Fifineek Fifineek komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

„Dospělé kamarádky spolu nechodí každé odpoledne ven, nečekají na sebe, když jdou do práce a nedělí se o svačiny. Nevídají se každý den, někdy se dokonce nepotkají celé týdny, ale vědí o sobě, a když je potřeba, pomůžou si.“

Příběh židovské rodiny z Valašského Meziříčí ve třech obdobích - těsně před 2. světovou válkou, během války a po válce. Vyprávění o tom, jaký byl život před válkou v malém městě na Valašsku, co si o válce mysleli obyvatelé města, jaké strasti museli prožít všichni včetně židů a jak mladá Hana kvůli milostnému poblouznění vystavila celou rodinu, včetně sebe, jisté smrti.

Romány z období holokaustu běžně nečtu, ale Hanu jsem si chtěl přečíst již delší dobu kvůli jejímu doslova výbornému hodnocení na internetu a místě zasazení - mé rodné město Valašské Meziříčí. Knihu jsem i několikrát viděl v povinné četbě, slyšel na ni mnoho kladných ohlasů a proto jsem od ní měl vysoké očekávání, které se maximálně naplnily! Byla to první kniha o holokaustu a zároveň první kniha od paní Mornštajnové, kterou jsem kdy četl a myslím si, že určitě ne poslední.
Děj je velmi čtivý, poutavý, chvílemi napínavý a přehledně rozdělený do jednotlivých kapitol. Tím, že se děj odehrává v mém rodném městě, tak jsem si různé místa mohl vybavit a lépe odhadnout vzdálenost mezi dvěma body. Co mě trošku mrzelo bylo to, že ač se většina děje odehrává na Valašsku, v knize nezazněl od postav žádný valašský dialekt. Každopádně knihu budu doporučovat kde jen můžu a snad se někdy vrhnu i na další knihy této autorky!

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

„Konec lidského života býval v rukou přírody. Ale my jsme jí ho ukradli. Teď máme monopol na smrt my. My jsme jejím výhradním distributorem.“

Rowan a Citra. Dva dospívající lidé, kteří se narodili do světa bez nemocí, bez chudoby a hlavně bez přirozené smrti. Lidstvo s pomocí umělé inteligence ukončilo Věk smrtelnosti a zajistilo všem na planetě věčný život. Ovšem nastal problém s populačním růstem a bylo potřeba jej nějak zbrzdit. A právě díky tomu vznikl cech Smrtek. Smrtky jsou expertky v používání všech zbraní. Smrtky lidi nezabíjí, smrtky kosí. Pokosení od smrtky je nezvratné. Poslední, co před svou smrtí uslyšíte je vaše jméno a věta “Byl jste vybrán k pokosení”...

Smrtku jsem již jednou četl a okamžitě jsem si ji oblíbil, včetně jejího autora. Jelikož nedávno vycházel finální díl této trilogie, rozhodl jsem se pro rereading a ničeho nelituju. Kniha má naprosto vše, co od dobré knihy očekávám. Čtivost, napětí, osobité charaktery a námět, nad kterým by se čtenář měl zamyslet! Vše, co se v knize objevilo, mělo nějaký důvod. Okamžitě se pouštím do 2. dílu a nemůžu se dočkat 3.! Vůbec by mi nevadilo, kdyby se někdo rozhodl natočit seriál z tohoto světa a věřím, že by byl zajímavý i pro neznalce této série!

07.04.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

„Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“⁣

Zvířata se vzbouří, vyženou majitele farmy a přivlastní si ji. Přejmenují ji na Farmu zvířat, sepíšou vlastní zákony a žijí zde bez nadvlády lidí, ale zato pod vládou prasat. Prasata ostatním zvířatům lžou, mění zákony jak se jim zachce, bydlí v domě po předchozím majiteli farmy, spí v jeho posteli a dokonce se naučí chodit po dvou. Jsou to tedy ještě stále zvířata?⁣

Musím říct, že jsem se opravdu těšil na to, až si knihu přečtu. Snad na žádnou jinou klasiku jsem neslyšel tolik chvály jako na Farmu zvířat. Děj byl poutavý, zajímavý a rychle ubíhal, charaktery zvířat byly popsány velmi realisticky a celkový děj byl velmi zajímavý a zároveň dost smutný. Tohle je přesně ta klasika, kterou bych doporučil opravdu všem!⁣

