FirstDaw8ID FirstDaw8ID komentáře u knih

Asterix a Kleopatra Asterix a Kleopatra René Goscinny

Tohle mě neskutečně baví. Jsem jedním z těch, co jako první viděli (hraný) film, tudíž pro mě příběh komiksu nebyl ničím novým, přesto jsem si ho náramně užil. Příběh nikde nedrhne, humor je velice příjemný, pobaví i hieroglyfy v bublinách a egyptské prostředí je krásně nakresleno. Prostě spousta věcí, na které člověk následně rád vzpomíná. K tomuto dílu se určitě rád vrátím a vlastně nebude záležet na tom, jestli sáhnu po tištěné verzi, nebo se podívám na jednu z filmových adaptací. Rozhodně doporučuji do sbírky.

22.06.2021 5 z 5

Nesvár Nesvár René Goscinny

Lidské bytosti jsou blázni! Aby taky ne, nechat mezi sebe zaset zelený plevel nesváru...velice hravý a vtipný díl, psychologická válka se velmi podařila (i když každý si pod ní představuje poněkud něco jiného), korunu tomu nasazují náčelníkovi "štítonosiči" a podrobná mapka bitvy, která je s každým očíslovaným bodem vtipnější. Tento díl jsem si opravdu užil

28.10.2023 5 z 5

Akira 4 Akira 4 Katsuhiro Otomo

Tohle bylo kolosální. Pro mě zatím nejlepší část, která je plná akce a detailní kresby zničeného Neo-Tokia. Spoustě postav se změnila životní situace a snaží se s tím vypořádat, do toho je tu velká tlupa tupých násilníků a celé vyznění tohoto dílu je opravdu neveselé a temné. Přesto jsou tu malé záchvěvy jemného humoru, které nejsou tlačeny na sílu a příjemně překvapí. Musím říct, že jsem se do příběhů pořádně ponořil (a opět oceňuji, že je hned na začátku publikace shrnutí dosavadního příběhu) a poprvé mě doopravdy zasáhlo kouzlo fenoménu Akira. K tomu má navíc komiks o sto stran víc než díl předchozí, ale žádná hluchá místa nehrozí. Rozhodně doporučuji a těším se na zakončení.

06.05.2023 5 z 5

Z neznámého světa a další příběhy Z neznámého světa a další příběhy Erik Kriek

Nepovažuji se přímo za fanouška Lovecrafta, ale některé povídky mě opravdu oslovily a v tomto komiksovém zpracováním jsou zpracovány opravdu bravurně, některé trochu trpí tím, že se jim nedostal takový prostor (Dagon). Barva z kosmu se tu zde obzvlášť povedla, pořádně hrůzná atmosféra tu nechybí a černobílá kresba to navíc vše podtrhuje. Stejně tak skvělý je Stín nad Innsmouthem, detailní kresba města je parádní a atmosféra je převedena skvěle. Škoda, že v rejstříku jsou uvedená chybná čísla stránek, to lehce kazí dojem. Četl jsem všechny adaptované povídky, až na Vyděděnce a Z neznámého světa, které bych si určitě moc rád přečetl v původní formě.

01.05.2023 4 z 5

Výplata Výplata Philip K. Dick

Pro mě byly "nové" pouze tři povídky, zbytek už jsem četl v jiných sbírkách. Celé povídkové knize dominuje ústřední Výplata, dále pak Váhavec, Snídaně za úsvitu a Otcova napodobenina, zbytek je bohužel průměrný až dokonce podprůměrný, jsem ale rád, že jsem si mohl přečíst z Dickovi povídkové tvorby opět něco dalšího.

