Filomena1961 Filomena1961 komentáře u knih

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Seifertova básnická sbírka Maminka a Trnkovy ilustrace k tomu - to je něco. Citlivé básně, láska k mamince, která dokázala udělat krásný domov, kde se všichni rádi vraceli a scházeli, básně plné smutku i radosti, básně o obyčejných věcech, které nám připomínají maminku, pocit bezpečí , klidu a moudrosti, kterou rozdávala . Básně působící silně na emoce, loučení s maminkou a kytička fialek - pokaždé mi tečou slzy.
Jaroslav Seifert dokázal to všechno ve svých básních vyjádřit pravidelným veršem i rytmem a tím umocnit nádheru těchto básní.

23.04.2022 5 z 5

Smrt krásných srnců / Jak jsem potkal ryby Smrt krásných srnců / Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Jedná se o povídky vzpomínkového charakteru, kde ožívá romantika ztracených klukovských let. Dětství o kterém vypráví, prožil jejich autor v malebné přírodě rozprostírající se kolem řeky Berounky na venkovské chalupě převozníka Proška a nedaleko Křivoklátu, kam jezdil s maminkou, tatínkem a oběma bratry.V jeho povídkách je utajený smutek, ale i humor, moudrost a zralost. Ota Pavel své tragikomické příběhy vypráví průzračným jazykem, čerpajícím ze spisovné i obecné češtiny, s citem pro spád, vtip i pointu. Tato kniha patří k trvalým hodnotám české literatury. Doporučuji k přečtení.

02.05.2022 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Čapkovo jméno proslavila po celém světě hra RUR. Lidé si po první světové válce uvědomili, že veškerá technická vyspělost se obrátila proti člověku. A tak to je bohužel dodnes. V jeho hře člověk sestrojí roboty, kteří vykonávají za něho veškerou práci. Roboti postupně ovládají svět a vyvražďují lidstvo, zdá se , že život na Zemi zahyne. Východisko nachází Čapek v obrozující lásce, která vznikne mezi dvěma roboty. Hra se zařazuje mezi utopistická díla, i když se realita současnosti blíží k jeho utopii. Opět nadčasové dílo, které doporučuji k přečtení.

17.08.2022 5 z 5

Úžasná kniha povídek psaná nádhernou češtinou s detektivními zápletkami. Čapkův jazyk plyne přirozeně, má hladkou intonační linii. Řada povídek má vysloveně humornou polohu, která občas přechází do satirické nadsázky, či oblasti parodie. Z této polohy často Čapek vybočuje úvahou o vratkosti mravních kritérií a o věčném rozporu - jak soudit ( Ukradený kaktus ) .
Každá povídka má své kouzlo. Člověk žasne nad tím, jak autor odhaluje tajemství trestného činu a s tím propojuje poznávání vztahu mezi lidmi, jejich morálku a schopnosti. Čapek má přirozený sloh, smysl pro detail a konkrétní obraz. K jeho knihám se často vracím. Doporučuji k přečtení - je to literární zážitek.

17.08.2022 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Většině z nás se vryly verše K.H. Máchy do paměti, takže jsme schopni recitovat úryvky z Máje i x let po opuštění školy. Epické pasáže se střídají s lyrickými. Hlavní hrdina Vilém miluje Jarmilu a zároveň na ní žárlí. Nedokáže se se zbavit pocitu žárlivosti a stane se otcovrahem. Jarmila ukončí svůj život v jezeře a Vilém čeká na bolestivou smrt. Báseň nese nadčasové téma - láska, mládí, žárlivost, život, smutek a smrt. K tomu všemu úžasný jazyk, sugestivnost slova, metafory, protikladné představy, básnický rytmus jsou v české poezii ojedinělé.

19.04.2022 5 z 5

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Velice smutné čtení, při kterém si člověk opět uvědomuje, kolik mladých životů bylo za Druhé světové války zmařeno. Co všechno mohli v dospělosti dokázat, čím vším mohli být a jak mohli obohatit a usnadnit život nás všech. Anna bohužel se přidala k těm , kteří se už nevrátili a podala nám prostřednictvím svého deníku svědectví o svém životě.

02.05.2022 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

První umělecky významnou reakcí na nebezpečí světového fašismu byla Válka s mloky. Karel Čapek navozuje dohady, co by se stalo kdyby.... Alegorická utopie o mlocích, kteří se zmocňují světa, je až neuvěřitelně jasnozřivá, když se vezme v úvahu vše, co následovalo po Čapkově smrti až do současnosti. Autor doslova vtahuje čtenáře svými nečekaně dějovými zvraty, bohatou fabuli díla, satirickým postojem k líčeným událostem. Autor je svým dílem bezesporu nadčasový, román je pro nás stále aktuální. Doporučuji k přečtení.