08.02.2020 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

„Válka by nebyla tak zlá, jen kdyby měl člověk více spánku.“⁣

Hlavní postavy jsou dvacetiletí studenti gymnázia, kteří se na popud svého učitele přihlásili do armády. Teprve až tam zjistí, že válka není ani zdaleka taková, jakou si ji představovali a ztratí všechny iluze. V armádě naráží na Katczu, který se stanem vedoucím jejich skupinky a učí je užitečným věcem, které je ve škole nikdo nenaučil.⁣

Opět další úžasná kniha na kterou jsem se opravdu těšil a nemám slov. V knize je opravdu dokonale ukázaný vývoj mladíků, kteří ztratí veškeré iluze a již se nedokážou začlenit do společnosti jako dřív. Ti z vás, kteří mají možnost si knihu přečíst, tak si ji určitě přečtěte a nebudete litovat.⁣

13.09.2020 5 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

„Chytrý nepřítel vyhledává stíny a zůstává zticha.“

Příběh o chlapci, kterého otec po smrti jeho matky odvedl před brány Šestého řádu, kde se společně s dalšími chlapci učí jak bojovat, přežít a být správným služebníkem Víry. Vélin během svého výcviku získává, i ztrácí, přátele, dozvídá se taje o rodinné minulosti, zjišťuje, že je součástí plánů těch nejvyšších v království a taky to, že má dar, o kterém by se neměl nikdo jiný dozvědět.

K Písni krve mám velice blízký vztah. Poprvé jsem ji četl v roce 2017 a od té doby ji řadím mezi mé úplně nejoblíbenější knihy, které mě (snad) nikdy neomrzí. Svět, postavy, děj, zápletka i lineární vypravování protkané zápisky císařského kronikáře mě opět úplně pohltily a jednotlivé kapitoly jsem doslova hltal a nemohl se jich nabažit.
Jsem opravdu rád, že jde o trilogii, takže na mě další dva díly ještě čekají a už teď jsem na ně natěšený jak malý kluk na Vánoce!

03.02.2024 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

„Jen nejsilnější mají právo na existenci.“

Na naši planetu zaútočí mimozemšťané, což rozpoutá krátkou ale krutou válku. Díky naší odvaze a odhodlání se mimozemšťané rozhodli, že naši planetu nevyhladí ale začlení do Společenství a zotročí.
Jedním z otroků, který byl převezen na malou těžební planetku na druhé straně vesmíru je kapitán František Moravec, analytik pro Bezpečnostní informační službu. Na této planetce se stane kápem a zároveň pracuje na přísně tajné operaci Thümmel, o které ví jen pár jedinců. Jeho úkolem je planetku opustit, kontaktovat Společenství a probrat s nimi možnosti zrušení našeho otroctví.

V poslední době jsem neměl štěstí na výběr knih a proto jsem se rozhodl sáhnout po něčem z Fantastické Epochy. Výběru vůbec nelituju, protože jsem se do knihy začetl okamžitě a přečetl ji téměř na jeden zátah.
Nový svět – nebo spíše vesmír – jsem si ihned oblíbil včetně jeho fungování, pravidel, druhů a všeho kolem. Postavy mi také hned sedly a dokázal jsem se mezi nimi bez problému orientovat.
Při čem jsem se v knize občas ztrácel byly různé rasy postav - v prvním díle se setkáme s více než deseti různými druhy a každý je naprosto odlišný a má jiný počet končetin a stavbu těla.
V knize byla zmínka i o podobné operaci, která by měla probíhat na opačné straně vesmíru – operace Valkýra, jsem zvědavý, jestli bude nějak více rozebrána v dalších dílech. Na závěr bych chtěl jen sdělit, že mojí oblíbenkyní je přerostlá ještěrka Aga! Běžím si koupit další díly!

21.08.2022 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

„Nikdy nesmíme brát ukončování života jako samozřejmost. Je to břemeno, nikoli radost. Je to privilegium, nikoli zábava.“

Citra Teranovová se stala Ctihodnou smrtkou Anastázií, která své oběti kosí neobvyklou metodou. Z Rowana Damische se stal neoficiální smrtka Lucifer, který zmrtvuje smrtky Nového řádu bez možnosti oživení. Kromě této dvojce dostane vlastní příběhovou linku i Greyson Tolliver, který se chce stát Nimbovým zástupcem, bohužel Nimbus s ním má své vlastní plány. Také se seznámíme s knihovnicí Munirou, bývalou učednicí na smrtku, ze které si smrtka Faraday udělá svou asistentku a vydávají se spolu hledat legendární Zemi Šlofíků.