30.04.2023 3 z 5

Oko na nebi Oko na nebi Philip K. Dick

(SPOILER) Nemůžu se ubránit dojmu, že z tohoto nápadu a tématu šlo vytřískat mnohem víc. P. Dick píše neuvěřitelně čtivě a tak jsem rozhodně při čtení nijak netrpěl, rozhodně si však dokážu představit to, že by se v prvním světě strávilo o něco méně času a celkově bych čekal mnohem absurdnější příhody v daných světech či myslích. Ovšem stoupání do nebes na deštníku jen tak nezapomenu (jak je, nepříliš esteticky, vyobrazeno na obálce knihy). Natož pak oprava auta modlitební knížkou. Příběh je plný skvělých nápadů, slušelo by mu však pevnější sevření a tah na branku.

19.04.2023 3 z 5

Minority Report (I) Minority Report (I) Philip K. Dick

Vodíkové bomby, telepati, roboti, paranoia, obnova společnosti...všechno to tady najdete a to pod nezaměnitelným stylem. Jsem si téměř jistý, že jen málo lidí kdy uvažovalo nad věcmi jako autor a už vůbec málo z nich to dokázalo takhle čtivě a napínavě sepsat. Některé povídky v hlavě doznívají ještě dlouho po přečtení...

11.02.2023 4 z 5

Podivný ráj a jiné povídky Podivný ráj a jiné povídky Philip K. Dick

Povídkový P. K. Dick mě prostě baví. Ano, některé povídky mě vůbec neoslovily (Psioniku, zachraň moje dítě! nebo Nulovost), jiné oslovily maximálně (Válečný veterán, Zlatý muž nebo Fostere, jsi mrtvý), některé mají geniální myšlenku, ale o něco horší provedení, jiné jsou hodně povedené v obou směrech. Společné však mají téma, kdy nám autor předloží skrze hrdinu realitu, my čtenáři se do ní ponoříme a jednou za čas zjistíme, že ten vypravěč nebyl tak spolehlivý, jak jsme si zprvu mysleli. Tahle knížka je opravdu velkým souborem děl, která si občas nemůžou být méně podobná. Je vidět, že se pan Dick vždy zamyslel nad nějakým problémem (k tomuto vhledu pomůžou poznámky na konci knihy) a okolo toho problému vystavěl děj, prostředí a postavy. Jen díky tomu můžou být povídky tak různorodé, vtahující, napínavé a nepředvídatelné. A co je ještě lepší - nadčasové.

09.02.2023 4 z 5

Asterix legionářem Asterix legionářem René Goscinny

Parádní díl s nešťastně zamilovaným Obelixem, žárlivým Idefixem a římským vedením, které si s Galy neví rady, zvlášť když se ženou vpřed za svým cílem a z rozkazů si nic nedělají. Také se v tomhle díle dozvíte, jak na první pohled poznat nešťastně zamilované člověka, jak vypadá skutečný překladatelský oříšek nebo souboj římské legie proti jiné římské legii. Po prvním přečtení si mohu tento díl zařadit s čistým svědomím do oblíbených, protože má tu správnou esenci Asterixových dobrodružství, člověk se v něm na těch pár chvil příjemně ztratí, příběh nemá hluchá místa, humor je tu přesně takový, jaký očekávám a takzvané "running jokes" jsou tu příjemným zpestřením a vlastně tradicí.

18.11.2022 5 z 5

Akira 2 Akira 2 Katsuhiro Otomo

Druhý díl se pořádně rozjel. A vlastně ani nezastavil. Akce je našlapaná a příběh ubíhá takovým tempem, že mangu nemůžete odložit. Musím říct, že mě pokračování hodně vtáhlo a jsem rád, že v září by se k nám měl dostat díl třetí a tak naskočení do předešlého neděje nebude příliš zdlouhavé. Spolu s tím oceňuji shrnutí předchozího děje v úvodu, už jsem od vydání prvního dílu stihl ledasco zapomenout.

15.08.2022 4 z 5

Asterix a zlatý srp Asterix a zlatý srp René Goscinny

Opravdu hodně povedený díl, spousta kvalitních vtípků, latiny tak akorát. Jediné co sráží zážitek je coloring a lettering (a navíc Trubadix je tu Samolibix), to však člověku nezabrání si užít Obelixe, který oddaně nese "malý dárek", velmi znuděného prefekta, pravidelné úniky ze žaláře a spoustu dalších malých, ale vychytaných vtípků (sporťák na silnici, loupežník na stromě...). Rozhodně mě tento díl nezklamal a rád se k němu ještě někdy vrátím.

