout matu.

Kniha vyprofilovala nepřítele, který pod maskou tajemna nosí známou tvář, o které se myslelo, že navždy zůstane skryta. Politika a intrikaření, krutost a nenávist je konfrontována s obránci, kteří vědomi si vlastních nedostatků musí učinit nemyslitelné, aby obhájili poslední šanci na záchranu svých životů.

Od knihy nečekejte nic nového a ani převratného. Podobných námětů jste mohli nejen v podání Jana Kotouče přečíst spoustu. Kniha se nevyhne tradičnímu scénáři vlastnímu tomuto žánru, boji dobra se zlem, někdy i plytkým rozhovorům, kdy hlavní hrdina morálně obhajuje své skutky před sebou samým. Přesto má ale dílo svojí šťávu. Štávu a náboj, který Vás zasáhne a nepustí do poslední stránky.

05.03.2021 4 z 5

Lenochovy myšlenky Lenochovy myšlenky Jerome Klapka Jerome

Brilantní. Mám pocit, že některé autorovi postřehy a myšlenky jsou v dnešní době možná aktuálnější, než v době svého vzniku.

S autorem už zkušenost mám. Tato kniha mě opět utvrdila v tom, jak skvělým spisovatelem byl. Úžasná práce se slovy, osudy, myšlenkami, svěží a lehký humor, který má schopnost vykouzlit úsměv na rtech.

Autor Vám umožňuje plout jen po povrchu, nechat se ukolébat krásou slov, větných spojení, bohatostí jazyka, či ponořit se spolu s ním do hlubin jeho myšlení a odhalovat životní poznání, které se v něm nalézá.

Tohle je další z knih, jejímž nezpochybnitelným plusem je skutečnost, že Vás nutí přemýšlet. I když se s autorovými závěry neztotožníte, nejste pouze pasivním účastníkem příběhu. S knihou pracujete a právě proto ve Vás něco zanechá.

22.07.2020 4 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Inu proč ne. Zajímavé téma zpracované z mnoha úhlu. Jednou silněji, jindy slaběji. Tak je tomu konec konců u každé povídkové sbírky. V mých očích převládali špíše dobré či přímo skvělé nad těmi, co mě výrazněji neoslovily.
Argentinské probuzení, Chlad věčnosti, Dos grojse genereraj,Tenkrát na Ukrajině jsou asi povidky, které bych nejvíce doporučil čtenářské obci.
Ale i zbytek si urcitě najde své příznivce. Tato kniha je dalším důkazem, že i u nás je naštěstí spousta mistrů svého oboru, jejichž práce oblaží duši čtenářovu.

06.12.2018 4 z 5

Vlčí bratrstvo Vlčí bratrstvo David Farland (p)

Musím jít krapet proti proudu. To co bylo na prvním díle tak nové autor nikam neposunul. Dej se sice rozvíjí a pokračuje, ale vše bylo takové nějaké rozvláčné a zbytečně dlouhé. Možná by knize pomohlo zestručnění, aby to zásadnější vyznělo výrazněji.

Navíc se mi krapet zajedl hlavní hrdina, jehož váhání a myšlenkové pochody přišly stále stejné. Přišlo mi, jako by autor nevěděl co s ním. Přitom vývoj dalších aktérů byl poměrně zajímavý. Ale to nemohlo překryt značné rozpaky z čteného.

Nic naplat, nemohl jsem se začíst, vše bylo dlouhé, radost z čteného se tentokrát nedostavila. Asi budu muset ke vší účtě k autorovi čtení dalších dílů načas odložit k ledu.

17.06.2018 2 z 5

Suma všech lidí Suma všech lidí David Farland (p)

Opravdu zajímavé. Asi budu přejímat názory z níže uvedených komentářů, když napíši, že autor přišel s něčím novým. Ale nemohu než to potvrdit.

Někdy stačí něco nového, neotřelého, co pozvedne knihu o řád výš. A to tato kniha přináší. Příběh samotný není až tak neobvyklý, ale nápady, se kterými autor přišel ho dělají zajímavějším a poutavějším.

Nápad přejímání odkazů Vas nutí přemýšlet, jak Vy sami by jste takové možnosti využili. A to je ten největší bonus a přidána hodnota knihy. Něco ve Vás vyvolá, vzbudí Ve Vas emoce.

Proto pokud máte rádi žánr fantasy a hledáte dosud jeho neznáme vody, tato kniha je ideálním představitelem obého.

