Filomena1961 Filomena1961 komentáře u knih

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

(SPOILER) Lidská nezdolnost, statečnost, vytrvalost, sen a přání, co chci v životě uskutečnit, to všechno se skrývá v novele Stařec a moře. Stařec vyjíždí sám na moře a splnil si svůj sen, ulovil obrovského mečouna. Tím si dokázal, že ještě má sílu a odvahu, zvládnout úkol na který dlouho dobu myslel. I když na pobřeží dotáhl pouze kostru, jelikož ryba na volném moři přilákala žraloky. Lidé jeho výkon obdivují a on se cítí opět hrdý na to, co dokázal. Autor vyjádřil pocity starých lidí, kteří mohou být považováni okolím za zbytečné a je pouze na nich, jak se k tomu problému postaví. Líbil se mi vztah starce s malým chlapcem. Pod jednoduchým příběhem se skrývají hluboké myšlenky. Doporučuji.

11.11.2022 5 z 5

Memento Memento Radek John

Kniha se závažným tématem, ve své době ojedinělá. Román se stal bestsellerem, jak pro svou dramatičnost děje, tak i pro svou výjimečnost. Hlavního hrdinu si John vybral záměrně ze spořádané rodiny a tím poukázal na to, že toxikománie může ve společnosti ohrozit každého. Autor pracoval se skutečnými fakty a podařilo se mu docílit vysokou informovanost a dokumentárnost. Aby umocnil životní způsob narkomanů, užíval v knize slangové výrazy v dialozích. Prudký dějový spád nám zdůrazňuje s jakou rychlostí dochází k rozkladu osobnosti závislé na droze. Kniha upozorňuje na to, že nikdo z nás neví jakou má afinitu na určité látky a proto je nejlepší prevencí se jim vyhnout. V okamžiku, kdy se člověk stane závislým , je již pozdě. Román je i v současnosti aktuální a zcela jistě doporučuji k přečtení, zvláště jako varování mladým lidem.

15.09.2022 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Nesmrtelný příběh Romea a Julie známe všichni. Tragédie je, že pro lásku umírají dva mladí lidé. Jejich rodiny se nakonec smíří. W. Shakespeare byl génius. Dodnes není jasné jakým způsobem mohl napsat tolik divadelních her. Došlo se k závěru, že všechna psal takzvaně načisto, poněvadž časově by nestihl opravy. Je to neskutečné, že jeho díla po tolika letech oslovují lidi všech generací.

12.04.2022 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Knihu, jak se říká, jsem přečetla jedním dechem a můžu ji z celého srdce doporučit. Osudy paní doktorky Vlasty Kalálové - Di Lottiové se mi vryly hluboko pod kůži. Je neuvěřitelné, jak byla statečná, inteligentní, vzdělaná, neúnavná a odhodlaná jít za svým cílem. Při tom celkem málo známá, i když měla ve své lékařské praxi obrovský přesah- její cesta do Bagdádu, kde založila vlastní nemocnici a tam se zabývala zkoumáním tropických chorob, by si zcela jistě zasloužila větší známost. Po návratu ji potkal krutý osud v Čechách, kde ztratila svou rodinu. Krásná autobiografie, kterou chci mít , stůj co stůj, ve své knihovně, i když už praská ve švech.

19.05.2023 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Nevíme přesně, kde se děj Bílé nemoci odehrává, ale usuzujeme, že se jedná o zemi, kde vládne bezohledný a tvrdohlavý diktátor. Připravuje svou zemi na dobyvačnou válku, všechno se podřizuje tomuto cíli. Zfanatizováni lidé provolávají svému vůdci slávu. Byla to realita 30. let minulého století a může nastat i kdykoliv jindy. Karel Čapek ve svém dramatu na tuto situaci upozorňuje . Považuje totalitní diktatury a fašismus za největší nebezpečí, co lidstvo může potkat. Protipólem diktátora Maršála je doktor Galén - skromný, prostý, ale i důsledný a neústupný. Doktor Galén nesmyslně umírá ušlapán zfanatizovaným davem, který tímto odsuzuje i nakaženého Maršála k smrti. Lidé se ženou do nesmyslné války a jsou zároveň i odsouzeni a ohroženi bílou nemocí, proti níž není zatím léku. Nepřipomíná nám to něco?

Hana Hana Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová je skvělá vypravěčka a její knihy se čtou na jeden zátah. Pokud je nutné knížku z nějakých důvodů odložit, příběh stále rezonuje v hlavě. Je neuvěřitelné co všechno postavy uvedené v knížce musely prožít a člověku nezbude nic než děkovat, že žijeme zatím v době, kdy nemusíme prožívat hrůzy, které zažily předchozí generace. Román je velice emotivní a i když v něm je hodně smutku, bolesti, utrpení, hrůzy a samoty, nechybí láska, víra a naděje, které pomáhají přežít.
V závěru mě oslovila myšlenka Hany: " Pořád mě navštěvují vzpomínky. Stále je hodně těch tíživých, ale přibývají i ty, kvůli kterým chci ještě žít."

23.10.2023 5 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

V knihobudce jsem narazila na Pět malých prasátek. Hercule Poirot tentokráte objasňuje vraždu po šestnácti letech, kdy byla odsouzena žena, která čin nespáchala. Poirot samozřejmě vraha odhalil a celý případ objasnil. Napětí trvá až do samotného konce a je to jako vždy u Agathy perfektní čtení a skvělá zápletka. Doporučuji.