Druhý díl se mi líbil o něco víc než díl předchozí. I když se jedná o stejný svět, stejné postavy a stejnou dobu, tak se opět dozvídáme spousty nových věcí o životě a historii jednotlivých smrtek, historii Cechu smrtek, tradicích v jiných světových regionech, nezvedencích, tónistech a hlavně Nimbovi (jak samotný název napovídá)! Nad čím jsem se musel v knize pousmát byla přítomnost mladého smrtky, který si jako svého historického patrona vybral Jima Morrisna a svou róbu si nechal udělat z džínoviny. To se mi fakt líbilo! Dost jsem se divil tomu, že jsem v celé knize nenašel téměř žádné chyby nebo překlepy v textu. Netuším co se stalo, ale v závěru knihy jich bylo tolik, že se mi tomu nechtělo vůbec věřit. Čemu se mi taky vůbec nechtělo věřit byly poslední kapitoly, ve kterých se mi tajil dech a každou stránku jsem si neskutečně užíval! Druhý díl jsem si neskutečně užil a nemůžu se dočkat, až se pustím do třetího dílu!

21.05.2021 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

„451 stupňů Fahrenheita - teplota, při níž se papír vznítí a hoří...“

Požárníci kloužou po lesklé tyči, nastupují do vozidla a vyráží k případu. Na helmě mají symbolicky číslo 451, na rameni znak salamandra a na hrudi lesknoucí odznak s Fénixem. Dorazí k domu na konci ulice, vystoupí z vozidla ale nezačínají hasit. Mají v plánu pravý opak. Zapalovat. Ptáte se co? Přeci tu nejhorší věc na světě - knihy. Vlastnictví knih je trestným činem a svobodné myšlení je nepřípustné.

Knihu jsem si koupil již před delší dobou, protože mě její námět zaujal. Když jsem se rozhodoval, co budu dál číst, tak mi 451 stupňů Fahrenheita padlo do oka. Upřímně jsem moc nevěděl o čem to je, ale ve výsledku se mi to celkem dost líbilo. Bylo tam pár částí, které mě nudily a některé věci jsem nechápal, ale ve finále je to fajn kniha se stále aktuálním námětem. Takže pokud jste 451 stupňů Fahrenheita ještě nečetli, tak za mě určitě doporučuji!

25.09.2020 4 z 5

Říše Říše Roman Bureš

„Život v protektorátu je stejný jako některé potraviny dovezené z Říše – s omezenou dobou trvanlivosti.“

Zajímalo vás někdy jak by vypadala Evropa a zbytek světa, kdyby Německo vyhrálo 2. světovou válku? Co vše by se pod nadvládou Hitlera změnilo? Říše od Romana Bureše vám zajisté na některé z vašich otázek odpoví.

Příběh je rozdělen do dvou části, přičemž ta první začíná na území Ruska, které je zpustošeno chemickými, biologickými a atomovými zbraněmi. Celé Rusko je od Evropy odděleno monstrózní zdí, kterou nechal vybudovat Adolf Hitler a nese po něm název Hitlerův val. Pro mnohé prostě Zeď. Hlavním hrdinou první části je mladý Alexandr, který žije za Zdí a díky radioaktivním částicím všude kolem se narodil s telekinetickými schopnostmi. Americká zpravodajská služba však o takto nadaných jedincích ví a ve spolupráci s vojáky SEALS je vykupuje a přepravuje do Ameriky, kde s nimi mají své vlastní plány.
Část druhá se odehrává dvě dekády před částí první a ukazuje život českého učitele historie z Lidic. Po úmrtí Adolfa Hitlera po něm převzal nadvládu Reinhard Heydrich, který nenávidí Čechy a rozhodl se jejich zbytky z území Čech a Moravy vysídlit do Ostlandu. Zde jsou sice zákony mírnější, ale práce je tady mnohem tvrdší. Proto hlavnímu hrdinovi nezbývá nic jiného než sklopit uši a jít s davem. A nebo ne?