16.08.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Najednou jsem cítila podobnost prostřednictvím výpisů z archivů a státní bezpečnosti s Bílou vodou. Každopádně stojí kniha za přečtení a nutí k zamyšlení, zda je svět zbudován na přísně racionálních základech a vládnou v něm nezpochybnitelné fyzikální zákony a nebo, zda ještě existuje něco jiného za hranici přesně změřitelného světa. Z knihy vyplývá, že ano. I já jsem této odpovědi nakloněna. Otázkou zůstává, zda je možné změnit osud, jaká síla je ukrytá v kletbě, poznání budoucnosti a její úprava, co všechno může člověk ovlivnit, otázka dobra a zla. Žítkovské bohyně dávají podnět k těmto otázkám, člověk soucítí s hlavní hrdinkou Dorou a zoufale si přeje, aby ji dávná kletba nedohnala. Určitě doporučuji.

19.04.2023 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

George Orwel, prorok našeho věku, napsal podobenství o jakékoliv totalitě a velice trefně zachytil její rysy, poukazujíc na to, co mají všechny tyto režimy společného. Jsou postaveny na lži. Zakončím známý citátem z knihy : "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější." Dílo je i v současné době aktuální a zcela jistě doporučuji k četbě.

24.02.2023 5 z 5

Skalpel, prosím Skalpel, prosím Valja Stýblová

Kniha je rozdělena do osmi kapitola a autorka píše ze svého prostředí neurochirurgie. V osmi kapitolách je zaznamenána zpověď neurochirurga, který před oslavou svých šedesátin, hodnotí svůj život a rekapituluje své postoje. Připomíná si dvě riskantní operace, kde pacienti neměli zrovna moc velkou možnost na přežití. V prvním případě se jednalo o kamaráda a bývalého spolužáky Mikeše a v druhém případě šlo o malého kluka Víťu. Jen díky vysoce kvalifikovanému a sehraném týmu odborníků byl zákrok u obou pacientů úspěšný. V retrospektivách se primář vrací k zážitkům jak z lékařského, tak i osobního života. Primářovy zážitky jsou asociativní.
Knihu doporučuji k přečtení, byla i zfilmována. Kniha i film mě hodně zasáhly, a to jsem ani netušila , co mi osud v budoucnosti připraví.

15.07.2022 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Skvělá Kafkova povídka, která nám ukazuje, co všechno může způsobit proměna. Řehoř Samsa se jednoho rána promění v brouka. Jeho blízcí rodiče a sestra se taktéž změní. Změní se postupně jejich vztah k němu – odcizují se. Z povídky jde na člověka smutek, vede k zamyšlení, jak se my sami stavíme k odlišnostem, jinakosti. Nutí nás přemýšlet jinak a dívat se na problém z různých úhlů. Řehoř stále přemýšlí jako člověk – jak zajistit rodinu, dopřát všem, co by si přáli, má výčitky, že nemůže ve svém stavu pracovat, protože do okamžiku změny byl živitelem rodiny. Zbytek rodiny je celkovou situací přinucen fungovat jinak.
Alegorie, která poukazuje na lidskou sobeckost, sebestřednost na straně jedné, odcizenost, vykořeněnost, samotu na straně druhé.
Doporučuji k přečtení, i když představa takovéto proměny je mrazivá.

30.08.2022 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Poslední Čapkovo drama Matka je bolestné. Postupně matka ztrácí manžela a své syny, kromě nejmladšího. V díle prostupují časové a nadčasové složky, střídá se realita s uměleckou fikcí. Do děje vstupují i mrtví, žijící v matčině vědomí. Významný protifašistický akcent je v závěru hry, kdy matka podává svému nejmladšímu synovi zbraň a posílá ho do boje proti zlu. A právě v tom slově " jdi " je cítit ta bezbřehá bolest nad tím vším, co prožila a zároveň strach a úzkost z budoucnosti.
Doporučuji k přečtení, dílo je stále aktuální - bohužel.

16.08.2022 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Situace kosmonauta zapomenutého na Marsu. Úžasný námět, který může lidstvo za pár let potkat. Knížku jsem si užila. Marek byl člověk, který se nevzdává, situace vyhodnocuje a řeší a k tomu má humorný nadhled. Napínavý příběh o člověku, který se daleko od naší Země, snaží přežít a nevzdává se. Určitě doporučuji k přečtení

14.10.2022 5 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Úžasná kniha o Villonovi, jehož jedinečné básnické dílo plné výsměšné společenské kritiky, ale i hluboké pokory před životem a láskou, umožnil autorce vytvořit příběh, ve kterém hrají hlavní roli osudovost, kontrasty přepychu a bídy. Román je vystavěn na střídání extrémů. Motivy krásy a radosti jsou v protikladu s ošklivostí a smutkem až depresi. Život a smrt jsou v neustálém kontaktu. Tento kontrast taktéž podtrhují jazykové prostředky , které autorka používá. Jedná se o poetismy, častá přirovnání a personifikace, romantizující prvky – to vše navozuje a přibližuje kolorit středověké Francie. Skvělý historický román, doporučuji k četbě.