28.04.2023 5 z 5

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Čtenářsky nejúspěšnější knihou s válečnou tématikou se v roce 1946 stala Němá barikáda. Jedná se o sbírku jedenácti povídek, kde autor podává obraz nepatetického hrdinství svých postav. A tak se v jeho povídkách setkáváme s uhlířem, zámečníkem,
strážníkem,středoškolským profesorem, včelařem, inženýrem, hlídačem a ostatními. I když povídky obsahují prvky schematismu, kniha je čtivá a přibližuje nám válečné období, které je pro nás nepředstavitelné. Člověk začne přemýšlet, jak by se zachoval v mezních situacích, ale stejně to nedokáže jen tak odhadnout, pokud nenastanou.
Při celkovém hodnocení se mi kniha líbila, vyvolává silné emoce a nejvíce mi utkvěla povídka Vyšší princip.

06.07.2022 5 z 5

Kniha plná humoru a nečekaných zápletek. Velice dobře jsem se pobavila, oddechová literatura. Věk je jenom číslo.

05.04.2022 4 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Další z velice čtivých detektivek Agathy Christie tentokráte vyšetřuje slavný detektiv Hercule Poirot . Exotické prostředí, kde se odehrává děj, napětí od začátku do konce, vykreslení psychologie postav, jejich motivy a nečekané rozuzlení příběhu bravurním detektivem Poirotem. Skvělá, doporučuji.

26.01.2023 5 z 5

Chlapec a hvězdy Chlapec a hvězdy Jaroslav Seifert

Je velice těžké psát o něčem, co je tak krásné a chytne každého za srdíčko, protože nás vrací do našeho nejkrásnějšího a nejcitlivějšího období - dětství. Po tváři při čtení a pohledu na obrázky stékají slzy - slzy dojetí, štěstí i smutku.

29.05.2022 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Maryšu jsem nejen četla, ale i zhlédla v těšínském divadle. Stálo to za to. Maryša je natolik známá, že si myslím , že nemá smysl popisovat dějovou linii. Vybrala jsem ji proto, že zároveň ji dávám do čtenářské výzvy - Vávro nepij to kafe. Vypil ho a stalo se mu to osudným. Příběh je postaven na konfliktech - láska x nenávist, život x smrt, dogmatický
otec , který je hlavou rodiny a rozhoduje o osudu své dcery pouze ze svého pohledu, matka, která nemá odvahu se vzepřít a dcera, která nevidí úniku a nakonec se podvoluje. Cítíme jak toto venkovské realistické drama graduje k tragickému vyvrcholení vynuceného manželství.

22.04.2022 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Tři kamarádi je kniha, která mě velice obohatila. Poprvé jsem ji četla v době gymnaziálních let a během života jsem se k ní opakovaně vracela. Přes veškeré těžkosti, které hrdinové prožívali, byli spolu propojeni přátelstvím, láskou a to jim pomáhalo přežít. Bohužel hlavní hrdinka Pat v závěru románů umírá. Dle mě nejlepší kniha E. M. Remarqua.

Babička Babička Božena Němcová

Kniha mého dětství, ke které jsem se dostala prostřednictvím své tety. Během svého života jsem se k této knize často vracela a stále se vracím. Mám různá vydání, ale nejvíc se mi líbí Kašparovy ilustrace.

05.04.2022 5 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Jedna z knih mého dětství a zároveň kniha, která se může číst v každém věku. Dovolila bych si tvrdit, že patří mezi nejzdařilejší Jiráskovy práce. Vtiskl ji osobité básnické hodnoty a do popředí při tom vysunul moment národní a vlastenecký. Ponořila jsem se do četby a oživila v sobě jeden z nejranějších a nejsilnějších čtenářských zážitků. K tomu ilustrace pana Trnky, prostě klenot. Doporučuji ke čtení .
Citát: Šťastná buď , o vlasti milá, siliž se pokolení tvé, ať přemáhá všechna protivenství, ať zachová svaté dědictví: mateřský jazyk i staré, dobré právo své. Mohutniž pokolení tvé prací a nadšením, aby pevno bylo jako skály a vždy plno síly.

10.11.2022 5 z 5

V povídkách Roberta Fulghuma převládá přívětivost, jemnost, dobrosrdečnost. Dokážou člověku zlepšit náladu. Zaujala mě hned úvodní povídka Kaluže. Je těžké z nich vybrat nejlepší, každá má své kouzlo. Rovněž shrnutí pravidel , které jsme se naučili v útlém dětství, obsahuje slušnost, lásku a základy hygieny. Vtom má autor zcela jistě pravdu a taky s ním souhlasím, že jsou hluboko v nás zakódovány a jen stačí, aby si je člověk připomínal a hned by byl svět o hodně lepší.

17.05.2022 5 z 5

Volání divočiny Volání divočiny Jack London

Jack London oblíbený spisovatel mého dětství. Kniha volání divočiny je plná dobrodružství, čtivá, přibližuje vzdálenou Aljašku, kruté podmínky pro lidi i zvířata na Klondiku a samozřejmě hlavního hrdinu psa Bucka, který nakonec v tomto drsném prostředí nachází zalíbení.

01.05.2022 5 z 5

Snad pro všechny známá kniha ze školní doby. Takže krátké shrnutí - je plná dobrodružství, přátelství , odvahy a naděje.

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Dášeňka chytne každého za srdíčko a dětem krásným způsobem ukáže , co všechno je čeká, když si pořídí pejska.

25.09.2017 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nadčasová kniha, nejznámější Erbenovo dílo. Básnická Erbenova metoda má zcela specifické rysy. Svůj básnický výraz opíral o lidový jazyk, užil maximálně stručnou popisnost, dokonalou přesnost výrazu a rozhodující v jeho poezii se stala funkce dialogů a prudký dějový spád. To všechno dohromady dává Erbenovým baladám dramatický ráz.

25.09.2017 5 z 5