FoxFox FoxFox komentáře u knih

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

S příchodem podzimního počasí jsem dostala náladu zachumlat se do deky s nějakou mrazivou detektivkou. Na Yrsu jsem slyšela chválu ze všech stran, sáhla jsem tedy po prvním dílu série Freyja & Huldar. Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. Po celou dobu čtení jsem byla napnutá a zvědavá, jak to celé dopadne. Vraha jsem neodhalila ani náhodou. Romantická linka s Freyjou a Huldarem mě moc bavila a těším se, jak to mezi nimi bude dál, do druhého dílu se určitě brzo pustím.

22.09.2021 4 z 5

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

Poslouchala jsem jako audioknihu, a ta byla jedním slovem DOKONALÁ. Hlavní hrdinové zůstanou v mém srdci, úžasné pohlazení po duši, moc doporučuji.

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Nejsem cílovka, ale od paní Soukupové si ráda přečtu vše. Obdivuji, jak dokáže vystihnout charaktery a přemýšlení postav, je pro mě hrozně uvěřitelné a realistické.

16.04.2024

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

S ohledem na desetiletou pauzu, která uběhla od přečtení Hunger Games a této knihy, jsem měla trošku obavy, jestli už jsem z této série "nevyrostla". Ale ne, Balada mě bavila a po jejím přečtení jsem dostala chuť pustit se i do původní série.
Knížce by možná prospělo zkrácení o pár stránek, ale není to žádná zásadní výtka. Ke konci už mě trošku unavovalo přílišné rozebírání politické situace, které mi zkazilo celkový dojem ze čtení, proto jedna hvězdička dolů.

19.03.2024 4 z 5

Bolestná laskavost Bolestná laskavost Jo Browning Wroe

Pro mě už je většinou kniha od Hostu sázka na jistotu, což se potvrdilo i tentokrát. Velice citlivě napsaný příběh Williama, který v dětství přišel o otce a tato ztráta poznamenala jeho vztah s matkou i se zbytkem rodiny. Zajímavým přídavkem je Williamam zvolené povolání, stane se balzamovačem v rodinném podniku. Na začátku knihy nabídne svoje služby jako dobrovolník po hrozné tragédii, při níž přijde o život více než sto malých dětí. Pár dní strávených s jejich těly ho však poznamená takřka na celý život.
Krásně napsáno, ale tempo je pomalejší, takže kdo má rád víc "akční" knihy, mohl by být zklamaný. Za mě plný počet hvězd.

19.02.2024 5 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Rodinná sága odehrávající se v prostředí nehostinného australského vnitrozemí popisuje osudy členů farmářské rodiny Cleary. Ústřední postavou je Meggie, jíž se stane osudovým setkání s mladým knězem Ralphem. Sledujeme však osudy i ostatních členů této rodiny, kteří opravdu neměli lehký život a mnohdy se museli vyrovnávat s velmi bolestivými událostmi. Moc se mi líbilo prostředí Austrálie v 20. století, dozvěděla jsem se pro mě spoustu nových informací. Jediné, co se mi v knize zdálo zbytečné, byly popisy církve, ale jinak jsem hltala slovo za slovem a trpěla spolu s Meggie.

Do této tlusté knihy s filmovou retro obálkou se mi delší dobu moc nechtělo, ale teď jsem tak ráda, že jsem ji tehdy v knihobudce ulovila.
Moc krásné čtení.

29.05.2023 5 z 5

Uzdravení Rose Gold Wattsové Uzdravení Rose Gold Wattsové Stephanie Wrobel

Vyposlechnuto jako skvěle načtená audiokniha, která mě bavila od začátku až do konce. Příběh nám střídavě vypráví asi dvacetileté Rose Gold a její matky, která byla odsouzena za týrání dítěte. Jak to ale bylo ve skutečnosti? Opravdu se matka dopouštěla zločinu, nebo všechno bylo trochu jinak? Příběh byl napínavý, pořád mě nutil číst dál a dál, abych se konečně dozvěděla pohnutky chování obou hrdinek. Musím vás ale varovat, k srdci Vám nepřiroste ani jedna z nich. Po celou dobu čtení jsem musela myslet na příběh Gypsy Rose Blanchard, který mě taktéž hodně zaujal. Perfektní kniha, doporučuji.

16.01.2023 5 z 5

Velice zajímavé a poučné čtení. Nejvíce se mi líbila první část, která pojednávala o nejranějším období člověka. Není to žádná jednohubka, ale kniha k zamyšlení. Za sebe doporučuji.

03.01.2023

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Petra Soukupová umí skvěle psát a v jejím podání bych přečetla cokoliv. Ta realita, všednost a obyčejnost, se kterou se čtenář dokáže snadno ztotožnit, mě prostě hrozně baví.

11.11.2022 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Přiznám se, že o Řecké občanské válce a událostmi s ní spojenými jsem slyšela poprvé. Knížka vypráví příběh řeckých uprchlíků, kterým v té době Československo poskytlo azyl. Sledujeme osudy několika postav, z nichž každá je jiná a každá se s životem v cizí zemi vyrovnává jinak. Nikdo z nich však nezapomene na svoje rodné Řecko, které nakonec s některými z nich i navštívíme. Čtení bylo velice poutavé a zajímavé, vždycky jsem se těšila, až budu mít chvilku a budu se moct znovu začíst. Dávám plný počet hvězd a moc doporučuji.