04.09.2022 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Jsou knihy, které procházejí napříč generacemi a k nim se přiřazuje Irvingova kniha Svět podle Garpa. Řeší nadčasové problémy, spisovatel doslova vtáhne čtenáře do svého světa, kde řeší lásku, nenávist, radost i smutek, neštěstí, násilí, strach, absurdní situace a spoustu dalších věcí, které člověka provázejí na cestě životem.
Jedná se vlastně o ságu, která nám přibližuje tři generace jedné rodiny. Kniha se mi moc líbila a nemohla jsem se od ní odtrhnout, samozřejmě doporučuji k přečtení všem čtenářům.

29.05.2022 5 z 5

Poklad v striebornom jazere Poklad v striebornom jazere Karel May

Oblíbená Mayovka mého dětství. Vzpomínám si, že jsem ji četla jedním dechem a jako bonus v nádherné slovenštině, která se mi moc líbí. Má úžasné obraty, je daleko měkčí než čeština a zdá se mi galantnější. Prostě mám ji ráda. Zkrátka - paráda !!!!!!!!!

15.07.2022 5 z 5

Vinnetou 2 Vinnetou 2 Karel May

Platí i pro druhý díl to, co jsem psala u prvního. Ale musím dodat, že je bolestnější a smutnější odchodem Vinnetoua, který ztělesňoval veškeré kladné stránky a my jako děti jsme se s ním ztotožňovali. Bylo nám líto Šárlího, který ztratil svého nejlepšího přítele, bratra. Jedinou útěchou se pro nás stalo, že zlo bylo potrestáno. Howgh !

15.07.2022 5 z 5

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

John Galsworthy ukázal své mistrovství ve své románové trilogii Bohatec, V pasti, K pronajmutí. Ze zažloutlých stránek knihy jsem hltala příběh jedné patricijské rodiny, kde se odehrával konflikt vlastnictví na jedné straně a krásou na straně druhé. V hlavních představitelích v Soamesovi a Ireně tento konflikt graduje a jejich soužití končí rozvodem. Autor nás postupně seznamuje s jednotlivými generacemi Forsytů a zároveň nám přibližuje viktoriánské mravy a období v Anglii. V trilogii Moderní komedie nám představuje osudy dalších generací, které jsou poznamenány společenskými změnami a oni sami, tak jak je to u každé nové nastupující generace zvykem, odhazují společenské zvyklosti a předsudky, upřednostňují vše co je moderní. Představitelkou tohoto „ moderního života „ je dcera Soamese Forsyta – Fleur. Galsworthy úžasně popisuje prostředí, vystihuje charaktery a mezilidské vztahy. Vyhrocené rozpory mezi členy se časem zklidňují a dochází u jednotlivých představitelů k přesvědčení, že v životě jsou jiné priority než prosazování své pravdy za každou cenu.
Mám ráda ságy a to je klasika, která je nadčasová a moc se mi líbila, doporučuji k přečtení.

10.07.2022 5 z 5

Životice s touto vesnicí mám spojeno vypravování své tety, která v té době žila, z vypravování maminky, která vzpomínala jak její strýc jezdíval na šachtu přes Životice a v osudný okamžik byl gestapem zastřelen. Později jsem se dostala ke knize Zločin v Životicích od Mečislava Boráka, následovala kniha Jizva od Danuty Chlupové a včera jsem dočetla knihu Životice Karin Lednické. Všichni známe tragický osud Lidic, ale už méně lidí ví, že rovněž existovaly slezské Lidice - Životice. Hlavní poslání knihy vidím v tom - nedopustit a zabránit opakování tragických historických událostí. Karin Lednická na osudech jednotlivých lidí přiblížila celkovou životickou tragédii. Styl psaní - dokument, kombinovaný s vypravováním a bohaté obrazové přílohy mi přiblížily tehdejší děsivou atmosféru.
Údajně se v minulosti, kdy v obci pobývali loupežníci a přepadávali na kupecké cestě - místu říkalo " Živottratice". Sotva mohl někdo tehdy tušit, jak hrozného významu toto slovní spojení nabude v době Druhé světové války.

11.04.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Smutný až deprimující příběh, přečtený jedním dechem. Cácora měla otřesné dětství, osamělé, nikdo si ji nevšímal, navíc zneužívána dědou. Těžké a závažné téma, které se člověku vryje pod kůži a nedá mu spát. V příběhu mi chyběla jiskřička naděje, prostě nic, jen temno a zlo. Jsem nesvá z toho, když trpí dítě, člověk by si přál vstoupit do děje a všechno změnit. Kniha čtivá, perfektně napsána.

24.06.2023 5 z 5