O knize jsem věděl dlouhou dobu, ale dostal jsem se k ní až na začátku tohoto roku. Od autora jsem již něco málo přečetl a díky tomu jsem věděl do čeho jdu - a nepletl jsem se! Kniha mě vtáhla hned na začátku, akce postupně eskalovala až byl najednou konec první části! Druhá část tolik akční sice nebyla, ale vzato jsem byl v neustálém napětí, kdy se něco semele. Dále knize nechybí originální hlášky, výborné postavy a neskutečně dobře popsaná atmosféra v celé Říši! Hned při otevření knihy jsem si všiml, že na začátku nechybí jednoduchá mapka a po dočtení jsem zjistil, že na konci je krásný přehled všech událostí, které se staly během války a po válce.

Říši od Romana Bureše doporučuji všem milovníkům fantastiky, dystopií a historie!

20.02.2021 5 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

„Co si budeme vykládat, bylo to zkurvený město. Ale měl jsem ho rád. Bylo jako kulhavej pes s vyrážkou – smrdělo, rozpadalo se, fungovalo jenom občas, ale pořád v sobě mělo něco, proč jste ho nakonec s ucpaným nosem pohladili. Jasně, pak jste si museli umýt ruce mýdlem, ale pořád šlo o vašeho milovanýho čokla.“

Děj se odehrává v městském státě Praha City na počátku 22. století. Svět ovládly technologie. Vznášedla, drony, lasery, náhražky orgánů a končetin, elektronické vylepšování mozků a všemožné čipy jsou každodenní věci již několik desítek let. Petr Vachten to ale ignoruje. Je to bývalý policista, který ve válce s Polskem přišel o nohu a nedá dopustit na svou milovanou malorážku K22 slovenské výroby. Pracuje jako nádeník pro korporaci, ale jednoho dne dostane nabídku dělat osobního bodyguarda jedné digitální prostituce z kultu digitálních čarodějek. Stane se pro něj tato nabídka osudná?

Po dlouhé době zase něco od Kotlety. Popravdě jsem se na Underground hodně těšil a zklamaný rozhodně nejsem! V knize bylo vše, co byste od Kotlety čekali – akce, masakr, hlášky, promyšlený svět a sex. Jenom toho sexu a detailně popsaných masakrů bylo nějak méně, oproti jeho ostatním knihám. Ale svět byl opravdu skvělý! V knize najdete i skvosty jako jsou polský alkohol muzgojeb, ulice Romská nebo Daniela Landy, či sochu “nějakého hokejisty s fakt děsivým účesem” na bývalém území Kladna. Pro fanoušky Kotlety rozhodně nutnost a já se k ní v budoucnu budu rozhodně s radostí vracet!

16.08.2020 4 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

„Lidstvo dokázalo udělat peklo z ráje, co by potom udělalo s Peklem samotným?“

Když budeme zlí, půjdeme do pekla. Tuhle větu slyšel snad každý. Ale ví vůbec někdo, jak takové peklo vypadá? Roman Bureš má o pekle vlastní představu, která je naprosto bizarní, ale co když pravdivá? Každý kdo zhřešil, nebo se jen podílel na něčem špatném, se v pekle urodí v zemi jako dobytek a slouží svým pánům – démonům, po dobu, kterou si každý zaslouží. Co se ale stane, pokud se otevře portál mezi našim světem a Peklem? A čirou náhodou zrovna v koncentračním táboře za 2. světové války? Jak dopadne bitva mezi Waffen-SS a satanovou legií?

Tak tohle byla pecka! Nekecám, fakt to bylo luxusní! Ale od Epochy jsem vlastně ani v nic jiného nedoufal a Roman Bureš opět dokázal, že je mistrem ve svém oboru. Nádherné a promyšlené spojení historie s fantastikou zvládne jen málokdo a Bureš mi již podruhé dokázal, že mu to nedělá naprosto žádný problém (poprvé v sérii Propast času).
Zcela dokonale a originálně vylíčené Peklo! Démoni, kteří žijí celá staletí, milují swingers bály a hlavně se nenamáhají, protože na veškerou práci mají svůj dobytek, jsou opravdu úžasní! Další úžasnou věcí jsou charaktery jednotlivých postav, které jsem si opravdu zamiloval a žádný z nich mi nelezl na nervy, což se stává jen málokdy! Chvílemi jsem nevěděl, které straně fandit, protože mě zajímalo, jak by to dopadlo, kdyby vyhrála strana druhá, ale nakonec se vyplnilo mé očekávání a vše skončilo relativně dobře.
V knize je také dost etických otázek, nad kterými jsem se dost často zamýšlel. Jde například o naše chování k zvířatům nebo k naší zemi samotné.