26.01.2022

Bomba Bomba Laurent-Frédéric Bollée

Jaké jiné hodnocení dát než plný počet? Propracovaná a promyšlená kresba, v příběhu se člověk zorientuje nehledě na historické znalosti a souvislosti. Sice se často přeskakuje z místa na místo, z postavy na postavu, ale je to děláno s citem a srozumitelně. Úžasné jsou hlavně celostránkové (vzpomínkové) přechody. Téma je to opravdu silné a povedlo se zpracovat s naprostou grácií. A myšlenka udělat z uranu hlavního vypravěče je také nesmírně skvělá. A koho z nás by nezaujalo příznačné vyobrazení Pražského orloje v souvislosti s uranovým dolem. Kniha vás jednoduše poučí o historii a vědě, chytne vás precizně vystavěným příběhem, bude vás dojímat jednotlivými příběhy, v krátkých okamžicích i překvapivě pobaví a přesto, že vám objasní některé otázky, o kterých jste ani nevěděli, že je chcete zodpovědět, představí vám i nějaké staronové, morální.

15.01.2022 5 z 5

Akira 1 Akira 1 Katsuhiro Otomo

Akira je samozřejmě kult a já jsem si ji na základě toho pořídil, nechtěl jsem si české vydání nechat ujít. Je to teprve druhá manga, kterou jsem přečetl a začínám zjišťovat, že to zřejmě není nic pro mě. Určitě musím jako první vyzdvihnout neskutečně detailní kresbu, proti které nemám co vytknout, opravdu se mi hodně líbí. Stejně tak pochvalu zaslouží příběh, který není těžkopádný, ale zároveň není ani předvídatelný. Čtenář je udržován v napětí, některé kusy informací se v rámci příběhů dozví, zbylé však čekají na rozuzlení v dalších dílech, které určitě minout nechci. Ale zatím mi úplně nesedly postavy (i když oceňuji, že v úvodní knize vlastně ještě vůbec nevím, komu fandit), jediná výjimka je Tecuo s pořádným bolehlavem, na který zabere jen Ibalgin 600 000. Dialogy mě také příliš neohromily a svérázný humor mě nějak míjí...jsem zvědavý, jakým směrem se rozjede další díl a přes nižší hodnocení se na něj těším. Čekání si mezitím zřejmě zkrátím čtením předělávky Bartkira a filmovou adaptací, se kterou jsem také ještě neměl čest.

29.11.2021 3 z 5

Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Philippe Brenot

"Oidipus, you motherfucker!"

Velmi vtipný a příjemný komiksový počin který přibližuje lidskou sexualitu v průběhu dějin. Člověk si udělá určitou představu, jak to v kterém období měl kdo těžké. Sexualita je přirozená, přesto se dělá vše proto, aby se o ní mluvilo co nejméně, takže vznik této knihy je jedině správný krok. Trochu mi to připomíná seriál Byl jednou jeden člověk, ovšem v komiksové formě a pro dospělejší publikum. Abych také něco vytkl - celá kniha je hodně zaměřena na Evropa a ještě víc na Francii (což je sice pochopitelné, ale i tak...) a v prvních pár kapitolách jsou informace, u kterých člověk zvedne obočí a přemýšlí, zda se to dá vůbec nějak dokázat...Ale i tak jsem celkově potěšen, navíc druhý díl Sexkomiks 2: Intimní historie Afriky a Orientu určitě napraví moji první zmíněnou výtku. :)