09.03.2018 4 z 5

Jen jeden osud: Antologie sovětské lágrové prózy Jen jeden osud: Antologie sovětské lágrové prózy Lukáš Babka

Chtělo by se mi hodnotit 5 hvězdami, chtělo by se mi hodnotit 10 hvězdami, chtělo by se mi hodnotit 100 hvězdami leč nemohu. Tohle je opět ten typ knihy, který nemohu ohvězdičkovat. Žádné takové hodnocení nemůže postihnout pocity, které člověk při četbě zažívá. Neskutečně silné příběhy lidí, kteří bez šance vlastními silami ovlivnit svůj osud, byli hozeni na samé dno, vláčeni z místa na místo, ponižováni, týráni, odsouzeni k pomalému umírání, aby se svému osudu vzepřeli. Našli v sobě sílu vzdorovat, nevzdali se, bojovali, aby mohli podat svědectví o bezpraví, které dnešní člověk může vnímat, ale nemůže pochopit. Vím, že nikdy nebudu sto pochopit, čím vším si tito lidé museli projít, jediné čeho jsem schopen je obviv k síle a vzdoru, se kterým si vybojovali svůj život.

25.01.2018

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Do třetice všeho nejlepšího. Tento díl považuji za důstojné vyvrcholení celé trilogie. Autor se s tím opět nemazal a rozjel příběh plný akce a napětí. Hlavní hrdina je opravdu hrdina s velkým H. Narozdíl od mnoha jiných podobných knih z něj autor neudělal dobráka, který má vždy srdce na pravém místě. V případě Kotletově ví, že zabíjet se musí, a toho úkolu se zhostí s vervou jemu vlastní. Sentiment je naštěstí luxus, který do vínku nedostal.

Sice jsem zvolený závěr nečekal, ale musím říci, že mi tak nějak k celému vystavěnému příběhu sedl.

Z celé trilogie mám velice dobrý pocit, knihy mi vyloženě sedly. Děj byl přímý, jednoduchý, provázený zajímavě vybudovaným světem po jaderné válce. Pokud má někdo tento žánr rád, věřím, že tato kniha i díly předešlé budou patřit k té lepší části knihovny.

25.12.2017 4 z 5

Poslední den stvoření Poslední den stvoření Wolfgang Jeschke

Četba byla jak jízda na vlnách. Jste vhození do vody, netuše o čem to autor mluví. Buď budete plavat a dostane se Vám vysvětlení, nebo to vzáte, a utonete v tom počátečním zmatku. Já naštěstí vydržel a dostalo se mi poměrně zajímavého a netradičního příběhu na téma cestování časem a jeho vlivu na potencionální budoucnost. S tímto úkolem se do 2/3 knihy autor vypořádal bravurně a já byl v neustálém napětí a očekávání, co přinesou stránky další. Leč musím se ztotožnit s některými komentáři níže, které přinesly povzdechy či rozpaky nad koncem. Celé uzavření příběhu mi přišlo neurčité, nejasné, bez nápadů. Jako by autor najednou nevěděl jak dál a své tápání promítl do konání hrdiny. A nebo věděl, jenom já jsem ho nepochopil.

Knihu bych doporučil, rozhodně toho má více, co může nabídnout, než čím může odradit. Ale ten nešťastný konec ve mně chtě nechté zanechal krapet hořkou pachuť.

26.09.2017 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Spad rozhodně není špatná kniha, ale takovou sílu, abych z "spad" na zadek nemá. Možná to nebylo knihou, ale očekáváními, s kterými jsem jí otevíral.

Knihu bych rozdělil do tří částí. Pomalý rozjezd, svižný, akční, hláškami prorostlý střed, neslaný nemastný konec. Četba připomíná jízdu na vlně. Nahoru, vrchol, sešup dolu. Tím nechci nikterak kritizovat, leč upozornit na z mého úhlu pohledu jistou nevyváženost knihy.

Ale lhal bych, kdybych tvrdil, že v některých úsecích jsem si knihu neužíval. Poté co váleční veteráni opustili Prahu začalo být docela živo. Akcí a mrtvolami autor rozhodně nešetřil. Až si člověk říkal, že přidat autor ještě jednu dvě takové výpravy, neměl by pomalu o čem psát, neb všichni přeživší by se navzájem zlikvidovali. Hlášky především hlavního hrdiny dokázali nejednou vyloudit úsměv na tváři.

Pokud bych měl brát v potaz uvěřitelnost autorova světa po atomovém ping-pongu, asi bych se z jeho vizí neztotožnil. Ale jako kulisa pro předložený příběh mi sedl a času, kterém jsem v něm četbou mohl strávit rozhodně nelituji.

28.04.2017 3 z 5

Zabíječ skavenů Zabíječ skavenů William King

V jednoduchosti je síla - tímto heslem se při psaní autor řídil a nutno říci, že se to vyplatilo. Jednoduché a prosté, leč svižné a akční, takové jsou příběhy hlavních hrdinů mající svůj silný půvab. Pokud se chcete pobavit a zabavit, hodit za hlavu starosti všedních dnů stejně silně jako Gotrek skavena, je tato kniha ideálním prostředkem. Neočekávejte dialogy v duchu jazyka Dostojevského, složité dějové zápletky hodné anglické detektivky. Zato potoků krve za neustálého břinkotu zbraní se Vám dostane měrou vrchovatou.