Pokud máte knížky z Fantastické epochy rádi, tak tuhle vám rozhodně doporučuji! Pokud je rádi nemáte, tak vám ji doporučuji taky!

08.03.2020 5 z 5

Hledání těla Hledání těla Michael Atamanov

„Pokud se dá problém vyřešit penězi, pak to není skutečný problém, ale výdaj.“

Poté, co se Amra stal Temným panovníkem ho čeká neúprosný souboj mezi jeho armádou a armádou hráčů. Amra chce tento souboj za každou cenu vyhrát a proto mu nezbývá nic jiného, než využít všech svých skrytých zbraní, vychytralosti, nápadů jeho sestry a hlavně cenných kontaktů, kterých má za dobu svého hraní opravdu spoustu. Jak tento souboj dopadne? A jakým směrem se po souboji bude ubírat Timothyho reálný život?

Tak je tu finální díl další skvělé LitRPG série. Za mě, se jedná o důstojné zakončení, ale vůbec by mi nevadilo, kdyby autor věnoval finální bitvě samostatnou knihu, podobně jak to udělal Mahaněnko u Cesty šamana. Nejvíce se mi líbilo celé plánování bitvy, domlouvání spojenců a řešení problémů v reálném životě. Nevím, jestli to tak působí pouze na mě, ale právě u Temného bylinkáře mi nejvíce sedlo propojení herního světa se světem reálným a na části z reálu jsem se vždy těšil a užíval si je. Co mě u celé série zamrzelo bylo Amrovo upírství a kontakt s dalšími upíry ve Světě bez hranic. Komunikovali spolu pouze prostřednictvím dopisů a dárků a nedozvěděl jsem se, kdo za tyto upíry hrál a nějaké jejich backstory. Kdyby byla kniha o různé události více rozvinutá, vůbec bych se nezlobil. Na konec bych chtěl vytknout opět chyby v textu, kterých bylo snad více, než ve všech třech předešlých dílech dohromady.

Sérii jsem si oblíbil a třeba se dočkáme i nějakých doplňujících povídek z tohoto světa.

10.01.2021 4 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

„Ale tohle byl Bruntál. Tady čas i historie plynuly jinak.“

Příběh z alternativního Československa, ve kterém neproběhl po konci 2. světové války odsun sudetských Němců z našeho území a žijí tady bok po boku vedle Čechů, romů a komunistů.
Daniel Lichke, ostravský novinář z Mladé fronty, se vydává do Bruntálu kvůli demonstraci, kterou organizují sudetští Němci ucházející se po sametové revoluci o svá politická práva. Po demonstraci se však v Bruntále stane vražda bývalého inspektora Gestapa, po které se dá spousta věcí na Bruntálsku do pohybu.

Když autor L. Kyša, vystupující pod pseudonymem F. Kotleta, knihu oznámil, předobjednávka byla jasná. Pro autora je to první kniha o alternativní historii (snad ne poslední!) a pro mě první přečtená detektivka, kterou jsem si sakra užil!
Sympatické postavy, hlášky, humor na úrovni, kuřáci, hákáče, esenbáci a taky trochu té němčiny, která se v knize, světe div se, dost objevuje. Nad mnoha pasážemi jsem se po jejich přečtení zamýšlel a musel ocenit jejich hloubku, velice chválím záměr autora.
A moje oblíbená postava? Bez diskuze fotograf Rado Boček!
Ale i přesto, jak se mi kniha hezky četla a stránky ubíhaly, byl jsem trochu nešťastný z toho, že se celý děj udál doslova během několika dnů, některé situace zůstaly bez odpovědi a jiné nebyly úplně objasněny.
Po dlouhé době jedna z mála knih, do které jsem se pustil hned v den vydání a nelituju toho, krásná a napínavá jednohubka, ideální na (prodloužený) víkend.
Navíc jsem se až po dočtení knihy dozvěděl, že příběh byl inspirován skutečnými místy a osudy a velká většina dobových článků, které jsou v knize před každou kapitolou, je také autentická. Wau.

04.10.2023 4 z 5

Invaze Invaze Roman Bureš

Když dojdou rozumné argumenty, musejí být pravdivé ty, co zbývají, ať jsou sebešílenější.