03.11.2021 5 z 5

Blednoucí vzpomínky Blednoucí vzpomínky Bartosz Sztybor

Temný až depresivní přídavek do komiksové zaklínačské rodiny, rozhodně jsem si spravil chuť po nepovedeném kousku z Masa a ohně. Celým příběhem se prolíná jedno velké téma, prosakuje skrze několik postav, se kterými se Geralt potká a díky tomu je tento díl velmi celistvou, ohraničenou kapitolou, která vás dokáže srazit na kolena. Celý tón příběhu podtrhuje velmi vydařený coloring (ač místy maskuje nedokonalou kresbu) a navíc se tvůrcům podařilo přenést správnou atmosféru Zaklínače, kde se Geralt chová tak, jak byste čekali (včetně sarkastických poznámek), příběh má nejen hlavu a patu, ale je skrz na skrz provázaný jednotným tématem a celkově to uzavírá kresba, která sice není perfektní, ale cit pro barvy jí dává nový rozměr a je tak posledním dílem skládačky k jednomu z nejpovedenějších zářezů do série. Rozhodně doporučuji a bez váhání se k Blednoucím vzpomínkám vrátím.

07.09.2021 5 z 5

Gwent - Výtvarné umění zaklínačské karetní hry Gwent - Výtvarné umění zaklínačské karetní hry Marcin Batylda

Stejně jako jsem propadl tři roky zpátky betaverzi karetní hry, tak jsem propadl i velkému formátu kreseb v této knížce. Publikaci se povedlo skvěle přiblížit ilustrace v detailním provedením a čtenář/hráč si může všimnout detailů, které dříve neviděl a dozvědět se něco navíc díky popiskům. Některé kresby jsou celostránkové, některé jsou po čtyřech ilustracích na jedné straně (kde už je popisků méně, ale určitě by se tam vešlo více zajímavostí). Jednotlivé "kapitoly" jsou rozděleny podle frakcí, kde je na stylově provedené dvojstránce představena krátkým textem a velikou ilustrací. Kniha je rozměrná, papír i tisk kvalitní a stejně tak i překlad do češtiny. Jsem vděčný nakladatelství, že se nebálo vydat knihu věnovanou karetní hře, jež je sice zasazena do světa Zaklínače, ale přesto nejspíš nemá tak početný zástup fanoušků v naších krajích jako knihy a herní trilogie.

25.06.2021 5 z 5

Cyberpunk 2077: Trauma Team Cyberpunk 2077: Trauma Team Cullen Bunn

Komiks mě zlákal po přečtení Tukanovi recenze ve SCORE a rozhodně jsem koupí chybu neudělal. Příběh je dobře gradovaný a k jeho pochopení nepotřebujete ani velkou znalost příběhu herní předlohy. Grafické zpracování naprosto výborné, skvělá dynamika scén, zachycení pohybů a výrazů postav, líbí se mi i použití barev k zachycení neonového osvětlení města, vážně krása.
Připravte se na hodně střelby a krve, ale i hodně melancholie, která prostupuje celým příběhem. Komiks jednoznačně vtáhne do děje, zhltnete ho na jedno posezení, proto mě těší, že na zadním přebalu se píše o "prvním komiksovém příběhu ze světa slavné počítačové hry", takže se na další příběh ze světa Cyberpunk 2077 hodně těším.

30.05.2021 5 z 5

Barva z kosmu Barva z kosmu Howard Phillips Lovecraft

Druhá sbírka povídek od vydavatelství Carcosa a moje první seznámení s autorem, ke kterému už jsem se dlouho chystal. Svazku určitě vévodí povídka Barva z kosmu (*5), která funguje perfektně, čtenáře správně vtáhne do děje a stejně tak dobře přenáší hrůzy, které se tam dějí. Hodně se mi líbily povídky Pickmanův model (*4) a Kdo šeptá ve tmě (*4). Pickmanův model dobře rozehrává děsivý příběh na malém prostoru (a navíc už vím, kam pomrkávali tvůrci Fallout 4 při tvorbě The Pickman Gallery). V povídce Kdo šeptá ve tmě se příběh pěkně odkrývá skrze dopisy, kde jejich autor popisuje hrůzy, které se u něho dějí a vy si je tak zároveň s vypravěčem příběhů představujete také. Zbytek, kromě povídek Číhající děs (*2) a Krysy ve zdech (*2), hodnotím *3. Většinou nebyly špatné, ale nedokázaly mě správně vtáhnout do děje nebo přenést děs do mojí hlavy. Příběh Stín nad Innsmouthem mi mimo jiné ukázal, že v Massachusetts i Temerii se uctívá stejný kult Dagona. Kdybych to vzal průměrem, vychází mi celkové hodnocení *3,2, což je asi odpovídající, našel jsem si tam příběhy, které mě nadchly a zaujaly a na jiné si zřejmě už nevzpomenu. Příště se pustím do Zjevení Cthulhu, uvidíme, co se mi zalíbí tam.