Oproti předchozímu dílů hodnotím krapet výše. Kniha není o tolik lepší, jenom jsem ji bral do rukou s jinými očekáváními a představami. Tentokráte se mi dostalo přesně toho, co jsem očekával. Pokud hledáte akční fantasy se zajímavými hrdiny a ještě zajímavějšími nepřáteli, směle do toho.

07.03.2017 4 z 5

Slyšel jsem Zemi... Slyšel jsem Zemi... Kir Bulyčov (p)

Ať už si o ruském národu můžeme myslet cokoliv, jeho přínos pro literaturu je neocenitelný. Přesvědčuji se o tom s každou další knihou vzešlou z pera ruského autora. Ani u této knihy tomu není a nemůže být jinak. Stáčí pár stránek, na kterých se toho odehraje velice mnoho, a ve skutečnosti tak málo. Řeklo by se, že ústředním motivem knihy je jedna cesta s jedním úkolem. Ale jde hlavně o to, co tato cesta představuje. Střet mizející civilizace s nastupujícím divošstvím. Zoufalé lpění jedněch na minulosti, pragmatismu a přizpůsobení jiných současnosti.

To je to oč tu běží. Rozhodně nikdo s milovníků žánru sci-fi by si tento skvost neměl nechat ujít.

24.12.2016 5 z 5

Opojení z proměny Opojení z proměny Stefan Zweig

Mimořádná kniha, která je i v dnešní době stále aktuální.

Snaha a píle nestačí, osud člověk svojí snahou stejně nepřemůže. Víra v lepší zítřky je jen iluzí ale i luxusem, který se ukáže být naprosto zbytečným leč zároveň tím jediným, na který se zmůže.

Mimořádně bohatým a popisným jazykem autor vypráví příběh ženy, která nahlédne za oponu života šťastných a falešných. Toto prozření neúprosně nastaví zrcadlo jejímu dosavadnímu životu, minulosti, přítomnosti, ale i budoucnosti. Právě ta pro ni tímto okamžikem ztrácí jakýkoliv smysl.

Psychologii postav má autor zpracovanou bravurně. Myšlenkové zvraty a pocity hrdinů jsou propracovány do posledních podrobností, emoce na Vás přímo dýchají ze stránek knihy. Bezesporu každý, kdo holduje tomuto druhu literatury, musí být nadšen při četbě, a zklamán po dočtení, že toho není více.

04.12.2016 5 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

Jedna hora, 2 nepřetelské strany bušící do sebe po 3 dny hlava nehlava.

Můteže si říkat, jak je možné z toho vytěžit skvělou knihu? Věřte, nevěřte autor to opět dokázal. Toto je čtvrtá kniha, kterou jsem od něj četl, a opět nemohu než tleskat radostí.

Ano, dějová linie je možná prostá a jednoduchá, ale z těch pár ingrediencí které autor použil, uvařil skvělé jídlo, které musí čtenářův hlad plně zasytit.

Skvěle vypracované postavy - intrikující Calder, tajemný Třesavec, neústupný Dow, bláznivý Whirrun z Blighu, uražený Bremen, vyčůraný kaprál Tunn, tajemný mág - ti všichni a mnoho dalších Vás budou bavit od začátku do konce. Skvělé popsané bitvy, útok střídající útok, ústup následovaný úprkem, hrdinství jedněch, zbabělost druhých.... Bylo by toho hodně, co by člověkmohl vyzdvihnout, a téměř nic, co by mohl kritizovat

Takže kdo má rád žánr military fantasy, ten by si tuto knihu rozhodně neměl nechat ujít. Věřím, že ještě nadlouho mu tato kniha uvízne v paměti.

04.01.2016 5 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Knihou jsem více než mile překvapen. Opět spousta humoru, díky kterému čtení rychle utíká.

Nevím, zda je nutné jí srovnávat se Saturninem. Obě mají své kouzlo a schopnost pobavit čtenáře měrou vrchovatou.

24.05.2015 4 z 5

Fulgrim Fulgrim Graham McNeill

Po mém soudu zatím nejzdařilejší počin z dosavadní série.

Příběh o jedné legii, jednom primarchovi, který v hledání dokonalosti nalezne zkázu. Vše se do jisté míry děje kolem událostí již proběhnuvších, ale tentokráte na ně nahlížíme z jiného pohledu. Opět jde o zradu, hledání víry a pravdy. Nebyl by to ale svět Warhammeru, aby k dosažení cíle nebylo nezbytné překročit neřkuli potoky, ale přímo moře krve.

Staré bratrství jsou odhozena, zapomenuta pro vyšší cíle, které ale mohou být zničujicí.

Opravdu povedené dílo, které Vám nedá oddechnout.

11.06.2024 5 z 5