20.09.2022 5 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Na tuto knihu jsem byla zvědavá a po přečtení mohu říct, že mě příjemně překvapila. Pět jazyků lásky je čtení k zamyšlení, a pokud je čtenář otevřený a ochotný se něco z knihy naučit, věřím, že může pomoci zlepšit jeho vztahy. Jak autor uvádí, nemusí se jednat jen o romantický vztah jako manželství, ale třeba i vztah rodič - dítě. Jestli hledáte knihy s tímto tématem, u téhle myslím nešlápnete vedle.

30.08.2022

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

Liane Moriarty je moje oblíbená autorka. Knihu Poslední výročí jsem četla poprvé před pěti lety, takže záhadu děťátka jsem naštěstí stihla zapomenout. Autorka píše čtivě, nezdržuje se zdlouhavými popisy prostředí, ale spíš se zaměřuje na myšlenky jednotlivých postav, což mám na jejích knihách ráda. Za mě pohodové letní čtení, kniha mi sedla a moc mě bavila.

02.08.2022 4 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

"Lidi dokážou sestrojit nadzvukové letouny a vypouštět rakety do vesmíru, identifikovat zločince z jediného vlasu anebo nepatrného kousíčku kůže, vypěstovat rajče, které vydrží tři týdny v ledničce a ani trochu nesvraská, uložit do mikroskopického čipu miliardy dat. Dokážou taky nechat lidi umřít na ulici. "

Kniha plná hlubokých myšlenek, které člověka nutí se u čtení zamýšlet o "věcech". Vyprávění hlavní hrdinky Lou mě chytilo už od prvních stránek a nepustilo až do konce. Tak moc jsem si přála jiný závěr...

Pokud jste ještě od Delphine nic nečetli, rozhodně tomu dejte šanci. A pokud už za sebou některé její dílo máte a líbilo se vám, budete nadšeni i z No a já.

07.07.2022 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Kniha Kyselé třešně se odehrává během posledního roku Druhé světové války v okolí Přerova. Zachycuje každodenní život obyčejných lidí a jejich mnohdy těžké osudy. Hlavní hrdiny jsem si rychle oblíbila a přála jim šťastný konec. Bohužel do jejich životů zasáhne událost, o které jsem neměla ani ponětí, a změní životy všech. Kniha je psána podle skutečných historických skutečností a o to více šokující. Trošku mi nesednul „kronikářský“ styl psaní, ale určitě chci vyzkoušet i další díla této autorky.

24.05.2022 4 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Tohle byl opravdu úžasný zážitek. Panu Eddiemu patří můj největší obdiv a úcta, kéž by tak skvělých lidí bylo na světe víc. Kniha se četla úplně sama, ke konci pro mě byla i dojemná. Myslím, že do kategorie seberozvojové literatury se řadí právem, celou knihou nás naprosto přirozeně provází mnoho krásných a motivačních myšlenek. Vřele doporučuji přečíst!

08.03.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Já nevím, ale bohužel jsem nepřišla na to, proč je tato kniha ze všech stran tak opěvovaná. Příběh byl pěkný, určitě za přečtení stojí, ale podle toho obrovského humbuku kolem knihy jsem prostě čekala něco víc.

17.01.2022 4 z 5

Porodní bábou navždy Porodní bábou navždy Patricia Harman

Třetí, závěrečný díl dočten a musím říct, že mi bude po postavách, které nás sérií od řeky Hope provázely, trošku smutno. Knize jsem musela oproti předchozím dvěma dílům ubrat na hodnocení jednu hvězdičku, protože jsem se nemohla ztotožnit s názorem Patience na zapojení jejího manžela do války. Nicméně sérii určitě doporučuji, je to krásné čtení.

13.09.2021 4 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Ze začátku se mi nedařilo do knihy začíst, ale potom jsem se od ní zase nemohla odtrhnout a Jeden den jsem přečetla během deštivého víkendu. Romantiku v knihách nevyhledávám, ale tady byla okořeněná špetkou deprese a temna. Krásný příběh, doporučuji i filmové zpracování.

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Tohle bylo pohlazení po duši, moc pěkně napsaná knížka. Hlavní hrdinka Patience mi byla sympatická, uměla si poradit za každé situace. Autorka taky pěkně popisuje americkou přírodu a dokázala mě přenést do krajiny u řeky Hope. Po dočtení jsem se musela hned pustit do druhého dílu.

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Velmi čtivě a realisticky napsaná kniha. Při čtení popisu některých porodních technik se mi dělalo fyzicky špatně, což je pro mě známkou toho, že autorka dokáže čtenáře vtáhnout do děje. Připadala jsem si, jako bych byla na oddělení spolu s hlavní hrdinkou Julií. Knihu přečtete jedním dechem a závěr vás naprosto zdrtí.

20.07.2021 5 z 5