Po událostech v prvním díle se opět vracíme do Inferia, kde démoni po předchozím střetu s lidským dobytkem zbrojí a modernizují, s čímž jim nevědomky pomáhá i Amálka, která bohužel v Inferiu uvízla, ale začne ho brát jako svůj domov. Rónan se oproti tomu vrátil do našeho světa, kde se snaží na události v Inferiu zapomenout, což by se mu možná i povedlo, kdyby nedostal šanci získat Amálku zpět pod svou ochranu.
Kromě Inferia a našeho světa přichází na scénu i Demokratická republika Eden neboli nebe, chcete-li. V Edenu žije šestimilionová populace andělů, kteří se dělí na cheruby a serafy, mají vlastní zákony, vozítka z plastu, tradici odstřihávání křidélek u narozených andělů a energii jim vyrábí šťastné elektrické opice, ve svých výbězích, neboli šťastlivci, kteří po smrti šli do nebe, chcete-li.
Co se ale stane, pokud budou chtít andělé vtrhnout do Inferia a zabrat si, co kdysi byla jejich zem? Jak dopadne válka mezi okřídlenými obrněnci a satanovými legiemi?

Knihu jsem přečetl téměř jedním dechem, čemuž dost napomohlo několik dnů volna. Byl jsem rád, že příběh je vypravován z pohledu několika různých postav, jak těch známých z předchozího dílu, tak zcela nových. Zkrátka miluju se vracet do knižních světů, které už znám, a mám šanci se o nich dozvědět něco nového, a že toho ve druhém díle je!
Druhému dílu nechybí tempo, všechno do sebe zapadá, dost super hlášek, skoro do detailu vymyšlený svět andělů, žádné chyby v textu (!) ani narážky na globální problematiku, na kterou narážel autor již v předchozím díle.
Na poličce na mě v tuto chvíli ještě čeká antologie Vítejte v pekle, na kterou se taky těším!

09.07.2023 5 z 5

V tajné službě Koruny české V tajné službě Koruny české Jan Kotouč

„Nikdo nechce loď pojmenovávat po králi, co se utopil.“

Po společné akci na Islandu se Taťána vydává se svým manželem Pavlem Greckem, agentem Tatranem, na špionážní akci do Drážďan. V Drážďanech kotví část Česko-slovenské flotily, která má být vybavena novými lodními radary, které jsou pro nadcházející bitvy království klíčové.
Vše se ale změnilo po nedávné nehodě v továrně v Dolním Semerovci, kde se tyto radary vyráběly. Jednalo se ale opravdu o nehodu nebo atentát? S tím mají pomoci právě špioni Tatran a Aurora.

V tajné službě Koruny české je výplňový díl, jehož děj se odehrává mezi 2. a 3. dílem série. Oproti dalším dílům je to opravdu jednohubka, kterou jsem měl přečtenou během chvilky. V knize je akce, napětí, hlášky ale hlavně moji oblíbení špioni. Líbí se mi, že se děj odehrává zase někde jinde, a to sice na německém území Česko-slovenského Království. Oproti předchozím dvěma dílům jsem nenarazil ani na žádné chyby či překlepy, což mě dost potěšilo! Těším se, až se s dvojicí setkám v dalších dílech série!

26.12.2022 5 z 5

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

„Opilec, bard a hrdina se vydávají na cestu. To zní jako začátek zajímavého příběhu.“

Pokračování o drakobijci Cuchenanovi a bardovi Minangarovi z Údolí, kteří se opět vydávají na napínavé dobrodružství! Jednou budou plnit úkoly pro záhadnou paní z lesa a jindy zase vyšetřovat vraždy různých lidí, které všechny pojí jedna událost. Tohle všechno je ale nic oproti tomu, jaká hrozba se na ně v budoucnu chystá.

Čtení druhého dílu jsem si užil ještě víc než toho prvního! Jde vidět, že autorka vsadila na ověřené mechaniky z prvního dílu a ještě je vylepšila. Co se mi na celé knize neskutečně líbilo, byl rozhodně rozvoj postav Cuchenana a Minangara, kteří se toho navzájem od sebe dost přiučili. Stejně jako první díl tak i druhý byl bohatý na super hlášky a bardovy moudra!
Znáte ten pocit, kdy každé dobrodružství hlavního hrdiny začne dávat mnohem větší smysl? Já tohle přímo miluju a jsem neskutečně rád, že jsem se toho v této knize dočkal.
Nezbývá nám nic jiného, než si počkat na 3. a nejspíše finální díl! Jsem opravdu zvědavý, co si na nás autorka připraví příště!