05.11.2020 3 z 5

Rick a Morty – Druhý svazek Rick a Morty – Druhý svazek Zac Gorman

Ze začátku se budu opakovat jako u komentáře u prvního dílu, ale jen ve zkratce: Kresba, co vypadá jako povedenější fanart, spousta hlavních postav vypadá podivně a i přes označení "Pouze pro dospělé čtenáře", jsou sprostá slova cenzurována. Ale! Druhý svazek příběhově příjemně překvapil, první tři kapitoly na sebe navazují, jsou napínavé, vtipné a opravdu dělají dobré jméno seriálové předloze - v podstatě to (až na tu kresbu, ehm) jako epizoda Ricka a Mortyho působí. Drtikulský speciál je ještě lepší, hodně tomu přidává ulítlost samotného příběhu, styl kresby Andrewa Macleana a samotné téma interdimenzionální televize, která umožňuje tvůrcům se pořádně vyřádit i bez Ricka a Mortyho. U téhle čtvrté kapitoly jsem se nasmál asi nejvíc (ano, u tohoto sešitu jsem se dokonce smál, další rozdíl oproti minulému...) a překlad typu: "Vodevři kukadla, jsou tu další džípadla," je prostě super. Pátá kapitola, Bláboční nadělení, mi také hodně sedla. Zac Gorman, jinak scénárista těchto svazků, by měl těch příběhu nakreslit víc, protože jeho styl kresby a celková stylizace mě nadchla, prostředí není tak mdlé a prázdné, grimasy postav jsou správně ulítlé a celkově to působí živěji a originálněji, než to, co kreslí CJ Cannon. Bonusové kraťasy z toho tentokrát vycházejí o něco hůř, ale jen v rámci celku, jinak jsou podobně zábavné, jako v předchozím svazku. Celkově tedy druhý svazek doporučuji a nejspíš se k němu i někdy vrátím.

14.10.2020 4 z 5

Rick a Morty – První svazek Rick a Morty – První svazek Zac Gorman

Bohužel, první svazek mě vůbec neoslovil. Hned ze začátku člověka překvapí kresba, která se podobá spíš povedenějšímu fanartu, než oficiálnímu komiksu, zvlášť postava Beth vypadá dost podivně. Přitom u celostránkových kreseb, které jsou mezi kapitolami, je kresba zdařilejší. Komiks ani nijak zásadně nezachraňuje příběh, nic úžasného to není, nakonec mě asi nejvíc bavily bonusové kraťasy (samozřejmě nejvíc Dobrodružství alternativního vesmíru). Navzdory tomu, že se na zadní straně komiksu objevuje označení "Pouze pro dospělé čtenáře", v komiksu jsou sprostá slova cenzurována, kromě Děsivého Terryho, jehož specifické oslovení "děvko" zůstává. Když už jsem u jazykové stránky věci, musím zmínit, že místy mi překlad úplně neseděl, Morty často říká "vole", v jednu chvíli se objevuje několikrát po sobě zvláštní "jakože cože" a korunují to výrazy typu "semka" a "Rickovo věci." Jelikož jsem si koupit čtyři svazky na jednou, jsem zvědavý na čtení dalších dílů. Kreslíř se v dalších dílech sice nemění, ale autoři příběhů ano, tak se uvidí, za sebe ovšem první svazek doporučit nemohu a nevracel bych se k němu.

01.10.2020 2 z 5