Vypadá to, že mám svého nového oblíbence v rybníčku české fantastiky! Františku Kotleto a Romane Bureši, třeste se!

Nanits Chronicles Nanits Chronicles Michael Petrus

„Papír nikdo nehackne.“

Ostřílený pistolník Harry, který dychtí po pomstě. Mladá a krásná marťanka Nia, která přiletí poprvé na Zemi a zaplete se do velmi nepříjemné záležitosti. A nakonec drsný detektiv Frinkle, který si dal jako životní poslání vyčistit černý trh od napodobeniny sloučeniny NANITS.
Každý z této trojice je zasazen do jiného časového období a díky tomu můžeme sledovat jak se nemoc Flua objevila, jaké měla následky na lidstvo, jak se ji podařilo vyléčit sloučeninou NANITS a vše poté.

Výborný český komiks, který nemá obdoby. Přesně touhle větou bych Nanits Chronicles popsal. Akční, vtipný, drsný a chvílemi až moc realistický. I přesto, že má komiks 400 stran, tak jsem ho měl přečtený během chvíle a následně se jen kochal grafickým zpracováním, které se opravdu povedlo! Komiksu nemám opravdu co vytknout a těším se na další díl!

Jsem rád, že mám další knihu, kterou budu doporučovat všude kudy projdu!

Maryša Maryša Vilém Mrštík

„Od koho je káva? Od žida.“

Maryša je devatenáctiletá dcera sedláka, která miluje chudého a mladého Francka. Bohužel její otec Lízal ji provdá za starého a surového Vávru, který svoji předchozí manželku utrápil k smrti. Jak dílo dopadne, snad každý ví.

Opět další kniha, kterou jsem četl k maturitě. Kratičká divadelní hra, kterou máte opravdu za chvilku přečtenou. Co se mi na Maryši opravdu líbilo, bylo Hanácké nářečí. Postav bylo v díle tak akorát, ale důležitých je jich stejně jen pár. Pokud nad knihou uvažujete, tak za mě určitě doporučuji! Ale upozorňuji na to nářečí, určitě to dosti lidem nemusí sednout.

01.07.2020 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

„Já ji začnu hladit, a ona mě kousne do prstu, tak jsem ji štíp do hlavičky, a ono bylo po ní – protože ona byla taková maličká.“

Příběh je o dvou přátelích – o hodném a obětavém Georgovi a velkém a mentálně zaostalém Lenniem, který má úchylku v hlazení hebkých věcí, kteří spolu chodí po rančích a starají se jeden o druhého. Jejich společným snem je mít vlastní malou farmu, na které by chovali dobytek a pěstovali ovoce a zeleninu.

Kniha je tenká a čte se opravdu rychle, děj je poutavý a popisy nejsou dlouhé. Jde o velmi silný a dojemný příběh o oddaném přátelství, společném snu a rozdílných charakterech postav na ranči. Pokud máte možnost si tuto knihu k maturitě přečíst, rozhodně vám ji doporučuji. Jediné co bych knize vytknul, je její délka, rozhodně bych uvítal, kdyby kniha byla delší.

23.03.2020 4 z 5

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

„Nebojuj, a zemřeš. Bojuj, a možná budeš žít.“

Nad Delavou se stahují černé mračna a Paní z Tunde spřádá plány, jak se zmocnit hlavního města Dussu.
Raík se svými muži v Dussu chystá na nejhorší a zbrojí proti Paní z Tunde a severu.
Jak bitva, která je nevyhnutelná, dopadne? Jaké budou osudy Cuchenana, Minangara a celé Delavy? Vyplní se poselství, které jim Přadlena osudů v lese sdělila?

Kniha si mě získala už od začátku, hrdinským skutkem Minangarq, který prostě udělal to, co považoval za správné. Celý děj jsem hltal plnými doušky a v druhé polovině knihy se od čtení prostě nemohl odtrhnout. V závěrečném dílu opět nechyběl humor, akce, epické scény ale tentokrát ani zoufalství či strach ze smrti. Vše do sebe hezky z předchozích dílů zapadlo a dočkal jsem se důstojného zakončení série. Pokud budu mít ještě někdy možnost se někde s hrdiny této série setkat, určitě budu rád!

03.02.2024 5 z 5